Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Freire tog tredje etape i Italien

Freire tog tredje etape i Italien

10. marts 2006 15:570

Annonce

Efter en længere skadespause viste Oscar Freire, at han nu igen er på vej mod topformen, da han vandt dagens 183 km. lange etape i Tirreno-Adriatico.

Oscar Freire slog den tidligere verdensmester Igor Aastarloa i spurten, da de to kom sammen til. Kort efter kom Riccardo Riccò, Rinaldo Nocentini, Alessandro Ballan, Alessandro Petacchi, Davide Rebellin og Luca Mazzanti ind på de næste pladser.

Oscar Freire overtog også den samlede føring efter, at Paolo Bettini måtte udgå på etapen efter et styrt sammen med den danske mester Lars Bak.

Resultat af 3. etape
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 4.27.22 (41.067 km/t)
2 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
3 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
4 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
6 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
7 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
8 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
9 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
10 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
11 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
12 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
13 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
14 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 0.07
15 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
16 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 0.09
17 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
18 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
19 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
20 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
21 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
22 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
23 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
25 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
28 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
29 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 0.15
30 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R.
31 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
33 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
34 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
35 Erik Zabel (Ger) Team Milram
36 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank
37 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
38 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 0.21
39 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
40 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
41 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
43 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
44 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
45 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
46 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
47 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.28
49 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
50 Ivan Basso (Ita) Team CSC
51 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
52 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
53 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
54 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
55 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
57 Hugo Sabido (Por) Barloworld 0.36
58 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
59 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
60 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
61 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 0.45
62 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
63 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare
64 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
65 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
66 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
67 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
68 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
69 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team
70 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.54
71 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 0.58
72 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.10
73 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
74 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
75 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
76 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
77 Mads Christensen (Den) Barloworld
78 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone
79 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 1.20
80 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
81 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 1.30
82 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 1.31
83 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.35
84 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 2.02
85 Gene Bates (Aus) Team L.P.R.
86 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare
87 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
88 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
89 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.07
90 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
91 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
92 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
93 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
94 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
95 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
96 Mauro Facci (Ita) Barloworld
97 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
98 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
100 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
101 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
102 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
103 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
104 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.28
105 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
106 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
107 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 2.37
108 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 2.50
109 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
110 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 3.24
111 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
112 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
113 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 3.39
114 Marco Velo (Ita) Team Milram 4.18
115 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
116 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
117 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
118 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Luca Paolini (Ita) Liquigas 4.37
120 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team 4.40
121 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
122 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
123 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
124 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4.52
125 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 6.46
126 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 7.45
127 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
128 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 8.44
129 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
130 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
131 Christian Knees (Ger) Team Milram
132 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
133 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
134 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
135 Bram De Groot (Ned) Rabobank
136 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
137 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux
138 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
139 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas
140 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
141 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
142 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
143 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
144 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
145 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
146 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
147 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
148 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
149 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
150 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
151 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
152 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
153 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
154 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
155 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 9.33
156 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
157 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
158 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
159 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 14.38
160 Marc Wauters (Bel) Rabobank
161 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
162 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
163 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems
164 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone
165 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
166 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
167 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
168 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
169 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone
170 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
171 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
172 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
173 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
174 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
175 Enrico Degano (Ita) Barloworld
176 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
177 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
178 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
179 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
180 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
181 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
182 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
183 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
184 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
185 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 20.14
186 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
187 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
188 Marco Milesi (Ita) Liquigas
189 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
190 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
191 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance

Udgået ryttere på dagens etape
DNF Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
DNF Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
DNF Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
DNF Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
DNF Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears

Samlet stilling efter 3. etape
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 12.39.26
2 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.10
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
4 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
5 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
6 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
7 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
8 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
9 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
10 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
11 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.13
12 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 0.17
13 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 0.19
14 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
15 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
16 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
17 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
18 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
19 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
20 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
22 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
24 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
25 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 0.25
27 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
28 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
30 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
31 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank
32 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 0.28
33 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 0.31
34 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
36 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
37 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
38 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.38
39 Ivan Basso (Ita) Team CSC
40 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
41 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
42 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
43 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 0.42
44 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 0.46
45 Hugo Sabido (Por) Barloworld
46 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 0.56
47 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 1.00
48 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.01
49 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 1.05
50 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.18
51 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.20
52 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 1.22
53 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.24
54 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.30
55 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 1.37
56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.43
57 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 2.00
58 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.02
59 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.09
60 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.15
61 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.17
62 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
63 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 2.33
64 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.47
65 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.48
66 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.57
67 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3.02
68 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 3.07
69 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.10
70 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.45
71 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 3.52
72 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 4.24
73 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
74 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 4.27
75 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 4.28
76 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.33
77 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 4.50
78 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4.52
79 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 4.53
80 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 4.58
81 Marco Velo (Ita) Team Milram 5.11
82 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 5.14
83 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 5.15
84 Luca Paolini (Ita) Liquigas 5.16
85 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 5.18
86 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 5.46
87 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.51
88 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 6.18
89 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 6.29
90 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 6.36
91 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 6.39
92 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 6.42
93 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 6.59
94 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 7.02
95 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone 7.06
96 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.11
97 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 7.48
98 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.51
99 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 9.12
100 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 9.21
101 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 9.34
102 Mads Christensen (Den) Barloworld 10.15
103 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 10.29
104 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 10.39
105 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 10.41
106 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 11.12
107 Gene Bates (Aus) Team L.P.R. 11.21
108 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 11.25
109 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 11.35
110 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 11.36
111 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 11.42
112 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 12.33
113 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12.46
114 Mauro Facci (Ita) Barloworld 12.51
115 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 12.52
116 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 13.01
117 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 13.06
118 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.13
120 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.34
121 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
122 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 13.35
123 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 13.44
124 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 13.58
125 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 14.25
126 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 14.35
127 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 14.40
128 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
129 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 14.47
130 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 14.48
131 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 14.51
132 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 15.08
133 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 15.28
134 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 15.34
135 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 15.36
136 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 15.53
137 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.57
138 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.59
139 Christian Knees (Ger) Team Milram 16.01
140 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16.41
141 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
142 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 16.50
143 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 16.54
144 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 17.21
145 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 17.34
146 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
147 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
148 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 17.49
149 Bram De Groot (Ned) Rabobank 18.22
150 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 19.00
151 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 19.25
152 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.28
153 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 20.01
154 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 20.24
155 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.49
156 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
157 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 20.53
158 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone 21.17
159 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 21.20
160 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team 21.53
161 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram 21.55
162 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
163 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
164 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 21.56
165 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone 22.32
166 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 22.34
167 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 23.54
168 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 24.16
169 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 24.42
170 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 25.22
171 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 25.41
172 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 25.49
173 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 25.51
174 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems
175 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 26.18
176 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 26.44
177 Marc Wauters (Bel) Rabobank 27.06
178 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 27.39
179 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27.52
180 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 28.47
181 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
182 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 28.58
183 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 29.52
184 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 29.53
185 Enrico Degano (Ita) Barloworld 29.56
186 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 30.50
187 Marco Milesi (Ita) Liquigas 32.42
188 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 33.15
189 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
190 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 39.24
191 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 43.07

Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20 pts
2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 17
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 17
4 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 15
5 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 14
6 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 12
7 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 12
8 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
9 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 10
10 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
11 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6
13 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5
14 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5
15 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5
16 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 5
17 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
18 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 4
19 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 4
20 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3
21 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3
22 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 2
23 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2
24 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
25 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1
26 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 1
27 Mauro Facci (Ita) Barloworld 1

Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8 pts
2 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 6
3 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 5
4 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5
5 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
6 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
7 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2
8 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 2
9 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
10 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2
11 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1
12 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
13 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1
14 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1

Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Rabobank 37.58.48
2 Gerolsteiner 0.18
3 Liberty Seguros-Wurth Team
4 Discovery Channel 0.33
5 Naturino-Sapore Di Mare 0.36
6 Team CSC 0.46
7 Phonak Hearing Systems 0.50
8 T-Mobile Team 1.00
9 Acqua e Sapone 1.16
10 Credit Agricole 2.11
11 Team L.P.R. 2.14
12 Euskaltel-Euskadi 2.17
13 Saunier Duval-Prodir 2.18
14 Cofidis 4.11
15 Barloworld 4.14
16 Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.21
17 Team Milram 4.25
18 Francaise Des Jeux 4.42
19 Quick Step-Innergetic 5.14
20 Lampre-Fondital 7.13
21 Bouygues Telecom 11.01
22 Liquigas 12.07
23 Ag2R Prevoyance 12.27
24 Davitamon-Lotto 16.41
25 Ceramica Panaria-Navigare 18.40

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR