Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Giovanni Visconti vandt deletape

Giovanni Visconti vandt deletape

27. juli 2007 18:300

Annonce

Den italienske cykelrytter vandt, Giovanni Visconti vandt i dag den første deletape i Brixia Tour, som var en 81,5 km lang etape fra Esine Plemo til Breno. Den italienske mester angreb med bare 1½ kilometer til mål og holdt forspringet til feltet, hvor Fabio Baldato vandt spurten.

"Tingene kunne bare ikke være gået bedre. Vinde en etape med denne trøje er bare fantastisk - en drøm der går i opfyldelse. Jeg er ekstremt glad på mine egne og holdets vegne," sagde Visconti efter sejren.

Resultat af 2a. Etape
1 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 1.41.19 (48.264 km/t)
2 Fabio Baldato - Lampre-Fondital
3 Antonio D'aniello - Ceramica Flaminia
4 Davide Rebellin - Gerolsteiner
5 Daniele Pietropolli - Tenax-Menikini
6 Hugo Sabido - Barloworld
7 Fabrizio Guidi - Barloworld
8 Mattia Gavazzi - Kio Ene-Tonazzi-DMT
9 Kristof Szczawinski - Miche
10 Francesco Chicchi - Liquigas
11 Domenico Loria - Team Universal Caffe'-Ecopterol
12 Lorenzo Cardellini - Miche
13 Paolo Bailetti - Team LPR
14 Ruslan Pidgornyy - Tenax-Menikini
15 Alessandro Bertuola - Tenax-Menikini
16 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD
17 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
18 Morris Possoni - Lampre-Fondital
19 Aurelien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
20 Matteo Carrara - Unibet.com
21 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
22 Koen De Kort - Astana
23 Fabio Sacchi - Team Milram
24 Marco Zanotti - Unibet.com
25 Tomas Nose - Adria Mobil
26 Marco Osella - Kio Ene-Tonazzi-DMT
27 Pieter Jacobs - Unibet.com
28 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
29 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
30 Devis Miorin - Kio Ene-Tonazzi-DMT
31 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
32 Maxim Gourov - Astana
33 Alexander Khatuntsev - Unibet.com
34 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
35 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
36 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
37 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
38 Francesco Failli - Liquigas
39 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
40 Jure Zrimsek - Adria Mobil
41 Stefano Cavallari - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
42 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
43 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
44 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol
45 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic
46 Jure Golcer - Tenax-Menikini
47 Tomasz Marczymski - Ceramica Flaminia
48 Andrea Noe' - Liquigas
49 Massimo Giunti - Miche
50 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
51 Mirko Allegrini - Kio Ene-Tonazzi-DMT
52 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit System
53 John Lee Augustyn - Barloworld
54 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
55 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
56 Giosu‚ Bonomi - Barloworld
57 Slawomir Kohut - Amore & Vita-McDonald's
58 Cristiano Salerno - Tenax-Menikini
59 Simon Spilak - Adria Mobil
60 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
61 Mitchell Docker - Drapac Porsche
62 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
63 Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD
64 Robert Kiserlowski - Adria Mobil
65 Dainius Kairelis - Amore & Vita-McDonald's
66 Samuele Marzoli - Team LPR
67 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
68 Goradz Stangelj - Lampre-Fondital
69 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
70 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
71 Markus Zberg - Gerolsteiner
72 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
73 Joze Senekovic - Adria Mobil
74 Volodymyr Starchyk - MapaMap-BantProfi
75 Marco Velo - Team Milram
76 Dario Cataldo - Liquigas
77 Diego Caccia - Barloworld
78 Pasquale Muto - Miche
79 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
80 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner
81 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
82 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol
83 Raffaele Ferrara - Team LPR
84 Volodymyr Duma - Ceramica Flaminia
85 Massimo Mazzanti - Kio Ene-Tonazzi-DMT 0.01
86 Jonathan Righetto - Team Universal Caffe'-Ecopterol
87 Oscar Gatto - Gerolsteiner
88 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
89 Jesus Perez - Cinelli-Endeka-OPD
90 Yuriy Metlushenko - MapaMap-BantProfi 0.24
91 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD 0.33
92 Thomas Frei - Astana 0.34
93 Boris Shpilevsky - Kio Ene-Tonazzi-DMT 0.36
94 Andrea Moletta - Gerolsteiner 0.37
95 Gennedy Mikhaylov - Astana 0.41
96 Riccardo Chiarini - Team LPR 0.44
97 Davide Vigano' - Quickstep-Innergetic 0.47
98 Matej Mugerli - Liquigas 0.59
99 Danilo Di Luca - Liquigas
100 Nicola D'andrea - Miche
101 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
102 Nazareno Rossi - Team LPR 1.13
103 Eddy Serri - Miche 1.15
104 Vladimir Smirnov - Cinelli-Endeka-OPD 1.20
105 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare 1.21
106 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare
107 Przemyslaw Niemiec - Miche 1.26
108 Roberto Antonio Traficante - Team LPR
109 Vladislav Borisov - Team Universal Caffe'-Ecopterol
110 Mikhail Timochine - MapaMap-BantProfi
111 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
112 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD 1.30
113 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 1.41
114 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 1.53
115 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
116 Mauro Santambrogio - Lampre-Fondital
117 Marco Marzano - Lampre-Fondital
118 Severyn Kohut - Amore & Vita-McDonald's
119 Artur Krol - Amore & Vita-McDonald's
120 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol
121 Mariano Giallorenzo - Miche
122 Marten Den Bakker - Skil-Shimano
123 Paul Martens - Skil-Shimano
124 Fabio Sabatini - Team Milram
125 Matej Jurco - Team Milram
126 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's
127 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's
128 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
129 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
130 Beat Zberg - Gerolsteiner
131 Jose Umberto Rujano Guillen - Unibet.com
132 Marco Corsini - Tenax-Menikini
133 Andreas Dietziker - Team LPR
134 Matteo Bono - Lampre-Fondital
135 Blaz Jarc - Adria Mobil
136 Mirco Lorenzetto - Team Milram
137 Laurens Ten Dam - Unibet.com
138 Robert Williams - Drapac Porsche
139 Marco Kump - Adria Mobil
140 Darren Lapthorne - Drapac Porsche
141 Dean Windsor - Drapac Porsche
142 Dean Podgornyk - MapaMap-BantProfi
143 Graziano Gasparre - Amore & Vita-McDonald's
144 Enrico Degano - Barloworld
145 Slawomir Bury - Amore & Vita-McDonald's
146 Gianluca Cavalli - Cinelli-Endeka-OPD
147 Micul… Dematteis - Tenax-Menikini
148 Aaron Kemps - Astana
149 Alessandro Spezialetti - Liquigas
150 Walter Proch - Team LPR
151 Massimo Codol - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
152 Sergio Ghisalberti - Team Milram
153 Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic
154 James Perry - Barloworld
155 Roberto Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol
156 Davide Bragazzi - Kio Ene-Tonazzi-DMT
157 Benoit Joachim - Astana
158 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic
159 Christian Muller - Skil-Shimano 2.03
160 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 4.00
161 Yoshimasa Hirose - Skil-Shimano
162 Ivan De Gasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
163 Robert Mclachlan - Drapac Porsche
164 Miha Svab - Adria Mobil
165 Stuart Shaw - Drapac Porsche 4.11
166 Phillip Thuaux - Drapac Porsche
167 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 4.40
168 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
169 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
170 Ruslan Gryschenko - MapaMap-BantProfi
171 Gianluca Coletta - Cinelli-Endeka-OPD
172 Casey Munro - Drapac Porsche
173 Tim Klinger - Gerolsteiner
174 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 5.17

Samlet stilling efter 2a. Etape
1 Davide Rebellin - Gerolsteiner 5.22.48
2 Paolo Bailetti - Team LPR 0.04
3 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 0.06
4 Alessandro Bertuola - Tenax-Menikini 0.10
5 Matteo Carrara - Unibet.com
6 Marco Osella - Kio Ene-Tonazzi-DMT
7 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
8 Francesco Failli - Liquigas
9 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit System 0.24
10 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 0.32
11 Antonio D'aniello - Ceramica Flaminia 0.36
12 Hugo Sabido - Barloworld 0.38
13 Lorenzo Cardellini - Miche
14 Ruslan Pidgornyy - Tenax-Menikini
15 Morris Possoni - Lampre-Fondital
16 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
17 Tomas Nose - Adria Mobil
18 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
19 Stefano Cavallari - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
20 Jure Golcer - Tenax-Menikini
21 Tomasz Marczymski - Ceramica Flaminia
22 Massimo Giunti - Miche
23 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
24 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
25 Cristiano Salerno - Tenax-Menikini
26 Dario Cataldo - Liquigas
27 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 1.18
28 Mirko Allegrini - Kio Ene-Tonazzi-DMT
29 Simon Spilak - Adria Mobil
30 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
31 Goradz Stangelj - Lampre-Fondital
32 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.26
33 Koen De Kort - Astana
34 Fabio Sacchi - Team Milram
35 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
36 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol
37 Volodymyr Starchyk - MapaMap-BantProfi
38 Pasquale Muto - Miche
39 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
40 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD 1.59
41 Dainius Kairelis - Amore & Vita-McDonald's 2.09
42 Riccardo Chiarini - Team LPR 2.10
43 Devis Miorin - Kio Ene-Tonazzi-DMT 2.33
44 Maxim Gourov - Astana
45 Alexander Khatuntsev - Unibet.com
46 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
47 Andrea Noe' - Liquigas
48 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
49 Diego Caccia - Barloworld
50 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol
51 Roberto Antonio Traficante - Team LPR 2.44
52 Przemyslaw Niemiec - Miche 2.52
53 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 3.07
54 Jos‚ Umberto Rujano Guillen - Unibet.com 3.11
55 Matej Jurco - Team Milram 3.19
56 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare 3.54
57 Paul Martens - Skil-Shimano 4.02
58 Beat Zberg - Gerolsteiner
59 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD 4.03
60 Daniele Pietropolli - Tenax-Menikini 4.08
61 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
62 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
63 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
64 Robert Kiserlowski - Adria Mobil
65 Markus Zberg - Gerolsteiner
66 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
67 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4.17
68 Alessandro Spezialetti - Liquigas 4.26
69 Roberto Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol
70 Andrea Moletta - Gerolsteiner 4.45
71 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 5.00
72 Fabrizio Guidi - Barloworld 5.01
73 Kristof Szczawinski - Miche
74 Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD
75 John Lee Augustyn - Barloworld 5.21
76 Vladislav Borisov - Team Universal Caffe'-Ecopterol 5.34
77 Severyn Kohut - Amore & Vita-McDonald's 6.01
78 Artur Krol - Amore & Vita-McDonald's
79 Micul… Dematteis - Tenax-Menikini
80 Ivan De Gasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.33
81 Fabio Baldato - Lampre-Fondital 6.39
82 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 6.41
83 Domenico Loria - Team Universal Caffe'-Ecopterol 6.43
84 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic
85 Joze Senekovic - Adria Mobil
86 Marco Velo - Team Milram
87 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
88 Raffaele Ferrara - Team LPR
89 Massimo Mazzanti - Kio Ene-Tonazzi-DMT 6.44
90 Jonathan Righetto - Team Universal Caffe'-Ecopterol
91 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
92 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6.54
93 Robert Williams - Drapac Porsche
94 Aurelien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 7.42
95 Francesco Chicchi - Liquigas 7.46
96 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD
97 Marco Zanotti - Unibet.com
98 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
99 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
100 Giosu‚ Bonomi - Barloworld
101 Samuele Marzoli - Team LPR
102 Volodymyr Duma - Ceramica Flaminia
103 Oscar Gatto - Gerolsteiner 7.49
104 Nazareno Rossi - Team LPR 7.56
105 Eddy Serri - Miche 7.58
106 Mikhail Timochine - MapaMap-BantProfi 8.09
107 Thomas Frei - Astana 8.22
108 Mauro Santambrogio - Lampre-Fondital 8.33
109 Marco Marzano - Lampre-Fondital
110 Andreas Dietziker - Team LPR
111 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 8.36
112 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
113 Marten Den Bakker - Skil-Shimano
114 Fabio Sabatini - Team Milram
115 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's
116 Matteo Bono - Lampre-Fondital
117 Slawomir Bury - Amore & Vita-McDonald's
118 Aaron Kemps - Astana
119 Walter Proch - Team LPR
120 Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic
121 James Perry - Barloworld
122 Benoit Joachim - Astana
123 Nicola D'andrea - Miche 8.47
124 Vladimir Smirnov - Cinelli-Endeka-OPD 9.06
125 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare 9.07
126 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.12
127 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 9.35
128 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 9.39
129 Marco Corsini - Tenax-Menikini
130 Marco Kump - Adria Mobil
131 Darren Lapthorne - Drapac Porsche
132 Enrico Degano - Barloworld
133 Gianluca Cavalli - Cinelli-Endeka-OPD
134 Massimo Codol - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
135 Davide Bragazzi - Kio Ene-Tonazzi-DMT
136 Mariano Giallorenzo - Miche 9.41
137 Graziano Gasparre - Amore & Vita-McDonald's
138 Laurens Ten Dam - Unibet.com 10.01
139 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 10.18
140 Stuart Shaw - Drapac Porsche 11.14
141 Casey Munro - Drapac Porsche 11.23
142 Yoshimasa Hirose - Skil-Shimano 11.48
143 Robert Mclachlan - Drapac Porsche
144 Gianluca Coletta - Cinelli-Endeka-OPD 12.26
145 Tim Klinger - Gerolsteiner 12.28
146 Mattia Gavazzi - Kio Ene-Tonazzi-DMT 15.18
147 Pieter Jacobs - Unibet.com
148 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
149 Jure Zrimsek - Adria Mobil
150 Slawomir Kohut - Amore & Vita-McDonald's
151 Mitchell Docker - Drapac Porsche
152 Johannes Frohlinger - Gerolsteiner
153 Jesus Perez - Cinelli-Endeka-OPD 15.19
154 Yuriy Metlushenko - MapaMap-BantProfi 15.42
155 Boris Shpilevsky - Kio Ene-Tonazzi-DMT 15.54
156 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 15.56
157 Gennedy Mikhaylov - Astana 15.59
158 Davide Vigano' - Quickstep-Innergetic 16.05
159 Matej Mugerli - Liquigas 16.17
160 Danilo Di Luca - Liquigas
161 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 16.56
162 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol 17.11
163 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's
164 Blaz Jarc - Adria Mobil
165 Mirco Lorenzetto - Team Milram
166 Dean Windsor - Drapac Porsche
167 Dean Podgornyk - MapaMap-BantProfi
168 Sergio Ghisalberti - Team Milram
169 Christian Muller - Skil-Shimano 17.21
170 Ruslan Gryschenko - MapaMap-BantProfi 18.11
171 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 19.18
172 Miha Svab - Adria Mobil
173 Phillip Thuaux - Drapac Porsche 19.29
174 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 19.58

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR