Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Første UCI-point til Kim Marius

Første UCI-point til Kim Marius

11. marts 2007 18:280

Kim Marius Nielsen vandt søndag 8 UCI-point, da han blev nr. 6 i det kroatiske endagsløbet "Porec Trophy", som er arrangeret som et 1.2 løb.

Der var 30 kontinentale og professionelle teams til start i det 200 mand store felt. Løbet blev kørt over 165 km omkring byen Porec på feriehalvøen Istrien. Glud & Marstrand Horsens-holdets taktik var på forhånd, at der skulle køres for sprinteren Kim Marius, hvis løbet skulle ende med en massespurt. Trods en gennemsnitsfart på over 43 km/t samt mange udbrudsforsøg af bl.a norske Evald Boasson, kom der 153 mand samlet hjem til en massespurt.

Vinder af spurten blev det unge supertalent Marko Kump (Adria Mobil) foran Grego Bola (Sava) og Ivan Fanelli (Endeka).

Glud & Marstrand Horsens-rytteren Rune Udby præsterede også en flot spurt, da han kom i mål på 13. pladsen i det skrappe felt. Andre' Steensen og Lasse Bøchman sluttede længere tilbage i hovedfeltet efter at have kørt Kim Marius i stilling til massespurten.

"Det var et kanon godt holdsamarbejde, som betød, at jeg fik mine første UCI-point nogensinde", sagde en lykkelig Kim Marius efter 6. pladsen.

De fire Horsens-ryttere skal sammen med Michael Skelde og Nicolaj Olesen deltage i det kroatiske UCI etapeløb 'Istrian Spring Trophy', som starter på torsdag.

Se listen over danske UCI point for 2007

Resultat
1 Marko Kump - KK Adria Mobil 3.45.02 (43.993 km/t)
2 Grega Bole - Sava
3 Ivan Fanelli - Team Cinelli - Endeka
4 Aldo Ino Ilesic - KK Perutnina Ptuj
5 Alexander Kristoff - Team Maxbo Bianchi
6 Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
7 Adam Homolka - Team Swiag - Teka
8 Bartolomiej Matysiak - Legia POL
9 Mario Holler - RC Arbö Resch & Frisch Wels
10 Matic Strgar - KK Radenska Powerbar
11 Joachim Böhler - Team Maxbo Bianchi
12 Roger Kluge - LKT Team Branderburg
13 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
14 Leonida Fedrigo - Permac Brisot Bibanese
15 Joachim Tolles - Akud Rose
16 Florian Vogel - Athleticum
17 Stephan Lageler - Team Ista
18 Martin Gujan - Athleticum
19 Christoph Sokoll - Austrian National Road Team
20 David Tratnik - KK Radenska Powerbar
21 Lukas Fluckiger - Athleticum
22 Simon Spilak - KK Adria Mobil
23 Frantisek Kloucek - PSK Whirlpool
24 Thomas Wagner - Team Ista
25 Zolt Der - Serbian National Team
26 Heimo Flechl - Austrian National Road Team
27 Robin Schmuda - Team Ista
28 Clemens Frankhauser - Austrian National Road Team
29 Christof Kerschbaum - RC Arbö Resch & Frisch Wels
30 Vojtech Hacecky - Dukla Praha
31 Igor Kranjec - BK Loborika
32 Christian Isak - RC Arbö Resch & Frisch Wels
33 Ivan Sever - BK Loborika
34 Davis Ulliana - Permac Brisot Bibanese
35 Pascal Brunke - Team Mountainstoo - Espoirs Lange
36 Franz Grassmann - Austrian National Road Team
37 Patrick Hackl - Team Swiag - Teka
38 Jure Kocjan - KK Radenska Powerbar
39 Andi Bajc - KK Radenska Powerbar
40 Joze Senekovic - KK Adria Mobil
41 Goran Smelcerovic - Serbian National Team
42 Karl-Christian Konig - German National Team
43 Pavel Subrt - Dukla Praha
44 Dejan Vracic - BK Loborika
45 Stefan Pöll - Austrian National Road Team
46 Blaz Jarc - KK Adria Mobil
47 Emanuel Kiserlovski - BK Loborika
48 Matthias Schröger - Austrian National Road Team
49 Matej Marin - KK Perutnina Ptuj
50 Jure Zrimsek - KK Adria Mobil
51 Michael Kreutzburg - Citec
52 Dominik Roels - Akud Rose
53 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi
54 Rupert Probst - RC Arbö Resch & Frisch Wels
55 Enrico Prix - LKT Team Branderburg
56 Kristian Yotev - CC Burgas
57 Anatoliy Varvaruk - BK Puris Kamen
58 Matija Kvasina - KK Perutnina Ptuj
59 Ingmar Daßler - LKT Team Branderburg
60 Benjamin Cujnik - KK Adria Mobil
61 Lelf Lampater - German National Team
62 Nico Keinath - Team Ista
63 Petr Kubias - PSK Whirlpool
64 Emanuel Bartl - Team Mountainstoo - Espoirs Lange
65 Dominic Klemme - Team 3C Gruppe - Lamonta
66 Paul Voss - Team 3C Gruppe - Lamonta
67 Kristijan Cvek - BK Puris Kamen
68 Werner Faltheiner - Sava
69 Aleksandar Dukic - Serbian National Team
70 Robert Odink - Athleticum
71 Marco Düchting - Akud Rose
72 Eros Piccin - Permac Brisot Bibanese
73 Matej Stare - KK Perutnina Ptuj 0.26
74 Nik Burjek - Sava
75 Kristjan Koren - Sava
76 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
77 David Demanuele - BK Loborika
78 Mirsad Jusic - Bosnia and Hercegovina National Team
79 Mathias Belka - LKT Team Branderburg
80 Bostjan Rezman - KK Radenska Powerbar
81 Fabian Muhly - Team Mountainstoo - Espoirs Lange
82 Stanimir Trampadziev - CC Burgas
83 Patrick Röstel - Akud Rose
84 Danijel Kvasina - BK Rijeka
85 Vid Ogris - KK Radenska Powerbar
86 Marco Zardetto - Permac Brisot Bibanese
87 Primoz Segina - BK Puris Kamen
88 Christian Rocha - Athleticum
89 Kristjan Durasek - KK Perutnina Ptuj
90 Robert Vrecer - KK Radenska Powerbar
91 Hrvoje Miholjevic - BK Loborika
92 Michael Kupke - Citec 0.34
93 Tomislav Danculovic - BK Loborika
94 Alessandro De Marchi - Permac Brisot Bibanese 0.48
95 Michael Gannopolskij - Team Mountainstoo - Espoirs Lange
96 Felix Willems - Team Mountainstoo - Espoirs Lange
97 Radoslav Rogina - KK Perutnina Ptuj
98 Kristjan Fajt - KK Radenska Powerbar
99 Richard Kastner - Citec 0.50
100 Frederik Willman - Team Maxbo Bianchi 0.54
101 Robert Bengsch - German National Team
102 Michal Pawlyta - Legia POL
103 Georgios Tentsos - PSK Whirlpool
104 Gasper Svab - Sava
105 Lukasz Modzelewski - Legia POL
106 Robert Kriegs - German National Team
107 Borja Jelic - BK Puris Kamen
108 Przemyslaw Pietrzak - Legia POL
109 Rog Jerse - Team Swiag - Teka
110 Miha Svab - KK Adria Mobil
111 Jaroslaw Welniak - Legia POL
112 Zvonimir Pokupec - BK Loborika
113 Nebojsa Jovanovic - Serbian National Team
114 Jure Zagar - KK Adria Mobil
115 Sebastian Hans - Akud Rose
116 Marko Hlebanja - Sava
117 Sergej Fuchs - Team 3C Gruppe - Lamonta
118 Jan Salasek - Dukla Praha
119 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
120 Andre Steensen - Glud & Marstrand Horsens
121 Ralph Scherzer - Team Swiag - Teka
122 Gianluca Coletta - Team Cinelli - Endeka
123 Andrej Omulec - KK Perutnina Ptuj
124 Martin Riska - Team Swiag - Teka
125 Dragan Spasic - Serbian National Team
126 Wolfgang Wurnitsch - Team Swiag - Teka
127 Leopold König - PSK Whirlpool
128 Massimo Demarin - Sava
129 Nikolai Schwarz - Team Ista
130 Paul Budach - Akud Rose
131 Lasse Böchman - Glud & Marstrand Horsens
132 Rusen Rusev - CC Burgas
133 Gregor Gazvoda - KK Perutnina Ptuj
134 Peter Magyarosi - Team Ista
135 Bojan Rafaj - BK Rijeka
136 Milos Velickovic - Serbian National Team
137 Gian Luca Cavalli - Team Cinelli - Endeka
138 Giordano Montanari - Team Cinelli - Endeka
139 Michael Sullivan Ryan - Permac Brisot Bibanese
140 Evgeni Gerganov - CC Burgas
141 Jan Pablo Dotti - Team Cinelli - Endeka
142 Uros Silar - Team Swiag - Teka
143 Michal Buczek - Legia POL
144 Dejan Bajt - Sava
145 Petr Bencik - PSK Whirlpool
146 Robert Bartko - German National Team
147 Martin Mares - PSK Whirlpool
148 Guido Fulst - German National Team
149 Björn Papstein - Team 3C Gruppe - Lamonta
150 Holger Sievers - Team 3C Gruppe - Lamonta
151 Jiri Hochmann - Dukla Praha
152 Tomas Buchacek - PSK Whirlpool 1.28
153 Michael Fuhrmeister - Team Mountainstoo - Espoirs Lange 2.56
154 Sebastian Herrmann - Team Stadler VCR Regensburger 17.20
155 Martin Gorges - Team Stadler VCR Regensburger
156 Josef Schafbauer - Team Stadler VCR Regensburger
157 Martin Schutze - Citec

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER