Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Gasparotto tog etapesejren i Tirreno-Adriatico

Gasparotto tog etapesejren i Tirreno-Adriatico

14. marts 2010 16:380

En velkørende Enrico Gasparotto sikrede endnu en sejr til Astana, da han vandt 5. etape af Tirreno-Adriatico i en spurt mod tre andre ryttere. Michele Scarponi (Androni Giocattoli) fører stadig løbet samlet.

Etapen blev forkortet på grund af sne, hvor man måtte skære flere af de høje bjergpas væk, og i stedet skulle rytterne kun over Sasso Tretto af de store stigninger godt 65 kilometer fra mål. Der var dog også flere stejle mindre stigninger på etapen. Ruteændringen betød også, at etapen mellem Chieti og Colmurano blev forkortet med 18 kilometer til 216 kilometer.

Juan Jose Oroz Ugalde (Euskaltel) lå alene forrest mod slutningen af etapen. Han blev dog hentet af Enrico Gasparotto, der angreb fra feltet med lidt under 20 kilometer til mål. Deres forspring til feltet blev dog mindre hen mod mål.

Den sidste stigning kort før mål steg med op mod 20 %. Her kørte Gasparotto fra Oroz, men han blev også hentet af først Stefano Garzelli (Acqua e Sapone) og så Cadel Evans (BMC Racing Team) og Maxim Iglinsky (Astana) inden den sidste kilometer. Her forsøgte Evans et angreb, der mislykkedes, og i stedet fik Gasparotto åbnet spurten og holdt sig forrest helt til stregen, hvor Garzelli blev nummer to og Iglinsky tre.

Otte sekunder efter kom næste gruppe i mål med blandt andre løbets førende rytter, Michele Scarponi, der dermed forsvarede førertrøjen med ti sekunders forspring til Garzelli.

Resultat af 5. etape
1 Enrico Gasparotto - Astana 5.32.22
2 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone
3 Maxim Iglinskiy - Astana
4 Cadel Evans - BMC Racing Team
5 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo 0.08
6 Robert Gesink - Rabobank
7 Manuele Mori - Lampre-Farnese Vini
8 Michael Rogers - Team HTC - Columbia
9 Michele Scarponi - Androni Giocattoli
10 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox
11 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 0.12
12 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 0.23
13 Edvald Boasson Hagen - Sky Professional Cycling Team
14 Francesco Gavazzi - Lampre-Farnese Vini
15 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.31
16 Peter Velits - Team HTC - Columbia
17 Greg Van Avermaet - Omega Pharma-Lotto 0.36
18 Markus Fothen - Team Milram
19 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Professional Cycling Team
20 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli
21 Dries Devenyns - Quick Step
22 Alexandre Vinokourov - Astana
23 Michael Albasini - Team HTC - Columbia
24 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone
25 Thomas Frei - BMC Racing Team 0.48
26 Sebastian Langeveld - Rabobank 0.57
27 Ryder Hesjedal - Garmin - Transitions
28 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
29 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia
30 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini
31 Daniele Pietropolli - Lampre-Farnese Vini
32 Kim Kirchen - Team Katusha
33 Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne
34 Paul Martens - Rabobank
35 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 1.04
36 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 1.18
37 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
38 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne
39 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto
40 Luca Mazzanti - Team Katusha
41 Andrey Zeits - Astana
42 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank
43 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 1.53
44 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 1.57
45 Marco Bandiera - Team Katusha 2.20
46 Roger Hammond - Cervelo Test Team 2.37
47 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 2.46
48 Francesco Failli - Acqua & Sapone
49 Massimo Codol - Acqua & Sapone
50 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo
51 Johan Van Summeren - Garmin - Transitions 2.48
52 Michael Barry - Sky Professional Cycling Team 5.59
53 Staf Scheirlinckx - Omega Pharma-Lotto
54 Dmytro Grabovskyy - ISD - Neri
55 Martijn Maaskant - Garmin - Transitions
56 Thomas Lövkvist - Sky Professional Cycling Team
57 George Hincapie - BMC Racing Team
58 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
59 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale
60 Assan Bazayev - Astana
61 Stijn Devolder - Quick Step
62 Mathias Frank - BMC Racing Team 6.37
63 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 6.55
64 Benoit Vaugrenard - Francaise Des Jeux
65 Frédéric Guesdon - Francaise Des Jeux 6.58
66 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 9.22
67 Grischa Niermann - Rabobank 9.27
68 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 9.43
69 Franco Pellizotti - Liquigas-Doimo 9.47
70 Andy Schleck - Team Saxo Bank
71 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
72 Christian Knees - Team Milram
73 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo
74 Oscar Freire Gomez - Rabobank 10.31
75 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
76 Rui Alberto Faria Da Costa - Caisse d'Epargne
77 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
78 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel - Euskadi
79 Luca Paolini - Acqua & Sapone 11.13
80 Alessandro Donati - Acqua & Sapone
81 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox
82 Ian Stannard - Sky Professional Cycling Team 24.05
83 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
84 Yoann Offredo - Francaise Des Jeux
85 Simon Clarke - ISD - Neri
86 Matteo Tosatto - Quick Step
87 Pierre Cazaux - Francaise Des Jeux
88 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
89 Francesco Ginanni - Androni Giocattoli
90 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto
91 Roy Sentjens - Team Milram
92 Marzio Bruseghin - Caisse d'Epargne
93 Serguei Klimov - Team Katusha
94 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team
95 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
96 Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto
97 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone
98 Manuel Quinziato - Liquigas-Doimo
99 Robert Hunter - Garmin - Transitions
100 Mathew Hayman - Sky Professional Cycling Team
101 Lorenzo Bernucci - Lampre-Farnese Vini
102 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
103 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team
104 Frank Høj - Team Saxo Bank
105 Matti Breschel - Team Saxo Bank

106 Olivier Bonnaire - Francaise Des Jeux
107 Daniel Oss - Liquigas-Doimo
108 Murilo Antonio Fischer - Garmin - Transitions
109 Stuart O'Grady - Team Saxo Bank
110 Julian Dean - Garmin - Transitions
111 Niki Terpstra - Team Milram
112 Daniele Bennati - Liquigas-Doimo
113 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini 27.46
114 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo
115 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini 27.58
116 Mauro Da Dalto - Lampre-Farnese Vini 28.09
117 Kevin Hulsmans - Quick Step
118 Baden Cooke - Team Saxo Bank
119 Filippo Pozzato - Team Katusha
120 Valeriy Dmitriyev - Astana
121 Marco Velo - Quick Step
122 Robbie Mcewen - Team Katusha
123 Kurt-Asle Arvesen - Sky Professional Cycling Team
124 Mark Cavendish - Team HTC - Columbia
125 Alan Marangoni - Colnago - CSF Inox
126 Nikolai Trusov - Team Katusha
127 Tyler Farrar - Garmin - Transitions
128 Tom Boonen - Quick Step
129 Anthony Roux - Francaise Des Jeux
130 Bert Grabsch - Team HTC - Columbia
131 Brett Lancaster - Cervelo Test Team
132 Bernhard Eisel - Team HTC - Columbia
133 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
134 Tom Stamsnijder - Rabobank
135 Servais Knaven - Team Milram
136 Nick Nuyens - Rabobank
137 Cameron Wurf - Androni Giocattoli
138 Allan Davis - Astana
139 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto
140 Mikhail Ignatiev - Team Katusha
141 Yauheni Hutarovich - Francaise Des Jeux
142 Lars Ytting Bak - Team HTC - Columbia
143 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team
144 Oscar Gatto - ISD - Neri
145 Maarten Wynants - Quick Step
146 Andreas Klier - Cervelo Test Team
147 Martin Reimer - Cervelo Test Team
148 Karsten Kroon - BMC Racing Team
149 Jeremy Hunt - Cervelo Test Team
150 Thor Hushovd - Cervelo Test Team
151 Paolo Longo Borghini - ISD - Neri
152 Giovanni Visconti - ISD - Neri 28.14
153 Mirko Selvaggi - Astana
154 Matthew Wilson - Garmin - Transitions
155 Fabio Taborre - Androni Giocattoli
156 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox
157 Diego Caccia - ISD - Neri
158 Carlo Scognamiglio - ISD - Neri 28.19
159 Domenik Klemme - Team Saxo Bank 28.21
160 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank

161 Mattia Gavazzi - Colnago - CSF Inox

Udgåede
DNS Linus Gerdemann - Team Milram
DNF Gatis Smukulis - AG2R La Mondiale
DNF Rene Mandri - AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin - AG2R La Mondiale

Samlet stilling
1 Michele Scarponi - Androni Giocattoli 23.40.44
2 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 0.10
3 Maxim Iglinskiy - Astana 0.15
4 Cadel Evans - BMC Racing Team 0.18
5 Robert Gesink - Rabobank 0.27
6 Michael Rogers - Team HTC - Columbia 0.29
7 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox
8 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo 0.31
9 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli 0.48
10 Manuele Mori - Lampre-Farnese Vini 0.53
11 Francesco Gavazzi - Lampre-Farnese Vini 1.05
12 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
13 Greg Van Avermaet - Omega Pharma-Lotto 1.21
14 Markus Fothen - Team Milram
15 Enrico Gasparotto - Astana 1.24
16 Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne
17 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Professional Cycling Team 1.27
18 Paul Martens - Rabobank 1.36
19 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 1.39
20 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne 1.44
21 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 1.48
22 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
23 Dries Devenyns - Quick Step 1.50
24 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 1.54
25 Ryder Hesjedal - Garmin - Transitions 1.55
26 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.57
27 Sebastian Langeveld - Rabobank 2.05
28 Michael Albasini - Team HTC - Columbia 2.14
29 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia 2.32
30 Thomas Frei - BMC Racing Team 2.37
31 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 2.41
32 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 3.04
33 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone 3.18
34 Edvald Boasson Hagen - Sky Professional Cycling Team 3.19
35 Daniele Pietropolli - Lampre-Farnese Vini 3.41
36 Peter Velits - Team HTC - Columbia 4.33
37 Alexandre Vinokourov - Astana 4.52
38 Francesco Failli - Acqua & Sapone 6.12
39 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 6.24
40 Thomas Lövkvist - Sky Professional Cycling Team 7.16
41 Assan Bazayev - Astana 7.17
42 Benoit Vaugrenard - Francaise Des Jeux 7.25
43 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 10.13
44 Stijn Devolder - Quick Step 11.16
45 Luca Mazzanti - Team Katusha 11.25
46 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 11.29
47 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto 11.30
48 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 12.07
49 Frédéric Guesdon - Francaise Des Jeux 13.10
50 Franco Pellizotti - Liquigas-Doimo 14.25
51 Kim Kirchen - Team Katusha 14.27
52 Michael Barry - Sky Professional Cycling Team 15.26
53 George Hincapie - BMC Racing Team 17.10
54 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 17.38
55 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 17.59
56 Andrey Zeits - Astana 18.04
57 Massimo Codol - Acqua & Sapone 18.41
58 Christian Knees - Team Milram 19.14
59 Oscar Freire Gomez - Rabobank 20.04
60 Mathias Frank - BMC Racing Team 22.03
61 Roger Hammond - Cervelo Test Team 23.49
62 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 24.42
63 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 25.21
64 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo 25.32
65 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 26.03
66 Serguei Klimov - Team Katusha 26.47
67 Rui Alberto Faria Da Costa - Caisse d'Epargne 26.53
68 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 28.25
69 Matti Breschel - Team Saxo Bank 28.35
70 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 30.05
71 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank 30.10
72 Lorenzo Bernucci - Lampre-Farnese Vini 30.17
73 Martijn Maaskant - Garmin - Transitions 30.46
74 Filippo Pozzato - Team Katusha 31.55
75 Staf Scheirlinckx - Omega Pharma-Lotto 32.49
76 Giovanni Visconti - ISD - Neri 33.26
77 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 33.32
78 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini 33.52
79 Daniel Oss - Liquigas-Doimo 34.11
80 Karsten Kroon - BMC Racing Team 34.21
81 Yoann Offredo - Francaise Des Jeux 34.44
82 Alessandro Donati - Acqua & Sapone 35.21
83 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 35.27
84 Nikolai Trusov - Team Katusha 35.28
85 Daniele Bennati - Liquigas-Doimo 35.51
86 Francesco Ginanni - Androni Giocattoli 36.05
87 Johan Van Summeren - Garmin - Transitions 36.29
88 Simon Clarke - ISD - Neri 36.47
89 Maarten Wynants - Quick Step 38.07
90 Pierre Cazaux - Francaise Des Jeux 38.12
91 Luca Paolini - Acqua & Sapone 38.53
92 Matteo Tosatto - Quick Step 38.55
93 Marco Bandiera - Team Katusha 39.42
94 Tom Stamsnijder - Rabobank 41.04
95 Dmytro Grabovskyy - ISD - Neri 41.54
96 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 42.42
97 Gabriel Rasch - Cervelo Test Team 44.10
98 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 44.42
99 Grischa Niermann - Rabobank 44.43
100 Stuart O'Grady - Team Saxo Bank 44.45
101 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 44.52
102 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox 44.58
103 Thor Hushovd - Cervelo Test Team 46.06
104 Andy Schleck - Team Saxo Bank 46.17
105 Paolo Longo Borghini - ISD - Neri 46.49
106 Marzio Bruseghin - Caisse d'Epargne 47.18
107 Mauro Da Dalto - Lampre-Farnese Vini 50.26
108 Christopher Sutton - Sky Professional Cycling Team 50.55
109 Allan Davis - Astana 51.42
110 Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini 53.06
111 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank 53.09
112 Bernhard Eisel - Team HTC - Columbia 54.38
113 Fabio Taborre - Androni Giocattoli 55.04
114 Mathew Hayman - Sky Professional Cycling Team 55.24
115 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel - Euskadi 56.10
116 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo 56.38
117 Manuel Quinziato - Liquigas-Doimo 56.51
118 Ian Stannard - Sky Professional Cycling Team 58.13
119 Olivier Bonnaire - Francaise Des Jeux 58.20
120 Murilo Antonio Fischer - Garmin - Transitions 59.02
121 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 59.15
122 Frank Høj - Team Saxo Bank 59.21
123 Tom Boonen - Quick Step 59.28
124 Tyler Farrar - Garmin - Transitions 59.38
125 Nick Nuyens - Rabobank
126 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 1.00.41
127 Mirko Selvaggi - Astana 1.01.05
128 Cameron Wurf - Androni Giocattoli 1.03.52
129 Niki Terpstra - Team Milram 1.06.19
130 Andreas Klier - Cervelo Test Team 1.06.22
131 Marco Velo - Quick Step 1.06.32
132 Jeremy Hunt - Cervelo Test Team 1.06.51
133 Yauheni Hutarovich - Francaise Des Jeux 1.07.21
134 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 1.09.09
135 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto
136 Baden Cooke - Team Saxo Bank 1.09.33
137 Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto 1.10.04
138 Brett Lancaster - Cervelo Test Team 1.11.23
139 Carlo Scognamiglio - ISD - Neri 1.11.53
140 Robbie Mcewen - Team Katusha 1.12.24
141 Alan Marangoni - Colnago - CSF Inox 1.12.57
142 Roy Sentjens - Team Milram 1.13.15
143 Lars Ytting Bak - Team HTC - Columbia 1.13.35
144 Valeriy Dmitriyev - Astana 1.14.55
145 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone 1.15.03
146 Kevin Hulsmans - Quick Step 1.15.58
147 Robert Hunter - Garmin - Transitions 1.15.59
148 Domenik Klemme - Team Saxo Bank 1.17.00
149 Servais Knaven - Team Milram 1.17.19
150 Julian Dean - Garmin - Transitions 1.18.09
151 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 1.18.43
152 Anthony Roux - Francaise Des Jeux 1.18.47
153 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team
154 Matthew Wilson - Garmin - Transitions 1.18.52
155 Martin Reimer - Cervelo Test Team 1.19.37
156 Oscar Gatto - ISD - Neri 1.20.57
157 Mark Cavendish - Team HTC - Columbia 1.25.56
158 Kurt-Asle Arvesen - Sky Professional Cycling Team
159 Bert Grabsch - Team HTC - Columbia
160 Diego Caccia - ISD - Neri 1.28.40
161 Mattia Gavazzi - Colnago - CSF Inox 1.30.44

Pointkonkurrencen
1 Daniele Bennati - Liquigas-Doimo 20
2 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 18
3 Enrico Gasparotto - Astana 15
4 Michele Scarponi - Androni Giocattoli 14
5 Maxim Iglinskiy - Astana 13
6 Tom Boonen - Quick Step 12
7 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 12
8 Cadel Evans - BMC Racing Team 12
9 Diego Caccia - ISD - Neri 11
10 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 11
11 Tyler Farrar - Garmin - Transitions 11
12 Paul Martens - Rabobank 10
13 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 10
14 Benoit Vaugrenard - Francaise Des Jeux 10
15 Alessandro Petacchi - Lampre-Farnese Vini 10
16 Robert Gesink - Rabobank 9
17 Matti Breschel - Team Saxo Bank 9

Bjergkonkurrencen
1 Dmytro Grabovskyy - ISD - Neri 15
2 Diego Caccia - ISD - Neri 12
3 Filippo Pozzato - Team Katusha 10
4 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia 8
5 Vincenzo Nibali - Liquigas-Doimo 6
6 Michele Scarponi - Androni Giocattoli 5
7 Franco Pellizotti - Liquigas-Doimo 5
8 Cameron Wurf - Androni Giocattoli 5
9 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 5
10 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 5
11 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 5
12 Alan Marangoni - Colnago - CSF Inox 5
13 Francesco Bellotti - Liquigas-Doimo 4
14 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 4
15 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 3
16 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 3
17 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo 3
18 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 3
19 Daniel Oss - Liquigas-Doimo 2
20 Francesco Ginanni - Androni Giocattoli 2
21 Johan Van Summeren - Garmin - Transitions 2
22 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 2
23 Michael Rogers - Team HTC - Columbia 1
24 Vasil Kiryienka - Caisse d'Epargne 1

Ungdomskonkurrencen
1 Robert Gesink - Rabobank 23.41.11
2 Greg Van Avermaet - Omega Pharma-Lotto 0.54
3 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 1.12
4 Rigoberto Uran Uran - Caisse d'Epargne 1.17
5 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 1.21
6 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
7 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 1.27
8 Sebastian Langeveld - Rabobank 1.38
9 Thomas Frei - BMC Racing Team 2.10
10 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone 2.51
11 Edvald Boasson Hagen - Sky Professional Cycling Team 2.52
12 Peter Velits - Team HTC - Columbia 4.06
13 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 9.46
14 Andrey Zeits - Astana 17.37
15 Mathias Frank - BMC Racing Team 21.36
16 Valerio Agnoli - Liquigas-Doimo 25.05
17 Rui Alberto Faria Da Costa - Caisse d'Epargne 26.26
18 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 29.38
19 Daniel Oss - Liquigas-Doimo 33.44
20 Yoann Offredo - Francaise Des Jeux 34.17
21 Nikolai Trusov - Team Katusha 35.01
22 Francesco Ginanni - Androni Giocattoli 35.38
23 Simon Clarke - ISD - Neri 36.20
24 Pierre Cazaux - Francaise Des Jeux 37.45
25 Tom Stamsnijder - Rabobank 40.37
26 Dmytro Grabovskyy - ISD - Neri 41.27
27 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 42.15
28 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 44.25
29 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox 44.31
30 Andy Schleck - Team Saxo Bank 45.50
31 Fabio Taborre - Androni Giocattoli 54.37
32 Ian Stannard - Sky Professional Cycling Team 57.46
33 Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo 58.48
34 Mirko Selvaggi - Astana 1.00.38
35 Domenik Klemme - Team Saxo Bank 1.16.33
36 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 1.18.16
37 Anthony Roux - Francaise Des Jeux 1.18.20
38 Ignatas Konovalovas - Cervelo Test Team
39 Martin Reimer - Cervelo Test Team 1.19.10
40 Oscar Gatto - ISD - Neri 1.20.30
41 Mark Cavendish - Team HTC - Columbia 1.25.29

Holdkonkurrencen
1 Astana 71.05.03
2 Androni Giocattoli 0.52
3 Lampre-Farnese Vini 0.55
4 Rabobank 1.23
5 Caisse d'Epargne 1.28
6 Team HTC - Columbia 2.01
7 Euskaltel - Euskadi 4.14
8 Acqua & Sapone 6.55
9 Sky Professional Cycling Team 9.11
10 Colnago - CSF Inox 9.46
11 Omega Pharma-Lotto 11.48
12 BMC Racing Team 12.16
13 Team Katusha 13.26
14 Liquigas-Doimo 24.57
15 AG2R La Mondiale 25.59
16 Garmin - Transitions 37.23
17 Quick Step 38.48
18 Team Milram 42.57
19 Francaise Des Jeux 52.34
20 Team Saxo Bank 59.22
21 ISD - Neri 1.28.44
22 Cervelo Test Team 1.46.13
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 05/11-10/11

Ceratizit Madrid Challeng...(2.WWT) 06/11-08/11

Tour of Guangxi - UCI W...(1.WWT) 10/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?