Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gert Steegmans vandt i Belgien

Gert Steegmans vandt i Belgien

09. juli 2007 14:550

Gert Steegmans vandt højt overraskende dagens etape i Tour de France. Han åbnede med 200 meter til mål spurten med holdkammerat Tom Boonen på hjul. Boonen havde ikke styrken til at passere Steegmans, så dermed kunne den 26-årige belgier vinde en fantastisk sejr og Quick Step en imponerende dobbeltsejr.

Annonce



Dagens etape startede ellers ganske roligt og først efter 18 kilometers kørsel kom det første udbrudsforsøg af Marcel Sieberg (Team Milram). Han fik hurtigt selskab af Ruben Perez Moreno (Euskaltel - Euskadi), og Cédric Hervé (Agritubel). Sammen begyndte de tre at øge til ned til feltet, hvor Team CSC var yderst tilfredse med udviklingen. Kun tre ryttere i udbrud var helt optimalt for det danske hold.

Med 100 kilometer tilbage af dagens etape var forspringet oppe på godt 6 minutter, og ligesom på gårsdagens etaper var det, det maksimale som CSC ville give et udbrud. Så det danske hold satte tempoet en smule op, hvilket straks fik forspringet til falde til godt tre minutter med godt 60 kilometer til mål.

Med godt 50 kilometer til mål begyndte regnen stille og roligt at falde, hvilket med det samme fik flere af favoritholdene til at nærme sig fronten af feltet. Men med små 40 kilometer til mål tog sprinterholdene (Credit Agricole og Predictor-Lotto) over i fronten af feltet. I samme øjeblik det skete røg Fränk Schelck i asfalten, men Cuesta var hurtigt nede ved ham, og fik bragt ham sikkert tilbage i feltet efter en jagt på 4-5 kilometer. Schleck blødte fra et sår ved venstre albue, men det så ikke ud til at irritere ham voldsomt.

Finalen begyndte med godt 25 kilometer til mål, og her var forspringet faldet til 2.15 min. Dette fik Marcel Sieberg til at forsøge sig i frontgruppen. Men Ruben Perez og Cédric Hervé fik lukket hullet igen. Efter lidt råben til hinanden, faldt de tre ryttere dog ind i samarbejdet igen.

Heldigvis blev vejene tørre da rytterne kørte ind på de sidste 15 kilometer. Fronttrioen – med en meget hårdtarbejdende Marcel Sieberg - havde stadigvæk over et minut i forspring, men nu kom både Rabobank og Quick Step også op i front af feltet.

Sekunderne blev ved med at forsvinde for frontgruppen, og med 5 kilometer til mål var forspringet nede på kun 15 sekunder. Det fik endnu engang Sieberg til at sætte et angreb ind, og endnu engang var det Hervé som lukkede hullet. Perez satte så et kontra angreb ind, og efter at Sieberg og Hervé havde kigget på hinanden et stykke tid, fik de lukket hullet op til Euskaltel rytteren. Det hele var dog forgæves, for med tre kilometer til mål fik feltet hentet dem igen.

Med under to kilometer til mål skete der et kæmpe styrt i fronten af feltet, som faktisk spærrede hele vejen. Dermed skulle etapen afgøres blandt 20 ryttere helt i front. Med 800 meter til mål overtog Quick Step ansvaret, og med 200 meter til mål åbnede Gert Steegmans spurten med Tom Boonen på hjul. Eftersom Boonen ikke havde styrken til at passere Steegmans, så lykkedes det Steegmans at tage en højst overraskende sejr i Belgien.

En såret Fabian Cancellara - som var en del af styrtet kort før mål – kom trillende over stregen flere minutter efter Steegmans. Men eftersom styrtet skete så tæt på mål, får alle rytterne samme tid, så Cancellara er stadigvæk i løbets førertrøje.

Resultat af 2. etape
1 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 3.48.22 (44.2 km/t)
2 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
3 Filippo Pozzato - Liquigas
4 Robert Hunter - Barloworld
5 Romain Feillu - Agritubel
6 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
7 Erik Zabel - Team Milram
8 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
9 Oscar Freire Gomez - Rabobank
10 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
11 William Bonnet - Crédit Agricole
12 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
13 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux
15 Enrico Degano - Barloworld
16 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
17 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
18 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
19 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
20 Murilo Fischer - Liquigas
21 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
22 Alberto Ongarato - Team Milram
23 Kim Kirchen - T-Mobile Team
24 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
25 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
26 Sven Krauss - Gerolsteiner
27 Enrico Poitschke - Team Milram
28 Cédric Hervé - Agritubel
29 Alessandro Cortinovis - Team Milram
30 Grégory Rast - Astana
31 Alexandre Vinokourov - Astana
32 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
34 Lilian Jégou - Française des Jeux
35 Paolo Longo Borghini - Barloworld
36 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
37 Mickael Delage - Française des Jeux
38 Patrice Halgand - Crédit Agricole
39 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
40 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
41 Andrey Kashechkin - Astana
42 Brett Lancaster - Team Milram
43 Christian Knees - Team Milram
44 Andry Grivko - Team Milram
45 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
46 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
47 Michael Rogers - T-Mobile Team
48 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
49 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
50 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Andreas Klöden - Astana
52 Antonio Colom Mas - Astana
53 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
54 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
55 Ralf Grabsch - Team Milram
56 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
57 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
58 Cadel Evans - Predictor - Lotto
59 Markus Fothen - Gerolsteiner
60 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
61 Michael Boogerd - Rabobank
62 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
63 Denis Menchov - Rabobank
64 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
65 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
66 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
67 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
68 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
69 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team
70 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
71 Marcel Sieberg - Team Milram
72 Fabian Cancellara - Team CSC
73 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
74 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
75 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
76 Nicolas Jalabert - Agritubel
77 John Gadret - AG2r Prévoyance
78 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
79 Chris Horner - Predictor - Lotto
80 Stef Clement - Bouygues Telecom
81 Kanstantin Siutsou - Barloworld
82 Bert Grabsch - T-Mobile Team
83 Ronny Scholz - Gerolsteiner
84 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
85 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
86 Thor Hushovd - Crédit Agricole
87 Alexander Efimkin - Barloworld
88 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
89 Sandy Casar - Française des Jeux
90 Axel Merckx - T-Mobile Team
91 David Millar - Saunier Duval - Prodir
92 Frank Schleck - Team CSC
93 Moises Duenas Nevado - Agritubel
94 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
95 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
96 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
97 Kjell Carlström - Liquigas
98 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
99 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
100 Julian Dean - Crédit Agricole
101 Stuart O'Grady - Team CSC
102 Thomas Dekker - Rabobank
103 Maxim Iglinskiy - Astana
104 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
105 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
106 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
107 Mario Aerts - Predictor - Lotto
108 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
109 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
110 Freddy Bichot - Agritubel
111 Nicolas Vogondy - Agritubel
112 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
113 Benoît Salmon - Agritubel
114 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
115 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
116 Paolo Savoldelli - Astana
117 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
118 Daniel Navarro Garcia - Astana
119 Charles Wegelius - Liquigas
120 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
121 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
122 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
123 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
124 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
125 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
126 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
127 Carlos Sastre Candil - Team CSC
128 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
129 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
130 Serguei Ivanov - Astana
131 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
132 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
133 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
134 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
135 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
136 Pieter Weening - Rabobank
137 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
138 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
139 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
140 Bram De Groot - Rabobank
141 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
142 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
143 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
144 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
145 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
146 Grischa Niermann - Rabobank
147 Anthony Charteau - Crédit Agricole
148 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
149 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
150 Christian Vande Velde - Team CSC
151 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
152 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
153 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
154 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
155 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
156 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
157 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
158 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
159 Jens Voigt - Team CSC
160 Frederik Willems - Liquigas
161 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
162 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
163 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
164 Michael Rasmussen - Rabobank
165 Michael Albasini - Liquigas
166 Mark Cavendish - T-Mobile Team
167 Leif Hoste - Predictor - Lotto
168 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
169 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
170 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
171 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
172 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
173 Peter Wrolich - Gerolsteiner
174 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
175 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
176 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
177 David Zabriskie - Team CSC
178 Giampaolo Cheula - Barloworld
179 Mauricio Soler - Barloworld
180 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
181 Daniele Righi - Lampre - Fondital
182 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
183 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
184 Robert Förster - Gerolsteiner
185 Geraint Thomas - Barloworld
186 Manuel Quinziato - Liquigas
187 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
188 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto


Samlet stilling efter 2. etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 8.36.13

2 Andreas Klöden - Astana 0.13
3 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.21
4 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.23
5 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25
7 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 0.26
8 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
9 Thor Hushovd - Crédit Agricole 0.29
10 Alexandre Vinokourov - Astana 0.30
11 Thomas Dekker - Rabobank 0.31
12 Manuel Quinziato - Liquigas 0.32
13 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
14 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.33
15 Andry Grivko - Team Milram
16 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
17 Filippo Pozzato - Liquigas 0.35
18 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Andrey Kashechkin - Astana
20 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.36
21 William Bonnet - Crédit Agricole
22 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
23 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
24 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.37
25 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
26 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.38
27 Paolo Savoldelli - Astana
28 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.39
29 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
30 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
31 Denis Menchov - Rabobank
32 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.42
33 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.43
34 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
35 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
36 Antonio Colom Mas - Astana
37 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.44
38 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
39 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.45
41 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Ronny Scholz - Gerolsteiner
43 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.46
44 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
45 Geraint Thomas - Barloworld 0.47
46 Stef Clement - Bouygues Telecom
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
48 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Maxim Iglinskiy - Astana 0.48
50 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
52 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
53 Kim Kirchen - T-Mobile Team
54 Jens Voigt - Team CSC
55 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.49
56 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
57 Nicolas Jalabert - Agritubel
58 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
59 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
60 Erik Zabel - Team Milram 0.50
61 Sven Krauss - Gerolsteiner
62 Robert Hunter - Barloworld 0.51
63 Sandy Casar - Française des Jeux
64 Leif Hoste - Predictor - Lotto
65 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
66 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 0.52
67 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
68 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
69 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.53
70 Chris Horner - Predictor - Lotto
71 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
73 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
74 Christian Vande Velde - Team CSC
75 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
76 Bram De Groot - Rabobank 0.54
77 Nicolas Vogondy - Agritubel
78 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
79 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
80 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
81 Axel Merckx - T-Mobile Team
82 Serguei Ivanov - Astana 0.55
83 Frederik Willems - Liquigas
84 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
85 Patrice Halgand - Crédit Agricole
86 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
87 Oscar Freire Gomez - Rabobank
88 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
89 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
90 Marcel Sieberg - Team Milram
91 Charles Wegelius - Liquigas 0.56
92 Carlos Sastre Candil - Team CSC
93 Michael Albasini - Liquigas
94 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
95 Frank Schleck - Team CSC 0.57
96 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
97 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
98 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
99 Daniel Navarro Garcia - Astana
100 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.58
101 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
102 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
103 Murilo Fischer - Liquigas
104 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
105 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.00
106 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
107 Christian Knees - Team Milram
108 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
109 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
110 Robert Förster - Gerolsteiner
111 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
112 Julian Dean - Crédit Agricole 1.01
113 Grischa Niermann - Rabobank
114 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
115 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
116 Kjell Carlström - Liquigas
117 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.02
118 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
119 Michael Boogerd - Rabobank
120 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
121 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.03
122 Mauricio Soler - Barloworld
123 Daniele Righi - Lampre - Fondital
124 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
125 Lilian Jégou - Française des Jeux
126 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.04
127 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
128 Freddy Bichot - Agritubel
129 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
130 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.05
131 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
132 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.06
133 Ralf Grabsch - Team Milram
134 Grégory Rast - Astana
135 Mario Aerts - Predictor - Lotto
136 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
137 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
138 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
139 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
140 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 1.07
141 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
142 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.08
143 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
144 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
145 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.09
146 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.10
147 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
148 Pieter Weening - Rabobank
149 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
150 Enrico Poitschke - Team Milram
151 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.12
152 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
153 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
154 Mickael Delage - Française des Jeux 1.13
155 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
156 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
157 Romain Feillu - Agritubel 1.14
158 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
159 Benoît Salmon - Agritubel 1.15
160 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.16
161 Michael Rasmussen - Rabobank
162 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
163 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.18
164 John Gadret - AG2r Prévoyance
165 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
166 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
167 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.19
168 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
169 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
170 Alexander Efimkin - Barloworld 1.20
171 Giampaolo Cheula - Barloworld
172 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.21
173 Stuart O'Grady - Team CSC 1.23
174 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.25
175 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.26
176 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
177 Alberto Ongarato - Team Milram 1.27
178 Kanstantin Siutsou - Barloworld
179 Enrico Degano - Barloworld 1.30
180 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.33
181 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 1.51
182 Brett Lancaster - Team Milram 2.15
183 David Zabriskie - Team CSC 2.59
184 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.04
185 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.37
186 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.54
187 Cédric Hervé - Agritubel 4.01
188 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 8.41


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 56 pts
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 55
3 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 46
4 Romain Feillu - Agritubel 44
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 40
6 Oscar Freire Gomez - Rabobank 36
7 Erik Zabel - Team Milram 32
8 Thor Hushovd - Crédit Agricole 30
9 Robert Hunter - Barloworld 29
10 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 29
11 Filippo Pozzato - Liquigas 26
12 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 25
13 Philippe Gilbert - Française des Jeux 21
14 Murilo Fischer - Liquigas 20
15 Robert Förster - Gerolsteiner 20
16 Fabian Cancellara - Team CSC 19
17 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 18
18 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 17
19 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
20 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 16
21 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 15
22 William Bonnet - Crédit Agricole 15
23 Cédric Hervé - Agritubel 14
24 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 13
25 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
26 Andreas Klöden - Astana 12
27 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
28 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12
29 Enrico Degano - Barloworld 12
30 Marcel Sieberg - Team Milram 10
31 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 10
32 Andry Grivko - Team Milram 10
33 Michael Albasini - Liquigas 10
34 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 10
35 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
36 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
37 Manuel Quinziato - Liquigas 8
38 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 7
39 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
40 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
41 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 5
42 Alexandre Vinokourov - Astana 4
43 Freddy Bichot - Agritubel 4
44 Alberto Ongarato - Team Milram 4
45 Thomas Dekker - Rabobank 3
46 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
47 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
48 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
49 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
50 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -5


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 David Millar - Saunier Duval - Prodir 5 pts
2 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
3 Freddy Bichot - Agritubel 3
4 Andry Grivko - Team Milram 2
5 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2
6 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1


Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.36.38
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Andry Grivko - Team Milram 0.08
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
6 William Bonnet - Crédit Agricole 0.11
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
8 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.17
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
10 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.21
11 Geraint Thomas - Barloworld 0.22
12 Stef Clement - Bouygues Telecom
13 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
14 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.25
15 Marcel Sieberg - Team Milram 0.30
16 Daniel Navarro Garcia - Astana 0.32
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.33
18 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.35
19 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 0.37
20 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
21 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.39
22 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 0.40
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 0.43
24 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 0.45
25 Mickael Delage - Française des Jeux 0.48
26 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
27 Romain Feillu - Agritubel 0.49
28 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 0.51
29 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 0.54
30 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02
31 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.12


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Astana 25.49.57
2 Team CSC 0.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.05
4 Caisse d'Epargne 0.18
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.20
6 T-Mobile Team 0.45
7 Rabobank 0.47
8 Française des Jeux 0.48
9 Liquigas 0.52
10 Quickstep-Innergetic 0.54
11 Crédit Agricole
12 Gerolsteiner
13 Euskaltel-Euskadi 0.57
14 Team Milram 1.01
15 Predictor-Lotto
16 Bouygues Telecom 1.03
17 Lampre-Fondital 1.10
18 Saunier Duval-Prodir
19 Barloworld 1.23
20 Agritubel 1.25
21 AG2r Prévoyance

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger