Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gesink tog det hele i Californien

Gesink tog det hele i Californien

20. maj 2012 01:03Foto: Sirotti

Robert Gesink (Rabobank) vandt kongeetapen af Tour of California og overtog også løbets førertrøje.

Annonce

Dagens etape var kun på 126 kilometer fra Ontario til Mount Baldy. Det var dog nogle meget hårde kilometer, da de første 26,5 gik op til Glendora Ridge. Herefter gik det ned og en lille rundtur, inden de med 44 kilometer tilbage igen kørte op ad stigningen, men kun til Glendora Mountain Road, hvor toppen blev rundet med 28 kilometer til mål. Det var med nogle let kuperede stykker undervejs men også længere stigninger på yderligere 900 højdemeter til målet på Mount Baldy.


Tidligt udspil fra RadioShack

Allerede i starten af etapen spillede RadioShack-Nissan offensivt ud og fik skabt en udbrydergruppe med fire af deres egne ryttere. Den bestod af Chris Horner (RadioShack-Nissan), George Bennett (RadioShack-Nissan), Grégory Rast (RadioShack-Nissan), Jens Voigt (RadioShack-Nissan), Timothy Duggan (Liquigas-Cannondale), Maxime Bouet (AG2R La Mondiale), Marc de Maar (United Healthcare), Bradley White (United Healthcare), Darwin Atapuma (Colombia-ColdePortes), Alexandre Geniez (Agros-Shimano), Lucas Euser (SpiderTech) og Christopher Baldwin (Bissell).

 

Dette var et forsøg på at køre Chris Horner frem i klassementet. Amerikaneren var inden etapen 2.50 efter løbets førende David Zabriskie (Garmin-Barracuda). Hans hold kontrollerede også udbruddets forspring og holdt det omkring to minutter. Det gjorde dog stadig Marc De Maar farlig, da han var 2.07 efter Zabriskie inden etapen.


Horners forsøg

Med 40 kilometer tilbage slog Jens Voigt ud som den sidste af Horners hjælpere og efterlod sin kaptajn med 2.30 ned til feltet. Horner skruede selv op for tempoet, og i løbet af de næste tre kilometer havde han sat alle de øvrige ryttere i udbrudet og øget forspringet til feltet med et minut. Darwin Atapuma var dog ikke lige sådan til at ryste af, og han kom op til Horner igen efter et par kilometer.

 

Horner og Atapuma nåede toppen med 3.20 ned til feltet, der dog stadig ikke havde lukket rigtig op. BMC Racing Team havde nu sat sig frem, og de skruede for alvor op for farten i feltet efter toppen og havde med 20 kilometer til mål kørt forspringet ned på to minutter.

 

Da de to med otte kilometer tilbage begyndte den afsluttende opstigning til mål, havde de 1.20 ned til feltet, hvor der stadig ikke var lukket helt op fra favoritterne. Herfra steg det med omkring 9% i snit til mål.

 

BMC forcerede i starten af stigningen, hvorefter Rabobank tog over i front af feltet. Af rytterne i toppen af klassementet måtte Peter Velits (Omega Pharma-Quickstep), Andrew Talansky (Garmin – Barracuda), Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) og Rory Sutherland (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) slippe tidligt.


Atapuma og Gesink

Med fem kilometer til mål var frontduoens forspring nede på 55 sekunder. Atapuma prøvede at køre fra Horner, og efter lidt tid lykkedes det.

 

Ikke længe efter startede Robert Gesink (Rabobank) angrebene fra favoritterne. Det kunne David Zabriskie ikke svare igen på, og han faldt hurtigt langt tilbage. Tom Danielson (Garmin-Barracuda) var den eneste, der kunne følge hollænderen. Gesink lå inden etapen nummer tre i klassementet, og nummer to, Tejay Van Garderen (BMC Racing Team), kæmpede bag ham.

 

Van Garderen kunne dog ikke lukke hullet, og med tre kilometer tilbage fik Gesink også sat Danielson. Kort efter nåede han op til Horner, der dog ikke kunne følge med ret længe. Gesink fortsatte sin kamp og kunne kort efter se Atapuma, men de var lidt svært at lukke hullet helt, og Atapuma kørte ind på sidste kilometer med omkring fem sekunders forspring.

 

Bagved var Fabio Duarte (Colombia-Coldeportes) godt kørende, og han trak fra de andre, mens han fik Joseph Dombrowski (Bontrager Livestrong) og Tom Danielson med dig.

 

Til sidst satte Robert Gesink sin spurt ind, og selvom han var lige ved at vælte i sidste sving, vandt han etapen foran Atapuma, mens Fabio Duarte blev nummer tre.

 

Samlet overtager Robert Gesink føringen, og hvis man udelukker sære ting i det afsluttende kriterium i morgen, vinder han også løbet samlet foran David Zabriskie og Tom Danielson.
 

Resultat af 7. etape
1 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 3.37.08
2 Darwin Atapuma Hurtado - Colombia - Coldeportes
3 Fabio Andres Duarte Arevalo - Colombia - Coldeportes 0.14
4 Joseph Dombrowski - Bontrager Livestrong Team 0.18
5 Thomas Danielson - Garmin - Barracuda 0.26
6 Christopher Horner - RadioShack-Nissan 0.38
7 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 1.04
8 Tiago Machado - RadioShack-Nissan 1.06
9 Levi Leipheimer - Omega Pharma-Quickstep 1.08
10 Tejay Van Garderen - BMC Racing Team 1.22
11 David Zabriskie - Garmin - Barracuda 1.25
12 Matthew Busche - RadioShack-Nissan 1.33
13 Pieter Weening - Orica GreenEdge Cycling Team 1.39
14 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 2.22
15 Cameron Meyer - Orica GreenEdge Cycling Team 2.28
16 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale 2.58
17 Rory Sutherland - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3.13
18 Philip Deignan - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3.15
19 George Hincapie - BMC Racing Team 3.30
20 Romain Bardet - AG2R La Mondiale
21 Luke Durbridge - Orica GreenEdge Cycling Team 4.41
22 Thomas Damuseau - Argos - Shimano 4.56
23 Brian Vandborg - Spidertech Powered By C10 5.03
24 Peter Velits - Omega Pharma-Quickstep 5.56
25 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team
26 Michael Creed - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 6.18
27 Benjamin King - RadioShack-Nissan 6.31
28 Tom Dumoulin - Argos - Shimano
29 Fred Rodriguez - Team Exergy 7.08
30 Timothy Duggan - Liquigas-Cannondale 7.13
31 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 7.15
32 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 7.41
33 Michael Rodriguez Galindo - Colombia - Coldeportes
34 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 8.27
35 Jens Voigt - RadioShack-Nissan 9.24
36 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 9.50
37 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quickstep 10.50
38 Marc De Maar - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 11.21
39 Ben Jacques-Maynes - Bissell Cycling 12.51
40 Alex Howes - Garmin - Barracuda 14.23
41 Matt Cooke - Team Exergy 14.25
42 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale 14.49
43 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale
44 Travis Meyer - Orica GreenEdge Cycling Team
45 Josh Atkins - Bontrager Livestrong Team 17.13
46 Andrew Bajadali - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 17.56
47 Lawson Craddock - Bontrager Livestrong Team 18.19
48 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team
49 Jason McCartney - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 18.49
50 Victor Hugo Pena Grisales - Colombia - Coldeportes 20.32
51 Heinrich Haussler - Garmin - Barracuda 21.36
52 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 21.55
53 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 22.38
54 Lucas Euser - Spidertech Powered By C10 24.14
55 Thomas Peterson - Garmin - Barracuda 24.17
56 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quickstep 25.40
57 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
58 Edward King - Liquigas-Cannondale
59 Koen De Kort - Argos - Shimano
60 Sébastian Salas - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies
61 Tom Boonen - Omega Pharma-Quickstep
62 Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling Team
63 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale
64 Jasper Stuyven - Bontrager Livestrong Team
65 Mauro Da Dalto - Liquigas-Cannondale
66 Frank Pipp - Bissell Cycling
67 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quickstep
68 Paul Martens - Rabobank Cycling Team
69 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team
70 Wilson Alexander Marentes Torres - Colombia - Coldeportes
71 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale
72 Nathan Haas - Garmin - Barracuda
73 Markel Irizar Aranburu - RadioShack-Nissan
74 Gavin Mannion - Bontrager Livestrong Team
75 David Boily - Spidertech Powered By C10
76 Tom Stamsnijder - Argos - Shimano
77 Jeremy Vennell - Bissell Cycling
78 George Bennett - RadioShack-Nissan
79 Carlos Julian Quintero - Colombia - Coldeportes
80 Hugo Houle - Spidertech Powered By C10
81 Guillaume Boivin - Spidertech Powered By C10
82 Thomas Zirbel - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies
83 Morgan Schmitt - Team Exergy
84 Raymond Kunzli - Spidertech Powered By C10
85 Alexander Candelario - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies
86 Serghei Tvetcov - Team Exergy
87 Jacob Rathe - Garmin - Barracuda
88 Bradley White - UnitedHealthcare Pro Cycling Team
89 Gerald Ciolek - Omega Pharma-Quickstep
90 Jeffry Louder - UnitedHealthcare Pro Cycling Team
91 Nathan Brown - Bontrager Livestrong Team
92 Christopher Baldwin - Bissell Cycling
93 Leigh Howard - Orica GreenEdge Cycling Team
94 Robbie McEwen - Orica GreenEdge Cycling Team
95 Roger Kluge - Argos - Shimano
96 Matthew Wilson - Orica GreenEdge Cycling Team
97 Wesley Sulzberger - Orica GreenEdge Cycling Team
98 Jonathan Clarke - UnitedHealthcare Pro Cycling Team
99 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quickstep
100 Alexandre Geniez - Argos - Shimano
101 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team
102 Ryan Eastman - Bontrager Livestrong Team
103 Ken Hanson - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies
104 Yukihiro Doi - Argos - Shimano
105 Andrés Díaz Corrales - Team Exergy
106 Thimothy Roe - BMC Racing Team
107 Andrew Talansky - Garmin - Barracuda
108 Scott Zwizanski - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies
109 Ian Boswell - Bontrager Livestrong Team
110 Grégory Rast - RadioShack-Nissan
 

Udgået

DNF Carter Jones - Bissell Cycling
DNF Logan Loader - Team Exergy
DNF Ryan Anderson - Spidertech Powered By C10
DNF Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
 

Samlet stilling
1 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 29.14.52
2 David Zabriskie - Garmin - Barracuda 0.46
3 Thomas Danielson - Garmin - Barracuda 0.54
4 Tejay Van Garderen - BMC Racing Team 1.17
5 Fabio Andres Duarte Arevalo - Colombia - Coldeportes 1.36
6 Levi Leipheimer - Omega Pharma-Quickstep 2.13
7 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 2.30
8 Christopher Horner - RadioShack-Nissan 2.49
9 Tiago Machado - RadioShack-Nissan 2.54
10 Pieter Weening - Orica GreenEdge Cycling Team 3.05
11 Cameron Meyer - Orica GreenEdge Cycling Team 3.15
12 Joseph Dombrowski - Bontrager Livestrong Team 3.38
13 Rory Sutherland - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3.44
14 Matthew Busche - RadioShack-Nissan 4.19
15 George Hincapie - BMC Racing Team 4.21
16 Darwin Atapuma Hurtado - Colombia - Coldeportes 4.28
17 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale
18 Luke Durbridge - Orica GreenEdge Cycling Team 5.03
19 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 5.52
20 Peter Velits - Omega Pharma-Quickstep 6.02
21 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 6.57
22 Brian Vandborg - Spidertech Powered By C10 7.21
23 Tom Dumoulin - Argos - Shimano 7.29
24 Philip Deignan - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 7.49
25 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 8.28
26 Fred Rodriguez - Team Exergy 8.38
27 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 9.53
28 Timothy Duggan - Liquigas-Cannondale 10.44
29 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 12.05
30 Marc De Maar - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 12.49
31 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 12.57
32 Ben Jacques-Maynes - Bissell Cycling 15.43
33 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale 16.02
34 Jens Voigt - RadioShack-Nissan 16.04
35 Thomas Damuseau - Argos - Shimano 16.54
36 Matt Cooke - Team Exergy 18.31
37 Lawson Craddock - Bontrager Livestrong Team 19.10
38 Alex Howes - Garmin - Barracuda 19.27
39 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 21.20
40 Heinrich Haussler - Garmin - Barracuda 23.32
41 Andrew Talansky - Garmin - Barracuda 25.49
42 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale 27.42
43 Paul Martens - Rabobank Cycling Team 27.54
44 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 28.13
45 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 28.15
46 George Bennett - RadioShack-Nissan 28.36
47 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quickstep 28.37
48 Ian Boswell - Bontrager Livestrong Team 28.58
49 Raymond Kunzli - Spidertech Powered By C10 29.09
50 Benjamin King - RadioShack-Nissan 29.23
51 Christopher Baldwin - Bissell Cycling 29.38
52 Jeffry Louder - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 30.02
53 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 31.16
54 Michael Creed - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 31.36
55 Wesley Sulzberger - Orica GreenEdge Cycling Team 32.48
56 Andrés Díaz Corrales - Team Exergy 33.18
57 Markel Irizar Aranburu - RadioShack-Nissan 33.39
58 Michael Rodriguez Galindo - Colombia - Coldeportes 34.18
59 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 37.12
60 Alexander Candelario - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 37.18
61 Lucas Euser - Spidertech Powered By C10 37.34
62 Gavin Mannion - Bontrager Livestrong Team 38.41
63 Andrew Bajadali - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 39.54
64 Thomas Peterson - Garmin - Barracuda 42.45
65 Alexandre Geniez - Argos - Shimano 43.48
66 Josh Atkins - Bontrager Livestrong Team 50.31
67 Yukihiro Doi - Argos - Shimano 53.51
68 Grégory Rast - RadioShack-Nissan 53.59
69 Nathan Brown - Bontrager Livestrong Team 56.34
70 Thimothy Roe - BMC Racing Team 59.10
71 Victor Hugo Pena Grisales - Colombia - Coldeportes 1.00.32
72 Jeremy Vennell - Bissell Cycling 1.00.40
73 Sébastian Salas - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 1.02.29
74 Hugo Houle - Spidertech Powered By C10 1.04.33
75 Koen De Kort - Argos - Shimano 1.06.18
76 Jasper Stuyven - Bontrager Livestrong Team 1.07.19
77 Frank Pipp - Bissell Cycling 1.08.51
78 David Boily - Spidertech Powered By C10 1.09.58
79 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale 1.10.20
80 Leigh Howard - Orica GreenEdge Cycling Team 1.10.42
81 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quickstep 1.11.36
82 Tom Boonen - Omega Pharma-Quickstep 1.11.41
83 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team 1.12.28
84 Edward King - Liquigas-Cannondale 1.13.03
85 Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1.14.37
86 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 1.15.34
87 Thomas Zirbel - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 1.15.38
88 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team 1.16.32
89 Morgan Schmitt - Team Exergy 1.17.35
90 Ryan Eastman - Bontrager Livestrong Team 1.18.00
91 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quickstep 1.19.53
92 Gerald Ciolek - Omega Pharma-Quickstep 1.20.00
93 Roger Kluge - Argos - Shimano 1.24.24
94 Scott Zwizanski - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 1.26.09
95 Bradley White - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1.27.43
96 Guillaume Boivin - Spidertech Powered By C10 1.28.20
97 Jonathan Clarke - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1.29.49
98 Jason McCartney - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1.30.10
99 Nathan Haas - Garmin - Barracuda 1.32.39
100 Tom Stamsnijder - Argos - Shimano 1.32.52
101 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quickstep 1.34.14
102 Matthew Wilson - Orica GreenEdge Cycling Team 1.34.37
103 Travis Meyer - Orica GreenEdge Cycling Team 1.35.12
104 Ken Hanson - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 1.35.48
105 Mauro Da Dalto - Liquigas-Cannondale 1.36.09
106 Serghei Tvetcov - Team Exergy 1.39.30
107 Robbie McEwen - Orica GreenEdge Cycling Team 1.40.53
108 Jacob Rathe - Garmin - Barracuda 1.41.10
109 Carlos Julian Quintero - Colombia - Coldeportes 1.44.58
110 Wilson Alexander Marentes Torres - Colombia - Coldeportes 1.51.43
 

Pointkonkurrencen
1 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale 72
2 Heinrich Haussler - Garmin - Barracuda 48
3 Leigh Howard - Orica GreenEdge Cycling Team 24
4 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale 23
5 Fred Rodriguez - Team Exergy 21
6 Tom Boonen - Omega Pharma-Quickstep 17
7 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 16
8 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team 12
9 Peter Velits - Omega Pharma-Quickstep 11
10 Alexander Candelario - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 10
11 Koen De Kort - Argos - Shimano 10
12 Marc De Maar - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 8
13 Alex Howes - Garmin - Barracuda 8
14 Tom Dumoulin - Argos - Shimano 8
15 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 8
16 Thomas Damuseau - Argos - Shimano 7
17 Markel Irizar Aranburu - RadioShack-Nissan 6
18 Bradley White - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 6
19 Lawson Craddock - Bontrager Livestrong Team 6
20 Jeremy Vennell - Bissell Cycling 6
21 Jeffry Louder - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 5
22 George Bennett - RadioShack-Nissan 5
23 Grégory Rast - RadioShack-Nissan 5
24 Wilson Alexander Marentes Torres - Colombia - Coldeportes 5
25 George Hincapie - BMC Racing Team 5
26 Jasper Stuyven - Bontrager Livestrong Team 5
27 Christopher Horner - RadioShack-Nissan 4
28 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 4
29 Hugo Houle - Spidertech Powered By C10 4
30 Guillaume Boivin - Spidertech Powered By C10 4
31 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 3
32 Pieter Weening - Orica GreenEdge Cycling Team 3
33 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 3
34 Jens Voigt - RadioShack-Nissan 3
35 Benjamin King - RadioShack-Nissan 3
36 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quickstep 3
37 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team 3
38 Tejay Van Garderen - BMC Racing Team 2
39 Sébastian Salas - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 2
40 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 1
41 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 1
42 Ben Jacques-Maynes - Bissell Cycling 1
43 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 1
44 Josh Atkins - Bontrager Livestrong Team 1
45 Roger Kluge - Argos - Shimano 1
46 Wesley Sulzberger - Orica GreenEdge Cycling Team -4
47 Michael Rodriguez Galindo - Colombia - Coldeportes -5
48 Alexandre Geniez - Argos - Shimano -5
49 Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling Team -5
50 Thomas Zirbel - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies -5
51 Andrés Díaz Corrales - Team Exergy -10
 

Bjergkonkurrencen
1 Sébastian Salas - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 65
2 David Boily - Spidertech Powered By C10 48
3 Darwin Atapuma Hurtado - Colombia - Coldeportes 24
4 Jeremy Vennell - Bissell Cycling 22
5 Alex Howes - Garmin - Barracuda 16
6 Andrew Bajadali - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 15
7 Alexandre Geniez - Argos - Shimano 14
8 Bradley White - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 14
9 George Bennett - RadioShack-Nissan 13
10 Christopher Horner - RadioShack-Nissan 13
11 Fabio Andres Duarte Arevalo - Colombia - Coldeportes 12
12 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 11
13 Carlos Julian Quintero - Colombia - Coldeportes 11
14 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale 10
15 Josh Atkins - Bontrager Livestrong Team 10
16 Grégory Rast - RadioShack-Nissan 10
17 Yukihiro Doi - Argos - Shimano 9
18 Philip Deignan - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 8
19 Marc De Maar - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 8
20 Ben Jacques-Maynes - Bissell Cycling 8
21 Wesley Sulzberger - Orica GreenEdge Cycling Team 8
22 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 7
23 Jens Voigt - RadioShack-Nissan 7
24 Benjamin King - RadioShack-Nissan 7
25 Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 7
26 Wilson Alexander Marentes Torres - Colombia - Coldeportes 7
27 Michael Rodriguez Galindo - Colombia - Coldeportes 6
28 Rory Sutherland - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 6
29 Timothy Duggan - Liquigas-Cannondale 6
30 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 6
31 Thomas Peterson - Garmin - Barracuda 6
32 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 6
33 Joseph Dombrowski - Bontrager Livestrong Team 5
34 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 5
35 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 5
36 Thomas Danielson - Garmin - Barracuda 4
37 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 4
38 Jeffry Louder - UnitedHealthcare Pro Cycling Team 4
39 Markel Irizar Aranburu - RadioShack-Nissan 4
40 Scott Zwizanski - Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies 4
41 Brian Vandborg - Spidertech Powered By C10 3
42 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 3
43 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale 3
44 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 3
45 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 3
46 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quickstep 2
47 Lucas Euser - Spidertech Powered By C10 2
 

Ungdomskonkurrencen
1 Wilco Kelderman - Rabobank Cycling Team 29.17.22
2 Joseph Dombrowski - Bontrager Livestrong Team 1.08
3 Luke Durbridge - Orica GreenEdge Cycling Team 2.33
4 Tom Dumoulin - Argos - Shimano 4.59
5 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 5.58
6 Lawson Craddock - Bontrager Livestrong Team 16.40
7 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale 25.12
8 George Bennett - RadioShack-Nissan 26.06
9 Ian Boswell - Bontrager Livestrong Team 26.28
10 Gavin Mannion - Bontrager Livestrong Team 36.11
11 Josh Atkins - Bontrager Livestrong Team 48.01
12 Nathan Brown - Bontrager Livestrong Team 54.04
13 Hugo Houle - Spidertech Powered By C10 1.02.03
14 Jasper Stuyven - Bontrager Livestrong Team 1.04.49
15 David Boily - Spidertech Powered By C10 1.07.28
16 Michael Matthews - Rabobank Cycling Team 1.09.58
17 Ryan Eastman - Bontrager Livestrong Team 1.15.30
18 Jacob Rathe - Garmin - Barracuda 1.38.40
 

Holdkonkurrencen
1 RadioShack-Nissan 87.49.41
2 Rabobank Cycling Team 3.09
3 Orica GreenEDGE 6.20
4 BMC Racing Team 9.14
5 AG2R La Mondiale 10.12
6 Garmin-Barracuda 11.07
7 UnitedHealthcare Pro Cycling 18.44
8 Colombia - Coldeportes 18.59
9 Omega Pharma-QuickStep 24.57
10 Bontrager Livestrong Team 35.42
11 Liquigas-Cannondale 39.18
12 Argos-Shimano 50.32
13 Team Exergy 54.26
14 Spidertech Powered by C10 57.41
15 Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1.21.24
16 Bissell Pro Cycling 1.21.55

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Tour de Pologne(2.UWT) 09/08-15/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 12/08-15/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 13/08-22/08

Watersley Junior Challenge(2.NCUP) 13/08-15/08

Vuelta a España(2.UWT) 14/08-05/09

La Ronde Des Vallées(2.1) 14/08-15/08

Grote Prijs Jef Scherens(1.1) 15/08

La Polynormande(1.1) 15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger