Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Anden etape bød i dag på en 159 kilometer lang etape, hvilket ikke lyder af meget, men det var næsten 30 grader varmt, og der var fire stigninger, som rytterne skule op ad. En af stigningerne var sågar en opkørsel på 16 kilometer.
Annonce
”Vi havde igen i dag planlagt, at vi skulle hjælpe Lasse Bøchman så godt som muligt. Desværre kørte der efter 15 kilometer en 11-mandsgruppe væk, og da alle de store hold var repræsenteret, tog vi beslutningen om at få lukket hullet igen. Det betød en hård jagt, hvor hullet næsten var lukket efter 30 kilometer, hvor vi skulle starte den 16 kilometer lange tur opad første kategori stigningen,” forklarer sportsdirektør Michael Skelde efter etapen.
Lasse Bøchman fik dog hurtig kontakt på bjerget, og derefter var Glud & Marstrand-LRØ ikke i problemer.
”Desværre gik den hårde jagt udover en sygdomsplaget, Troels Vinther, der senere måtte give fortabt på dagens etape. Niki Østergaard og Christopher Juul-Jensen fandt hurtigt ind i den bagerste gruppe, som fint nåede tidsgrænsen i dag,” forklarer Michael Skelde videre og påpeger.
”Daniel Foder, Thomas Kvist og Lasse Bøchman var alle med første gruppe i mål, og de kørte alle tre en super etape. Fra vi henter de forreste, sidder vi på resten af etapen på et tidspunkt kører der en 6-mandsgruppe væk, hvor vi både har Thomas Kvist og Lasse Bøchman siddende. Da de bliver hentet kører Daniel Foder kontra, lidt ærgerligt at vi ikke får kørt en super finale, men den var også lidt farlig de sidste to kilometer,” slutter Michael Skelde.
Bedste Glud & Marstrand-LRØ-rytter blev Thomas Kvist, som kom i mål som nummer ni. I morgen venter der holdet endnu en hård etape med blandt andet den 18 kilometer lange Col de l`oeillon 1233 meter, hvorfra der er bare 30 kilometer til mål.
Resultat af 2. etape
1 Gaetan Bille - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 3.48.07
2 Nicolas Baldo - Atlas Personal
3 Laurent Beuret - Atlas Personal 0.03
4 Damien Cigolotti - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
5 Christian Poos - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
6 Jerome Cousin - Team Europcar
7 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille
8 Nicky Van Der Lijke - Rabobank Continental Team
9 Thomas Vedel Kvist - Glud & Marstrand - LRØ
10 Herberts Pudans - SCO Dijon Team Lapierre
11 Jules Pijourlet - Chambery Cyclisme Formation
12 Sébastien Joly - Saur - Sojasun
13 Perrig Quemeneur - Team Europcar
14 Kévin Pigaglio - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
15 Jonathan Fumeaux - Atlas Personal
16 Christer Rake - Joker Merida
17 Julien Viennot - Chambery Cyclisme Formation
18 Daniel Foder - Glud & Marstrand - LRØ
19 Marc Goos - Rabobank Continental Team
20 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ
21 Thomas Lebas - Avc Aix-En-Provence
22 Jérôme Mainard - CR4C Roanne
23 Gilles Devillers - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
24 Sébastien Ivars - VC Caladois
25 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun
26 Fabio Polazzi - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
27 Frederik Wilmann - Joker Merida
28 Clément Bourgoin - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
29 Lorents Ola Aasvold - Plussbank Cervelo
30 Sondre Gjerdevik Sörtveit - Joker Merida
31 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
32 Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille
33 Blaise Sonnery - VC Caladois
34 Wilco Kelderman - Rabobank Continental Team
35 Sébastien Reichenbach - Atlas Personal
36 Vincent Jerome - Team Europcar
37 Luka Mezgec - Sava
38 Daan Olivier - Rabobank Continental Team
39 Jérémy Roy - FDJ
40 Vegard Stake Laengen - Joker Merida
41 David Rosch - Atlas Personal
42 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
43 Bjørn Tore Nilsen Hoem - Plussbank Cervelo
44 Benoît Luminet - CR4C Roanne
45 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille
46 Thibaut Pinot - FDJ
47 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
48 Sylvain Georges - Big Mat - Auber 93
49 Aurelien Ribet - Avc Aix-En-Provence 4.05
50 Axel Gagliardi - Team Vulco - Vaulx en Velin 4.56
51 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller
52 Arnaud Gerard - FDJ
53 Pierre-Luc Perrichon - SCO Dijon Team Lapierre
54 Rudy Rouet - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
55 Antoine Lavieu - Avc Aix-En-Provence
56 Maxime Mederel - Big Mat - Auber 93
57 Guillaume Levarlet - Saur - Sojasun
58 Paul Poux - Saur - Sojasun 8.21
59 Guillaume Faucon - Big Mat - Auber 93
60 Ludovic Mottet - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
61 Stian Remme - Joker Merida
62 Dimitri Le Boulch - Big Mat - Auber 93 14.25
63 Geoffrey Soupe - FDJ 20.10
64 Pierre Bourlot - Team Vulco - Vaulx en Velin
65 Oystein Stake Laengen - Plussbank Cervelo
66 Yves Mercier - SCO Dijon Team Lapierre
67 Sondre Moen Hurum - Plussbank Cervelo
68 Alexandre Mercier SWI Team Vulco - Vaulx en Velin
69 Sébastien Hoareau - VC Caladois
70 Melvin Rulliere - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
71 Sam Lindsay - Team Vulco - Vaulx en Velin
72 Jesper Asselman - Rabobank Continental Team
73 Philippe Legrand - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
74 Jonas Ljungblad - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
75 Rudy Lesschaeve - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
76 Johan Mombaerts - Big Mat - Auber 93
77 Benjamin Olivier - VC Caladois
78 Fabien Alazard - VC Caladois
79 Jasper Bovenhuis - Rabobank Continental Team
80 Nico Schneider - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
81 Gasper Svab - Sava
82 Joël Zangerle - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
83 Vegard Robinson Bugge - Joker Merida
84 Romain Ramier - Avc Aix-En-Provence
85 Guillaume Le Floch - Team Europcar
86 Guillaume Dessibourg - Atlas Personal
87 Tony Hurel - Team Europcar
88 Christophe Laborie - Saur - Sojasun
89 Remco Broers - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
90 Jon Anders Grondahl - Plussbank Cervelo
91 Nik Burjek - Sava
92 Vladimir Kerkez - Sava
93 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller
94 Sylvain Calzati - Bretagne - Schuller
95 Grégory Hugentobler SWI Chambery Cyclisme Formation
96 Vincent Canard - VC Caladois
97 Aymeric Brunet - CR4C Roanne
98 Arnaud Courteille - FDJ
99 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille
100 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille
101 Cédric Pineau - FDJ
102 Cyril Bessy - Saur - Sojasun
103 Fréderic Brun - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
104 Stuart Wight - CR4C Roanne
105 Niki Østergaard - Glud & Marstrand - LRØ
106 Christopher Juul-Jensen - Glud & Marstrand - LRØ
107 Jure Zrimsek - Sava
Udgået
DNF Kévin Reza - Team Europcar
DNF Nejc Bester - Sava
DNF Niklas Aakvik - Plussbank Cervelo
DNF Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand - LRØ
DNF Toms Skujins - Velo-Club La Pomme Marseille
DNF Romain Fondard - SCO Dijon Team Lapierre
DNF Reijo Puhm - CR4C Roanne
DNF Jimmy Raibaud - CR4C Roanne
DNF Jérémy Bescond - Team Vulco - Vaulx en Velin
DNF Nicolas Galvez - Team Vulco - Vaulx en Velin
DNF Adrien Bonnefoy - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
DNS Thomas Girard - Chambery Cyclisme Formation
DNS Raphaël Tapella - Avc Aix-En-Provence
Samlet stilling
1 Gaetan Bille - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 7.38.48
2 Sylvain Georges - Big Mat - Auber 93 0.09
3 Nicolas Baldo - Atlas Personal 0.15
4 Thibaut Pinot - FDJ 0.17
5 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 0.21
6 Perrig Quemeneur - Team Europcar
7 Christer Rake - Joker Merida
8 Frederik Wilmann - Joker Merida
9 Herberts Pudans - SCO Dijon Team Lapierre 0.24
10 Jonathan Fumeaux - Atlas Personal
11 Marc Goos - Rabobank Continental Team
12 Daniel Foder - Glud & Marstrand - LRØ
13 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ
14 Clément Bourgoin - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
15 Thomas Lebas - Avc Aix-En-Provence
16 Lorents Ola Aasvold - Plussbank Cervelo
17 Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille
18 Luka Mezgec - Sava
19 Daan Olivier - Rabobank Continental Team
20 Bjørn Tore Nilsen Hoem - Plussbank Cervelo
21 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
22 Sébastien Reichenbach - Atlas Personal 0.41
23 Jérémy Roy - FDJ 0.42
24 Nicky Van Der Lijke - Rabobank Continental Team 0.43
25 Thomas Vedel Kvist - Glud & Marstrand - LRØ
26 Sébastien Joly - Saur - Sojasun
27 Sébastien Ivars - VC Caladois
28 Gilles Devillers - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
29 Christian Poos - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0.45
30 Damien Cigolotti - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
31 Kévin Pigaglio - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
32 Sondre Gjerdevik Sörtveit - Joker Merida
33 Blaise Sonnery - VC Caladois
34 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
35 David Rosch - Atlas Personal
36 Vegard Stake Laengen - Joker Merida
37 Benoît Luminet - CR4C Roanne
38 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille
39 Wilco Kelderman - Rabobank Continental Team 0.54
40 Julien Viennot - Chambery Cyclisme Formation 1.10
41 Fabio Polazzi - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 1.21
42 Florian Guillou - Bretagne - Schuller 1.29
43 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun 1.39
44 Jerome Cousin - Team Europcar 1.54
45 Jérôme Mainard - CR4C Roanne 1.57
46 Vincent Jerome - Team Europcar
47 Jules Pijourlet - Chambery Cyclisme Formation 2.02
48 Laurent Beuret - Atlas Personal 2.03
49 Maxime Mederel - Big Mat - Auber 93 5.17
50 Guillaume Levarlet - Saur - Sojasun 5.38
51 Arnaud Gerard - FDJ 5.48
52 Pierre-Luc Perrichon - SCO Dijon Team Lapierre 6.54
53 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller 7.07
54 Rudy Rouet - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
55 Stian Remme - Joker Merida 9.03
56 Guillaume Faucon - Big Mat - Auber 93 9.13
57 Ludovic Mottet - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 10.15
58 Axel Gagliardi - Team Vulco - Vaulx en Velin 10.17
59 Paul Poux - Saur - Sojasun 10.32
60 Aurelien Ribet - Avc Aix-En-Provence 15.09
61 Dimitri Le Boulch - Big Mat - Auber 93 15.37
62 Antoine Lavieu - Avc Aix-En-Provence 16.06
63 Jonas Ljungblad - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 20.30
64 Joël Zangerle - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 20.52
65 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller
66 Niki Østergaard - Glud & Marstrand - LRØ
67 Sébastien Hoareau - VC Caladois 21.02
68 Remco Broers - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
69 Geoffrey Soupe - FDJ 21.17
70 Jasper Bovenhuis - Rabobank Continental Team 21.42
71 Pierre Bourlot - Team Vulco - Vaulx en Velin 22.01
72 Vegard Robinson Bugge - Joker Merida 22.04
73 Vladimir Kerkez - Sava
74 Romain Ramier - Avc Aix-En-Provence 22.12
75 Sondre Moen Hurum - Plussbank Cervelo 22.14
76 Rudy Lesschaeve - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
77 Sam Lindsay - Team Vulco - Vaulx en Velin 22.17
78 Jon Anders Grondahl - Plussbank Cervelo
79 Christopher Juul-Jensen - Glud & Marstrand - LRØ
80 Johan Mombaerts - Big Mat - Auber 93 22.21
81 Melvin Rulliere - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 23.14
82 Jesper Asselman - Rabobank Continental Team
83 Guillaume Dessibourg - Atlas Personal
84 Yves Mercier - SCO Dijon Team Lapierre 23.26
85 Nik Burjek - Sava
86 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 23.45
87 Fabien Alazard - VC Caladois 23.47
88 Grégory Hugentobler SWI Chambery Cyclisme Formation 24.07
89 Vincent Canard - VC Caladois 24.56
90 Tony Hurel - Team Europcar 25.11
91 Benjamin Olivier - VC Caladois 25.30
92 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille
93 Oystein Stake Laengen - Plussbank Cervelo 25.31
94 Philippe Legrand - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
95 Gasper Svab - Sava
96 Nico Schneider - Team Differdange - Magic-Sportfood.de
97 Aymeric Brunet - CR4C Roanne
98 Arnaud Courteille - FDJ
99 Jure Zrimsek - Sava
100 Cédric Pineau - FDJ 27.18
101 Alexandre Mercier SWI Team Vulco - Vaulx en Velin 27.24
102 Cyril Bessy - Saur - Sojasun
103 Stuart Wight - CR4C Roanne
104 Guillaume Le Floch - Team Europcar 27.51
105 Christophe Laborie - Saur - Sojasun 31.20
106 Fréderic Brun - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme
107 Sylvain Calzati - Bretagne - Schuller 35.26
Pointkonkurrencen
1 Gaetan Bille - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 45
2 Sylvain Georges - Big Mat - Auber 93 25
3 Nicolas Baldo - Atlas Personal 24
4 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 22
5 Thibaut Pinot - FDJ 16
6 Laurent Beuret - Atlas Personal 16
7 Jerome Cousin - Team Europcar 14
8 Frederik Wilmann - Joker Merida 14
9 Damien Cigolotti - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 14
10 Marc Goos - Rabobank Continental Team 12
11 Christian Poos - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 12
12 Daniel Foder - Glud & Marstrand - LRØ 9
13 Cédric Pineau - FDJ 8
14 Perrig Quemeneur - Team Europcar 8
15 Herberts Pudans - SCO Dijon Team Lapierre 8
16 Jonathan Fumeaux - Atlas Personal 8
17 Clément Bourgoin - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 8
18 Nicky Van Der Lijke - Rabobank Continental Team 8
19 Aurelien Ribet - Avc Aix-En-Provence 7
20 Thomas Vedel Kvist - Glud & Marstrand - LRØ 7
21 Christer Rake - Joker Merida 6
22 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ 6
23 Jonas Ljungblad - Team Differdange - Magic-Sportfood.de 6
24 Jules Pijourlet - Chambery Cyclisme Formation 5
25 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 5
26 Jérémy Roy - FDJ 4
27 Sébastien Joly - Saur - Sojasun 4
28 Kévin Pigaglio - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 2
29 Romain Ramier - Avc Aix-En-Provence 2
30 Tony Hurel - Team Europcar 1
Bjergkonkurrencen
1 Thibaut Pinot - FDJ 21
2 Jérémy Roy - FDJ 19
3 Frederik Wilmann - Joker Merida 16
4 Aurelien Ribet - Avc Aix-En-Provence 10
5 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 8
6 Gaetan Bille - Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 7
7 Perrig Quemeneur - Team Europcar 5
8 Sébastien Joly - Saur - Sojasun 5
9 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 4
10 Jerome Cousin - Team Europcar 4
11 Christer Rake - Joker Merida 3
12 Jonathan Fumeaux - Atlas Personal 2
13 Kévin Pigaglio - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 2
14 Pierre-Luc Perrichon - SCO Dijon Team Lapierre 2
15 Sylvain Georges - Big Mat - Auber 93 1
16 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ 1
17 Cédric Pineau - FDJ 1
Ungdomskonkurrencen
1 Thibaut Pinot - FDJ 7.39.05
2 Marc Goos - Rabobank Continental Team 0.07
3 Daan Olivier - Rabobank Continental Team
4 Bjørn Tore Nilsen Hoem - Plussbank Cervelo
5 Sébastien Reichenbach - Atlas Personal 0.24
6 Nicky Van Der Lijke - Rabobank Continental Team 0.26
7 Vegard Stake Laengen - Joker Merida 0.28
8 Wilco Kelderman - Rabobank Continental Team 0.37
9 Jerome Cousin - Team Europcar 1.37
10 Jules Pijourlet - Chambery Cyclisme Formation 1.45
11 Axel Gagliardi - Team Vulco - Vaulx en Velin 10.00
12 Dimitri Le Boulch - Big Mat - Auber 93 15.20
13 Antoine Lavieu - Avc Aix-En-Provence 15.49
14 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller 20.35
15 Jasper Bovenhuis - Rabobank Continental Team 21.25
16 Vegard Robinson Bugge - Joker Merida 21.47
17 Sam Lindsay - Team Vulco - Vaulx en Velin 22.00
18 Christopher Juul-Jensen - Glud & Marstrand - LRØ
19 Melvin Rulliere - Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 22.57
20 Jesper Asselman - Rabobank Continental Team
21 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 23.28
22 Grégory Hugentobler SWI Chambery Cyclisme Formation 23.50
23 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 25.13
24 Oystein Stake Laengen - Plussbank Cervelo 25.14
25 Arnaud Courteille - FDJ
26 Alexandre Mercier SWI Team Vulco - Vaulx en Velin 27.07
27 Stuart Wight - CR4C Roanne
Holdkonkurrencen
1 Atlas Personal 22.57.50
2 Joker Merida 0.04
3 Glud & Marstrand - LRØ 0.05
4 Rabobank Continental Team
5 Velo-Club La Pomme Marseille 0.07
6 Charvieu-Chavagneux Isère Cyclisme 0.26
7 Bretagne - Schuller 0.28
8 Wallonie Bruxelles - Credit Agricole 0.54
9 Team Europcar 2.52
10 FDJ 5.28
11 Saur - Sojasun 6.34
12 Big Mat - Auber 93 13.23
13 VC Caladois 21.04
14 Avc Aix-En-Provence 21.13
15 Plussbank Cervelo 21.36
16 CR4C Roanne 23.33
17 Chambery Cyclisme Formation 23.59
18 SCO Dijon Team Lapierre 29.18
19 Team Differdange - Magic-Sportfood.de 40.42
20 Sava 44.28
21 Team Vulco - Vaulx en Velin 49.47
Annonce
Annonce
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce