Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Glenn Bak i top 10 i Irland

Glenn Bak i top 10 i Irland

24. maj 2007 19:410
Det blev en god dag i etapeløbet FBD Insurance Rás (Irland) for Glenn Bak og Murphy & Gunn-Sean Kelly holdet på løbets kongeetape - 5. etape. Etapen startede i sidevind, og det betød offensiv kørsel fra start af.

"Vi sætter os op og splitter feltet," forklarer Glenn Bak til Feltet.dk.

Det gør, at cirka 30 ryttere kommer afgørende fri og på den anden stigning kommer en gruppe på 11 ryttere. Så der blev dannet en ny frontgruppe på cirka 40 ryttere.

"Så kører fire ryttere afsted, hvor vi får Paidi O'Brien med. Det betyder, at den gule førertrøjes hold må frem og arbejde, men de øger til 2 minutter og 45 sekunder inden den sidste alt afgørende bakke", tilføjer Glenn Bak.

Efter en række angreb lykkedes det danskeren, at komme med i en 7-mands forfølgergruppe, hvor den gule førertrøje sidder med samt to fra Murphy & Gunn-Sean Kelly holdet.

"Paidi O'Brien bliver igen nummer 2 på etapen. Stephen Gallagher bliver 7 og jeg bliver 8. Så en kanon dag for os," forklarer Glenn Bak.

Resultat af 5. etape
1 Nico Graf - Thuringer Energy 3.12.17 (42.25 km/t)
2 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 0.01
3 Ricardo Van der Velde - Netherlands National Team U23 0.04
4 Chris Newton - Stena Line / Recycling 0.42
5 Tony Martin - Thuringer Energy
6 David McCann - Ireland Subway Eat Fresh 1.13
7 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
8 Glenn Bak - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 1.21
9 Patrick Gretsch - Thuringer Energy
10 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada 1.22
11 Alain Van der Velde - Netherlands National Team U23
12 Florian Frohn - Thuringer Energy
13 Peter McDonald - FRF Couriers NSWIS
14 Jason Hegert - FRF Couriers NSWIS
15 Peter Herzig - FRF Couriers NSWIS
16 René Birkenfeld - Stevens-Von Hacht 1.46
17 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada
18 Silvar Kibur - Kalev Chocolate
19 Wayne Randle - Team Sportscover
20 Dan Bowman - Kelly Benefit Strategies 1.47
21 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
22 Marcin Bialoblocki - Team Sportscover 2.19
23 Roger Aiken - Armagh Big Picture Dev
24 Rory Wyley - Tipperary Dan Morrissey 2.22
25 Brian Kenneally - Meath Myhome.ie/BDBC
26 Yvo Kusters - Netherlands National Team 2.34
27 Mark Walters - Kodak Gallery Sierra Nevada
28 Ben Raby - Kodak Gallery Sierra Nevada
29 Johannes Sickmuller - Stevens-Von Hacht
30 Ryan Roth - Kelly Benefit Strategies
31 Marcel Barth - Thuringer Energy
32 Andrei Mustonen - Kalev Chocolate
33 Robin Chaigneau - Netherlands National Team U23
34 Eugene Moriarty - Meath Myhome.ie/BDBC
35 Justin Spinelli - Kelly Benefit Strategies
36 Paul Griffin - Ireland Subway Eat Fresh
37 Mart Ojavee - Kalev Chocolate
38 Yannick Tiedt - Stevens-Von Hacht 2.53
39 Dennis Kreder - Netherlands National Team U23 4.16
40 Michael Johansen - Vision Bikes
41 Benjamin Hill - Stevens-Von Hacht
42 Josh Thornton - Kodak Gallery Sierra Nevada 9.51
43 Dominique Perras - Kelly Benefit Strategies 11.30
44 Thomas Bendixen - Vision Bikes 13.57
45 Alo Jakin - Kalev Chocolate
46 Isaac Speirs - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 14.31
47 Ryan Bonser - Stena Line / Recycling
48 Adam Armstrong - Dublin Usher Insulations 15.08
49 Paul Vaughan - Kildare Murphy Surveys 15.23
50 Zdenek Krizek - Sparta Praha
51 Matthew Ward - Dublin Usher Insulations 16.08
52 Ciaran Cassidy - Meath M.Donnelly Cycleways 16.09
53 Ashley Brown - Team Sportscover
54 Sean Lacey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
55 Neil Delahaye - Dublin Usher Insulations
56 Patrick Moriarty - Cork Omega Designs Ltd
57 Markku Ainsalu - Kalev Chocolate 16.13
58 Chris Jory - FRF Couriers NSWIS 16.23
59 Brendan Brooks - FRF Couriers NSWIS
60 Petr Pucelik - Sparta Praha
61 Josef Soukup - Sparta Praha
62 Ondrej Pavek - Sparta Praha
63 Graham Briggs - Stena Line / Recycling
64 Alan Carey - Dublin Usher Insulations
65 Matthew Green - Surrey
66 Simon Kelly - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
67 Mark Lovatt - Team Sportscover
68 Benjamin Justesen - Vision Bikes
69 Conor Murphy - Dublin Usher Insulations
70 Mark Nestor - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 17.00
71 Sonke Thiel - Stevens-Von Hacht
72 Brian Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers
73 Miceál Concannon - Kerry Earl Of Desmond
74 John Charlsworth - Team Sportscover
75 Simon Jensen - Vision Bikes
76 Dermot Nally - Ireland Subway Eat Fresh
77 David Brennan - Kerry Earl Of Desmond
78 Daire McCaughley - Armagh Big Picture Dev 17.30
79 Tomas Hruby - Sparta Praha
80 Michael Butler - Kerry Earl Of Desmond 17.57
81 Cormac O'Shea - Kildare Newbridge ReMax 18.20
82 Michael Fitzgerald - Tipperary Dan Morrissey
83 Raymond Clarke - Tipperary Dan Morrissey
84 Martyn Irvine - Ireland Subway Eat Fresh
85 Padraig Marrey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
86 Simon Holt - Stena Line / Recycling
87 Derek Burke - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
88 Tom Diggle - Stena Line / Recycling
89 Scott McDonald - Meath Myhome.ie/BDBC
90 Mads Bugge - Vision Bikes
91 Ronan McLaughlin - Down Mar Properties 23.18
92 Kevin Donagher - Dublin DTC Orwell Wheelers
93 Hugh Mulhearne - Tipperary Dan Morrissey
94 Paul Wright - North England West Pennine 24.07
95 Chris Belsham - North England West Pennine
96 Mick Mulcahy - Kildare Murphy Surveys 24.11
97 Paul Delahunty - Surrey 24.13
98 Craig Sweetman - Meath M.Donnelly Cycleways
99 David Peelo - Kildare Murphy Surveys
100 Frank O'Leary - Kildare Newbridge ReMax
101 Robin Kelly - Waterford Comeragh CC 25.04
102 Toby Neave - Surrey 25.09
103 Thomas O'Flaherty - Kerry Earl Of Desmond 25.31
104 John O'Brien - Tipperary Dan Morrissey
105 Ben Pochee - Surrey
106 Brian Taaffe - Meath M.Donnelly Cycleways
107 Richard Simmonds - Surrey
108 Adrian Hederman - Meath M.Donnelly Cycleways
109 Nick Waite - Kelly Benefit Strategies
110 Michael Hennessy - Cork Omega Designs Ltd
111 Stephen O'Sullivan - Meath Myhome.ie/BDBC
112 Jonathan Gormley - Down Mar Properties
113 Aidan Crowley - Meath Myhome.ie/BDBC
114 Nathan Jones - Kildare Newbridge ReMax
115 Conor McGrath - Waterford Comeragh CC 26.49
116 Tom Fanning - Waterford Comeragh CC
117 Michael O'Reilly - Cork Omega Designs Ltd
118 Barry Mullin - Down Mar Properties
119 Frank O'Connor - Meath M.Donnelly Cycleways 34.36
120 Dave McLoughlin - Dublin DTC Orwell Wheelers 36.38
121 Colm Bracken - Kildare Murphy Surveys
122 Peter Hey - North England West Pennine
123 Ben Lieberson - Cork Omega Designs Ltd
124 James Lattimore - Dublin Eurocycles -Eurobaby 37.16
125 John-Paul Lyons - Dublin Eurocycles -Eurobaby 40.48
126 Frank Dunne - Waterford Comeragh CC 41.56
127 Tony Kemp - Cork Omega Designs Ltd 42.00
128 Don Feighery - Waterford Comeragh CC 42.59
129 Stephen Surdival - Dublin DTC Orwell Wheelers 45.27
130 Noel McGlynn - Kildare Murphy Surveys 46.49
131 Richard Eastham - North England West Pennine
132 Colm Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers
133 Brendan Kirk - Down Mar Properties
DNF Mark Scanlon - Ireland Subway Eat Fresh
DNF Kieran Downey - Armagh Big Picture Dev
DNF David Mulholland - Armagh Big Picture Dev
DNS Llewellyn Byrne - North England West Pennine


Samlet stilling efter 5. etape
1 Tony Martin - Thuringer Energy 17.37.20
2 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 0.17
3 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada 0.36
4 Peter McDonald - FRF Couriers NSWIS 0.40
5 Chris Newton - Stena Line / Recycling 1.02
6 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada 1.04
7 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 1.05
8 David McCann - Ireland Subway Eat Fresh 1.35
9 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly
10 Brian Kenneally - Meath Myhome.ie/BDBC 1.38
11 Patrick Gretsch - Thuringer Energy 1.43
12 Alain Van der Velde - Netherlands National Team U23 1.44
13 Jason Hegert - FRF Couriers NSWIS
14 Peter Herzig - FRF Couriers NSWIS
15 Yvo Kusters - Netherlands National Team 1.52
16 Paul Griffin - Ireland Subway Eat Fresh
17 Ryan Roth - Kelly Benefit Strategies
18 Dan Bowman - Kelly Benefit Strategies 2.09
19 Rory Wyley - Tipperary Dan Morrissey 2.44
20 Justin Spinelli - Kelly Benefit Strategies 2.45
21 Florian Frohn - Thuringer Energy 2.52
22 Robin Chaigneau - Netherlands National Team U23 2.56
23 Mark Walters - Kodak Gallery Sierra Nevada
24 Roger Aiken - Armagh Big Picture Dev 3.31
25 Glenn Bak - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 3.45
26 Michael Johansen - Vision Bikes 4.37
27 Benjamin Hill - Stevens-Von Hacht 4.38
28 Josh Thornton - Kodak Gallery Sierra Nevada 10.31
29 Marcel Barth - Thuringer Energy 12.54
30 Johannes Sickmuller - Stevens-Von Hacht 13.07
31 Dominique Perras - Kelly Benefit Strategies 13.37
32 Thomas Bendixen - Vision Bikes 14.19
33 Zdenek Krizek - Sparta Praha 15.45
34 Neil Delahaye - Dublin Usher Insulations 16.31
35 Ondrej Pavek - Sparta Praha 16.43
36 Chris Jory - FRF Couriers NSWIS 16.45
37 Josef Soukup - Sparta Praha
38 Markku Ainsalu - Kalev Chocolate
39 Yannick Tiedt - Stevens-Von Hacht 16.49
40 Petr Pucelik - Sparta Praha 17.01
41 Sean Lacey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 17.25
42 Graham Briggs - Stena Line / Recycling 18.30
43 Brian Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers 18.39
44 Ricardo Van der Velde - Netherlands National Team U23 19.10
45 Patrick Moriarty - Cork Omega Designs Ltd 19.33
46 Nico Graf - Thuringer Energy 20.17
47 René Birkenfeld - Stevens-Von Hacht 21.24
48 Wayne Randle - Team Sportscover 22.03
49 Silvar Kibur - Kalev Chocolate
50 Marcin Bialoblocki - Team Sportscover 22.36
51 Alo Jakin - Kalev Chocolate
52 Mart Ojavee - Kalev Chocolate 22.41
53 Ben Raby - Kodak Gallery Sierra Nevada 22.51
54 Eugene Moriarty - Meath Myhome.ie/BDBC
55 Andrei Mustonen - Kalev Chocolate 23.30
56 Dennis Kreder - Netherlands National Team U23 23.39
57 Simon Jensen - Vision Bikes 27.20
58 Ryan Bonser - Stena Line / Recycling 27.26
59 Stephen O'Sullivan - Meath Myhome.ie/BDBC 27.38
60 Tomas Hruby - Sparta Praha 27.50
61 Ashley Brown - Team Sportscover 28.28
62 Tom Diggle - Stena Line / Recycling 30.39
63 Adam Armstrong - Dublin Usher Insulations 35.25
64 Mick Mulcahy - Kildare Murphy Surveys 35.41
65 Isaac Speirs - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 36.05
66 David Peelo - Kildare Murphy Surveys 36.32
67 Brendan Brooks - FRF Couriers NSWIS 36.40
68 Conor Murphy - Dublin Usher Insulations
69 Mark Lovatt - Team Sportscover
70 Benjamin Justesen - Vision Bikes 36.59
71 Dermot Nally - Ireland Subway Eat Fresh 37.17
72 Ben Pochee - Surrey 37.00
73 John O'Brien - Tipperary Dan Morrissey
74 Sonke Thiel - Stevens-Von Hacht 38.27
75 David Brennan - Kerry Earl Of Desmond 38.34
76 John Charlsworth - Team Sportscover
77 Simon Holt - Stena Line / Recycling 38.00
78 Michael Fitzgerald - Tipperary Dan Morrissey
79 Simon Kelly - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 38.38
80 Alan Carey - Dublin Usher Insulations 38.39
81 Mads Bugge - Vision Bikes 38.54
82 Tom Fanning - Waterford Comeragh CC 39.55
83 Michael Butler - Kerry Earl Of Desmond 40.13
84 Scott McDonald - Meath Myhome.ie/BDBC 40.36
85 Matthew Ward - Dublin Usher Insulations 40.56
86 Derek Burke - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 42.42
87 Martyn Irvine - Ireland Subway Eat Fresh 43.52
88 Hugh Mulhearne - Tipperary Dan Morrissey 45.06
89 Craig Sweetman - Meath M.Donnelly Cycleways 46.29
90 Nathan Jones - Kildare Newbridge ReMax 46.46
91 Matthew Green - Surrey 47.16
92 Nick Waite - Kelly Benefit Strategies 47.47
93 Conor McGrath - Waterford Comeragh CC 49.00
94 Michael O'Reilly - Cork Omega Designs Ltd
95 Paul Wright - North England West Pennine 50.07
96 Daire McCaughley - Armagh Big Picture Dev 51.32
97 Mark Nestor - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 53.02
98 Padraig Marrey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 55.04
99 Richard Simmonds - Surrey 55.36
100 Paul Vaughan - Kildare Murphy Surveys 56.31
101 Ciaran Cassidy - Meath M.Donnelly Cycleways 57.17
102 Miceál Concannon - Kerry Earl Of Desmond 58.08
103 Raymond Clarke - Tipperary Dan Morrissey 59.24
104 Ronan McLaughlin - Down Mar Properties 1.04.24
105 Cormac O'Shea - Kildare Newbridge ReMax 1.15.16
106 Aidan Crowley - Meath Myhome.ie/BDBC 1.17.39
107 Kevin Donagher - Dublin DTC Orwell Wheelers 1.19.33
108 Chris Belsham - North England West Pennine 1.19.40
109 Paul Delahunty - Surrey 1.24.58
110 Richard Eastham - North England West Pennine 1.27.39
111 Michael Hennessy - Cork Omega Designs Ltd 1.36.13
112 Brian Taaffe - Meath M.Donnelly Cycleways 1.36.47
113 Toby Neave - Surrey 1.47.17
114 Colm Bracken - Kildare Murphy Surveys 1.47.20
115 Robin Kelly - Waterford Comeragh CC 1.52.04
116 Adrian Hederman - Meath M.Donnelly Cycleways 1.54.24
117 Stephen Surdival - Dublin DTC Orwell Wheelers 1.56.20
118 James Lattimore - Dublin Eurocycles -Eurobaby 1.56.29
119 Noel McGlynn - Kildare Murphy Surveys 2.07.26
120 Barry Mullin - Down Mar Properties 2.14.30
121 Don Feighery - Waterford Comeragh CC 2.14.36
122 Ben Lieberson - Cork Omega Designs Ltd 2.15.53
123 Frank O'Connor - Meath M.Donnelly Cycleways 2.16.32
124 Thomas O'Flaherty - Kerry Earl Of Desmond 2.20.17
125 Peter Hey - North England West Pennine 2.32.53
126 Dave McLoughlin - Dublin DTC Orwell Wheelers 2.33.12
127 Frank O'Leary - Kildare Newbridge ReMax 2.38.36
128 Jonathan Gormley - Down Mar Properties 2.39.54
129 Colm Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers 2.44.19
130 Tony Kemp - Cork Omega Designs Ltd 2.49.35
131 John-Paul Lyons - Dublin Eurocycles -Eurobaby 2.55.11
132 Frank Dunne - Waterford Comeragh CC 2.56.19
133 Brendan Kirk - Down Mar Properties 3.01.12


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada 53 pts
2 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 42
3 Yvo Kusters - Netherlands National Team 39
4 Mart Ojavee - Kalev Chocolate 30
5 Tony Martin - Thuringer Energy 30
6 Nico Graf - Thuringer Energy 26
7 Paul Griffin - Ireland Subway Eat Fresh 25
8 Peter McDonald - FRF Couriers NSWIS 24
9 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 23
10 Ryan Roth - Kelly Benefit Strategies 21
11 Stephen Gallagher - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 19
12 Ricardo Van der Velde - Netherlands National Team U23 19
13 René Birkenfeld - Stevens-Von Hacht 18
14 Alain Van der Velde - Netherlands National Team U23 17
15 Marcel Barth - Thuringer Energy 16
16 Brian Kenneally - Meath Myhome.ie/BDBC 15
17 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada 15
18 Chris Newton - Stena Line / Recycling 14
19 Petr Pucelik - Sparta Praha 13
20 Tomas Hruby - Sparta Praha 13
21 Benjamin Hill - Stevens-Von Hacht 11
22 David McCann - Ireland Subway Eat Fresh 10
23 Robin Chaigneau - Netherlands National Team U23 10
24 Brian Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers 10
25 Ben Raby - Kodak Gallery Sierra Nevada 9
26 Glenn Bak - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 8
27 Eugene Moriarty - Meath Myhome.ie/BDBC 8
28 Andrei Mustonen - Kalev Chocolate 8
29 Patrick Gretsch - Thuringer Energy 7
30 Dan Bowman - Kelly Benefit Strategies 7
31 Josef Soukup - Sparta Praha 5
32 Marcin Bialoblocki - Team Sportscover 5
33 Florian Frohn - Thuringer Energy 4
34 Dennis Kreder - Netherlands National Team U23 4
35 Peter Herzig - FRF Couriers NSWIS 3
36 Justin Spinelli - Kelly Benefit Strategies 3
37 Sean Lacey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 3
38 Jason Hegert - FRF Couriers NSWIS 2


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Ricardo Van der Velde - Netherlands National Team U23 74 pts
2 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada 40
3 Paidi O'Brien - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 24
4 Nico Graf - Thuringer Energy 19
5 Jason Hegert - FRF Couriers NSWIS 16
6 Yannick Tiedt - Stevens-Von Hacht 16
7 René Birkenfeld - Stevens-Von Hacht 15
8 Robin Chaigneau - Netherlands National Team U23 10
9 Brian Kenneally - Meath Myhome.ie/BDBC 7
10 Patrick Gretsch - Thuringer Energy 7
11 Michael Johansen - Vision Bikes 6
12 Petr Pucelik - Sparta Praha 5
13 Chris Newton - Stena Line / Recycling 5
14 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada 4
15 Roger Aiken - Armagh Big Picture Dev 4
16 Ondrej Pavek - Sparta Praha 4
17 Tony Martin - Thuringer Energy 3
18 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 3
19 Peter Herzig - FRF Couriers NSWIS 3
20 Justin Spinelli - Kelly Benefit Strategies 3
21 Ben Raby - Kodak Gallery Sierra Nevada 3
22 Simon Kelly - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 3
23 Nathan Jones - Kildare Newbridge ReMax 3
24 Peter McDonald - FRF Couriers NSWIS 2
25 Yvo Kusters - Netherlands National Team 2
26 Dan Bowman - Kelly Benefit Strategies 2
27 Alain Van der Velde - Netherlands National Team U23 1
28 Andrei Mustonen - Kalev Chocolate 1
  
U23 konkurrencen efter 5. etape
1 Tony Martin - Thuringer Energy
2 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada 0.36
3 Mark Cassidy - Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 1.05
4 Patrick Gretsch - Thuringer Energy 1.43
5 Alain Van der Velde - Netherlands National Team U23 1.44
6 Jason Hegert - FRF Couriers NSWIS
7 Yvo Kusters - Netherlands National Team 1.52
8 Florian Frohn - Thuringer Energy 2.52
9 Robin Chaigneau - Netherlands National Team U23 2.56
10 Benjamin Hill - Stevens-Von Hacht 4.38
11 Marcel Barth - Thuringer Energy 12.54
12 Zdenek Krizek - Sparta Praha 15.45
13 Chris Jory - FRF Couriers NSWIS 16.45
14 Yannick Tiedt - Stevens-Von Hacht 16.49
15 Ricardo Van der Velde - Netherlands National Team U23 19.10
16 Nico Graf - Thuringer Energy 20.17
17 Silvar Kibur - Kalev Chocolate 22.03
18 Alo Jakin - Kalev Chocolate 22.36
19 Dennis Kreder - Netherlands National Team U23 23.39
20 Ryan Bonser - Stena Line / Recycling 27.26
21 Tom Diggle - Stena Line / Recycling 30.39
22 Adam Armstrong - Dublin Usher Insulations 35.25
23 Isaac Speirs - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 36.05
24 Brendan Brooks - FRF Couriers NSWIS 36.40
25 Simon Holt - Stena Line / Recycling 38.37
26 Derek Burke - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 42.42
27 Martyn Irvine - Ireland Subway Eat Fresh 43.52
28 Matthew Green - Surrey 47.16
29 Mark Nestor - Dublin Murphy & Gunn Newlyn 53.02
30 Ciaran Cassidy - Meath M.Donnelly Cycleways 57.17
31 Ronan McLaughlin - Down Mar Properties 1.04.24 


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Netherlands national Team U23 52.54.04
2 Thuringer Energy 0.01
3 Murphy & Gunn-Newlyn-M. Donnelly-Sean Kelly 0.33
4 FRF Couriers NSWIS 2.04
5 Kodak Gallery Sierra Nevada 2.36
6 Kelly Benefit Strategies 4.42
7 Stevens-Von Hacht 28.56
8 Kalev Chocolate 34.18
9 Ireland Subway Eat Fresh 38.40
10 Stena Line / Recycling 42.19
11 Vision Bikes 43.36
12 Sparta Praha 47.11
13 Team Sportscover 1.09.04
14 Surrey 2.10.13
15 North England West Pennine 2.38.01
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?