Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gilbert tog første etape

Gilbert tog første etape

21. august 2007 18:020

Annonce

Den belgiske cykelrytter Philippe Gilbert (Francaise des Jeux) vandt i dag den 160.8 km lange 1. etape fra Limoges til La Souterraine af det franske etapeløb Tour du Limousin.

Philippe Gilbert kom af sted fra feltet i en femmands udbrydergruppe med 18 km til mål og efter god hjælp fra den franske enkeltstartsmester, Benoit Vaugrenard, vandt den belgiske rytter spurten.

"Det var heldigt, at Benoit var med mig. Han gjorde et super job da han afleverede mig med 300 meter til mål. Det var ikke nogen let spurt," sagde Philippe Gilbert efter sejren ifølge Cyclingnews.

Resultat af 1. Etape
1 Philippe Gilbert - Française des Jeux 3.49.41 (42.057 km/t)
2 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
3 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
4 Anthony Charteau - Crédit Agricole
5 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
6 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 0.05
7 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 0.36
8 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 0.38
9 Mickael Delage - Française des Jeux
10 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
11 Oliver J. Rodriguez - Caisse d'Epargne
12 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux
13 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 0.41
14 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
15 Sylvain Chavanel - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
16 Nicolas Vogondy - Agritubel
17 Patrice Halgand - Crédit Agricole 0.44
18 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
19 Perrig Quemeneur - Bouygues Telecom 0.48
20 Sandy Casar - Française des Jeux 0.49
21 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.29
22 Romain Villa - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.59
23 Yukiya Arashiro - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada 9.58
24 Niels Brouzes - Auber 93 11.23
25 Paul Moucheraud - AG2r Prévoyance
26 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
27 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
28 Maxime Bouet - French National Team
29 Huub Duyn - Team Slipstream p/b Chipotle
30 Jean-Charles Senac - French National Team
31 Geoffroy Lequatre - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
32 Romain Feillu - Agritubel
33 Benoît Sinner - Agritubel
34 Piotr Chmielewski - Intel-Action
35 Jean Mespoulede - Auber 93
36 Marek Rutkiewicz - Intel-Action
37 Fayard S. Fournet - French National Team
38 Maxime Mederel - Auber 93
39 Lukasz Bodnar - Intel-Action
40 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
41 Denis Robin - Agritubel
42 Stéphane Bonsergent - Bretagne-Armor Lux
43 Léo Fortin - French National Team
44 Peter Stetina - Team Slipstream p/b Chipotle
45 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
46 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
47 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
48 Stéphane Auge - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
49 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
50 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux
51 Guillaume Levarlet - Auber 93
52 Arnaud Gerard - Française des Jeux
53 Lilian Jegou - Française des Jeux
54 Junya Sano - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
55 Rémi Cusin - French National Team
56 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
57 David Deroo - Skil-Shimano
58 Michael Lange - Team Slipstream p/b Chipotle
59 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux
60 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
61 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
62 Benjamin Johnson - Team Slipstream p/b Chipotle
63 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
64 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
65 Florian Vachon - Roubaix Lille Metropole
66 Sebastian Skiba - Intel-Action
67 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
68 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
69 Benoît Salmon - Agritubel
70 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
71 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
72 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
73 Florent Brard - Caisse d'Epargne
74 Pierre Rolland - Crédit Agricole
75 Thomas Brigaud - French National Team
76 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
77 Brice Feillu - French National Team
78 Jean-Luc Delpech - Bretagne-Armor Lux
79 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
80 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
81 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
82 Bogdan Bondariew - Intel-Action
83 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux
84 Nicolas Jalabert - Agritubel
85 Tanel Kangert - AG2r Prévoyance
86 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
87 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
88 Anthony Roux - French National Team
89 Denys Kostyuk - Intel-Action
90 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
91 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
92 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
93 Freddy Bichot - Agritubel
94 Takashi Miyazawa - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
95 Yasuharu Nakajima - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
96 Shinichi Fukushima - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
97 Koji Fukushima - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
98 Ji Cheng - Skil-Shimano 28.30
99 Kazuo Inoue - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
100 Mathieu Drujon - Auber 93 33.26
101 Kilian Patour - Team Slipstream p/b Chipotle
102 Kazuya Okazaki - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
103 Samuel Plouhinec - Agritubel
104 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
105 Fang Xu - Skil-Shimano
106 Yoshimasa Hirose - Skil-Shimano
107 Alex Howes - Team Slipstream p/b Chipotle
108 Jin Long - Skil-Shimano 33.30

Samlet stilling efter 1. Etape
1 Philippe Gilbert - Française des Jeux 3.49.26
2 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 0.09
3 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne 0.11
4 Anthony Charteau - Crédit Agricole 0.15
5 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
6 Clément Lhotellerie - Skil-Shimano 0.20
7 Mickael Delage - Française des Jeux 0.45
8 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 0.51
9 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
10 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 0.53
11 Oliver J. Rodriguez - Caisse d'Epargne
12 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux
13 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 0.56
14 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
15 Sylvain Chavanel - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
16 Nicolas Vogondy - Agritubel
17 Patrice Halgand - Crédit Agricole 0.59
18 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
19 Perrig Quemeneur - Bouygues Telecom 1.03
20 Sandy Casar - Française des Jeux 1.04
21 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.44
22 Romain Villa - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.11
23 Yukiya Arashiro - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada 10.13
24 Niels Brouzes - Auber 93 11.38
25 Paul Moucheraud - AG2r Prévoyance
26 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
27 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
28 Maxime Bouet - French National Team
29 Huub Duyn - Team Slipstream p/b Chipotle
30 Jean-Charles Senac - French National Team
31 Geoffroy Lequatre - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
32 Romain Feillu - Agritubel
33 Benoît Sinner - Agritubel
34 Piotr Chmielewski - Intel-Action
35 Jean Mespoulede - Auber 93
36 Marek Rutkiewicz - Intel-Action
37 Fayard S. Fournet - French National Team
38 Maxime Mederel - Auber 93
39 Lukasz Bodnar - Intel-Action
40 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
41 Denis Robin - Agritubel
42 Stéphane Bonsergent - Bretagne-Armor Lux
43 Léo Fortin - French National Team
44 Peter Stetina - Team Slipstream p/b Chipotle
45 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
46 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
47 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
48 Stéphane Auge - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
49 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
50 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux
51 Guillaume Levarlet - Auber 93
52 Arnaud Gerard - Française des Jeux
53 Lilian Jegou - Française des Jeux
54 Junya Sano - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
55 Rémi Cusin - French National Team
56 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
57 David Deroo - Skil-Shimano
58 Michael Lange - Team Slipstream p/b Chipotle
59 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux
60 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
61 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
62 Benjamin Johnson - Team Slipstream p/b Chipotle
63 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
64 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
65 Florian Vachon - Roubaix Lille Metropole
66 Sebastian Skiba - Intel-Action
67 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
68 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
69 Benoît Salmon - Agritubel
70 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
71 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
72 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
73 Florent Brard - Caisse d'Epargne
74 Pierre Rolland - Crédit Agricole
75 Thomas Brigaud - French National Team
76 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
77 Brice Feillu - French National Team
78 Jean-Luc Delpech - Bretagne-Armor Lux
79 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
80 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
81 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
82 Bogdan Bondariew - Intel-Action
83 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux
84 Nicolas Jalabert - Agritubel
85 Tanel Kangert - AG2r Prévoyance
86 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
87 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
88 Anthony Roux - French National Team
89 Denys Kostyuk - Intel-Action
90 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
91 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne
92 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
93 Freddy Bichot - Agritubel
94 Takashi Miyazawa - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
95 Yasuharu Nakajima - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
96 Shinichi Fukushima - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
97 Koji Fukushima - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
98 Ji Cheng - Skil-Shimano 28.45
99 Kazuo Inoue - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
100 Mathieu Drujon - Auber 93 33.41
101 Kilian Patour - Team Slipstream p/b Chipotle
102 Kazuya Okazaki - Nippo Corporation-Meitan Honpo Co LTD-Asada
103 Samuel Plouhinec - Agritubel
104 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
105 Fang Xu - Skil-Shimano
106 Yoshimasa Hirose - Skil-Shimano
107 Alex Howes - Team Slipstream p/b Chipotle
108 Jin Long - Skil-Shimano 33.45

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR