Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Glenn Bak vandt i Ringsted - Inkl. resultater

Glenn Bak vandt i Ringsted - Inkl. resultater

26. april 2009 14:190

Efter i sidste weekend at have vundet første afdeling af Post Cuppen, slog Glenn Bak fra Blue Water Cycling for health i dag til igen, da han vandt A-klassens løb i Ringsted.

Annonce

Rytterne skulle først køre fire omgange af 30 kilometer, inden de sluttede med tre omgange af 10 kilometer. Men allerede på anden omgang af de store omgange lykkedes det 16 ryttere at slå det afgørende hul.

”Vi havde fem mand med i gruppen og selvom ryttere som Christian Moberg og Christian Ranneries begge Fyn Energi og Lars Ulrich (Team Concordia) sad med, blev vi enige om, at vi var tilfredse med udskilningen, så vi satte et højt tempo, så vi kom afgørende væk fra feltet. Med godt 50 kilometer tilbage begyndte vi dog at angribe i højre og venstre side, da det især var vigtig for os at få Ulrich til at arbejde, da han er lynhurtig i en afslutning,” sagde Glenn Bak til Feltet.dk efter løbet.

”Det ender med, at vi får sendt Michael Johansen af sted og hele gruppen går helt i stå, så han hurtigt får et forspring på over et minut. Det passede mig helt perfekt, da jeg så gerne ville have, at en anden af mine holdkammerater tog sejren i dag, efter at de hjalp mig så flot sidste weekend.”

”Desværre kom der dog gang i gruppen igen, og Michael blev indhentet inden på de små omgange. Derfor sagde jeg til Anders Hilligsøe, at han skulle forsøge sig, og han kom så af sted med Moberg, og mener jeg Morten Øllegaard fra Team Comeat - Ride4fun. Jeg fik så at vide, at jeg skulle prøve at køre op til dem, men desværre fik jeg Lars Ulrich med på hjul. Jeg sagde til ham, at jeg ikke kunne lukke hullet, da jeg havde Anders helt fremme, så det måtte han gøre. Det gjorde han så, og dermed sad vi fem at og skulle afgøre sejren imellem os.”

”Inden på den sidste kilometer rykker Christian Moberg væk, Anders går frem i gruppen og giver det sidste han har, men Moberg har stadigvæk et lille forspring med 400 meter tilbage. Det fik Lars Ulrich til at åbne spurten med mig på hjul. Jeg ved ikke, om han fik åbnet den for langt ude, men det lykkedes mig til sidst at gå forbi ham og dermed tage min anden sejr i denne sæson.”

”Det er sku rigtig dejligt og vigtigt for moralen både for mig og holdet, at vi bliver ved med at tage disse sejre. Nu ser vi bare frem til næste weekend, hvor det gælder Grand Prix Herning,” sluttede Glenn Bak.

Lars Ulrich var på trods af andenpladsen tilfreds med sin indsats. ”For første gang i år følte jeg mig godt kørende igennem hele løbet – desværre åbnede jeg spurten lidt for tidligt, hvilket gjorde det for nemt for Glenn Bak, men alt i alt er jeg rigtig godt tilfreds. Nu ser jeg frem til ”En Forårsdag på Heden” i Herning på lørdag – det er et helt specielt løb, som kræver gode ben” fortalte han efter løbet.

Fotos: Ejgil Sørensen

A
1 Glenn Bak - Blue Water - Cycling for health 03:32:46
2 Lars Ulrich - Team Concordia - Vesthimmerland Procycling st.
3 Morten Øllegaard - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
4 Christian Moberg Jørgensen - Team EnergiFyn st.
5 Anders Hilligsøe - Blue Water - Cycling for health +00:06
6 Andreas Frisch - Blue Water - Cycling for health +00:35
7 Christian Ranneries - Team EnergiFyn +00:38
8 Johan Svensson - st.
9 Mads Bang Andersen - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
10 Thomas Oredsson - Designe Køkken st.
10 Martin Hammer Larsen - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
11 Jan Almblad - Blue Water - Cycling for health st.
12 Gustav Karlsson - CK Ringen st.
13 Philip Nicholas Nielsen - Team Concordia - Vesthimmerland Procycling st.
14 Niki Byrgesen - Blue Water - Cycling for health st.
15 Patrik Clausen - Team REeelight-bike pro st.
16 Benjamin Justesen - Blue Water - Cycling for health st.
17 Henrik Åbom - Borås CA st.
18 Dejan Aistrup - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
19 Jonas Fredborg - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
20 Edvin Wilson - Borås CA st.
21 Thomas Dehn - CC Gladsaxe st.
22 Mads Lilholm Meyer - Team EnergiFyn st.
23 Michael Kaiser - Team Concordia - Vesthimmerland Procycling st.
24 Rasmus Christian Lillie - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
25 Kasper Malmkjær - Team ABC st.
26 Patrik Ericsson - CK Ringen st.
27 Jesper Mørkøv - Team EnergiFyn st.
28 Simon Lerbech - Team Concordia - Vesthimmerland Procycling st.
29 Jacob Kollerup - Blue Water - Cycling for health st.
30 Kristian Arnt Jensen - CC Hillerød st.
31 Magnus Anundsson - Væsterås CK st.
32 Mikkel Lund - Team EnergiFyn st.
33 Heine Hansen - Team Kvickly Odder st.
34 Mads Strange Rydicher - Blue Water - Cycling for health st.
35 Jack Rasmussen - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
36 Mike Lauge Jensen - Team Comeat - Ride4Fun Elite st.
37 Kristian Sobota - Team Capinordic +00:53
38 Ove Nilsson - Borås CA st.
39 Jesper Dünweber Darre - Team ABC st.
40 Patrik Løfving - CK Ringen st.
41 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Team ABC +01:03
42 Jacob Kodrup - Team EnergiFyn +01:45
43 Mads Bugge Andersen - Team EnergiFyn st.
44 Michael Ellermann Jæger - Team ABC +01:48
45 Michael Bjørn Johansen - Blue Water - Cycling for health +07:08

B
1 Rasmus Andersen - Hvidovre CK 02:56:37
2 Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub st.
3 Peder Jacobsen - CC Hillerød st.
4 Brian Boesen Kuhre - CC Gladsaxe st.
5 Ulrik Thomsen - Cykling Odense +03:34
6 Lars Frydenlund Enevoldsen Jensen - Randers CK 1910 st.
7 Danny Skovgren - CK Fix st.
8 Sten Schmidt - ABC st.
9 Christian Hamburger Larsen - Amager CR st.
10 Henrik Lønsmann - Cykling Odense st.
11 Nicholas Jørgensen - Amager CR st.
12 Anders Dellien - CK ringen st.
13 Casper Jon Sonne Skovgaard - Bornholm CC +03:49

C
1 Mattias Eriksson - 02:09:40
2 Jacob Ørholm - Roskilde CR st.
2 claus erik Nielsen - Brøndby CC st.
3 Mikkel Mortensen - CC Hillerød st.
4 Jesper Hansen - Svendborg CC +02:05
5 Lenni Helleskov Busk - DCR Ballerup +02:20
6 Nikolaj Richardt Jørgensen - CC Hillerød st.
7 Rasmus Holm Thomassen - KCK Herlev st.
8 Magnus Bengtsson - st.
9 Finn Samson - Hvidovre CK st.
10 Anders Bo Christensen - Cycling Nord st.
11 Heino Rønne Kolberg - Sorø BC st.
12 Thomas Holmgård Dalsted - ABC st.
13 Peter Ott Johansen - FBL st.
14 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK st.
15 Lars Felix Jensen - FBL st.
16 Andreas Thell - CK Ringen st.
17 Jesper Sloth Hansen - Vejen BC st.
18 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense st.
19 Claus Valsted Madsen - Sorø BC st.
20 Mikkel Christiansen - Roskilde CR st.
21 Peter Moll Hjort - ABC st.
22 Michael Buck Kesby - DCR Ballerup st.
23 Jesper Rasmussen - Silkeborg IF Cykling st.
24 Miklos Molnar - Holte Cykel Klub st.
25 Ulrik Vestergaard Jensen - Svendborg CC st.
26 René Gabriel - Greve CC st.
27 Nikolaj Rønhede - Hvidovre CK st.
28 Lars Christian Nørrevang - ABC st.
29 Torsten Bak - Amager CR st.
30 Jonas Arentz Larsen - ABC st.
31 Hans Chr. Bøgelund Hansen - KCK Herlev st.
32 Ron Levy - FBL st.
33 Peter Madsen - Hvidovre CK st.
34 Kasper Bay - Cykling Odense st.
35 Nicolas Møller Henschel - Politiets CA st.
36 Rene Vinter Hasfeldt - Hvidovre CK st.
37 Henrik Bunde - ABC st.
38 Niels Jakob Thomsen - CC Gladsaxe st.
39 Kenneth Berner - Greve CC st.
40 Henrik Lund - Cykling Odense st.
41 Mark R. Sørensen - Brøndby CC st.
42 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød st.
43 Fredrik Bengtsson - CK Ringen st.
44 Thomas Jebjerg - DCR Ballerup st.
45 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted +08:58

Junior
1 Niels Hedekær Olsen - Glud & Marstrand Festina Hobro 02:13:35
2 Mark Sehested Pedersen - Team RCR Junior st.
3 Rasmus Brandstrup Sterobo - Team Odense Junior st.
4 Christian Adelhard Kreutzfeldt - Team RCR Junior +00:30
5 Adrian Udesen - Herning CK +00:33
6 Anders Damgaard Christiansen - Team Odense Junior st.
7 Nicolas Amstrup Madsen - Team RCR Junior st.
8 Dion Jimmy Hansen - Team RCR Junior st.
9 Stefan Linné Jørgensen - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
10 Magnus Damsbo Lund - Lyngby CC st.
11 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup st.
12 Sebastian Lander - Glud & Marstrand Festina Hobro st.
13 Dennis Daniel Christensen - Hvidovre CK st.
14 Chris Skaarup Mortensen - Roskilde CR st.
15 Troels Christensen - ABC st.
16 Jesper Spjuth - Team Cykelcity.se st.
17 Mathias Øllegaard - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
18 Kenneth Hansen - Herning CK st.
19 Alex Clausen - ABC st.
20 Joakim Carlsson - st.
21 James Svarre - HFCK st.
22 Kevin Nyberg Simper - Team Cycling Ringsted st.
23 Morten Skjalm Madsen - Hvidovre CK st.
24 Philip Lindau - Glud & Marstrand Festina Hobro st.
25 Sebastian Hirsch - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
26 Kasper Bergstein Nielsen - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
27 Frederik Frimer Hellesen - CC Hillerød st.
28 Jacob Bech Rasmussen - Svendborg CC st.
29 Robert Pølder - Team Cykelcity.se st.
30 Erik Harring - Team Cykelcity.se st.
31 Anders Bjerremand - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
32 Jannick Berg - ABC st.
33 Rasmus Lenvig Havskov Hansen - Lyngby CC st.
34 Emil Hovmand - Herning CK st.
35 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted +00:44
36 Frederik Nyvang Bacher - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
37 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup st.
38 Mathias Holm - Team Comeat - Ride4Fun Junior st.
39 Laurits Enevoldsen - ABC st.
40 Kasper Gryrdholt Pedersen - Herning CK +01:34
41 Jesper Kousgaard - Herning CK +12:58

D
1 Anders Lawaetz - Hvidovre CK 02:19:23
2 Peter Utzon Berg - Ordrup CC st.
3 Nicolaj Schmidt - Næstved BC st.
4 johnny faust Jacobsen - DCR Ballerup st.
5 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC st.
6 John Pedersen - Nyborg CK st.
7 Christian Brandt Pedersen - FBL st.
8 Christian Dahl Hansen - Ordrup CC +01:13
9 Kristian Slot Pedersen - Hvidovre CK st.
10 Lasse Buur Heisel - Ordrup CC st.
11 Jesper petersen - +01:34
11 Lars Almind - CK Fix +01:34
12 Christian Wang - CK Fix st.
13 Niklas Pentz Freydberg - Cykling Odense st.
14 Kristian Nabe-Nielsen - Roskilde CR st.
15 Jan Bender Nielsen - Nyborg CK st.
16 Anders Møller - Nyborg CK st.
17 Steen Christensen - Lyngby CC st.
18 René Ravnsholt Olsen - Køge CR st.
19 Kim Gundersen - CK Fix st.
20 Jan Bo Pedersen - Næstved BC st.
21 Lars Erik Kron - DCR Ballerup st.
22 Jens Peter Larsen - Slagelse CR st.
23 Ole Møller - Nyborg CK st.
24 Søren Poulsen - Amager CR st.
25 Tommy Knudsen - Nyborg CK st.
26 Claus Madsen - Cykling Odense st.
27 Peter Brøns Christensen - Sorø BC st.
28 Carsten Riis - Vejen BC st.
29 Henrik Meyer Pedersen - Cykling Odense st.
30 Charles-René Madsen - Hvidovre CK st.
31 Henrik Andersen - Ordrup CC st.
32 Christian Henrik Hedegaard - Roskilde CR st.
33 Jimmy Kim Larsen - Amager CR st.
34 Mikkel Worm - Slagelse CR +08:33
35 Avishay Gaziel - Ordrup CC +08:43
36 Michael Hansen - Næstved BC +10:42
37 Claus Vestermann Nielsen - Nyborg CK +12:49
38 Marc Jeppesen - Hvidovre CK +43:07
39 Rasmus Fisker - Amager CR +2:56:31

H40
1 Palle Bøje - Team Cycling Ringsted 02:12:54
2 Jesper Nielsen - Herning CK st.
3 Christian Poulsen - DCR Ballerup st.
4 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub st.
5 Henrik Bandsholm - Holte Cykel Klub +00:26
6 Peter Christensen Laisbo - Hvidovre CK st.
7 Jan Roesgarth - Hvidovre CK st.
8 Henrik Zachariassen - ABC st.
9 Michael Nielsen - Hvidovre CK st.
10 Christian Clausen Mathiesen - Politiets CA st.
11 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR st.
12 Sven Olav Lund - Lyngby CC st.
13 Michael Broge Jensen - CC Hillerød st.
14 Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC st.
15 Kim Lambæk - Kolding BC st.
16 Jan Peter Petersen - Nakskov CC st.
17 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe st.
18 Jan Faber - Greve CC st.
19 Michael Baunsgaard - DCR Ballerup st.
20 Svend-Erik Meulengracht - CC Hillerød st.
21 Palle Søren Hansen - Roskilde CR st.
22 henrik Olsen - CC Hillerød st.
23 Tom Møller Pedersen - CC Gladsaxe st.
24 Jan Per Rudis - Roskilde CR st.
25 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC st.
26 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted st.
27 Boris Erlefred Arnskov Hansen - ABC st.
28 Michael Wolter - Team Cycling Ringsted st.
29 Jens Bjerregaard - CC Hillerød st.
30 Anders Voldby - Roskilde CR st.
31 Anders Hedelund Nielsen - DBC st.
32 Bo Wacker - Roskilde CR st.
33 Peter Riber-Sellebjerg - Amager CR st.
34 Kenneth Kierbyholm - Holbæk CR st.
35 Peter Ross - CC Hillerød st.
36 Claus Jørgensen - Sorø BC st.
37 Jens Christian Melchiorsen - Roskilde CR st.
38 Bo Simonsen - Køge CR st.
39 Jørgen Sørensen - Værløse Farum CK st.
40 steen michael Petersen - Holte Cykel Klub st.
41 Morten Ryan Hansen - DBC +00:37
42 Niels Marquard Jensen - Sorø BC +00:45
43 Lars Dallerup - Cykling Odense +09:46
44 Tommy Petersen - Brøndby CC st.
45 Claus Wårsøe - Cykling Odense +17:26
46 John Bengtsson - Amager CR +3:11:01

H50
1 Frank Reuter - Hvidovre CK 02:18:03
2 Jimmi Johansen - Lyngby CC st.
3 Henrik Peter Jensen - Hvidovre CK st.
3 Klaus Pedersen - Greve CC st.
4 Peter Martin Stenberg - Hvidovre CK st.
5 John Marfelt - Bornholm CC st.
6 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA st.
7 micael Becker - ABC st.
8 Henrik Bjarne Jensen - FBL st.
9 Peer Bjørn Olsen - Bornholm CC st.
10 Anders Lau Jespersen - ABC st.
11 Michael Bornak - CC Hillerød st.
12 Bjarne Hansen - CC Hillerød st.
13 Carsten Lindberg - KCK Herlev st.
14 Mogens Kim Johansen - Faaborg Ski og Motionsklub +00:13
15 Birger Hansen - CC Hillerød +00:17
16 Thomas Kyng - ABC +00:21
17 Ole Johansen - CC Hillerød +05:34
18 Vagn Åkerström - DBC st.
19 steen Olsen - Hvidovre CK +07:15
20 Gert Frank - Greve CC +1:40:56

H60
1 Jørgen Emil Hansen - CC Hillerød 01:34:33
2 Svend Erik Pedersen - Greve CC st.
3 Anders Høj - Skive CK +01:23
4 Ole Hammelsvang Nielsen - HFCK st.
5 Jes Henrik Steen - Lyngby CC st.
6 John Elo Madsen - HFCK st.
7 Jørgen Bengtsen - ABC st.
8 Jelle Simonsen - Team Cycling Ringsted st.
9 Henrik Rasmussen - HFCK st.
10 Thomas Spread Campion - CC Hillerød st.
11 Kjeld Ole Hansen - Nakskov CC st.
12 Lasse Nellemose - Team Cycling Ringsted st.
13 Torben Christen Søegaard - ABC st.
14 Jørgen Christensen - Ordrup CC st.
15 Ole Vinge Olsen - CC Hillerød st.
16 Peter Leedsager - Greve CC st.
17 Frank Meyer - CC Hillerød st.
18 Ole Søstrup Andersen - Holbæk CR st.
19 Børge Bundgaard Sørensen - Greve CC st.
20 Mogens Rasmussen - Nakskov CC st.
21 Helge Ingemann Petersen - Team Cycling Ringsted st.
22 Jørgen Amping - CK Kronborg st.
23 Steen Florager - Team Cycling Ringsted +02:26
24 Leif Aage Nielsen - Politiets CA +05:07
25 kell Wohlert - Greve CC +09:55
26 Allan Hansen - Team Cycling Ringsted +10:01
27 Gert Hansen - LFCK st.
28 Frank Andersen - Slagelse CR st.

Dame A
1 Iben Bohé - CC Hillerød 02:13:21
2 Betina Cramer - Greve CC st.
3 Anette Berg - Sorø BC +09:18
4 Bente Jensen - Hvidovre CK st.
5 Lone Drejer - Køge CR +21:57

Dame B
1 Mette Vesterager Petersen - ABC 01:33:57
2 Maria Ramsdahl - CC Gladsaxe +02:02
3 Camilla Larsen - ABC st.
4 Tilina Levin - sverige st.
4 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets CA st.
5 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød st.
6 Hanne Bøje - Team Cycling Ringsted +06:55
7 Christel Bjerre Bæk - Hvidovre CK st.

Dame Junior
1 Michelle Lauge Jensen - CC Hillerød 01:29:16
2 Pernille Ott Frendorf - Greve CC +05:03
3 Mette Meyer - Køge CR +08:35
4 Edit Wilson - Borås CA +15:49

Ungdom
1 Mathias Møller Nielsen - Hvidovre CK 01:28:30
2 Alexander Kamp - Køge CR +00:03
3 Joachim Clausen - Team Cycling Ringsted st.
4 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cycling Ringsted st.
5 Jakob Olsen - HFCK st.
6 Rasmus Hestbek Lund - Køge CR st.
7 Casper Folsach - DCR Ballerup st.
8 Emil Nygaard Vinjebo - Team Cycling Ringsted +00:41
9 Mads Elkjær Møller - Holbæk CR st.
10 Jakob Bertelsen - Hvidovre CK st.
11 Fredrik Lind Plesner - Lyngby CC st.
12 Simon Gaál - Næstved BC st.
13 Andreas Rifsdal Jedig - Greve CC st.
14 Michael Brønnum Schultz - Amager CR st.
15 Rune Marseen Jensen - Næstved BC st.
16 Jacob Szymula - Nakskov CC st.
17 Jonas Nordkroggaard - Roskilde CR st.
18 Uggla Niclas - st.
18 Sarwe Johansen - st.
18 Agge Pedersen Hagstrøm - Køge CR st.
19 Andre´ Haubroe Larsen - Sorø BC st.
20 Jon van Dijk Nielsen - Hvidovre CK st.
21 Filip Sørensen - CC Gladsaxe st.
22 Nicklas Parbst - Hvidovre CK st.
23 Daniel Crone - Sorø BC st.
24 Alexander Simonsen - Køge CR st.
25 Jacob Molin Nielsen - Roskilde CR st.
26 Mathias Kaltoft - Bornholm CC st.
27 Kristian Krog - Køge CR st.
28 Kasper Dahl Thygesen - DCR Ballerup st.
29 Jeppe Tølløse - Lyngby CC +00:49
30 Morten Søgaard Madsen - Roskilde CR st.
31 Rasmus Correl Roesgarth - Hvidovre CK st.
32 Thomas Juel Ammitsøe - Lyngby CC +00:54
33 Steffen Thomsen - DCR Ballerup st.
34 Nicolai Christensen - Amager CR +01:03
35 Simon Rud Nielsen - CK Fix +01:25
36 Kristian Dahl - CK Fix +06:04
37 Sebastian Juul - Næstved BC +10:57
38 Johannes Brasen Kidmose - Holbæk CR +11:35
39 Joachim Heyn - Nakskov CC st.
40 Mikkel Marcussen - Slagelse CR +22:50
41 Andreas Tvermoes Noe - Slagelse CR st.

Ældste Drenge
1 Alexander Atzen Sacht - Næstved BC 01:05:32
2 Mathias Wickmann Krigbaum - DCR Ballerup st.
3 Emil Ravnsholt Olsen - Køge CR +03:10
4 Mads Corell - Næstved BC st.
5 Alexandar Lander - Køge CR st.
6 Christoffer Lisson - Tissø Cykel Ring st.
7 Andreas Pihl Nielsen - Hvidovre CK st.
8 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - CK Fix st.
9 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - CC Gladsaxe st.
10 Søren Martinus Walter Engberg - CC Hillerød st.
11 Mikkel Engelbrecht Nielsen - HFCK st.
12 Joakim Holm Buch - HFCK st.
12 Tobias Mørch Kongstad - Amager CR st.
13 Mathias Emil Thurup Laursen - CC Gladsaxe st.
14 Oliver Almind - CK Fix st.
15 Magnus Bak Klaris - Amager CR st.
16 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted st.
17 Oliver Jensen - Team Cycling Ringsted st.
18 David Møller - Lyngby CC st.
19 Emil Wang - CK Fix st.
20 Lasse Mortensgaard - CK Fix st.
21 Janik Gall - CK Fix st.
22 Rasmus Bøgh Wallin - CC Gladsaxe st.
23 Emil Øllegaard - Hvidovre CK st.
24 Jonas Poulsen - DCR Ballerup st.
25 Mathias Vestergaard Christensen - Hvidovre CK st.
26 kristoffer Dahl - HFCK st.
27 Helmut Wacker - Roskilde CR st.
28 Frederik Bohé Jørgensen - CC Hillerød +07:15
29 Daniel Hartvig - Greve CC +07:23
30 Piet Kobusch Simonsen - Lyngby CC +16:46
31 Jakob Hjartsø Mortensen - Amager CR +20:56
32 Tobias Reinhold Jacobsen - Næstved BC +21:51

Ældste Pige
1 Emma Johansen - Faaborg Ski og Motionsklub 01:08:46
2 Amanda Marie Dyrkilde - Køge CR st.
3 Stine Ambrosiusen - CC Hillerød st.
4 Anika Rasmussen - Cykling Odense +13:35
5 Simone Kratholm - Amager CR +18:34

Mellemste Drenge
1 Andreas Stokbro - CK Fix 37:45:00
2 Jonas Wang - CK Fix st.
3 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring st.
4 Niklas Larsen - Slagelse CR st.
5 Peter Gylling - CK Fix st.
6 Marius Brasen Kidmose - Holbæk CR st.
7 Christian Wagner - Team Cycling Ringsted st.
8 Gustav Chalmer Vinding - Hvidovre CK st.
9 Andreas Lund Andresen - HFCK st.
10 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup st.
11 Markus Søe Jensen - Slagelse CR st.
12 Mads Olander Hjort - Næstved BC st.
13 Jonas Petersen - Slagelse CR st.
14 Rasmus Ambrosiusen - CC Hillerød st.
15 Kasper Lindegaard Petersen - Roskilde CR st.
16 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup st.
17 Mike Fischer Dourleijn - Korsør CC st.
18 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted st.
19 Anders Mielke - Roskilde CR +00:10
20 Malte Karlshøj - Bornholm CC +00:13
21 Jacob Espander Clemen - HFCK st.
22 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde CR +00:18
23 Daniel o Jensen - Næstved BC st.
24 Mark Frederiksen - CC Hillerød +02:47
25 Emil steen Lassen - CC Hillerød +02:53
26 Bjarke Andersen - DCR Ballerup +04:25
27 Lukas Sydel Harder - CK Fix +04:28
28 Peter Hentze - Amager CR +42:10

Mellemste Pige
1 Lise Martina Engberg - CC Hillerød 37:45:00
2 Yasmin Jensen - Næstved BC +01:42

Yngste Drenge
1 Julius Johansen - CC Hillerød 18:26
2 Ludvig Wacker - Roskilde CR +00:12
3 Oliver Errebo - CK Fix st.
4 Mathias Bressendorff Jacobi - Greve CC st.
5 Sebastian Olsen - CC Hillerød +00:22
6 Eskild Rønhede - CK Fix st.
7 Niklas Letholm Patino - Holbæk CR st.
8 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix +01:18
9 Sander Andersen - DCR Ballerup +02:00
10 Nicolaj Lundberg Petersen - Team Cycling Ringsted +02:23
11 Oliver Comprés Poulsen - CC Hillerød +03:45

Yngste Pige
1 Caroline Bohé - CC Hillerød 18:49
2 Mie Olander Hjort - Næstved BC st.

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER