Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Gabriele Balducci vandt over landsmænd

Gabriele Balducci vandt over landsmænd

17. februar 2007 17:530

Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) vandt lørdag eftermiddag næstsidste etape af etapeløbet Tour Méditerranéen.

Etapen startede i La Crau og sluttede i selv samme by. Etapen blev forholdsvis stille og rolig trods masser af sidevind på den første del af etapen, hvor feltet blev splittet i flere dele, så endte det hele i en massespurt.

Undervejs på etapen havde to ryttere revet sig løs, det var Dimitri Champion (Bouygues Telecom) og Andryi Grivko (Milram), men de blev begge hentet med 1 kilometer til mål.

I stedet for italienerne over, hvor Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) tog etapesejren foran landsmændene Daniele Bennati (Lampre-Fondital) og Mirco Lorenzetto (Team Milram).

I morgen afsluttes etapeløbet med den sidste etape i Italien, hvor rytterne skal køre fra Dolceacqua og videre til Sanremo. 122 kilometer, som bl.a. byder på den berømte stigning Poggio i finalen. Iván Gutiérrez har stadig føringen i løbet. Han fører med 52 sekunder ned til Ricardo Serrano (Tinkoff Credit Systems).

“Etapen i morgen vil blive noget mere kompliceret, men jeg føler mig godt kørende, og jeg tror mine holdkammerater vil kontrollere etapen indtil finalen. I dag viste holdet engang til, at de er i fantastisk form, og jeg håber det samme vil ske i morgen" forklarede Gutiérrez efter dagens etape.


Billeder fra dagens etape



Caisse d'Espargne kontrollere etapen


Foto: Gabriele Balducci vinder sikkert spurten


Balducci hygger sig med podiepigerne


Glæde hos Acqua & Sapone-Caffè Mokambo holdet


Resultat af 5. etape
1 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 3.28.43
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.04
3 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram 0.06
4 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 0.10
5 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
6 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
7 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
8 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
9 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
10 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital
11 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis
12 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
13 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance
14 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance
15 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
16 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems
17 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
18 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
19 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
20 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon
21 Robby Meul (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
22 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems
23 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
24 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
25 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
26 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
27 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon
28 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole
29 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne
30 Roberto Petito (Ita) Liquigas
31 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia
32 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
33 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance
34 Igor Astarloa (Spa) Milram
35 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
36 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance
37 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne
38 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
39 Mirko Celestino (Ita) Milram
40 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
41 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
42 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
43 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
44 Massimo Giunti (Ita) Miche
45 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
46 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
47 Romain Feillu (Fra) Agritubel
48 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia
49 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems
50 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
51 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux
52 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
53 Jens Mouris (Ned) DFL-Cyclingnews-Litespeed
54 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prévoyance
55 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
56 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
57 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne
58 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
59 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon
60 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
61 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
62 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
63 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
64 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
65 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
66 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
67 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
68 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems
69 Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital
70 Lorenzo Cardellini (Ita) Miche
71 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia
72 Chris Sutton (Aus) Cofidis
73 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 0.29
74 Andriy Grivko (Ukr) Milram 0.31
75 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon
76 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 0.34
77 Fabio Sabatini (Ita) Milram
78 Pasquale Muto (Ita) Miche 0.40
79 Matti Helminen (Fin) DFL-Cyclingnews-Litespeed 1.19
80 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems
81 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne
82 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia 1.21
83 Nicola D'Andrea (Ita) Miche
84 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
85 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prévoyance
86 Markus Eichler (Ger) Unibet.com 1.46
87 Michal Golas (Pol) Unibet.com 2.03
88 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 2.15
89 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital 2.32
90 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 2.41
91 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon
92 Andrea Noè (Ita) Liquigas
93 Tomas Konecny (Cze) Elk Haus-Simplon
94 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
95 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
96 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
97 Stéphane Augé (Fra) Cofidis
98 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne
99 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche
100 Elia Rigotto (Ita) Milram
101 Nico Mattan (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed
102 Andrus Aug (Est) Ceramica Flaminia
103 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis
104 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prévoyance
105 Eddy Serri (Ita) Miche
106 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia
107 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
108 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
109 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
110 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
111 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cyclingnews-Litespeed
112 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux
113 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
114 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
115 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
116 Adam Wadecki (Pol) Ceramica Flaminia
117 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
118 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
119 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
120 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prévoyance
121 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
122 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
123 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia 4.14
124 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
125 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
126 Brett Lancaster (Aus) Milram
127 Jan Valach (Svk) Elk Haus-Simplon 7.18


Udgået på 5. etape
Tyler Farrar (USA) Cofidis 
Mickaël Delage (Fra) Française Des Jeux 
Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 
Hamish Robert Haynes (GBr) DFL-Cyclingnews-Litespeed


Samlet stilling efter 5. etape
1 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 13.09.27
2 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems 0.52
3 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne 1.03
4 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne 1.08
5 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.12
6 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1.13
7 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 1.16
8 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 1.26
9 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne 1.28
10 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 1.32
11 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 1.35
12 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance 1.36
13 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1.43
14 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 2.02
15 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 2.11
16 Mirko Celestino (Ita) Milram 2.18
17 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 2.32
18 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com 2.51
19 Vasil Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 2.53
20 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 2.55
21 Igor Astarloa (Spa) Milram 3.07
22 Andriy Grivko (Ukr) Milram 3.30
23 Massimo Giunti (Ita) Miche 3.35
24 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia 3.37
25 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 3.55
26 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 4.08
27 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance 4.17
28 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom 4.37
29 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 4.39
30 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole 4.51
31 Andrea Noè (Ita) Liquigas 4.58
32 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 5.04
33 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 5.37
34 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia 5.47
35 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux 5.53
36 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 6.05
37 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 6.12
38 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems 6.15
39 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 6.30
40 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 6.39
41 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon 6.40
42 Pasquale Muto (Ita) Miche 6.55
43 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia 6.57
44 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon 7.04
45 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 7.30
46 Michal Golas (Pol) Unibet.com 7.33
47 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 7.35
48 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prévoyance 7.37
49 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 7.40
50 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 7.41
51 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram 7.45
52 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 7.50
53 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 7.57
54 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prévoyance 8.07
55 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 8.09
56 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 8.33
57 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis 9.39
58 Matti Helminen (Fin) DFL-Cyclingnews-Litespeed 10.44
59 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 10.51
60 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance 11.22
61 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne 11.55
62 Tomas Konecny (Cze) Elk Haus-Simplon 11.58
63 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 12.00
64 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 12.12
65 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 12.16
66 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 12.23
67 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis 12.42
68 Robby Meul (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 12.56
69 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance 13.19
70 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis 13.26
71 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 13.27
72 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 13.48
73 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 13.50
74 Romain Feillu (Fra) Agritubel 13.55
75 Roberto Petito (Ita) Liquigas 13.59
76 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 14.03
77 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus-Simplon 14.17
78 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 14.20
79 Tyler Hamilton (USA) Tinkoff Credit Systems 14.27
80 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 14.36
81 Paolo Bossoni (Ita) Lampre-Fondital 14.55
82 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 15.09
83 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 15.16
84 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital 15.17
85 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole 15.33
86 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne 16.32
87 Jan Valach (Svk) Elk Haus-Simplon 16.35
88 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon 16.43
89 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 16.48
90 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
91 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche 16.54
92 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 17.04
93 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 17.43
94 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prévoyance 17.58
95 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 18.13
96 Brett Lancaster (Aus) Milram 18.19
97 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche 18.28
98 Fabio Sabatini (Ita) Milram 18.37
99 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole 19.21
100 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia 19.28
101 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon 19.31
102 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 19.53
103 Stéphane Augé (Fra) Cofidis 19.54
104 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux 20.14
105 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital 20.47
106 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com 20.48
107 Cameron Jennings (Aus) DFL-Cyclingnews-Litespeed 20.49
108 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems 21.04
109 Elia Rigotto (Ita) Milram 21.12
110 Lorenzo Cardellini (Ita) Miche 21.23
111 Nico Mattan (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 21.30
112 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 21.34
113 Jens Mouris (Ned) DFL-Cyclingnews-Litespeed 21.48
114 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 21.56
115 Eddy Serri (Ita) Miche 22.01
116 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 22.07
117 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prévoyance 22.31
118 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com 22.56
119 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia 24.07
120 Adam Wadecki (Pol) Ceramica Flaminia 25.16
121 Chris Sutton (Aus) Cofidis 25.34
122 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia 25.56
123 Nicola D'Andrea (Ita) Miche 26.58
124 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 27.37
125 Andrus Aug (Est) Ceramica Flaminia 29.26
126 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche 29.53
127 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 32.30


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 35 pts
2 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis 17
3 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis 13
4 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance 10
5 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne 9
6 Romain Feillu (Fra) Agritubel 8
7 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom 8
8 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 6
9 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 5
10 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia 5
11 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 5
12 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 4
13 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 4
14 Roberto Petito (Ita) Liquigas 4
15 Andriy Grivko (Ukr) Milram 4
16 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne 3
17 Raffaele Illiano (Ita) Ceramica Flaminia 3
18 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 2
19 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole 2
20 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 2
21 Fabio Sabatini (Ita) Milram 2
22 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 2
23 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne 1
24 Bradley McGee (Aus) Française Des Jeux 1
25 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon 1


Pointkonkurrencen efter 5. etape

1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 65 pts
2 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 41
3 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 28
4 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 28
5 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r Prévoyance 25
6 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 25
7 Mirco Lorenzetto (Ita) Milram 23
8 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom 20
9 Roberto Petito (Ita) Liquigas 20
10 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche 20
11 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 18
12 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 17
13 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 17
14 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis 17
15 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 16
16 Igor Astarloa (Spa) Milram 16
17 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 14
18 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne 12
19 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 12
20 Ricardo Serrano (Spa) Tinkoff Credit Systems 11
21 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 10
22 Massimo Giunti (Ita) Miche 10
23 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 10
24 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
25 Jochen Summer (Aut) Elk Haus-Simplon 9
26 Gert Vanderaerden (Bel) DFL-Cyclingnews-Litespeed 9
27 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 8
28 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com 6
29 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital 6
30 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne 5
31 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 5
32 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 4
33 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon 4
34 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 4
35 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 3
36 Antonio D'Aniello (Ita) Ceramica Flaminia 3
37 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance 3
38 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance 3
39 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2
40 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2r Prévoyance 2
41 Mirko Celestino (Ita) Milram 1
42 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 5. etape

1 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 13.10.39
2 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux 0.20
3 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0.31
4 Andriy Grivko (Ukr) Milram 2.18
5 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 2.43
6 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.56
7 Rene Mandri (Est) Ag2r Prévoyance 3.05
8 Aurélien Passeron (Fra) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 3.27
9 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole 3.39
10 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 4.25
11 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 4.53
12 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 5.00
13 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems 5.03
14 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus-Simplon 5.28
15 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 6.18
16 Michal Golas (Pol) Unibet.com 6.21
17 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 6.23
18 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 6.29
19 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 6.45
20 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 7.21
21 Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prévoyance 10.10
22 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 12.15
23 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 12.38
24 Romain Feillu (Fra) Agritubel 12.43
25 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole 14.21
26 Anthony Ravard (Fra) Agritubel 15.36
27 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
28 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 16.31
29 Fabio Sabatini (Ita) Milram 17.25
30 Cyrille Monnerais (Fra) Française Des Jeux 19.02
31 Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems 19.52
32 Elia Rigotto (Ita) Milram 20.00
33 Chris Sutton (Aus) Cofidis 24.22
34 Nicola D'Andrea (Ita) Miche 25.46
35 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 26.25
36 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 31.18


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Caisse d'Epargne 38.25.38
2 Tinkoff - Credit Systems 1.24
3 Liquigas 2.27
4 La Francaise des Jeux 4.11
5 Credit Agricole 4.52
6 Unibet.com 4.59
7 Team Milram 5.09
8 Bouygues Telecom 5.35
9 Ag2R Prevoyance 6.46
10 Acqua Sapone - Caffe Mokambo 8.48
11 Ceramica Flaminia 10.01
12 Cofidis 10.50
13 Elk Haus - Simplon 11.34
14 Agritubel 15.43
15 Miche 16.13
16 Lampre Fondital 21.22
17 DFL Cyclingnews - Litespeed 22.01


Fotos: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE