Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev det spanske 1.1 endagsløb Prueba Villafranca de Ordizia kørt, og det blev til sejr til det franske Tour de France hold Saur-Sojasun.
Annonce
Efter 165,7 kilometer kom Julien Simon først i mål, og han sejrede foran Pablo Lastras (Movistar) og Daniel Moreno (Katusha). Løbets helt store profil, Joaquin Rodríguez (Katusha), blev sekser.
Det er samtidig Simons første sejr som professionel og Saur-Sojasuns ottende i år.
Resultat:
1 Julien Simon - Saur - Sojasun 04.02.27
2 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
3 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
4 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
5 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team
6 Joaquím Rodríguez Oliver - Katusha Team 0.28
7 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi 0.36
8 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 0.38
9 José Herrada Lopez - Caja Rural
10 Robinson Eduardo Chalapud Gomez - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
11 David Belda Garcia - Burgos 2016 - Castilla y León
12 Juan Jose Cobo Acebo - Geox-TMC 0.41
13 Fabricio Ferrari - Caja Rural 1.09
14 Christophe Laborie - Saur - Sojasun
15 Mikel Bizkarra - Orbea Continental 1.29
16 Cyril Lemoine - Saur - Sojasun 2.00
17 David Gutierrez Gutierrez - Geox-TMC
18 Cyril Bessy - Saur - Sojasun
19 Ricardo Garcia Ambroa - Orbea Continental
20 Eduard Vorganov - Katusha Team
21 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia Caja Granada
22 Eduardo Gonzalo Ramirez - Velo-Club La Pomme Marseille
23 Carlos Verona Quintanilla - Burgos 2016 - Castilla y León
24 Xabier Zabalo Imaz - Orbea Continental
25 Jose Alberto Benitez Roman - Andalucia Caja Granada
26 Alejandro Marque Porto - Onda
27 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team
28 Jean-Marc Marino - Saur - Sojasun
29 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
30 John Edibberto Martinez Montero - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
31 Victor Cabedo - Orbea Continental
32 Julian Sanchez Pimienta - Caja Rural
33 Alberto Morras Fernandez - Onda
34 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team 2.05
35 Javier Ramirez Abeja - Andalucia Caja Granada 2.54
36 Diego Milán Jiménez - Caja Rural 2.56
37 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 3.43
38 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC
39 Juan Pablo Forero Carreno - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 3.59
40 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 4.51
41 Andoni Blazquez - Orbea Continental
42 Adrian Saez - Orbea Continental
43 Javier Iriarte - Movistar Team
44 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada
45 Aitor Galdos - Caja Rural 6.14
46 Igor Romero Etxebarria - Caja Rural
47 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural
48 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi 6.16
49 David Lopez Garcia - Movistar Team 6.32
50 Luis Mas Bonet - Burgos 2016 - Castilla y León 6.39
51 Pascual Orengo Lopez - Burgos 2016 - Castilla y León
52 Antonio Piedra Perez - Andalucia Caja Granada
53 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 7.19
54 Jarlinson Pantano - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 7.36
55 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team
Udgået
HD Javier Moreno Bazan - Caja Rural
HD Dalivier Ospina Navarro - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
HD Christopher Jennings - Burgos 2016 - Castilla y León
HD Carlos Andres Martinez Montero - Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia
HD Manuel Anton - Burgos 2016 - Castilla y León
HD Helder Oliveira - Onda
HD Vicente David Bernabeu Armengol - Andalucia Caja Granada
HD José Luis Cano - Andalucia Caja Granada
HD José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team
HD Juan Horrach Rippoll - Katusha Team
HD Aritz Bagües - Orbea Continental
HD Sergio Carrasco Garcia - Andalucia Caja Granada
HD Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce