Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Frisch avancerer Thüringen-Rundfahrt

Frisch avancerer Thüringen-Rundfahrt

13. juni 2007 22:230
Det danske U23-landshold kører i øjeblikket i Thüringen-Rundfahrt, hvor holdet fik en uheldig start på prologen, der tirsdag aften blev indledt med en holdtidskørsel over 4 km. Det danske hold måtte køre i kraftigt regnvejr modsat de først kørende hold. Regnvejret gjorde ruten glat, hvilket betød at Michael Færk måtte en tur i asfalten, mens Jan Almblad måtte slippe de øvrige fire ryttere, André Steensen, Jakob Bering, Andreas Frisch og Søren Pugdahl.

Derfor håbede det danske landshold også på oprejsning på dagens 148,7 km lange etape, og i dag gik det også lidt bedre for danskerne. En 17-mandsgruppe fik lov til at køre hjem, hvor Andreas Frisch var med.

I spurten var der dog ingen, som kunne true Tony Martin (Thüringer Energie), som vandt suverænt foran Sebastian Hans (Akud Rose) og Ian Stannard (Storbritannien).


Resultat af 1. etape
1 Tony Martin - Thüringer Energie Team 3.41.38 (40.255 km/t)
2 Sebastian Hans - Akud Rose 0.01
3 Ian Stannard - Great Britain Cycling Team
4 Mathias Frank - Swiss National U23
5 Nico Graf - Thüringer Energie Team
6 Matthias Belka - LKT Team Brandenburg
7 Tony Gallopin - Equipe de France
8 Salvatore Mancuso - Italian National Team
9 John Devine - USA National Team
10 Paul Voß - Team 3C-Gruppe Lamonta
11 Dominic Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
12 Angelo Pagani - Italian National Team
13 Christian Kux - Continental Team Milram
14 Andreas Frisch - National Team Denmark
15 Christoph Pfingsten - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
16 Andrey Zeits - National Team Kazakhstan
17 Jörg Lehmann - LKT Team Brandenburg
18 Andreas Stauff - Akud Rose 0.45
19 Ben Swift - Great Britain Cycling Team
20 Martin Reimer - LKT Team Brandenburg
21 Danilo Wyss - Swiss National U23
22 Michael van Staeyen - Cycling Team DAVO Belgique
23 Matteo Busato - Italian National Team
24 Jonathan Bellis - Great Britain Cycling Team
25 Martin Schöffmann - National Team Austria
26 Patrick Shaw - Australian National Team U23
27 Marcel Kalz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
28 Matt King - Australian National Team U23
29 Robel Tedros - National Team Austria
30 Elias Schmäh - Swiss National U23
31 Florian Vachon - Equipe de France
32 Luke Cridland - Australian National Team U23
33 Enrico Prix - LKT Team Brandenburg
34 Hermann Fouche - South Africa National Team
35 Andrew Tennant - Great Britain Cycling Team
36 Matthias Schröger - National Team Austria
37 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
38 Grischa Janorschke - Continental Team Milram
39 Mitja Schlüter - Akud Rose
40 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
41 Søren Pugdahl Pedersen - National Team Denmark
42 Norbert Dürauer - National Team Austria
43 Armin Spitzbarth - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
44 Robert Patridge - Great Britain Cycling Team
45 Julian Tucholl - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
46 Thom Van Dulmen - Rabobank (Continental)
47 Alexander Gottfried - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
48 Daniel Westmattelmann - Akud Rose
49 Ruslan Tleubayev - National Team Kazakhstan
50 Simon Geschke - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
51 David Sylla - Team Mapei Heizomat
52 Jacob Fiedler - Continental Team Milram
53 Andreas Henig - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
54 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
55 Ingmar Daßler - LKT Team Brandenburg
56 Maximilian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
57 Michael Weicht - Continental Team Milram
58 Martijn Keizer - Rabobank (Continental)
59 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
60 Nikolai Schwarz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
61 Kiel Reijnen - USA National Team
62 Stefan Schäfer - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
63 Russell Hampton - Great Britain Cycling Team
64 Thomas De Gendt - Cycling Team DAVO Belgique
65 Roger Kluge - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
66 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomat
67 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
68 Roman Kireyev - National Team Kazakhstan
69 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta
70 Jacques Janse van Rensburg - South Africa National Team
71 Tejay Van Gaderen - USA National Team
72 Chad Beyer - USA National Team
73 Sebastian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
74 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomat
75 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
76 Andrea Pinos - Italian National Team
77 Jonas Bjelkmark - National Team Schweden
78 Felix Schäfermeier - Team 3C-Gruppe Lamonta
79 Blel Kadri - Equipe de France
80 Andrè Steensen - National Team Denmark
81 Jakob Bering - National Team Denmark
82 Patric Röstel - Akud Rose
83 Cyril Gautier - Equipe de France
84 Robert Seiler - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
85 Philipp Seubert - Team Mapei Heizomat
86 Jan Almblad - National Team Denmark
87 Bernardo Riccio - Italian National Team
88 Janick Wisler - Swiss National U23
89 Jerome Coppel - Equipe de France
90 Florian Völk - Team Mapei Heizomat
91 Marco Corti - Italian National Team
92 Martin Gründer - LKT Team Brandenburg
93 Caleb Fairly - USA National Team
94 Michael Franzl - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
95 Marcel Wyss - Swiss National U23
96 Andrey Labutin - National Team Kazakhstan 1.04
97 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 1.13
98 Michel Kreder - Cycling Team DAVO Belgique
99 Maurice Schreurs - Cycling Team DAVO Belgique 2.29
100 Coen Vermeltfoort - Rabobank (Continental) 3.07
101 Boy Van Poppel - Rabobank (Continental)
102 Alain Lauener - Swiss National U23
103 Philipp Metzke - Akud Rose
104 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta
105 Nolan Hoffmann - South Africa National Team
106 Christoff Van Heerden - South Africa National Team
107 Fredrik Johansson - National Team Schweden
108 Dean Windsor - Australian National Team U23
109 Daniel Braunsteins - Australian National Team U23
110 Patrik Morèn - National Team Schweden
111 Hayden Josefski - Australian National Team U23 3.54
112 Stefan Pöll - National Team Austria
113 Christoph Sokoll - National Team Austria
114 Dominik Roels - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
115 Jonathan Thire - Equipe de France 4.00
116 Lars Andersson - National Team Schweden 5.18
117 Chris Barton - USA National Team 5.36
118 Damir Murzagliyev - National Team Kazakhstan
119 Arron Brown - South Africa National Team
120 Sebastian Forke - Continental Team Milram
121 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team 6.31
122 Mattias Westling - National Team Schweden
123 Michael Færk Christensen - National Team Denmark
124 Matthias Hahn - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
125 Alexandr Afanasyev - National Team Kazakhstan
126 Pieter Seyffert - South Africa National Team 13.17
127 Frank Schulz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 17.53
128 Jochen Eugelen - Cycling Team DAVO Belgique
DNF Filip Rudenstam - National Team Schweden
DNF Christoph Fiebig - Continental Team Milram


Samlet stilling efter 2. etape
1 Sebastian Hans - Akud Rose 3.47.06
2 Christian Kux - Continental Team Milram
3 Paul Voß - Team 3C-Gruppe Lamonta 0.08
4 Dominic Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
5 Ian Stannard - Great Britain Cycling Team 0.09
6 Christoph Pfingsten - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 0.10
7 Andrey Zeits - National Team Kazakhstan 0.13
8 Tony Martin - Thüringer Energie Team 0.25
9 Matthias Belka - LKT Team Brandenburg 0.26
10 Jörg Lehmann - LKT Team Brandenburg
11 John Devine - USA National Team 0.28
12 Angelo Pagani - Italian National Team 0.32
13 Salvatore Mancuso - Italian National Team
14 Tony Gallopin - Equipe de France 0.33
15 Nico Graf - Thüringer Energie Team 0.36
16 Andreas Frisch - National Team Denmark
17 Mathias Frank - Swiss National U23 0.41
18 Grischa Janorschke - Continental Team Milram
19 Michael Weicht - Continental Team Milram
20 Jacob Fiedler - Continental Team Milram 0.44
21 Patric Röstel - Akud Rose 0.50
22 Daniel Westmattelmann - Akud Rose
23 Mitja Schlüter - Akud Rose
24 Hermann Fouche - South Africa National Team 0.51
25 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta 0.52
26 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
27 Jacques Janse van Rensburg - South Africa National Team 0.53
28 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 0.54
29 Andreas Henig - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
30 Julian Tucholl - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
31 Armin Spitzbarth - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
32 Robert Seiler - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
33 Andreas Stauff - Akud Rose 0.56
34 Jonathan Bellis - Great Britain Cycling Team 0.57
35 Andrew Tennant - Great Britain Cycling Team
36 Ben Swift - Great Britain Cycling Team
37 Russell Hampton - Great Britain Cycling Team
38 Roman Kireyev - National Team Kazakhstan
39 Marcel Kalz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 0.58
40 Sebastian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
41 Roger Kluge - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
42 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomat 1.03
43 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomat
44 Philipp Seubert - Team Mapei Heizomat
45 David Sylla - Team Mapei Heizomat
46 Florian Völk - Team Mapei Heizomat
47 Robert Patridge - Great Britain Cycling Team 1.05
48 Thom Van Dulmen - Rabobank (Continental) 1.07
49 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
50 Martijn Keizer - Rabobank (Continental)
51 Cyril Gautier - Equipe de France
52 Florian Vachon - Equipe de France
53 Blel Kadri - Equipe de France
54 Jerome Coppel - Equipe de France
55 Martin Reimer - LKT Team Brandenburg 1.09
56 Enrico Prix - LKT Team Brandenburg 1.10
57 Ingmar Daßler - LKT Team Brandenburg
58 Chad Beyer - USA National Team
59 Maximilian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
60 Patrick Shaw - Australian National Team U23 1.12
61 Kiel Reijnen - USA National Team
62 Tejay Van Gaderen - USA National Team
63 Caleb Fairly - USA National Team
64 Matt King - Australian National Team U23 1.13
65 Matteo Busato - Italian National Team 1.16
66 Andrea Pinos - Italian National Team
67 Andrey Labutin - National Team Kazakhstan
68 Jonas Bjelkmark - National Team Schweden 1.17
69 Ruslan Tleubayev - National Team Kazakhstan 1.19
70 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team 1.20
71 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
72 Thomas De Gendt - Cycling Team DAVO Belgique
73 Michael van Staeyen - Cycling Team DAVO Belgique
74 Andrè Steensen - National Team Denmark
75 Jakob Bering - National Team Denmark
76 Søren Pugdahl Pedersen - National Team Denmark

77 Danilo Wyss - Swiss National U23 1.25
78 Marcel Wyss - Swiss National U23
79 Elias Schmäh - Swiss National U23
80 Janick Wisler - Swiss National U23
81 Stefan Schäfer - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 1.26
82 Simon Geschke - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
83 Michael Franzl - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
84 Alexander Gottfried - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
85 Nikolai Schwarz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
86 Luke Cridland - Australian National Team U23 1.29
87 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 1.35
88 Bernardo Riccio - Italian National Team 1.36
89 Martin Gründer - LKT Team Brandenburg 1.46
90 Michel Kreder - Cycling Team DAVO Belgique 1.48
91 Felix Schäfermeier - Team 3C-Gruppe Lamonta 1.49
92 Martin Schöffmann - National Team Austria 1.53
93 Robel Tedros - National Team Austria
94 Matthias Schröger - National Team Austria
95 Jan Almblad - National Team Denmark 1.55
96 Norbert Dürauer - National Team Austria 1.57
97 Marco Corti - Italian National Team 2.19
98 Maurice Schreurs - Cycling Team DAVO Belgique 3.04
99 Philipp Metzke - Akud Rose 3.12
100 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta 3.14
101 Christoff Van Heerden - South Africa National Team 3.15
102 Nolan Hoffmann - South Africa National Team
103 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 3.21
104 Boy Van Poppel - Rabobank (Continental) 3.29
105 Coen Vermeltfoort - Rabobank (Continental)
106 Daniel Braunsteins - Australian National Team U23 3.35
107 Dean Windsor - Australian National Team U23
108 Patrik Morèn - National Team Schweden 3.39
109 Fredrik Johansson - National Team Schweden
110 Hayden Josefski - Australian National Team U23 4.22
111 Jonathan Thire - Equipe de France
112 Alain Lauener - Swiss National U23 4.28
113 Christoph Sokoll - National Team Austria 5.02
114 Dominik Roels - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 5.30
115 Stefan Pöll - National Team Austria 5.42
116 Arron Brown - South Africa National Team 5.44
117 Damir Murzagliyev - National Team Kazakhstan 5.59
118 Chris Barton - USA National Team 6.03
119 Lars Andersson - National Team Schweden 6.05
120 Sebastian Forke - Continental Team Milram 6.16
121 Alexandr Afanasyev - National Team Kazakhstan 6.43
122 Matthias Hahn - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 6.44
123 Mattias Westling - National Team Schweden 7.03
124 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team 7.06
125 Michael Færk Christensen - National Team Denmark 8.21
126 Pieter Seyffert - South Africa National Team 13.40
127 Frank Schulz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 18.06
128 Jochen Eugelen - Cycling Team DAVO Belgique 18.28
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger