Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Freire sejrede på 5. etape efter ny massespurt

Freire sejrede på 5. etape efter ny massespurt

06. juli 2006 14:280

Foto: Sirotti


Spanske Oscar Freire kunne torsdag med en eksplosiv og udspekuleret spurt tage sin første etapesejr i årets Tour de France. Den tidligere tredobbelte verdensmester kom som trold af en æske og overraskede alle sine sprinterkonkurrenter ved at åbne tidligt og slå til i den modsatte side af vejen. Etapen bød i øvrigt på styrt til Team CSCs Fränk Schleck i den hidsige afslutning. Derfor tabte årets Amstel Gold Race-vinder lidt mere end 2 minutter på dagens etape.

Efter afstikkere til Holland, Tyskland, Luxembourg og Belgien på de første etaper af årets Tour, udspillede denne 225 kilometer lange 5.etape sig udelukkende i Frankrig. Fra Beauvais, bare 50 ki-lometer nord for Paris, gik turen gennem Piccardie-regionen stik vest til Normandiet, hvor rytterne sluttede i Caen.

På forhånd var der lagt op til, at Tour’en i dag for alvor skulle åbnes op med mange udbrudsforsøg, ligesom der var lagt op til, at etapen skulle præges af den sidevind, der var lovet på etapens afsluttende 20-30 kilometer. Og etapens start blev da også hurtig og forvirrende, ligesom den blev præget af flere forskellige udbrud, hvor blandt andre Laurent Brochard, Cedric Vasseur, Patrice Halgand kippede med de franske farver. Ingen af de tre kom dog med i det afgørende udbrud, der blev iscenesat efter 20 kilometer.

Dumoulin (A2R), Lang (GST), De Groot (RAB), Righi (LAM), Tankink (QSI), Auge (COF), Quinziato (LIQ) og Schröder (MRM) fik hurtigt et lille hul, men flere af sprinterholdene var ikke tilfredse med sammensætningen og/eller antallet af lykkeriddere, så det var først da Dumoulin og Schröder stak sammen, at feltet faldt til ro og udbruddet fik lov at køre. Herefter steg forspringet med raketfart og havde på et tidspunkt næsten 13 minutter ned til et feriestemt og langsomt kørende felt.

Det blev for meget for Tom Boonen og hans Quick Step-hold, der blev sendt ud i front af feltet for at mindske forspringet, der da også lynhurtigt faldt markant. Det hjalp næppe Dumoulin/Schröder i front, at de herefter kørte ind i en ordentlig regnbyge, og som etapen skred frem kom flere og flere af sprinterholdene Quick Step til hjælp. Ved forplejningszonen var feltet 8’30 efter udbryderne og ved den tredje indlagte bjergspurt var forspringet faldet til 7’30. Nede i feltet var det stadig Quick Step og Davitamon Lotto der førte an i forfølgelsen, mens Pineau tog sig af de resterende bjergpoint og McEwens hjælper Vansummeren to gange neutraliserede kampen om point ved at gå i korte udbrud, der dog blev hentet.

Hentet blev også udbryderne, men først med få kilometer tilbage. På det tidspunkt var en hidsig positionskamp allerede i gang nede i feltet, eftersom flere hold var bange for at blive fanget i sidevinde, der to gange knækkede feltet midt over.

Feltet kom dog samlet til mål, og så kunne Oscar Freire altså snyde storfavoritten Robbie McEwen, der slet ikke kom frem samt den sejrsløse belgiske indhaver af førertrøjen Tom Boonen, der blev toer. Norske Thor Hushovd kunne heller ikke i dag blande sig i kampen om etapesejren.




Foto: Sirotti



Resultat af 5. etape
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 5.18.50 (42.341 km/th)
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
3 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
4 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
5 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
6 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
7 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
8 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
9 Erik Zabel (Ger) Milram
10 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
11 Luca Paolini (Ita) Liquigas
12 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
13 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
14 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
15 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
16 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
18 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
19 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
20 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
21 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
22 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
23 George Hincapie (USA) Discovery Channel
24 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
25 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
27 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
29 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
30 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
31 David Millar (GBr) Saunier Duval
32 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
33 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
34 Floyd Landis (USA) Phonak
35 Robert Hunter (RSA) Phonak
36 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
37 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
38 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
39 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
40 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
41 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
42 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
43 Axel Merckx (Bel) Phonak
44 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
45 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
46 Fabio Sacchi (Ita) Milram
47 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
48 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
49 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
50 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
52 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
53 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
54 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
55 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
56 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
57 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
58 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
59 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
60 Christian Knees (Ger) Milram
61 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
62 David Canada (Spa) Saunier Duval
63 Marco Velo (Ita) Milram
64 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
65 Ralf Grabsch (Ger) Milram
66 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
67 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
68 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
69 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
70 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
71 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
72 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
74 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
76 Alexandre Moos (Swi) Phonak
77 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
78 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
79 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
80 Bobby Julich (USA) Team CSC
81 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
82 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
84 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
85 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
86 Mirko Celestino (Ita) Milram
87 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
88 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
89 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
90 Moises Duenas (Spa) Agritubel
91 José Azevedo (Por) Discovery Channel
92 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Pieter Weening (Ned) Rabobank
95 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
96 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
97 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
98 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
99 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
100 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
101 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
102 Jens Voigt (Ger) Team CSC
103 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
104 Andriy Grivko (Ukr) Milram
105 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
106 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
107 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
108 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
109 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
110 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
111 Denis Menchov (Rus) Rabobank
112 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
114 David Zabriskie (USA) Team CSC
115 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
116 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
117 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
118 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
120 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic
121 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
122 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
123 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
124 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
125 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
126 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
127 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
128 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
129 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
130 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
131 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
132 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
133 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
134 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
135 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
136 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
137 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
138 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
139 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
140 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 0.23
141 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
142 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.32
143 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 0.43
144 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
145 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 0.45
146 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.17
147 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
148 Bram De Groot (Ned) Rabobank
149 Frank Schleck (Lux) Team CSC 2.07
150 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
151 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
152 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2.14
153 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
154 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 3.10
155 Björn Schröder (Ger) Milram
156 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.23
157 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
158 David Moncoutié (Fra) Cofidis
159 Michael Albasini (Ita) Liquigas 3.25
160 Bert Grabsch (Ger) Phonak
161 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
162 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3.50
163 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 3.56
164 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 4.31
165 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 4.32
166 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
167 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
168 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 4.34
169 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 4.49
170 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.14
171 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 12.43
172 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 13.48


Samlet stilling efter 5. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 25.10.51
2 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.13
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.17
4 George Hincapie (USA) Discovery Channel
5 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 0.19
6 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 0.24
7 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 0.27
8 Floyd Landis (USA) Phonak 0.28
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
10 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
11 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
12 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.32
13 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
14 David Millar (GBr) Saunier Duval 0.33
15 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 0.35
16 David Zabriskie (USA) Team CSC
17 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 0.36
18 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.37
19 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
20 Bobby Julich (USA) Team CSC
21 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 0.38
22 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 0.39
23 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.40
24 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
25 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.42
27 José Azevedo (Por) Discovery Channel 0.43
28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.44
29 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
30 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.45
31 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
33 Erik Zabel (Ger) Milram
34 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.48
35 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.49
36 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.50
37 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
38 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.53
39 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
40 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.54
41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
42 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
43 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 0.55
44 Mirko Celestino (Ita) Milram 0.56
45 Axel Merckx (Bel) Phonak
46 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 0.57
47 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
48 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
49 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
50 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 0.58
51 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 0.59
52 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.00
53 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
54 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.01
55 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
56 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.02
57 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
58 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
59 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.03
60 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 1.05
61 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
62 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.07
63 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.08
64 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
65 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 1.09
66 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
67 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10
68 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
69 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.12
70 Andriy Grivko (Ukr) Milram
71 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 1.13
72 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
73 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 1.15
74 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
75 David Canada (Spa) Saunier Duval
76 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
77 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
78 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 1.19
79 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
80 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
81 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 1.28
82 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
83 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.29
84 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.32
85 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.34
86 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.35
87 Christian Knees (Ger) Milram 1.37
88 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.39
89 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.41
90 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1.43
91 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.46
92 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.47
93 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.51
94 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 2.06
95 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 2.10
96 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 2.13
97 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 2.25
98 Marco Velo (Ita) Milram 2.27
99 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.28
100 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.29
101 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 2.32
102 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
103 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 2.35
104 Frank Schleck (Lux) Team CSC 3.11
105 Fabio Sacchi (Ita) Milram 3.12
106 Alexandre Moos (Swi) Phonak 3.18
107 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3.19
108 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.48
109 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3.51
110 Robert Hunter (RSA) Phonak 3.52
111 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 3.53
112 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 3.55
113 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.00
114 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 4.04
115 Bert Grabsch (Ger) Phonak 4.10
116 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 4.17
117 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4.41
118 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
119 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 4.59
120 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5.01
121 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 5.05
122 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 5.07
123 Michael Albasini (Ita) Liquigas 5.28
124 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 5.37
125 David Moncoutié (Fra) Cofidis 5.52
126 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 5.58
127 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 6.18
128 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
129 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 6.29
130 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 6.38
131 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 6.39
132 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 6.45
133 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 6.47
134 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 6.49
135 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6.56
136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 7.31
137 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 7.46
138 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7.50
139 Björn Schröder (Ger) Milram 8.31
140 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
141 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 8.34
142 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 8.41
143 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.47
144 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.54
145 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 9.00
146 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.01
147 Ralf Grabsch (Ger) Milram 10.11
148 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 11.03
149 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 11.52
150 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 12.00
151 Bram De Groot (Ned) Rabobank 12.15
152 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 12.18
153 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 12.41
154 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 12.53
155 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.14
156 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.39
157 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 14.00
158 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 14.02
159 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 15.14
160 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 16.59
161 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 17.36
162 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 18.08
163 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 18.42
164 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 22.16
165 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 24.33
166 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 25.33
167 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 26.35
168 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 27.38
169 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.07
170 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 28.57
171 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 30.04
172 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 35.01


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 122 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 121
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 115
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 86
5 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 81
6 Erik Zabel (Ger) Milram 76
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 72
8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 69
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 63
10 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 61
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 54
12 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 51
13 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 50
14 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 46
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel 44
16 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
17 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 36
18 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
19 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 31
20 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 28
21 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 28
22 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
23 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 24
24 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 23
25 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 22
26 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 21
27 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 20
28 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 18
29 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
30 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 16
31 Jens Voigt (Ger) Team CSC 16
32 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 16
33 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 15
34 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 15
35 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
36 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 14
37 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
38 Björn Schröder (Ger) Milram 12
39 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
40 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 11
41 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 11
42 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 10
43 David Zabriskie (USA) Team CSC 10
44 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
45 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 10
46 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
47 Mirko Celestino (Ita) Milram 9
48 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
49 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
50 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8
51 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 8
52 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 8
53 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
54 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 7
55 Floyd Landis (USA) Phonak 6
56 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
57 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
58 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 5
59 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 5
60 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5
61 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 5
62 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
63 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 4
64 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
65 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4
66 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
67 Bobby Julich (USA) Team CSC 3
68 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
69 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2
70 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
71 David Canada (Spa) Saunier Duval 2
72 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
73 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
74 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
75 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
76 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 1
77 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 26 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 17
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 15
4 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
5 Björn Schröder (Ger) Milram 9
6 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
7 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6
8 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
11 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
12 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 4
13 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
14 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
15 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2
16 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
17 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
18 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
19 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
20 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 25.11.28
2 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 0.03
3 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.11
4 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.17
5 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 0.20
6 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.23
7 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 0.25
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.35
9 Andriy Grivko (Ukr) Milram
10 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 0.51
11 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.52
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.55
13 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.58
14 Christian Knees (Ger) Milram 1.00
15 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.52
16 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 1.55
17 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 3.16
18 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5.41
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 12.16
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 13.25
21 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 25.58
22 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 27.30
23 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 28.20


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Discovery Channel Team 75.33.55
2 Team CSC 0.01
3 T-Mobile Team 0.02
4 Caisse D’Epargne-Illes Balears 0.07
5 Gerolsteiner 0.18
6 Phonak Hearing Systems 0.26
7 Lampre-Fondital 0.37
8 Saunier Duval - Prodir 0.42
9 Rabobank
10 Credit Agricole 0.43
11 AG2R Prevoyance 0.44
12 Francaise Des Jeux 1.03
13 Bouygues Telecom 1.10
14 Davitamon - Lotto 1.12
15 Quick Step - Innergetic 1.15
16 Euskaltel - Euskadi 1.27
17 Team Milram 1.28
18 Cofidis Credit Par Telephone 1.40
19 Liquigas 1.56
20 Agritubel 1.59
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?