Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Twitter Nyhedsbrev VELOMIO

Første sejr til RusVelo - samlet sejr til Movistar
04. marts 2012 15:46 af Philip Tarning-Andersen Foto: Sirotti

Det nye russiske professionelle kontinentalhold, RusVelo, fik i dag deres første sejr nogensinde, da Alexander Serov vandt 2. etape af Murcia Rundt.

Rytterne skulle køre en 12,3 kilometer lang enkeltstart med start og mål i Murcia uden de store udfordringer højdemæssigt.

 

Dette passede rigtig godt til Serov, der også er med på det russiske 4000 meter-hold på banen. Han kørte etapen igennem på 13 minutter og 46 sekunder. Det var nogle hundrededel bedre end Movistars Jonathan Castroviejo, der blev nummer to på etapen.

 

Til gengæld kunne Movistar glæde sig over, at Nairo Quintana forsvarede førertrøjen og dermed vandt samlet med seks sekunder ned til Jonathan Tiernan-Locke fra Endura Racing.

 

Etapens tredjeplads gik til Tiernan-Lockes svenske holdkammerat, Alexander Wetterhall, mens den sidste plads på podiet i den samlede stilling tilfaldt Wout Poels (Vacansoleil-DCM).

 

Det er værd at bemærke, at Robert Gesink (Rabobank) blev nummer seks på etapen, selvom han har haft en lang pause efter at have brækket benet sidste efterår.

 

Resultat af 2. etape

1 Alexander Serov - RusVelo 13.46
2 Jonathan Castroviejo - Movistar Team
3 Alexander Wetterhall - Endura Racing 0.03
4 Alexey Kunshin - Lokosphinx 0.06
5 Jan Barta - Team NetApp 0.10
6 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 0.12
7 Sergey Shilov - Lokosphinx 0.13
8 Kiril Sveshnikov - Lokosphinx 0.16
9 Evgeny Kovalev - RusVelo
10 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 0.17
11 Dmitry Sokolov - Lokosphinx
12 Tobias Ludvigsson - Project 1t4i 0.20
13 Bartosz Huzarski - Team NetApp 0.21
14 Jonathan Tiernan-Locke - Endura Racing 0.22
15 Artur Ershov - RusVelo 0.23
16 Eloy Teruel - Spanien
17 Roger Kluge - Project 1t4i
18 Alejandro Marque - Carmim - Prio
19 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.25
20 Sergio Mantecon - Spanien
21 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 0.26
22 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.27
23 Samuel Sanchez - Euskaltel-Euskadi 0.28
24 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 0.30
25 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.31
26 Sergio Pardilla - Movistar Team
27 Nairo Quintana - Movistar Team 0.32
28 Ruben Plaza - Movistar Team 0.33
29 Luis Mas - Burgos BH - Castilla y Leon 0.37
30 Jesus Herrada - Movistar Team
31 Paul Voss - Endura Racing 0.38
32 Iker Camaño - Endura Racing
33 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
34 Vladimir Karpets - Movistar Team
35 Ivan Rovny - RusVelo 0.42
36 Gustavo Cesar - Andalucia 0.44
37 Evgeny Shalunov - Lokosphinx 0.45
38 Matthias Brandle - Team NetApp 0.46
39 Eric Rowsell - Endura Racing 0.48
40 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 0.49
41 Ricardo Meste - Carmim - Prio
42 Markus Fothen - Team NSP - Ghost 0.50
43 Sergey Belykh - Lokosphinx
44 Andreas Dietziker - Team NetApp 0.52
45 Alexei Markov - RusVelo 0.53
46 Antonio Piedra - Caja Rural
47 Sander Armee - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.54
48 Juan Jose Cobo - Movistar Team
49 Tomasz Kiendys - CCC Polkowice 0.55
50 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi 0.56
51 Kenny De Ketele - Topsport Vlaanderen - Mercator 0.57
52 Matthieu Sprick - Project 1t4i 1.01
53 Rob Ruiygh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54 Pieter Serry - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.03
55 Pieter Jacobs - Topsport Vlaanderen - Mercator
56 Francisco J. Pacheco - Gios Deyser - Leon Kastro 1.04
57 Adrian Palomares - Andalucia 1.05
58 Jaume Rovira - Gios Deyser - Leon Kastro 1.07
59 Salvador Guardiola - Gios Deyser - Leon Kastro
60 Illart Zuazubiskar - Orbea Continental
61 Omar Fraile - Orbea Continental 1.08
62 Hernani Broco - Caja Rural 1.09
63 Kevin De Jonghe - Topsport Vlaanderen - Mercator
64 Jacob Fiedler - Team NSP - Ghost 1.10
65 Garikoitz Bravo - Caja Rural 1.11
66 Igor Merino - Orbea Continental
67 Henrique Casimiro - Carmim - Prio 1.12
68 Aitor Perez - Gios Deyser - Leon Kastro 1.14
69 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 1.15
70 Sergej Fuchs - Team NSP - Ghost 1.16
71 Johannes Frölinger - Project 1t4i
72 Thierry Hupond - Project 1t4i
73 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team
74 Andres Vigil - Spanien 1.17
75 Marek Rutkiewicz - CCC Polkowice
76 Jonathan Gonzalez - Gios Deyser - Leon Kastro 1.18
77 Joni Silva - Burgos BH - Castilla y Leon 1.19
78 Zakkari Dempster - Endura Racing 1.20
79 Aritz Bagües - Orbea Continental 1.21
80 Adrian Lopez - Spanien 1.22
81 Danail Petrov - Caja Rural
82 Cesare Benedetti - Team NetApp 1.23
83 Mikel Nieve - Euskaltel-Euskadi 1.25
84 Jarl Salomein - Topsport Vlaanderen - Mercator
85 Diogo Nunes - Carmim - Prio 1.27
86 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 1.29
87 Mikel Bizkarra - Orbea Continental 1.30
88 Damien Branaa - Burgos BH - Castilla y Leon
89 Javier Chacon - Andalucia 1.32
90 Lucas Schädlich - Team NSP - Ghost
91 Ruben Fernandez - Spanien 1.33
92 Carlos Verona - Burgos BH - Castilla y Leon 1.35
93 David Livramento - Carmim - Prio
94 David Belda - Burgos BH - Castilla y Leon
95 Daniel Dominguez - Team NSP - Ghost 1.38
96 Jose Luis Roldan - Andalucia 1.41
97 Pablo Lechuga - Andalucia 1.42
98 José Rafael Martinez - Gios Deyser - Leon Kastro
99 Aritz Etxebarria - Orbea Continental 1.49
100 Ivan Velasco - Euskaltel-Euskadi 1.51
101 Dariusz Batek - CCC Polkowice 1.53
102 Manuel Anton - Burgos BH - Castilla y Leon
103 Pedro Merino - Gios Deyser - Leon Kastro
104 Andre Cardoso - Caja Rural
105 Joao Pereira - Carmim - Prio 1.54
106 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi 1.57
107 Samuel Nicolas - Spanien 2.00
108 Yukihiro Doi - Project 1t4i 2.03
109 Piotr Ganronski - CCC Polkowice 2.05
110 Leo Menville - Team NSP - Ghost 2.08
111 Jon Aberasturi - Orbea Continental 2.10
112 Thomas Bonnin - Project 1t4i 2.11
113 Julian Sanchez - Caja Rural 2.12
114 Mateusz Taciak - CCC Polkowice 2.13
115 Fernando Reche - Spanien 2.14
116 Nicolas Capdepuy - Burgos BH - Castilla y Leon
117 Eloy Ruiz - Andalucia 2.19
118 Grzegorz Stepniak - CCC Polkowice 2.20
119 Steffen Radochla - Team NSP - Ghost 2.22
120 Bartlomiej Matysiak - CCC Polkowice 2.25
121 Antonio Cabello - Andalucia 2.26
122 David De La Fuente - Caja Rural 2.27
123 Nelson Victorino - Carmim - Prio 2.30
124 Rene Mandri - Endura Racing 3.41
 

Udgået

DNS Mikhail Antonov - Lokosphinx
DNS Tim Declercq - Topsport Vlaanderen - Mercator
DNS Reto Hollenstein - Team NetApp
DNS Rafael Valls - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
 

Samlet slutstilling
1 Nairo Quintana - Movistar Team 5.06.10
2 Jonathan Tiernan-Locke - Endura Racing 0.06
3 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.09
4 Sergio Pardilla - Movistar Team 0.15
5 Jonathan Castroviejo - Movistar Team 0.21
6 Samuel Sanchez - Euskaltel-Euskadi 0.22
7 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.25
8 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 0.33
9 Bartosz Huzarski - Team NetApp 0.47
10 Paul Voss - Endura Racing 1.24
11 Adrian Palomares - Andalucia 1.26
12 Vladimir Karpets - Movistar Team 1.53
13 Sander Armee - Topsport Vlaanderen - Mercator 2.03
14 Garikoitz Bravo - Caja Rural 2.07
15 Danail Petrov - Caja Rural 2.08
16 Kiril Sveshnikov - Lokosphinx 2.23
17 Iker Camaño - Endura Racing 2.24
18 Jesus Herrada - Movistar Team 2.42
19 Matthias Brandle - Team NetApp 2.47
20 Andreas Dietziker - Team NetApp 2.53
21 Antonio Piedra - Caja Rural 2.58
22 Ivan Rovny - RusVelo 3.03
23 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 3.04
24 Pieter Serry - Topsport Vlaanderen - Mercator
25 Andre Cardoso - Caja Rural 3.35
26 Johannes Frölinger - Project 1t4i 3.37
27 Javier Chacon - Andalucia 3.39
28 Markus Fothen - Team NSP - Ghost 3.44
29 Eric Rowsell - Endura Racing 3.46
30 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 3.50
31 David Livramento - Carmim - Prio 3.51
32 Omar Fraile - Orbea Continental 3.52
33 Ivan Velasco - Euskaltel-Euskadi 3.58
34 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team
35 Rob Ruiygh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.59
36 Marek Rutkiewicz - CCC Polkowice 4.01
37 Sergio Mantecon - Spanien 4.03
38 Andres Vigil - Spanien 4.04
39 Jaume Rovira - Gios Deyser - Leon Kastro 4.05
40 Ruben Fernandez - Spanien 4.20
41 Pieter Jacobs - Topsport Vlaanderen - Mercator 4.30
42 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 4.31
43 Samuel Nicolas - Spanien 4.33
44 Damien Branaa - Burgos BH - Castilla y Leon 4.41
45 Joni Silva - Burgos BH - Castilla y Leon 5.06
46 Nicolas Capdepuy - Burgos BH - Castilla y Leon 5.15
47 Matthieu Sprick - Project 1t4i 5.25
48 Henrique Casimiro - Carmim - Prio 5.36
49 Aitor Perez - Gios Deyser - Leon Kastro 5.38
50 Ruben Plaza - Movistar Team 5.44
51 Sergey Belykh - Lokosphinx 6.01
52 Tobias Ludvigsson - Project 1t4i 6.25
53 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 6.26
54 Pedro Merino - Gios Deyser - Leon Kastro 6.27
55 Alexey Kunshin - Lokosphinx 6.29
56 Mikel Nieve - Euskaltel-Euskadi 6.36
57 Evgeny Shalunov - Lokosphinx 6.58
58 Juan Jose Cobo - Movistar Team 6.59
59 Salvador Guardiola - Gios Deyser - Leon Kastro 7.12
60 Pablo Lechuga - Andalucia 7.23
61 Aritz Bagües - Orbea Continental 7.26
62 Sergey Shilov - Lokosphinx 7.28
63 Mikel Bizkarra - Orbea Continental 7.35
64 Carlos Verona - Burgos BH - Castilla y Leon 7.40
65 Cesare Benedetti - Team NetApp 7.48
66 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 7.53
67 Alexander Wetterhall - Endura Racing 7.55
68 Dmitry Sokolov - Lokosphinx 7.59
69 Jarl Salomein - Topsport Vlaanderen - Mercator 8.16
70 Kevin De Jonghe - Topsport Vlaanderen - Mercator 8.24
71 Alejandro Marque - Carmim - Prio 8.27
72 Ricardo Meste - Carmim - Prio 8.53
73 Hernani Broco - Caja Rural 8.55
74 Luis Mas - Burgos BH - Castilla y Leon 9.02
75 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi 9.21
76 Dariusz Batek - CCC Polkowice 9.35
77 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9.46
78 Artur Ershov - RusVelo 9.47
79 Roger Kluge - Project 1t4i 10.17
80 Tomasz Kiendys - CCC Polkowice 10.19
81 David Belda - Burgos BH - Castilla y Leon 10.29
82 Jan Barta - Team NetApp 11.12
83 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 11.28
84 Thomas Bonnin - Project 1t4i 11.35
85 Jacob Fiedler - Team NSP - Ghost 11.38
86 Igor Merino - Orbea Continental 11.39
87 Jonathan Gonzalez - Gios Deyser - Leon Kastro 11.46
88 Nelson Victorino - Carmim - Prio 11.54
89 Alexander Serov - RusVelo 12.12
90 Leo Menville - Team NSP - Ghost 12.36
91 Julian Sanchez - Caja Rural 12.40
92 Joao Pereira - Carmim - Prio 12.50
93 Francisco J. Pacheco - Gios Deyser - Leon Kastro 13.16
94 Eloy Ruiz - Andalucia 13.21
95 Thierry Hupond - Project 1t4i 13.28
96 Jon Aberasturi - Orbea Continental 13.36
97 Jose Luis Roldan - Andalucia 13.53
98 David De La Fuente - Caja Rural
99 José Rafael Martinez - Gios Deyser - Leon Kastro 13.54
100 Eloy Teruel - Spanien 14.40
101 Gustavo Cesar - Andalucia 15.01
102 Sergej Fuchs - Team NSP - Ghost 15.05
103 Zakkari Dempster - Endura Racing 15.09
104 Yukihiro Doi - Project 1t4i 15.52
105 Kenny De Ketele - Topsport Vlaanderen - Mercator 16.03
106 Manuel Anton - Burgos BH - Castilla y Leon 16.10
107 Bartlomiej Matysiak - CCC Polkowice 16.42
108 Mateusz Taciak - CCC Polkowice 16.59
109 Rene Mandri - Endura Racing 17.30
110 Grzegorz Stepniak - CCC Polkowice 17.39
111 Adrian Lopez - Spanien 18.43
112 Daniel Dominguez - Team NSP - Ghost 22.13
113 Aritz Etxebarria - Orbea Continental 22.24
114 Piotr Ganronski - CCC Polkowice 22.40
115 Evgeny Kovalev - RusVelo 23.03
116 Illart Zuazubiskar - Orbea Continental 23.54
117 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team 24.03
118 Diogo Nunes - Carmim - Prio 24.14
119 Lucas Schädlich - Team NSP - Ghost 24.19
120 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi 24.44
121 Fernando Reche - Spanien 25.01
122 Antonio Cabello - Andalucia 25.27
123 Alexei Markov - RusVelo 26.24
124 Steffen Radochla - Team NSP - Ghost 27.36
 

Pointkonkurrencen
1 Jonathan Castroviejo - Movistar Team 28
2 Nairo Quintana - Movistar Team 25
3 Alexander Serov - RusVelo 25
4 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20
5 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 19
6 Jonathan Tiernan-Locke - Endura Racing 18
7 Alexander Wetterhall - Endura Racing 16
8 Sergio Pardilla - Movistar Team 14
9 Alexey Kunshin - Lokosphinx 14
10 Samuel Sanchez - Euskaltel-Euskadi 12
11 Jan Barta - Team NetApp 12
12 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10
13 Bartosz Huzarski - Team NetApp 9
14 Sergey Shilov - Lokosphinx 9
15 Kiril Sveshnikov - Lokosphinx 8
16 Adrian Palomares - Andalucia 7
17 Evgeny Kovalev - RusVelo 7
18 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 6
19 Paul Voss - Endura Racing 5
20 Dmitry Sokolov - Lokosphinx 5
21 Danail Petrov - Caja Rural 4
22 Tobias Ludvigsson - Project 1t4i 4
23 Garikoitz Bravo - Caja Rural 3
24 Sander Armee - Topsport Vlaanderen - Mercator 2
25 Vladimir Karpets - Movistar Team 1
 

Bjergkonkurrencen
1 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
2 Nairo Quintana - Movistar Team 10
3 Jonathan Tiernan-Locke - Endura Racing 8
4 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
5 Julian Sanchez - Caja Rural 6
6 Pedro Merino - Gios Deyser - Leon Kastro 5
7 Sergio Pardilla - Movistar Team 4
8 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
9 Samuel Sanchez - Euskaltel-Euskadi 1
10 Alejandro Marque - Carmim - Prio 1
11 Yukihiro Doi - Project 1t4i 1
 

Spurtkonkurrencen
1 Alejandro Marque - Carmim - Prio 6
2 Cesare Benedetti - Team NetApp 2
3 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
4 Manuel Anton - Burgos BH - Castilla y Leon 2
 

Holdkonkurrencen
1 Movistar Team 15.19.06
2 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.55
3 Endura Racing 2.43
4 Team NetApp 5.09
5 Caja Rural 6.01
6 Euskaltel - Euskadi 6.25
7 Rabobank Cycling Team 6.36
8 Topsport Vlaanderen - Mercator 8.55
9 Spanien 9.36
10 Andalucia 10.54
11 Burgos BH - Castilla Y Leon 12.49
12 Lokosphinx 13.30
13 Project 1t4i 13.58
14 Gios Deyser - Leon Kastro 14.38
15 Carmim - Prio 16.32
16 Orbea Continental 17.44
17 CCC Polkowice 23.19
18 Rusvelo 24.00
19 Team NSP - Ghost 26.30

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

PostNord Danmark Rundt(2.HC) 21/08-25/08

GP Stad Zottegem(1.1) 20/08

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 21/08

Tour de Indonesia(2.1) 19/08-23/08

Tour du Limousin(2.1) 21/08-24/08

GP Stad Zottegem(1.1) 20/08

PostNord Danmark Rundt(2.HC) 21/08-25/08

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 21/08

Tour du Limousin(2.1) 21/08-24/08

Ladies Tour of Norway - TTT(2.WWT) 22/08-25/08

Colorado Classic(2.HC) 22/08-25/08

Vuelta a España(2.UWT) 24/08-15/09

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 25/08

Schaal Sels(1.1) 25/08

Tour Poitou-Charentes(2.1) 27/08-30/08

Druivenkoers - Overijse(1.1) 28/08

Deutschland Tour(2.HC) 29/08-01/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger