Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Förster vandt på Frederiksberg - Opd.

Förster vandt på Frederiksberg - Opd.

06. august 2006 15:210

Annonce

Sidste etape af dette års Post Danmark Rundt endte som ventet i en massespurt, som blev vundet af tyske Robert Förster (Gerolsteiner) foran Olaf Pollack (T-Mobile) og Magnus Bäckstedt (Liquigas).



Fabian Cancellara vandt Post Danmark Rundt / Foto: Feltet.dk



Som ventet kom Fabian Cancellaras (Team CSC) førertrøje ikke i fare på dagens etape og den schweiziske rytter vandt samlet foran australske Stuart O’Grady (Team CSC) og tyske Thomas Ziegler (T-Mobile).

Efter et par mindre udbrudsforsøg i starten af etapen, får Tom Steels (Davitamon-Lotto), Koen Barbe (Chocolad Jacques-Team Interim) og René Weissinger (Skil-Shimano) endelig hul til feltet efter 27 km. kørsel.

Team Designa Køkken rytteren Allan Bo Andreasen går efter. Den danske rytter er ganske tæt på at lukke hullet da han ryger en tur i grøften. Han er dog på cyklen inden han bliver opslugt af feltet og genoptager den ensomme jagt på de tre ryttere i front. Bare 18 sekunder lyder forspringet en overgang på, men lige meget hjælper det for Allan Bo Andreasen, der aldrig når frem og bliver efter 50 km. kørsel hentet af feltet. På dette tidspunkt har de tre i front et forspring på lidt over fire minutter.

I det feltet kører ind på omgangen omkring Frederiksberg er forspringet for de tre i front på omkring 3 minutter ned til feltet, der hele dagen var blevet anført af Team CSC. Et par ryttere som Michael Tronborg (Team Post Danmark), Jakob Fuglsang (Team Designa Køkken) og Michael Berling (Glud & Marstrand Horsens) forsøger sig med angreb på rundstrækningen i København, men uden det store held. Med 16 km. tilbage af dagens etape er det også slut for de tre lykkeriddere.

Oliver Kaisen forsøger et sidste desperat forsøg med et par kilometer til mål, men han kune intet stille op mod sprinterne. Danske Alex Rasmussen imponerede endnu engang og kom ind på en flot ottendeplads på etapen.



Cancellara synger fødselsdags sang for O'Grady / Foto: Feltet.dk


Masser af mennesker på Frederiksberg Allé i dag / Foto: Feltet.dk


Rytterne i flotte omgivelser / Feltet.dk


Podiet: O'Grady, Cancellara, Ziegler / Foto: Feltet.dk


Det er så champagne drenge... / Foto: Feltet.dk


Sådan Cancellara! Det er sådan det skal gøres... / Foto: Feltet.dk



Resultat af 6. etape
1 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3.21.22 (46.18 km/t)
2 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
3 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
4 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
6 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
7 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
8 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team
9 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
10 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
11 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
12 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
13 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
14 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
15 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
16 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
17 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
18 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
19 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
20 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
21 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
22 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
23 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens
24 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
25 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld
26 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
27 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS
28 Peter Riis Andersen (Den) Danish National Team
29 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
30 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
31 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
32 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano
33 Allan Bo Andresen (Den) Team Designa Kokken
34 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
35 Kasper Jebjerg (Den) GLS
36 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
37 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
38 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
39 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
40 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
41 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld
42 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
43 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken
44 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken
45 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken
46 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
47 Anders Lund (Den) GLS
48 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano
49 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
50 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
51 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
52 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
53 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
54 Bogdan Bondrev (Ukr) Intel-Action
55 Marco Righetto (Ita) Liquigas
56 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team
57 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
58 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
59 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
60 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action
61 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens
62 Lars Bak (Den) Team CSC
63 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
64 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
65 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken
66 Rodney Green (RSA) Team Barloworld
67 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
68 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
69 Lasse Bøchmann (Den) GLS
70 Michael Mørkøv (Den) GLS
71 Nicola Loda (Ita) Liquigas
72 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
73 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 0.22
74 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team 0.27
75 Allan Johansen (Den) Team CSC
76 Brian Vandborg (Den) Team CSC
77 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
78 Martin Mortensen (Den) Danish National Team
79 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.31
80 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
81 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
82 Michael Tronborg (Den) Danish National Team 0.38
83 Jan Almblad (Den) Danish National Team
84 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
85 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action
86 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
87 Igor Astarloa (Spa) Team Barloworld
88 James Perry (RSA) Team Barloworld
89 Jimmy Hansen (Den) GLS
90 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS
91 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld
92 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
93 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
94 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team
95 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
96 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
97 Geert Omloop (Bel) Unibet.com
98 Glenn Bak (Den) Unibet.com
99 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
100 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
101 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.48
102 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 0.55
103 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
104 Jakob Piil (Den) Team CSC
105 Michael Larsen (Den) Team Designa Kokken 0.56
106 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
107 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 1.00
108 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
109 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.03
110 Matti Breschel (Den) Team CSC

Samlet slutstilling
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 19.49.14
2 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 0.20
3 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 0.53
4 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.11
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 1.23
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1.25
7 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.37
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 1.41
9 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 1.45
10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1.50
11 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.04
12 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 2.05
13 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken 2.15
14 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action 2.16
15 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken 2.29
16 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld 2.30
17 Peter Riis Andersen (Den) Danish National Team 2.31
18 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 2.41
19 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 2.43
20 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.44
21 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R. 2.58
22 Allan Johansen (Den) Team CSC 3.01
23 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS 3.07
24 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 3.09
25 Anders Lund (Den) GLS 3.10
26 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 3.18
27 Lars Bak (Den) Team CSC 3.35
28 Brian Vandborg (Den) Team CSC 3.59
29 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 4.04
30 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 4.05
31 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 4.06
32 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.12
33 Matti Breschel (Den) Team CSC
34 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.14
35 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 4.16
36 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld
37 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 4.17
38 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 4.18
39 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 4.25
40 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 4.27
41 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.29
42 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS 4.54
43 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 5.07
44 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 5.22
45 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 5.24
46 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.32
47 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 5.57
48 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R. 6.09
49 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 6.24
50 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 7.30
51 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken 7.51
52 Igor Astarloa (Spa) Team Barloworld 9.05
53 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 10.26
54 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 10.38
55 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 13.21
56 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 13.22
57 Martin Mortensen (Den) Danish National Team 14.36
58 Nicola Loda (Ita) Liquigas 16.06
59 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 16.35
60 James Perry (RSA) Team Barloworld 16.55
61 Glenn Bak (Den) Unibet.com 17.41
62 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team 20.25
63 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 20.45
64 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 21.11
65 Bogdan Bondrev (Ukr) Intel-Action 21.50
66 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken 22.00
67 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 22.18
68 Michael Mørkøv (Den) GLS 22.19
69 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken 23.06
70 Allan Bo Andresen (Den) Team Designa Kokken 23.07
71 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 23.11
72 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 23.32
73 Jakob Piil (Den) Team CSC 23.33
74 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 23.35
75 Kasper Jebjerg (Den) GLS 23.49
76 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action 23.52
77 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens 23.54
78 Lasse Bøchmann (Den) GLS 24.10
79 Michael Tronborg (Den) Danish National Team 24.15
80 Jimmy Hansen (Den) GLS 24.25
81 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 24.26
82 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens 24.27
83 Marco Righetto (Ita) Liquigas 24.57
84 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 25.00
85 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 25.44
86 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 26.14
87 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
88 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano 26.32
89 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 26.37
90 Rodney Green (RSA) Team Barloworld 26.56
91 Michael Larsen (Den) Team Designa Kokken 26.59
92 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 27.04
93 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 27.46
94 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28.38
95 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 29.03
96 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 29.05
97 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team 29.06
98 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action 30.02
99 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 30.10
100 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare 30.12
101 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 30.29
102 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 31.13
103 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 32.33
104 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 33.12
105 Jan Almblad (Den) Danish National Team 33.25
106 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team 34.10
107 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 34.37
108 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R. 37.12
109 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team 37.20
110 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS 37.51

Point-konkurrencen
1 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 60 pts
2 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 40
3 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 36
4 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 34
5 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 31
6 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team 30
7 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 29
8 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 23
9 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 22
10 Giosue Bonomi (Ita) Team Barloworld 22
11 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 20
12 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 19
13 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 18
14 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 12
15 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 12
16 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 12
17 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 11
18 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 8
19 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 8
20 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 8
21 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 7
22 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 6
23 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
24 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 5
25 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 5
26 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 5
27 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 5
28 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 4
29 Matti Breschel (Den) Team CSC 4
30 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 4
31 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken 3
32 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 3
33 Jacob Moe Rasmussen (Den) GLS 3
34 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 3
35 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 3
36 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 2
37 Lasse Bøchmann (Den) GLS 2
38 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 1
39 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 1
40 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1
41 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1
42 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 1
43 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 1
44 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 1

Bakke-konkurrencen
1 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 46 pts
2 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 32
3 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 20
4 Lars Bak (Den) Team CSC 12
5 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 12
6 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 12
7 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 12
8 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 12
9 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken 10
10 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 10
11 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 8
12 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 6
13 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 6
14 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens 6
15 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 6
16 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4
17 Matti Breschel (Den) Team CSC 4
18 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 4
19 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 4
20 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 4
21 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 4
22 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken 2
23 Anders Lund (Den) GLS 2
24 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 2
25 Lasse Bøchmann (Den) GLS 2

Sprint-konkurrencen
1 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens 14 pts
2 Maarten Tjallingi (Ned) Skil-Shimano 10
3 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 10
4 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 10
5 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld 10
6 Lasse Bøchmann (Den) GLS 8
7 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 6
8 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Kokken 6
9 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 6
10 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 4
11 Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken 4
12 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 4
13 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld 4
14 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2
15 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 2
16 Morten Christiansen (Den) Glud & Marstrand Horsens 2

Ungdomskonkurrencen
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
3 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
4 Jacob Fuglsang (Den) Team Designa Kokken
5 Denys Kostyuk (Ukr) Intel-Action
6 Chris Anker Sørensen (Den) Team Designa Kokken
7 Mauro Facci (Ita) Team Barloworld
8 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
9 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
10 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
11 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
12 Anders Lund (Den) GLS
13 Brian Vandborg (Den) Team CSC
14 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
15 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
16 Matti Breschel (Den) Team CSC
17 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
18 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
19 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
20 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
21 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
22 Jonas Aaen Jørgensen (Den) GLS
23 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
24 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
25 Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
26 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
27 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
28 Berhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
29 Martin Mortensen (Den) Danish National Team
30 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
31 Glenn Bak (Den) Unibet.com
32 Alex Rasmussen (Den) Danish National Team
33 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Kokken
34 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
35 Michael Mørkøv (Den) GLS
36 Daniel Holm Foder (Den) Team Designa Kokken
37 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
38 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
39 Kasper Jebjerg (Den) GLS
40 Krzysztof Miara (Pol) Intel-Action
41 Rune Udby (Den) Glud & Marstrand Horsens
42 Lasse Bøchmann (Den) GLS
43 Michael Tronborg (Den) Danish National Team
44 Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand Horsens
45 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
46 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
47 Christoph Messchenmoser (Ger) Skil-Shimano
48 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
49 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens
50 Diego Caccia (Ita) Team Barloworld
51 Nikola Aistrup (Den) Danish National Team
52 Krzysztof Kuznmiak (Pol) Intel-Action
53 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
54 Jan Almblad (Den) Danish National Team
55 Casper Jørgensen (Den) Danish National Team
56 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
57 Jacob Kodrup (Den) Danish National Team
58 Kristoffer G. Nielsen (Den) GLS

Holdkonkurrencen
1 Team CSC 59.29.41
2 Gerolsteiner 3.14
3 Liquigas 3.36
4 T-Mobile 5.34
5 Skil-Shimano 5.38
6 Panaria Navigare 6.05
7 Team Designa Køkken 6.27
8 Team GLS 8.07
9 Unibet 8.15
10 Cho. Jacques-T.Interim 8.26
11 Team Barloworld 8.27
12 Davitamon Lotto 10.33
13 Team LPR 17.12
14 Team Post Danmark 30.19
15 Glud & Marstrand Horsens 31.06
16 Team Intel Action 43.33

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger