Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Giro d'Italia form fra Richeze

Giro d'Italia form fra Richeze

27. april 2007 17:390

Annonce

I dag blev 4. etape af Giro del Trentino kørt, og det blev til sejr i massespurten til Maximiliano Richeze (Ceramica Panaria - Navigare) foran Luca Paolini (Liquigas) og Krzysztof Szczawinski (Miche).

Undervejs på etapen var der flere udbrudsforsøg, men bl.a. Lampre-Fonadital og Ceramica Panaria - Navigare rytterne holdte hele dagen udbryderne i stram snor. Derfor endte etapen fra Toscolano Maderno til Arco over 164.6 km også i en massespurt, som altså blev vundet Maximiliano Richeze.

Samlet vandt Damiago Cunego (Lampre-Fondital) etapeløbet med Michele Scarponi (Acqua & Sapone) og Luca Mazzanti (Ceramica Panaria - Navigare) på hhv. 2. og 3. pladsen.

Resultat af 4. etape
1 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 3.40.40 (44.755 km/t)
2 Luca Paolini - Liquigas
3 Krzysztof Szczawinski - Miche
4 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
5 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
6 Borut Bozic - Team L.P.R.
7 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
8 Rino Zampilli - Aurum Hotels
9 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
10 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
11 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
12 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
13 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
14 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
15 Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana
16 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
17 Enrico Gasparotto - Liquigas
18 Florian Stalder - Team Volksbank
19 Jure Zrimsek - Adria Mobil
20 Dario Cataldo - Liquigas
21 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
22 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
23 Przemyslaw Niemec - Miche
24 Francesco Tizza - OTC Doors-Lauretana
25 Marco Carletti - Team Universal Caffe'-Ecopterol
26 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
27 Walter Proch - Team L.P.R.
28 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
29 Simon Spilak - Adria Mobil
30 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD
31 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
32 Robert Hunter - Barloworld
33 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
34 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's
35 Piergiorgio Camussa - OTC Doors-Lauretana
36 Marlon Alirio Perez Arango - Team Universal Caffe'-Ecopterol
37 Yauhen Sobal - Cinelli-Endeka-OPD
38 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
39 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital
40 Andrea Noe' - Liquigas
41 Vincenzo Nibali - Liquigas
42 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
43 Alessandro Vanotti - Liquigas
44 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
45 Franco Pellizotti - Liquigas
46 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
47 Marco Marzano - Lampre-Fondital
48 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
49 Massimo Giunti - Miche
50 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
51 Robert Kiserlovski - Adria Mobil
52 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
53 Giuseppe Di Grande - Miche
54 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
55 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano
56 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
57 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
58 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
59 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare
60 John-Lee Augustyn - Barloworld
61 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
62 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria-Navigare
63 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's
64 Luca Ascani - Aurum Hotels
65 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
66 Tomasz Nose - Adria Mobil
67 James Lewis Perry - Barloworld
68 Fabio Gilioli - Team Universal Caffe'-Ecopterol
69 Luigi Sestili - Aurum Hotels
70 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
71 Jose Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
72 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana
73 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
74 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
75 Harald Morscher - Team Volksbank
76 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
77 Roger Beuchat - Team L.P.R.
78 Geraint Thomas - Barloworld
79 Seweryn Kohut - Amore & Vita-McDonald's
80 Eddy Ratti - Aurum Hotels
81 Branislau Samoilau - Team L.P.R.
82 Antonio Quadranti - Aurum Hotels
83 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
84 Nicola D'andrea - Miche
85 Eddy Serri - Miche
86 Miha Svab - Adria Mobil
87 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
88 Jure Golcer - Tenax Salmilano
89 Dmitri Nikandrov - Team Universal Caffe'-Ecopterol
90 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare
91 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's
92 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol
93 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
94 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
95 Massimiliano Maisto - OTC Doors-Lauretana
96 Christian Murro - Tenax Salmilano
97 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare
98 Roberto-Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol
99 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
100 Luca Celli - Team L.P.R.
101 Simone Bruson - OTC Doors-Lauretana
102 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
103 Pasquale Muto - Miche
104 Denis Shkarpeta - Miche
105 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 0.28
106 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's
107 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol 0.37
108 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 0.41
109 Luca Pierfelici - Aurum Hotels
110 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol 0.46
111 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD 0.53
112 Cristian Gasperoni - Ceramica Flaminia 1.03
113 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 2.14
114 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5.31
115 Oleksandr Kvachuk - Cinelli-Endeka-OPD
116 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
117 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
118 Slawomyr Bury - Amore & Vita-McDonald's
119 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital
120 Walter Fernando Pedraza Morales - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
121 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
122 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD


Udgik på 4. etape
Wladimir Belli - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 
Valerio Agnoli - Aurum Hotels 
Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD 
Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 
Patrick Riedesser - Team Volksbank 
Christian Lener - Team Volksbank


Samlet slutstilling
1 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 16.22.20 (39.386 km/h)
2 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0.18
3 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare 0.40
4 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 0.42
5 Franco Pellizotti - Liquigas 0.45
6 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare 0.54
7 Andrea Noe' - Liquigas 1.12
8 Vincenzo Nibali - Liquigas
9 Yauhen Sobal - Cinelli-Endeka-OPD 1.17
10 Massimo Giunti - Miche 1.28
11 John-Lee Augustyn - Barloworld 1.30
12 Marco Marzano - Lampre-Fondital 1.43
13 Tomasz Nose - Adria Mobil
14 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 1.49
15 Jose Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.55
16 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 2.04
17 Florian Stalder - Team Volksbank 2.08
18 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 2.11
19 Marlon Alirio Perez Arango - Team Universal Caffe'-Ecopterol 2.25
20 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 2.43
21 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 2.44
22 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria-Navigare 2.49
23 Jure Golcer - Tenax Salmilano
24 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 2.52
25 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare 3.00
26 Luigi Sestili - Aurum Hotels 3.01
27 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare 3.19
28 Robert Kiserlovski - Adria Mobil 5.07
29 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6.24
30 Miha Svab - Adria Mobil 7.30
31 Antonio Quadranti - Aurum Hotels 10.53
32 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 12.12
33 Przemyslaw Niemec - Miche 12.16
34 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 12.20
35 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.41
36 Micula De Matteis - Tenax Salmilano 13.11
37 Massimiliano Maisto - OTC Doors-Lauretana 13.47
38 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano 13.56
39 Giuseppe Di Grande - Miche 14.00
40 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 15.46
41 Luca Celli - Team L.P.R. 15.53
42 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 17.30
43 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare 20.56
44 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 21.14
45 Luca Pierfelici - Aurum Hotels 21.56
46 Branislau Samoilau - Team L.P.R. 22.09
47 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 23.58
48 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 24.00
49 Cristian Gasperoni - Ceramica Flaminia 25.19
50 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's 26.04
51 Marco Carletti - Team Universal Caffe'-Ecopterol 27.14
52 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 27.38
53 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 27.39
54 Luca Ascani - Aurum Hotels 27.45
55 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's 30.09
56 Enrico Gasparotto - Liquigas 30.36
57 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 30.59
58 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 31.04
59 Rino Zampilli - Aurum Hotels 31.20
60 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 32.48
61 Simon Spilak - Adria Mobil 33.11
62 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 33.42
63 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon 33.45
64 Piergiorgio Camussa - OTC Doors-Lauretana 35.04
65 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
66 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 35.43
67 Dario Cataldo - Liquigas 35.52
68 Walter Fernando Pedraza Morales - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 36.35
69 Pasquale Muto - Miche 36.38
70 Christian Murro - Tenax Salmilano 37.03
71 Fabio Gilioli - Team Universal Caffe'-Ecopterol 37.43
72 Alessandro Vanotti - Liquigas 37.53
73 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 38.01
74 Roger Beuchat - Team L.P.R. 38.14
75 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 39.44
76 Jure Zrimsek - Adria Mobil 41.09
77 Borut Bozic - Team L.P.R. 41.14
78 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's 41.41
79 Luca Paolini - Liquigas 41.52
80 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 42.57
81 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 43.40
82 James Lewis Perry - Barloworld
83 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol 43.44
84 Andreas Matzbacher - Team Volksbank 43.45
85 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 45.37
86 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 47.55
87 Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana 49.04
88 Roberto-Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol 49.09
89 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 49.19
90 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
91 Simone Bruson - OTC Doors-Lauretana 49.40
92 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 49.42
93 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD 50.00
94 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD 51.17
95 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana 51.50
96 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's 52.38
97 Seweryn Kohut - Amore & Vita-McDonald's 52.41
98 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol 53.07
99 Eddy Serri - Miche 53.29
100 Walter Proch - Team L.P.R. 55.06
101 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
102 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 55.34
103 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
104 Eddy Ratti - Aurum Hotels
105 Harald Morscher - Team Volksbank 55.39
106 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD 55.48
107 Denis Shkarpeta - Miche 56.15
108 Krzysztof Szczawinski - Miche 58.27
109 Robert Hunter - Barloworld 58.33
110 Geraint Thomas - Barloworld
111 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital 58.38
112 Dmitri Nikandrov - Team Universal Caffe'-Ecopterol
113 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital 59.44
114 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
115 Francesco Tizza - OTC Doors-Lauretana
116 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 59.49
117 Nicola D'andrea - Miche
118 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol 1.00.21
119 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi 1.01.07
120 Oleksandr Kvachuk - Cinelli-Endeka-OPD 1.04.01


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Robert Kiserlovski - Adria Mobil 14 pts
2 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 9
3 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 6
4 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare 6
5 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 6
6 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 4
7 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4
8 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 4
9 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 4
10 Pasquale Muto - Miche 4
11 John-Lee Augustyn - Barloworld 2
12 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 2
13 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 2
14 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 2
15 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare 1
16 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Vincenzo Nibali - Liquigas 16.23.32
2 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.18
3 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 1.31
4 Robert Kiserlovski - Adria Mobil 3.55
5 Miha Svab - Adria Mobil 6.18
6 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare 19.44
7 Branislau Samoilau - Team L.P.R. 20.57
8 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 22.46
9 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 22.48
10 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's 24.52
11 Rino Zampilli - Aurum Hotels 30.08
12 Simon Spilak - Adria Mobil 31.59
13 Dario Cataldo - Liquigas 34.40
14 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 36.49
15 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's 40.29
16 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 42.28
17 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 46.43
18 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 48.07
19 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's 51.26
20 Walter Proch - Team L.P.R. 53.54
21 Geraint Thomas - Barloworld 57.21
22 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital 57.26
23 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi 59.55
24 Slawomyr Bury - Amore & Vita-McDonald's 1.03.38


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Liquigas 49.10.09
2 Ceramica Panaria-Navigare 0.27
3 Elk Haus-Simplon 2.26
4 Tenax-Menikini 4.12
5 Adria Mobil 11.02
6 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 15.08
7 Lampre-Fondital 16.28
8 Aurum Hotels 18.48
9 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 19.25
10 Miche 24.35
11 Ceramica Flaminia 25.40
12 Euskaltel-Euskadi 34.03
13 Team LPR 50.38
14 Team Universal Caffe'-Ecopterol 57.36
15 OTC Doors-Lauretana 1.12.23
16 Cinelli-Endeka-OPD 1.14.15
17 Team Volksbank 1.20.58
18 Amore & Vita-McDonald's 1.21.39
19 Barloworld 1.40.34

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR