Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

FRÄNK SCHLECK VINDER PÅ ALPE D'HUEZ - opd.

FRÄNK SCHLECK VINDER PÅ ALPE D'HUEZ - opd.

18. juli 2006 16:460

Fränk Schleck på podiet (Foto: Sirotti)


Det blev til en gigantisk sejr for danske Team CSC, da Fränk Schleck i dag kunne lade sig hylde som vinder af etapen til Alpe d'Huez.

Det blev nøjagtigt så spændende en afslutning, som man kunne ønske sig, da Tour-feltet i dag skulle køre om etapesejren på legendariske Alpe d’Huez. Men ganske overraskende var det hverken favoritterne til den samlede sejr eller Michael Rasmussen, der vandt dagens Alpeslag. Vinderen hed nemlig Fränk Schleck fra Team CSC, så selvom kaptajnen Carlos Sastre måtte slippe favoritgruppen til sidst, så blev det alligevel til en fantastisk dag for det danske hold, som havde hele tre ryttere med i dagens store udbrud.


Alpe d'Huez (Foto: Sirotti)


Dagens etape var ikke mange kilometer gammel, før de første angreb blev forsøgt, og det lykkedes faktisk for en stor gruppe på 25 ryttere at komme af sted. I gruppen sad så stærke rytter som CSC’s Fränk Schleck, Jens Voigt og David Zabriskie samt Lampres Cunego og Discoverys George Hincapie.

Udbryderne
Discovery Channel - Hincapie og Martinez, Team CSC - Schleck, Voigt og Zabriskie, T-Mobile Team – Mazzoleni, Ag2r Preyovance – Arrieta, Gerolsteiner – Wegmann, Rabobank – Flecha, Phonak – Merckx, Lampre-Fondital - Cunego og Vila, Caisse d’Epargne - Arroyo og Garcia-Acosta, Credit Agricole – Charteau, Euskaltel – Landaluze, Cofidis – Chavanel, Saunier Duval-Prodir - De la Fuente og Lobato, Francaise des Jeux - Eisel og Vaugrenard, Liquigas - Albasini og Garzelli, Bouygues Telecom – Pineau, Milram - Knees

Da udbrydergruppen efter 72 km kørte ind på dagens første alvorlige stigning, Col d'Izoard, som er 2.360 m høj, 14,2 km lang og med gennemsnitlig stigningsprocent på 7, var forspringet over fire minutter.

Col d'Izoard kostede dyrt for Quick Step. Allerede meget tidligt på stigningen måtte Tom Boonen se sig sat, og det samme gjaldt i øvrigt en del af de øvrige tungere ryttere. Robbie McEwen bryder sig heller ikke meget om de stejle opkørsler, så han måtte også give slip på feltet. I udbrydergruppen blev der sat et hårdt tempo af blandt andet Jens Voigt, og det betød, at Gerolsteiners Fabian Wegmann måtte opgive at følge med. Rabobanks Flecha og Voigts holdkammerat, Zabriskie, måtte også give slip på stigningen, da Stefano Garzelli satte noget ind, der lignede et angreb.

Floyd Landis havde en rytter med i udbruddet, men måtte desuden konstatere, at han sad med kun to hjælperyttere på den første stigning. De øvrige kunne ikke følge det høje tempo. Dagens første time blev i øvrigt kørt med en meget høj fart. Hele 50,8 var gennemsnitshastigheden for den første time af etapen.

Dagens første bjergspurt blev vundet af Stefano Garzelli, som dermed hentede 20 point. På andenpladsen kom David de la Fuente fra Saunier Duval, som dermed forsvarede sin føring i bjergkonkurrencen. Feltet var hele 6:30 minutter efter Stefano Garzelli ved passagen af Col d'Izoard.

Med ca. 75 km tilbage af dagens etape valgte Liquigas-rytteren dog at lade sig falde tilbage til de nærmeste forfølgere. Udsigten til et soloridt var formentlig ikke så tiltrækkende med tanke på de ventende strabadser.

På dagens anden stigning op til Col du Lautaret, som er 2.058 meter høj og 12,1 kilometers lang lykkedes det ikke feltet at hente meget ind på udbrydergruppen, som her blev reduceret til 15 ryttere. De øvrige fra gruppen blev sat en efter en og fandt sammen i små grupper, som dog blev hentet en efter en.


Fränk Schleck alene mod mål (Foto: Sirotti)


Da de forreste kom ind på dagens sidste stigning, hvor det på forhånd var ventet, at kun de allerbedste stadig ville have mulighed for at køre med om sejren, blev der straks sat angreb ind. På vejen op mod Alpe d'Huez var Fränk Schleck dog i en klasse for sig. På trods af flere angreb fra blandt andet Damiano Cunego bevarede luxemburgeren roen og var hver gang i stand til at følge med. Den legendariske, nærmest mytiske stigning med mål i 1.860 meters højde kunne ikke imponere den unge CSC-rytter. Med omkring to kilometer til mål satte Fränk Schleck sit afgørende angreb ind, og Damiano Cunego kunne ikke følge ham, og Fränk Schleck kunne derfor lade sig kåre som jubilæumsvinder på Alpe d’Huez, som i år var med på Tour-kortet for 25. gang.

Blandt favoritterne blev der også uddelt ørertæver. Russiske Denis Menchov fra Rabobank måtte tidligt opgive at følge de øvrige favoritter, hvor Phonaks Floyd Landis viste, at han hører til de abolut stærkeste. Team CSC’s kaptajn, Carlos Sastre blev også sat til at starte med. Han fik sig kæmpet tilbage, men da T-Mobiles Andres Klöden satte et angreb ind, måtte den lille spanier også kaste håndklædet i ringen. Han kom i mål på en 9. plads, 1:35 minutter efter Schleck og lige foran Leipheimer og Menchov på de næste pladser. Phonaks Axel Merckx var en del af det store udbrud, og han kunne senere hjælpe sin kaptajn i jagten på de forreste. T-Mobiles Mazzoleni, som længe også sad med forrest lod sig mod slutningen falde tilbage for at forsøge at hjælpe en velkørende Andreas Klöden, som sammen med Floyd Landis og Levi Leipheimer kæmpede for at indhente Fränk Schelck og Damiano Cunego. Det lykkedes dog som bekendt ikke.

Fränk Schleck kørte sig med dagens imponerende sejr ikke bare ind på en foreløbig tolvteplads i det samlede klassement. Han ligger nu også som nummer to i konkurrencen om den prikkede bjergtrøje.


Fränk Schleck kører over målstregen på Alpe d'Huez (Foto: Sirotti)



Floyd Landis overtog den gule førertrøje (Foto: Sirotti)



Resultat af 15. etape
1 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4.52.22 (38.376 km/t)
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.11
3 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.10
4 Floyd Landis (USA) Phonak
5 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
6 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 1.14
7 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1.18
8 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 1.28
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.35
10 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 1.49
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.21
12 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
13 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
14 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.49
15 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
16 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
17 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
18 Axel Merckx (Bel) Phonak 2.56
19 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 3.04
20 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 3.07
22 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.18
23 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 3.24
24 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 3.36
25 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 3.48
26 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
27 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 4.11
28 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.31
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
30 George Hincapie (USA) Discovery Channel
31 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
32 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5.15
33 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.16
34 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
35 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
36 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
37 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
38 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
39 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
40 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
41 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
42 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
43 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
44 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 6.30
45 David Moncoutié (Fra) Cofidis
46 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 7.08
47 Moises Duenas (Spa) Agritubel 7.15
48 José Azevedo (Por) Discovery Channel
49 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
50 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 7.50
51 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
52 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 7.51
53 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 8.34
54 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 8.39
55 David Millar (GBr) Saunier Duval 9.06
56 Björn Schröder (Ger) Milram
57 Alexandre Moos (Swi) Phonak 10.10
58 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 10.52
59 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 10.53
60 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 11.34
61 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 11.52
62 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 12.20
63 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 12.26
64 Jens Voigt (Ger) Team CSC 13.52
65 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 14.11
66 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 15.56
67 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
68 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
69 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
70 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
71 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
72 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
73 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
75 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
76 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 17.28
78 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
79 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
80 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
81 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 18.28
82 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
83 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 19.22
84 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 19.44
85 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 20.33
86 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
87 Marco Velo (Ita) Milram
88 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
89 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
90 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
91 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
92 David Zabriskie (USA) Team CSC 21.05
93 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 21.31
94 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
95 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.36
96 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 22.31
97 Pieter Weening (Ned) Rabobank
98 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.35
99 Luca Paolini (Ita) Liquigas 28.01
100 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 30.14
101 Erik Zabel (Ger) Milram
102 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
103 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
104 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
105 Bert Grabsch (Ger) Phonak
106 Ralf Grabsch (Ger) Milram
107 Christian Knees (Ger) Milram
108 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
109 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
110 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
111 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
112 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
113 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
114 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
115 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
116 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
117 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
119 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
120 Robert Hunter (RSA) Phonak
121 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
122 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
123 Michael Albasini (Ita) Liquigas
124 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
125 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
126 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
127 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
128 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
129 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
130 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
131 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 34.11
132 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
133 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
134 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
135 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
136 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
137 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
138 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
139 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
140 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
141 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
142 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
143 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
144 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
145 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
146 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 35.00
147 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
148 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 35.23
149 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 35.30
150 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 36.05
151 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 36.22
152 Oscar Freire (Spa) Rabobank

Udgåede ryttere
Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
Bram De Groot (Ned) Rabobank
Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
Andriy Grivko (Ukr) Milram


Samlet klassement efter 15. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak 69.00.05 (41.535 km/t)
2 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.10
3 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 2.02
4 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2.12
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2.17
6 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 2.29
7 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 2.56
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 5.01
9 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 6.18
10 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.20
11 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 6.22
12 Frank Schleck (Lux) Team CSC 7.07
13 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 7.36
14 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 7.39
15 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 8.23
16 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 9.15
17 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 9.56
18 Axel Merckx (Bel) Phonak 10.25
19 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 10.43
20 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 10.53
21 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.13
22 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 12.15
23 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.24
24 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12.46
25 José Azevedo (Por) Discovery Channel 13.47
26 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 15.21
27 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 16.48
28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 17.12
29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 17.35
30 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 17.58
31 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 18.09
32 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 19.55
33 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20.22
34 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 20.25
35 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 23.08
36 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 23.32
37 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 24.32
38 George Hincapie (USA) Discovery Channel 26.18
39 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 26.24
40 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.11
41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 32.07
42 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 32.43
43 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 33.47
44 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 38.25
45 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 38.43
46 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 38.54
47 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 40.59
48 Moises Duenas (Spa) Agritubel 41.44
49 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 42.36
50 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 44.16
51 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 46.41
52 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 47.48
53 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 47.53
54 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 48.36
55 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 48.45
56 Jens Voigt (Ger) Team CSC 51.48
57 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 53.47
58 David Moncoutié (Fra) Cofidis 53.50
59 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 53.59
60 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 54.07
61 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
62 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 54.17
63 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 58.43
64 David Millar (GBr) Saunier Duval 59.50
65 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.00.09
66 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.00.40
67 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.02.28
68 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.03.50
69 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1.05.25
70 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 1.05.27
71 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 1.06.17
72 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 1.07.05
73 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 1.07.12
74 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08.38
75 David Zabriskie (USA) Team CSC 1.10.17
76 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 1.10.27
77 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 1.12.47
78 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1.13.33
79 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 1.14.21
80 Björn Schröder (Ger) Milram 1.14.32
81 Erik Zabel (Ger) Milram 1.16.46
82 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.19.26
83 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1.19.29
84 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 1.19.56
85 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 1.20.22
86 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.21.23
87 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.21.48
88 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 1.22.34
89 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1.22.39
90 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.22.50
91 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 1.23.33
92 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 1.23.51
93 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.26.13
94 Marco Velo (Ita) Milram 1.26.58
95 Alexandre Moos (Swi) Phonak 1.28.16
96 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 1.28.32
97 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 1.29.07
98 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 1.31.22
99 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.31.33
100 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1.31.58
101 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.32.16
102 Ralf Grabsch (Ger) Milram 1.32.28
103 Christian Knees (Ger) Milram 1.33.05
104 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 1.33.14
105 Oscar Freire (Spa) Rabobank 1.33.42
106 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1.34.22
107 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.34.39
108 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.34.41
109 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 1.35.10
110 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 1.36.35
111 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 1.36.41
112 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37.43
113 Bert Grabsch (Ger) Phonak 1.39.22
114 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.42.02
115 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.42.06
116 Robert Hunter (RSA) Phonak 1.43.39
117 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.44.05
118 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.45.24
119 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.45.30
120 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.47.11
121 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.48.05
122 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1.48.27
123 Michael Albasini (Ita) Liquigas 1.48.44
124 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 1.48.46
125 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.49.02
126 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 1.49.30
127 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.49.37
128 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 1.50.31
129 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 1.52.09
130 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1.52.19
131 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1.52.27
132 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 1.54.52
133 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.56.16
134 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.56.25
135 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.56.52
136 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 1.57.45
137 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.59.28
138 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 1.59.43
139 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 2.00.11
140 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 2.01.02
141 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.01.25
142 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 2.01.36
143 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.03.25
144 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2.03.46
145 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 2.03.54
146 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 2.04.06
147 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 2.10.40
148 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 2.12.42
149 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.15.41
150 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 2.19.38
151 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 2.22.45
152 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 2.23.26

Pointkonkurrencen
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 252 pts
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank 207
3 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 192
4 Erik Zabel (Ger) Milram 172
5 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 159
6 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 152
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 148
8 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 120
9 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 111
10 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 99
11 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
12 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 84
13 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 68
14 George Hincapie (USA) Discovery Channel 62
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC 57
16 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 56
17 Floyd Landis (USA) Phonak 53
18 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 52
19 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 50
20 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
21 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
22 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 46
23 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
24 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
25 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 42
26 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 41
27 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 40
28 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 40
29 Marco Velo (Ita) Milram 40
30 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
31 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 39
32 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
33 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
34 Michael Albasini (Ita) Liquigas 35
35 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
36 Denis Menchov (Rus) Rabobank 33
37 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 33
38 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 33
39 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 32
40 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 32
41 Frank Schleck (Lux) Team CSC 31
42 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 28
43 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
44 David Zabriskie (USA) Team CSC 26
45 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
46 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 26
47 Björn Schröder (Ger) Milram 26
48 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
49 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 25
50 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 25
51 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
52 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
53 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 24
54 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 24
55 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
56 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 23
57 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 23
58 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 22
59 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 22
60 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 22
61 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 22
62 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 20
63 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 20
64 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
65 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
66 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16
67 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
68 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
69 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 16
70 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
71 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
72 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
73 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
74 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
75 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 14
76 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
77 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 12
78 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
79 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
80 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
81 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 10
82 Christian Knees (Ger) Milram 10
83 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
84 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
85 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7
86 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 7
87 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
88 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
89 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
90 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
91 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
92 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 4
93 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
94 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
95 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
96 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
97 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4
98 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 4
99 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
100 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 3
101 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
102 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
103 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
104 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
105 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 2
106 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
107 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
108 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
109 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
110 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
111 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
112 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1

Bjergkonkurrencen
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 108 pts
2 Frank Schleck (Lux) Team CSC 74
3 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 73

4 Floyd Landis (USA) Phonak 63
5 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 62
6 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
7 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 61
8 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 60
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 52
10 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 45
11 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
12 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 38
13 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 37
14 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 36
15 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
16 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
17 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 31
18 Denis Menchov (Rus) Rabobank 30
19 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 30
20 Jens Voigt (Ger) Team CSC 29
21 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
22 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 26
23 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
24 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
25 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
26 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 23
27 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
28 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 20
29 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
30 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
31 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 19
32 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 17
33 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 17
34 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 16
35 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
36 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 14
37 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 14
38 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 14
39 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 13
40 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 13
41 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
42 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
43 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
44 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
45 Björn Schröder (Ger) Milram 9
46 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
47 David Zabriskie (USA) Team CSC 9
48 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 8
49 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
50 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
51 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6
52 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
53 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
54 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 5
55 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
56 Axel Merckx (Bel) Phonak 5
57 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
58 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
59 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4
60 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
61 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
62 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
63 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
64 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 3
65 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 2
66 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2
67 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
68 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
69 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
70 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
71 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1

Ungdomskonkurrencen
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 69.08.28
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 6.58
3 Moises Duenas (Spa) Agritubel 33.21
4 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 40.13
5 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 51.46
6 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 54.05
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 58.42
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 1.04.24
9 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.13.25
10 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1.14.16
11 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 1.17.50
12 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 1.22.59
13 Christian Knees (Ger) Milram 1.24.42
14 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1.25.59
15 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 1.26.47
16 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.29.20
17 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.37.07
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.39.42
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.40.39
20 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 1.51.20
21 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.55.31
22 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.07.18

Holdkonkurrencen
1 Team CSC 206.51.13
2 Caisse D’Epargne-Illes Balears 20.29
3 T-Mobile Team 20.45
4 Gerolsteiner 28.25
5 AG2R Prevoyance 30.51
6 Rabobank 33.34
7 Saunier Duval - Prodir 42.06
8 Lampre-Fondital 45.24
9 Cofidis Credit Par Telephone 48.17
10 Phonak Hearing Systems 51.35
11 Discovery Channel Team 54.15
12 Euskaltel - Euskadi 59.52
13 Agritubel 1.15.20
14 Credit Agricole 1.33.27
15 Davitamon - Lotto 1.33.28
16 Bouygues Telecom 1.47.39
17 Team Milram 2.22.18
18 Francaise Des Jeux 2.39.05
19 Liquigas 2.57.30
20 Quick Step - Innergetic 3.42.19
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER