Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Glenn Bak henter ny topplacering

Glenn Bak henter ny topplacering

20. april 2007 18:000

Annonce

Danske Glenn Bak (Murphy & Gunn-Sean Kelly) bliver ved med at køre stærkt i det spanske etapeløb Cinturon Ciclista a Mallorca. På dagens etape havde danskeren en nem dag, og da etapen skulle afsluttes lykkedes det alligevel danskeren at hente en 4. plads på etapen, og dermed avancerer til 8. pladsen samlet.

"Det var en forholdsvis nem etape i dag, som blev kontrolleret hele dagen. Vi skulle slutte svagt opad, hvor jeg sad helt fremme, men jeg skulle desværre lukke et hul til sidst, da en rytter foran mig ikke kunne holde hjul," forklarer Glenn Bak til Feltet.dk.

Alligevel var danskeren ikke i tvivl om, at det havde været en rigtig god dag i det spanske. Nu ser danskeren frem til de to kommende dage.

"Det var en perfekt dag for mig i dag, da jeg havde en rolig dag i dag inden i morgen, som bliver hård. Jeg er super glad og fuld af optimisme inden de sidste 2 etaper, som bliver meget hårde," tilføjer Glenn Bak.

Reultat af 3. etape
1 Bram Schmitz - Van Vliet - EBH Advocaten 2.59.31 (45.42 km/t)
2 Jose-Manuel Cuesta - Soctec - Huévar De Aljarafe
3 Marcel Fischer - Team Brandenburg
4 Glenn Bak - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
5 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
6 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
7 Leonard Snoeks - Nesset CK Elite
8 Carlos A. Ospina - Son Servera - Sánchez Pareja
9 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
10 Jesus J. Ramirez - Extremadura - Spiuk
11 Marco Kiritscheko - Notebooksbilliger.de
12 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu
13 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
14 Robert Kriegs - German National Team
15 Ivan Gilmartin Hernangomez - Viña Magna - Cropu
16 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
17 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
18 Jose Baños - Grupo Nicolas Mateos
19 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
20 Gorka Amuriza Gumucio - Grupo Nicolás Mateos
21 Sven Biermann - Team Physiodom
22 Richard Faltus - Team Sparkasse
23 Michael Schmeiz - Bayer Landshut
24 Sergio Dominguez - Soctec - Huévar De Aljarafe
25 Eloy Teruel Rovira - Grupo Nicolás Mateos
26 Angel Rodriguez - Extremadura - Spiuk
27 David Martin - Viña Magna - Cropu
28 Klaus Steinkeller - Spiuk-Germany
29 Vicente Peiro Marqueno - Grupo Nicolás Mateos
30 Josu Mondelo - Extremadura - Spiuk
31 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
32 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
33 Ryan Bonser - Recycling.co.uk
34 Vicente Garcia - Sierra Oeste-Dirma
35 Pep Morla - Soctec - Huévar De Aljarafe
36 Sergio Pardilla Bellon - Viña Magna - Cropu
37 Oleksandr Shuvayev - Nagares
38 Sandro Spaeth - Swiss Cycling
39 Lars Vierbergen - Van Vliet - EBH Advocaten
40 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
41 Ruben Calvo - Sierra Oeste-Dirma
42 Selcuk Turkcetin - Turkish National Team
43 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
44 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu
45 Norway Langset - Nesset CK Elite
46 Saul Luna - Soctec - Huévar De Aljarafe
47 Thomas Zahnd - Swiss Cycling
48 Thomas Kapfhammer - Spiuk-Germany
49 Simon Holt - Recycling.co.uk
50 Sebastian Kocker - Team Essen 19/2
51 Kunt A. Fostervold - Nesset CK Elite
52 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk
53 Egoitz Murgoito - Grupo Nicolas Mateos
54 Sebastian Laufs - Team Essen 19/2
55 Falk Putzke - Team Physiodom
56 Karsten Delle - Team Physiodom
57 Jesus Salinero - Sierra Oeste-Dirma
58 Benjamin Rieme - Team Brandenburg
59 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
60 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
61 Miguel Gomila - Ses Salines-Caldente
62 Adam Bonser - Recycling.co.uk
63 Pedro Mas - Son Servera - Sánchez Pareja
64 Juan David Frances - Soctec - Huévar De Aljarafe
65 Miguel Angel Candil - Sierra Oeste-Dirma
66 Christopher Newton - Recycling.co.uk
67 Christian Schrot - Mapei-Heizomat
68 Christoph Schwerdt - Mapei-Heizomat
69 Philipp Mamos - Team Sparkasse
70 Francesc Artigues - Ses Salines-Caldente
71 Niels-Wabun Warnecke - Team Brandenburg
72 Andreas Keuser - Team Essen 19/2
73 Thorsten Resch - Team Physiodom
74 Boris Cheuheras - Ses Salines-Caldente
75 Urs Huber - Swiss Cycling
76 Markus Hegel - Bayer Landshut
77 Kogut Volodymyr - Nagares
78 Tomas Spichtig - Swiss Cycling
79 Thomas Stoll - Swiss Cycling
80 Florian Monreal - Team Physiodom
81 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet - EBH Advocaten
82 Joan Font - Son Servera - Sánchez Pareja
83 Henning Bommel - German National Team
84 Serhat Sert - Turkish National Team
85 Francisco Perez - Soctec - Huévar De Aljarafe
86 Karsten Keunecke - Team Essen 19/2
87 Markus Zingen - Team Physiodom
88 Manuel Salmeron - Sierra Oeste-Dirma
89 Robert Bartko - German National Team
90 Leif Lamater - German National Team
91 Karl-Christian Konig - German National Team
92 Joan Llompart - Son Servera - Sánchez Pareja
93 Robert Bengsch - German National Team
94 Gabriel Alemany - Palo Túnel
95 John Dempsey - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
96 Jorg Lehmann - Team Brandenburg
97 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
98 Thomas Heuschmidt - Mapei-Heizomat
99 Stefan Parinussa - Team Sparkasse
100 Simon Kelly - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
101 Jorg Loch - Bayer Landshut
102 Miguel Perello - Son Servera - Sánchez Pareja
103 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten
104 Mikael H. Brunsvik - Nesset CK Elite
105 Graham Briggs - Recycling.co.uk
106 Lukas Buchli - Swiss Cycling
107 Thomas Hegel - Bayer Landshut
108 Tilo Schüler - Team Sparkasse
109 Christian Meyer - Spiuk-Germany
110 Robert Schmidt - Bayer Landshut
111 Alain Van Katwijk - Van Vliet - EBH Advocaten 0.48
112 Ronan Van Zandbeek - Van Vliet - EBH Advocaten 0.55
113 Alfonso Rodriguez - Extremadura - Spiuk 1.18
114 Norman Dimde - Team Brandenburg 1.20
115 Sergio Escobar Roure - Grupo Nicolás Mateos 1.24
116 Armin Kroniger - Spiuk-Germany 2.46
117 Angel Gonzalez - Palo Túnel 2.59
118 Mateo Andreu - Palo Túnel 3.19
119 Stefan Schwager - Spiuk-Germany 3.20
120 Nazim Bakirci - Turkish National Team
121 Marc Van Der Wielen - Team Essen 19/2 3.23
122 Behcet Usta - Turkish National Team
123 Sebastian Amer - Ses Salines-Caldente
124 Steffen Veen - Team Essen 19/2
125 Ugur Marmara - Turkish National Team
126 Daniel Crespi - Palo Túnel
127 Miguel Juan Adrover - Ses Salines-Caldente
128 Alberto Muntaner - Son Servera - Sánchez Pareja
129 Bartolome Quetglas - Palo Túnel
130 David Sylla - Mapei-Heizomat 3.27
131 David Claerebout - Mapei-Heizomat
132 Sebastien Korber - Spiuk-Germany
133 Jorg Scherf - Bayer Landshut 5.55


Samlet stilling efter 3. etape
1 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 9.49.17
2 Richard Faltus - Team Sparkasse 0.05
3 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.20
4 Gorka Amuriza Gumucio - Grupo Nicolás Mateos
5 Sergio Pardilla Bellon - Viña Magna - Cropu
6 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
7 Marcel Fischer - Team Brandenburg 0.40
8 Glenn Bak - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
9 Ivan Gilmartin Hernangomez - Viña Magna - Cropu
10 Eloy Teruel Rovira - Grupo Nicolás Mateos
11 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
12 Jesus J. Ramirez - Extremadura - Spiuk
13 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
14 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
15 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
16 Carlos A. Ospina - Son Servera - Sánchez Pareja
17 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
18 Ryan Bonser - Recycling.co.uk
19 Klaus Steinkeller - Spiuk-Germany
20 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
21 Sandro Spaeth - Swiss Cycling
22 Josu Mondelo - Extremadura - Spiuk
23 Israel Perez Rodriguez - Extremadura - Spiuk
24 Egoitz Murgoito - Grupo Nicolas Mateos
25 Vicente Peiro Marqueno - Grupo Nicolás Mateos
26 Lars Vierbergen - Van Vliet - EBH Advocaten
27 Christopher Newton - Recycling.co.uk
28 Philipp Mamos - Team Sparkasse
29 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.56
30 Rikke Dijkxhoorn - Van Vliet - EBH Advocaten 9.36
31 Sergio Dominguez - Soctec - Huévar De Aljarafe 9.52
32 Adam Bonser - Recycling.co.uk
33 Urs Huber - Swiss Cycling
34 Jose-Manuel Cuesta - Soctec - Huévar De Aljarafe 9.56
35 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
36 David Martin - Viña Magna - Cropu
37 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu
38 Thomas Zahnd - Swiss Cycling
39 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
40 Christoph Schwerdt - Mapei-Heizomat
41 Karsten Delle - Team Physiodom
42 Miguel Angel Candil - Sierra Oeste-Dirma
43 Simon Kelly - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly
44 Stefan Parinussa - Team Sparkasse
45 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 10.06
46 Henning Bommel - German National Team 10.55
47 Jose Baños - Grupo Nicolas Mateos 10.57
48 Kunt A. Fostervold - Nesset CK Elite 14.04
49 Oleksandr Shuvayev - Nagares 16.09
50 Pep Morla - Soctec - Huévar De Aljarafe
51 Graham Briggs - Recycling.co.uk
52 Ruben Calvo - Sierra Oeste-Dirma 16.13
53 Angel Rodriguez - Extremadura - Spiuk
54 Saul Luna - Soctec - Huévar De Aljarafe
55 Bram Schmitz - Van Vliet - EBH Advocaten 18.19
56 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu 18.39
57 Simon Holt - Recycling.co.uk 18.59
58 Falk Putzke - Team Physiodom 19.15
59 Alain Van Katwijk - Van Vliet - EBH Advocaten 19.47
60 Manuel Salmeron - Sierra Oeste-Dirma 21.26
61 Thomas Kapfhammer - Spiuk-Germany 21.34
62 Jorg Lehmann - Team Brandenburg 21.38
63 Leonard Snoeks - Nesset CK Elite 21.42
64 Sergio Escobar Roure - Grupo Nicolás Mateos 23.06
65 Boris Cheuheras - Ses Salines-Caldente 23.11
66 Leif Lamater - German National Team
67 Pedro Mas - Son Servera - Sánchez Pareja 23.17
68 Juan David Frances - Soctec - Huévar De Aljarafe 23.19
69 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu 24.00
70 Jesus Salinero - Sierra Oeste-Dirma 24.28
71 Miguel Gomila - Ses Salines-Caldente
72 Robert Kriegs - German National Team 24.33
73 Marco Kiritscheko - Notebooksbilliger.de 24.35
74 Sven Biermann - Team Physiodom
75 Vicente Garcia - Sierra Oeste-Dirma
76 Florian Monreal - Team Physiodom
77 Tilo Schüler - Team Sparkasse
78 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten
79 Markus Zingen - Team Physiodom
80 Francisco Perez - Soctec - Huévar De Aljarafe 24.55
81 Andreas Keuser - Team Essen 19/2 27.39
82 Karsten Keunecke - Team Essen 19/2
83 Miguel Juan Adrover - Ses Salines-Caldente 28.24
84 Sebastian Kocker - Team Essen 19/2 28.47
85 Thorsten Resch - Team Physiodom
86 Robert Bengsch - German National Team
87 Miguel Perello - Son Servera - Sánchez Pareja
88 Robert Schmidt - Bayer Landshut
89 Ronan Van Zandbeek - Van Vliet - EBH Advocaten 30.00
90 Mikael H. Brunsvik - Nesset CK Elite 30.29
91 Thomas Stoll - Swiss Cycling 30.37
92 Lukas Buchli - Swiss Cycling
93 David Sylla - Mapei-Heizomat 31.00
94 Daniel Crespi - Palo Túnel 31.12
95 Kogut Volodymyr - Nagares 31.45
96 Gabriel Alemany - Palo Túnel 33.12
97 Thomas Heuschmidt - Mapei-Heizomat
98 Benjamin Rieme - Team Brandenburg 33.24
99 Sebastian Laufs - Team Essen 19/2 34.46
100 Francesc Artigues - Ses Salines-Caldente 34.49
101 Nazim Bakirci - Turkish National Team 35.35
102 David Claerebout - Mapei-Heizomat
103 Michael Schmeiz - Bayer Landshut 35.54
104 Norway Langset - Nesset CK Elite
105 Selcuk Turkcetin - Turkish National Team
106 Serhat Sert - Turkish National Team 35.58
107 Jorg Loch - Bayer Landshut
108 Joan Llompart - Son Servera - Sánchez Pareja 36.03
109 Markus Hegel - Bayer Landshut 36.06
110 Thomas Hegel - Bayer Landshut 36.10
111 Christian Schrot - Mapei-Heizomat 36.13
112 Christian Meyer - Spiuk-Germany 36.15
113 John Dempsey - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly 36.16
114 Robert Bartko - German National Team 36.17
115 Karl-Christian Konig - German National Team
116 Joan Font - Son Servera - Sánchez Pareja
117 Alfonso Rodriguez - Extremadura - Spiuk 36.26
118 Norman Dimde - Team Brandenburg 36.49
119 Tomas Spichtig - Swiss Cycling 37.11
120 Armin Kroniger - Spiuk-Germany 38.59
121 Angel Gonzalez - Palo Túnel 39.09
122 Stefan Schwager - Spiuk-Germany 39.14
123 Mateo Andreu - Palo Túnel 39.17
124 Marc Van Der Wielen - Team Essen 19/2 39.21
125 Ugur Marmara - Turkish National Team
126 Steffen Veen - Team Essen 19/2
127 Sebastian Amer - Ses Salines-Caldente 39.40
128 Alberto Muntaner - Son Servera - Sánchez Pareja
129 Sebastien Korber - Spiuk-Germany 39.44
130 Niels-Wabun Warnecke - Team Brandenburg 41.36
131 Jorg Scherf - Bayer Landshut 42.08
132 Behcet Usta - Turkish National Team 46.03
133 Bartolome Quetglas - Palo Túnel 46.10


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Philipp Mamos - Team Sparkasse 30 pts
2 Jesus J. Ramirez - Extremadura - Spiuk 12
3 Gorka Amuriza Gumucio - Grupo Nicolás Mateos 11
4 Christopher Newton - Recycling.co.uk 8
5 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 7
6 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk 6
7 Richard Faltus - Team Sparkasse 5
8 Egoitz Murgoito - Grupo Nicolas Mateos 5
9 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly 5
10 Lars Vierbergen - Van Vliet - EBH Advocaten 4
11 Sergio Escobar Roure - Grupo Nicolás Mateos 3


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Ronan Van Zandbeek - Van Vliet - EBH Advocaten 13 pts
2 Richard Faltus - Team Sparkasse 6
3 Alain Van Katwijk - Van Vliet - EBH Advocaten 5
4 Egoitz Murgoito - Grupo Nicolas Mateos 2
5 Philipp Mamos - Team Sparkasse 2
6 Leif Lamater - German National Team 2
7 Christian Schrot - Mapei-Heizomat 2
8 Christoph Schwerdt - Mapei-Heizomat 1
9 Falk Putzke - Team Physiodom 1
10 Jorg Lehmann - Team Brandenburg 1
11 David Sylla - Mapei-Heizomat 1


Sprintkonkurrencen efter 3. etape
1 Leif Lamater - German National Team 9 pts
2 Christian Schrot - Mapei-Heizomat 5
3 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 3
4 Egoitz Murgoito - Grupo Nicolas Mateos 3
5 Stefan Parinussa - Team Sparkasse 3
6 Richard Faltus - Team Sparkasse 2
7 Ryan Bonser - Recycling.co.uk 2
8 Lars Vierbergen - Van Vliet - EBH Advocaten 2
9 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu 2
10 Christoph Schwerdt - Mapei-Heizomat 2
11 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Team Sparkasse 29.28.16
2 Team 3C - Gruppe Lamonta 0.35
3 Grupo Nicolás Mateos 1.15
4 Notebooksbilliger.de 1.35
5 Extremadura - Spiuk
6 Viña Magna - Cropu 9.36
7 Recycling.co.uk 10.27
8 Swiss Cycling 20.03
9 Murphy & Gunn - Newlyn - M. Donnelly - Sean Kelly 20.07
10 Van Vliet - EBH Advocaten 28.10
11 Soctec - Huévar De Aljarafe 35.32
12 Sierra Oeste-Dirma 2002 35.40
13 Son Servera - Sánchez Pareja 52.17
14 Team Physiodom 53.05
15 Team Brandenburg 54.31
16 Spiuk-Germany 57.43
17 German National Team 58.14
18 Nesset CK Elite 1.05.46
19 Mapei-Heizomat 1.09.12
20 Ses Salines-Caldente 1.11.06
21 Team Essen 19/2 1.22.21
22 Bayer Landshut 1.40.07
23 Palo Túnel 1.42.52
24 Turkish National Team 1.47.02 
 

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger