Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gerald Ciolek vandt tredje etape

Gerald Ciolek vandt tredje etape

27. april 2007 17:500

Annonce

T-Mobiles unge tyske talent, Gerald Ciolek, kunne i dag fejre sin første sæsonsejr, da han vandt tredje tape af Niedersachsen-Rundfahrt. I dagens massespurt lykkedes det ham altså at besejre så stærke sprintere som Team Milram duoen, Erik Zabel og Alessandro Petacchi.

Mens Erik Zabel blev toer efter Ciolek, kom australske Graeme Brown i mål som nummer tre. Alessandro Petacchi, som altså i dag måtte se sin sejrsrække brudt, forsvarede med en fjerdeplads sin samlede føring i det tyske etapeløb. Den 33-årige italiener har vundet syv sejre i træk, heraf også de to første etaper i Niedersachsen-Rundfahrt, ville i dag hjælpe holdkammeraten, Zabel, til sejr, men der kom altså en ung T-Mobile rytter i vejen for den plan, da den 160,9 km lange etape skulle afgøres.


Resultat af 3. etape
1 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling 3.29.35
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Graeme Brown - Rabobank
4 Alessandro Petacchi - Team Milram
5 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
6 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
7 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
8 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus
9 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
10 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
11 Assan Bazayev - Astana
12 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta
13 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling
14 Leon Van Bon - Rabobank
15 Alberto Ongarato - Team Milram
16 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
17 Henning Bommel - German National Team
18 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
19 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
20 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
21 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
22 David Deroo - Skil-Shimano
23 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
24 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse
25 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
26 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
27 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
28 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling
29 Ronny Scholz - Gerolsteiner
30 Volker Ordowski - Gerolsteiner
31 Mauricio Ardila - Rabobank
32 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling
33 Jochen Käß - German National Team
34 Max Van Heeswijk - Rabobank
35 Christian Knees - Team Milram
36 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
37 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
38 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
39 Albert Timmer - Skil-Shimano
40 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano
41 Manuel Fumic - German National Team
42 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
43 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling
44 Rick Flens - Rabobank
45 Lado Fumic - German National Team
46 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
47 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
48 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
49 Christian Müller - Skil-Shimano
50 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
51 Mathias Russ - Gerolsteiner
52 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
53 Maxim Gourov - Astana
54 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
55 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
56 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
57 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
58 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
59 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
60 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
61 Grischa Niermann - Rabobank
62 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
63 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
64 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
65 Richard Faltus - Team Sparkasse
66 Gerben Löwik - Rabobank
67 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
68 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
69 Holger Sievers - Team 3C-Gruppe Lamonta
70 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
71 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
72 Philipp Klein - Thüringer Energie Team
73 André Korff - T-Mobile Professional Cycling
74 Dimitry Muravyev - Astana
75 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
76 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
77 Stephan Parinussa - Team Sparkasse
78 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
79 Philipp Mamos - Team Sparkasse
80 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
81 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
82 Leif Lampater - German National Team
83 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
84 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
85 Tomoya Kano - Skil-Shimano
86 Alexey Kolessov - Astana
87 Thomas Fothen - Gerolsteiner
88 Daniel Becke - Thüringer Energie Team
89 Ralf Grabsch - Team Milram
90 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
91 Evgenyi Sladkov - Astana
92 Tilo Schüler - Team Sparkasse
93 Julien Mazet - Astana
94 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
95 Enrico Poitschke - Team Milram
96 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
97 Oscar Gatto - Gerolsteiner
98 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
99 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges
100 Robert Bartko - German National Team
101 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare
102 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team
103 Fabio Sabatini - Team Milram 0.22
104 Marcel Sieberg - Team Milram 0.26
105 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team 0.29
106 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 0.30
107 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 0.45
108 Robert Bengsch - German National Team
109 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges 1.12
110 Bernard Van Ulden - Navigators Insurance Cycling Team 1.45
111 Sven Krauss - Gerolsteiner
112 Guido Fulst - German National Team 2.40
113 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 3.18
114 Aaron Kemps - Astana
115 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 3.22
116 Carlo Westphal - Gerolsteiner 3.29


Samlet stilling efter 3. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 11.21.03
2 Erik Zabel - Team Milram 0.08
3 Graeme Brown - Rabobank 0.10
4 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling
5 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 0.12
6 Richard Faltus - Team Sparkasse 0.14
7 Assan Bazayev - Astana 0.16
8 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
9 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
10 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 0.17
11 Ronny Scholz - Gerolsteiner
12 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
13 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
14 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 0.18
15 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
16 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 0.19
17 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 0.20
18 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling
19 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
20 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
21 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta
22 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
23 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
24 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
25 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse
26 David Deroo - Skil-Shimano
27 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
28 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
29 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
30 Lado Fumic - German National Team
31 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
32 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
33 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
34 Max Van Heeswijk - Rabobank
35 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
36 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
37 Jochen Käß - German National Team
38 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
39 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
40 Mauricio Ardila - Rabobank
41 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
42 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
43 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling
44 Henning Bommel - German National Team
45 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
46 Christian Knees - Team Milram
47 Thomas Fothen - Gerolsteiner
48 Albert Timmer - Skil-Shimano
49 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling
50 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
51 André Korff - T-Mobile Professional Cycling
52 Philipp Klein - Thüringer Energie Team
53 Rick Flens - Rabobank
54 Aaron Kemps - Astana
55 Mathias Russ - Gerolsteiner
56 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
57 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
58 Daniel Becke - Thüringer Energie Team
59 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling
60 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano
61 Gerben Löwik - Rabobank
62 Volker Ordowski - Gerolsteiner
63 Christian Müller - Skil-Shimano
64 Grischa Niermann - Rabobank
65 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
66 Manuel Fumic - German National Team
67 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
68 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
69 Alberto Ongarato - Team Milram
70 Leif Lampater - German National Team
71 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
72 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
73 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
74 Sven Krauss - Gerolsteiner
75 Philipp Mamos - Team Sparkasse
76 Holger Sievers - Team 3C-Gruppe Lamonta
77 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare
78 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
79 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
80 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
81 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
82 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
83 Robert Bartko - German National Team
84 Ralf Grabsch - Team Milram
85 Julien Mazet - Astana
86 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
87 Tomoya Kano - Skil-Shimano
88 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
89 Oscar Gatto - Gerolsteiner
90 Robert Bengsch - German National Team 0.37
91 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 0.42
92 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team 0.49
93 Maxim Gourov - Astana 0.53
94 Alexey Kolessov - Astana
95 Evgenyi Sladkov - Astana
96 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges 0.58
97 Enrico Poitschke - Team Milram
98 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 1.02
99 Marcel Sieberg - Team Milram 1.04
100 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.05
101 Dimitry Muravyev - Astana 1.10
102 Fabio Sabatini - Team Milram 1.13
103 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 1.18
104 Tilo Schüler - Team Sparkasse
105 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
106 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt 1.40
107 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 1.55
108 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges 2.10
109 Bernard Van Ulden - Navigators Insurance Cycling Team 3.03
110 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 3.15
111 Leon Van Bon - Rabobank 3.19
112 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 3.42
113 Guido Fulst - German National Team 3.58
114 Carlo Westphal - Gerolsteiner 4.28
115 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 5.30
116 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 6.10 
  

Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 42 pts
2 Graeme Brown - Rabobank 37
3 Erik Zabel - Team Milram 35
4 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 33
5 Assan Bazayev - Astana 27
6 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 22
7 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling 21
8 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 19
9 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling 15
10 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges 14
11 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 13
12 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 12
13 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 12
14 Aaron Kemps - Astana 11
15 Richard Faltus - Team Sparkasse 10
16 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus 10
17 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 9
18 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 8
19 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 7
20 Thomas Fothen - Gerolsteiner 6
21 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 5
22 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5
23 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta 5
24 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta 5
25 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 5
26 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse 4
27 Lado Fumic - German National Team 4
28 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team 4
29 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 3
30 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 3
31 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare 3
32 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team 3
33 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 2
34 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano 2
35 Leon Van Bon - Rabobank 2
36 Carlo Westphal - Gerolsteiner 2
37 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 2
38 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1
39 Alberto Ongarato - Team Milram 1
40 Ralf Grabsch - Team Milram 1
41 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape

1 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 12 pts
2 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 4
3 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta 4
4 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 4
5 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 3
6 Sven Krauss - Gerolsteiner 2
7 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 2
8 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 2
9 Manuel Fumic - German National Team 1
10 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape

1 Milram 34.04.00
2 Ceramica Panaria-Nav
3 Rabobank
4 Skil-Shimano
5 T-Mobile Team
6 Astana
7 Heinz von Heiden Foc
8 Thüringer Energie Te
9 Gerolsteiner
10 Team 3C-Gruppe-Lamon
11 Navigators Insurance
12 Regiostrom-Senges
13 Wiesenhof-Felt
14 Nationalteam Bahn/MT
15 Team Sparkasse

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR