Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Glenn Bak snød Team Designa Køkken

Glenn Bak snød Team Designa Køkken

10. juni 2007 16:110

- Sejr til Glenn Bak foran Designa Køkken
- To medaljer til Cycling Nord
- Sikker junior sejr til Jacob Gye Madsen
- To GLS ryttere i top 10


Sejr til Glenn Bak foran Designa Køkken
I dag blev Sparekassen Thy Løbet kørt, og det blev til nogle seværdige løb i alle klasser. I A-klassen kom 3 ryttere afgørende fri, hvor af de to ryttere var fra Team Designa Køkken. Rytterne var Glenn Bak (Murphy & Gunn - Newlyn) og Michael Tronborg samt Daniel Holm Foder (Team Designa Køkken).


Foto: Glenn Bak sejrer foran Michael Tronborg og Daniel Holm

Dermed lignede det en Team Designa Køkken sejr, men Glenn Bak ville det anderledes og i spurten snød han de to Team Designa Køkken ryttere og sejrede. Michael Tronborg blev nummer to efterfulgt af Daniel Holm Foder.

To medaljer til Cycling Nord
I Thy fik Negadi holdet B-rytteren Michael Henneberg ind på en fin niendeplads i anden gruppe. Mads Kühn vandt spurten i den efterfølgende gruppe, men 13. pladsen rakte desværre ikke til point. Andreas Pagh kom ind lige efter i samme gruppe.

I C-klassen var John Ebsen i et langt to mandsudbrud, der længe så ud til at holde, men desværre blev John indhentet bare 8 km før mål. Ebsen hentede dog alligevel en pæn tiendeplads og mangler nu kun 3 point i at rykke op. Jonas Mikkelsen kom ind lige uden for top 15.

Begynder-rytterne fra Cycling Nord dominerede i stor stil, da Jens Damgaard blev flot nr. 2 og Jonas Bach nr. 3, dermed tog de begge medaljer, da løbet også var Jysk-Fynsk mesterskab.

Sikker junior sejr til Jacob Gye Madsen
I juniorklassen blev det til en sikker Team Festina Vejle sejr, da Jacob Gye Madsen fra Team Festina Vejle kørte solo og vandt med godt 2 minutter ned til nærmeste forfølger, som var Rasmus Christian Quaade fra Roskilde CR. Yderligere et minut efter kom Kasper Sørensen fra Glud & Marstrand Hobro-Horsens.

Fotos: Frank Rud Jensen

To GLS ryttere i top 10
Efter at have både Jonas Aaen og Nikola Aistrup med fremme i gårsdagens Handy Print løb, med Aaen som nummer fem og Aistrup som nummer 10, var det i dagens Sparekassen Thy løb, tre andre ryttere som skulle vise den blå Team GLS farve frem.

”Allerede på første omgang kommer en stor gruppe på 27 ryttere afsted, og vi havde både Thomas Kristiansen og Niki Østergaard og jeg med i gruppen. Eftersom næsten alle hold var tilfredse med udbruddet, betød det, at feltet gik helt i stå, og løbet skulle dermed afgøres mellem rytterne i udbruddet,” udtalte Jan Almblad efter løbet.

”Jeg følte mig selv okay kørende, og var med i rigtig mange udbrudsforsøg for at splitte gruppen lidt op. Da vi kommer ind på de små omgange, kommer jeg afsted sammen med tre andre, og vi arbejdede godt sammen, men blev alligevel kørt ind igen. Derefter rykkede en tremandsgruppe kontra, uden vi fik nogen med. Jeg kommer derefter selv med i en forfølgergruppe, men vi kunne dog ikke indhente den forreste gruppe. Jeg kom dog ind på en okay syvendeplads og Niki Østergaard kom også i top 10.”

I den kommende uge skal Jan Almblad sammen med landsholdet køre Thüringen Rundfahrt, og det ser den unge rytter frem til.

”Benene ruller godt, så jeg vil da prøve at lave et godt resultat i Tyskland,” slutter Jan Almblad af med.


Klasse: A Distance: 158 km.
1 Glenn Bak Murphy&Gunn - Newlyn - M.Donnel 3.54,28
2 Michael Tronborg Team Designa Køkken s.t.
3 Daniel Holm Foder Team Designa Køkken s.t.
4 Jacob Kodrup Team Reelight 3.55,19
5 André Steensen Glud & Marstrand Horsens 3.55,32
6 Michael Reihs Team Designa Køkken s.t.
7 Jan Almblad Team GLS s.t.
8 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 3.55,35
9 Niki Østergaard Team GLS s.t.
10 Martin Hansen Herning CK - Elite s.t.
11 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
12 Christian Moberg Jørgensen Team Reelight s.t.
13 Lars Werenberg Team Reelight s.t.
14 Andreas Frisch Team Designa Køkken 3.55,44
15 Anders Hilligsøe Herning CK 3.55,48
16 Thomas Kristiansen Team GLS 3.55,51
17 Stig S. Dam Farsø CK 3.57,16
18 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens s.t.
19 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi s.t.
20 Eskil Vammen CK Aarhus 3.58,05

Klasse: B Distance: 115 km.
1 Kristian Snitgård Skov Odder CK 2.55,25
2 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 2.55,30
3 Kristian Søgaard Kolding BC s.t.
4 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK s.t.
5 Martin Tom Hansen Hammel CK s.t.
6 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.
7 Nicholas Jørgensen Amager CR 2.56,14
8 Jesper Thomsen Randers CK 1910 s.t.
9 Michael Henneberg Jensen Cycling Nord s.t.
10 Stephan Phillip Vejle CK s.t.
11 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 s.t.

Klasse: C Distance: 92 km.
1 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling 2.21,57
2 Morten Mejsen Westergaard Vejle CK 2.21,59
3 Per Pallesen Skive CK 2.22,21
4 Peter Bang Fredericia CC 2.22,25
5 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
6 Thomas Rødtnes Aalborg CR 2.22,33
7 Finn Samson Hvidovre CK s.t.
8 Ole Bach CCH Hjørring 2.22,54
9 Leon Vibholm Horsens AC 2.23,37
10 John Kronborg Ebsen Cycling Nord 2.23,54
11 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.24,02
12 Erik Lahm Odder CK 2.24,05
13 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR s.t.

Klasse: Junior Distance: 115 km.
1 Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle 3.01,04
2 Rasmus Christian Quaade Roskilde CR 3.03,40
3 Kasper Sørensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.05,36
4 Nick Iversen Herning CK 3.07,42
5 Mikkel Schiøler Roskilde CR 3.09,12
6 Klaus V. Kristensen Herning CK 3.09,24
7 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.09,38
8 Nicolai Overgård Viborg Cycling s.t.
9 Kasper Tungesvig Christensen Team Festina Vejle 3.09,40
10 Rasmus Kristensen Vejle CK 3.09,55
11 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 3.09,56
12 Nikolaj E. Svenningsen Herning CK s.t.
13 Anders Eltzholtz Viborg Cycling s.t.

Klasse: Dame A Distance: 69 km.
1 Annette Dam Fialla Cykling Odense 1.58,31
2 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 1.58,32
3 Mette N. Jensen CK Aarhus s.t.

Klasse: Dame B Distance: 69 km.
1 Charlotte Lygum Christensen Kolding BC 2.00,24
2 Bente Jensen Hvidovre CK 2.02,09
3 Henriette Christensen Kolding BC s.t.
4 Mette Brødsgård Jensen Horsens AC 2.02,14

Klasse: Begynder Distance: 69 km.
1 Rolf Verge Randers CK 1910 1.49,17
2 Jens Rasmus Knudsen Damgaard Cycling Nord s.t.
3 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord 1.49,18
4 Johnny Brandt Hammel CK s.t.
5 Per Juel Jensen Odder CK s.t.
6 Brian Høgild Viborg Cycling s.t.
7 Finn Bjerg Olesen Skive CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 92 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.21,16
2 Jesper Nielsen Herning CK s.t.
3 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.22,30
4 Henning Sørensen Hammel CK s.t.
5 Jan Steen Mathiesen Holstebro CC s.t.
6 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Claus Hansen Grenaa CC s.t.
8 Flemming Wolff Kristensen Cykling Odense 2.25,16
9 Henrik Parbst Hvidovre CK s.t.
10 Kim Pedersen Kolding 2.25,35
11 Benny Petersen Skive s.t.
12 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
13 Michael Bornak Hillerød CK s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 69 km.
1 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub 1.47,57
2 Ove Birk CCH Hjørring 1.54,11
3 Hans-Jørgen Pedersen Grenaa CC s.t.
4 Kai Pedersen Randers CK 1910 s.t.
5 Svend Erik Hansen Svendborg CC 1.54,52
6 Omar Hillers Silkeborg IF Cykling 2.02,32

Klasse: Veteran H60 Distance: 69 km.
1 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring 1.56,56
2 Flemming Lank Morsø CK s.t.
3 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
4 Allan Søndergaard Hammel CK 1.59,53

Klasse: Dame Junior Distance: 69 km.
1 Karina H. Nielsen Esbjerg CR 1.58,31
2 Louise Bering Randers CK 1910 2.02,15
3 Winnie Marud Nielsen Nr. Søby CK 2.13,08

Klasse: Ungdom Distance: 69 km.
1 Mark Sehested Pedersen Roskilde CR 1.48,06
2 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
3 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR s.t.
4 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
5 Søren Kolkjær Kristensen Odder CK s.t.
6 Karl Magnus Larsen Randers CK 1910 s.t.
7 Heine Børgesen Hobro CK38 1.48,08
8 Adrian Kaltoft Udesen Ordrup CC 1.57,36
9 Kenneth Hansen Esbjerg CR s.t.
10 Morten Rasmussen Odder CK s.t.
11 Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 s.t.
12 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
13 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
15 Stefan Linné Jørgensen CK Fix s.t.
16 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
17 Mathias Øllegaard Hvidovre CK s.t.
18 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
19 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
20 Daniel Malmros Christiansen Odder CK s.t.
21 Simon Larsen Esbjerg CR s.t.
22 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.
23 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC s.t.
24 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.

Klasse: Ældste drenge Distance: 46 km.
1 Aske Louring Vorre Vejle CK 1.14,38
2 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
3 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
4 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
5 Daniel Mielke Roskilde CR s.t.
6 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
7 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
8 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
9 Nicolai Christensen Randers CK 1910 s.t.
10 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC s.t.
11 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
12 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
13 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
14 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
15 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling s.t.
16 Philip Køhler Holstebro CC s.t.
17 Mads Gregersen Varde CK s.t.
18 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
19 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
20 Patrick Olesen Roskilde CR s.t.

Klasse: Ældste piger Distance: 46 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.14,40
2 Julie Leth Odder CK 1.17,26
3 Mette Meyer Køge CR 1.19,14

Klasse: Mellemste drenge Distance: 24 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK 0.44,23
2 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.45,04
3 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
4 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
5 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
7 Kasper Würtz Schmidt Randers CK 1910 s.t.
8 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.
9 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
10 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
11 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.

Klasse: Mellemste piger Distance: 24 km.
1 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 0.48,10
2 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Yngste drenge Distance: 12 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.21,53
2 Anthon Charmig CK Aarhus 0.23,40
3 Simon Andreassen Cykling Odense s.t.
4 Anders Mielke Roskilde CR 0.23,44

Klasse: Yngste piger Distance: 12 km.
1 Ida Kragh Andersen Middelfart CC 0.25,38
2 Simone Eg Herning CK s.t.
3 Pernille Mathiesen Holstebro CC s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE