Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
God aften for VM-sølvvinder

God aften for VM-sølvvinder

24. oktober 2014 10:04Foto: Ian Terry

Mathias Linderod sejrede tre gange torsdag aften ved DBC's stævne i Ballerup Super Arena, hvor han også blev hyldet for sommerens VM-sølv i scratch for juniorer. I parløbet var Simon Bigum og Elias Helleskov Busk dog bedst.

Annonce

Linderod skulle hyldes hele fire gange i Ballerup Super Arena torsdag aften. Den ene havde han allerede gjort sig fortjent til i august i Sydkorea, da han ved junior-VM i banecykling fik sølv i scratch. Også den nykråede veteranverdensmester Henrik Scharling blev hyldet for sin guldmedalje i 3000 m individuelt forfølgelsesløb i klassen mænd 35-39 år.

 

Allerede inden denne hyldest var Linderod ude på første æresrunde, da han sammen med holdkammeraterne på CEC Amager var hurtigst i El-installatør Claus Dalsgaards 4000 m holdmatch. Juniorrytterne var knap fire sekunder bedre end de nærmeste rivaler fra Team Vivelo IBT Isolering.

 

Individuelle sejre

Den spurtstærke Amager-rytter fortsatte med at slå eliten, da det senere bød på pointløb. Linderod vandt de første to af i alt seks spurter og lagde sig dermed komfortabelt i front. Simon Bigum og Mathias Lindberg nærmede sig senere i løbet Linderod, men de kunne ikke hente ham, og han vandt løbet med 16 point mod ti til Bigum og ni til Lindberg.

 

Også i scratch var Linderod hurtigst. Efter et ganske højt tempo var ingen for alvor kommet væk fra feltet, der dermed skulle afgøre løbet i en massespurt. Med en stærk spurt kom Linderod på sidste meter forbi Simon Bigum og sikrede sig dermed aftenens tredje sejr.

 

Bigum tog revanche i parløb

Efter to andenpladser var Simon Bigum dog ikke slået af pinden, og i parløb dannede han par nummer 7 med Elias Helleskov Busk. Den duo var svær at hamle op med, og især i løbets slutfase var det tydeligt, at de var banens stærkeste par.

 

I fjerde og femte af de i alt seks spurter vandt parret og kunne til sidst blot kontrollere, at ingen vandt en omgang inden løbets afslutning. Det gjorde de uden problemer og vandt løbet foran Casper Juel Jensen/Nichlas Eberhardt Sørensen og Næstved-duoen Mathias Dahl Pedersen/Mads Olander Hjort.

 

Resultater fra alle stævnets løb

 

1. start - El-installatør Claus Dalsgaards 4000 m holdmatch
1 CEC Amager 4:27,46
Matias Linderod
Andreas Stokbro
Rasmus Wallin
Magnus Bak Klaris

2 Team Vivelo IBT Isolering 4:31,11
Martin Hammer
Casper Juel Jensen
Nichlas Eberhardt Sørensen
Henrik Scharling

3 ABC 4:53,88
Ulrik Thomsen
Martin Printz
Lasse Jacobsen
Kristoffer Damberg

4 CK Aarhus 1 5:08,75
Florian Schneider
Hans Helleshøj Buch
Jens Frederik Hesse Thomasen
Johannes Ollerup Sall

5 CK Aarhus 2 5:31,55
Jakob Albertsen
Johan Tiedemann Langballe
Mikkel Hjortkvist Skovgaard
Svend Helleshøj Buch

2. start - 12 omg. Scratch (Damer)
1 Josephine Hansen - Amager CR
2 Lotte Reuter - Politiets Idrætsforening
3 Anne Bøg - ABC
4 Stine Ambrosiusen - CC Hillerød
5 Merete Andersen - ABC
6 Rikke Kristensen - DBC

3. start - 20 omg. Pointløb (U17)
1 Julius Johansen - CC Hillerød 13
2 Oliver Frederiksen - Greve CC 8
3 Mathias Malmberg - CK Fix 5
4 Martin Mollerup - CK Kronborg 4
5 Oskar Palm - Höllviken CK 3
6 Mathias Larsen - Roskilde CR 3
7 Lucas Gude - KCK Herlev 3
8 Marcus Hansen - Greve CC 2
9 Kristian Eriksen - CK Fix 1
10 Sander Andersen - DCR Ballerup 1
11 Malthe Munch - CK Fix 1
12 Anders Lilliendal - Cykling Odense 0
13 Kristian Hessel - CK Fix 0
14 Andreas Holst-Kruse - CK Fix 0
15 Thomas Kaspersen - KCK Herlev 0
16 Jakob Søndergaard - Sydkysten Cycling 0
17 Mads Rasmussen - CK Fix 0
18 Magnus Tuxsen 0
19 Johan Langballe - CK Aarhus 0
20 Anton Hansen - TC Ringsted 0
21 Philip Bach - Amager CR 0
22 Emil Laakkonen - Cykling Odense 0
23 Mads Thomassen - Ordrup CC 0
24 Tobias Wiwe Rasmussen 0
25 Rasmus Dahlmann - Greve CC 0
26 Thomas Rasmussen - CK Fix 0
 

Udgået

DNF Jonas Laakkonen - Cykling Odense
DNF Svend Buch - CK Aarhus
DNF Mikkel Skovgaard - CK Aarhus
DNF Jakob Albertsen - CK Aarhus

4. start - Udskilningsløb (Klasse B)
1 Kim Jensen - Slagelse CR
2 Michael Berling - CK Aarhus
3 Tim Bendtsen - Holbæk cykelsport
4 Gustav Haislund - ABC
5 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger
6 Ulrik Thomsen - ABC
7 Lars Schmidt - Hvidovre Cykelklub
8 Johannes Sall - CK Aarhus
9 Michelle Quaade - Amager CR
10 Dennis Egevang - DBC
11 Florian Schneider - CK Aarhus
12 Jens Thomsen - Cykle Klubben Aarhus
13 Martin Esberg - DBC
14 Hans Buch - CK Aarhus
15 Amalie Winther Olsen - Boretti CT

5. start - Scratch (U19)
1 Frederik Rodenberg Madsen - DCR Ballerup
2 Rasmus Bøgh Wallin - CEC Amager
3 Timothy Bertol Hansen - Ordrup CC
4 Martin Frank - Riwal Cycling Climacell
5 Andreas Kron - DCR Ballerup
6 Tim Vang Cronqvist - DCR Ballerup
7 Andreas Stokbro - Cycling Copenhagen
8 Mads Olander Hjort - Team Pythonpro.com
9 Mathias Dahl Pedersen - Team PythonPro.com
10 Bjarke Andersen - DCR Ballerup
11 Anders Fynbo - Odder CK
12 Martin Printz - Team ABC Junior
13 Christian Damgaard - Lyngby CC
14 Kenneth Quistgaard - Køge CR
15 Thor Mørup Prødel - CK Fix
16 Mark Frederiksen - CK Kronborg
17 Rasmus Nejrup - Roskilde CR
18 Arne Birkemose - Cykling Odense
19 Marc Sehested - Team CEC-Amager
20 Anders Mielke - Roskilde CR
21 Christian Larsen - Team Keldberg Roskilde
22 Jacob Michelsen

6. start - 24 omg. Pointløb (Klasse A)
1 Mathias Linderod - Cycling Copenhagen 16
2 Simon Bigum - Randers CK 10
3 Mathias Lindberg - DCR Ballerup 9
4 Jonas Poulsen - Christina Wacthes - Kuma 8
5 Nichlas Eberhardt Sørensen - Team Vivelo - IBT Isolering 5
6 Casper Juel Jensen - Team Vivelo - IBT Isolering 5
7 Emil Sørensen - Bornholm Pro Cycling 3
8 Jacob Mørkøv - ABC 3
9 Elias Helleskov Busk - Start-Trigon Cycling 3
10 Magnus Bak Klaris - CEC Amager 2
11 Kristoffer Damberg - ABC 2
12 Sebastian Hartvigsen - Frederiksberg BL 0

7. start - Spurtløb (U17)
1 Lucas Gude - KCK Herlev
2 Mathias Larsen - Roskilde CR
3 Martin Mollerup - CK Kronborg
4 Johan Langballe - CK Aarhus
5 Malthe Munch - CK Fix
6 Oskar Palm - Höllviken CK
7 Kristian Eriksen - CK Fix
8 Anders Lilliendal - Cykling Odense
9 Julius Johansen - CC Hillerød
10 Sander Andersen - DCR Ballerup
11 Rasmus Dahlmann - Greve CC
12 Mathias Malmberg - CK Fix
13 Tobias Wiwe Rasmussen
14 Andreas Holst-Kruse - CK Fix
15 Jonas Laakkonen - Cykling Odense
16 Emil Laakkonen - Cykling Odense
17 Kristian Hessel - CK Fix
18 Mads Thomassen - Ordrup CC
19 Philip Bach - Amager CR
20 Anton Hansen - TC Ringsted
21 Oliver Frederiksen - Greve CC
22 Magnus Tuxsen
23 Jakob Søndergaard - Sydkysten Cycling
24 Mads Rasmussen - CK Fix
25 Marcus Hansen - Greve CC
26 Svend Buch - CK Aarhus
27 Thomas Kaspersen - KCK Herlev
28 Mikkel Skovgaard - CK Aarhus
29 Jakob Albertsen - CK Aarhus
30 Thomas Rasmussen - CK Fix

8. start - 24 omg. Scratch (Klasse B)
1 Henrik Scharling - Sydkystens Cycling
2 Tim Bendtsen - Holbæk cykelsport
3 Kim Jensen - Slagelse CR
4 Johannes Sall - CK Aarhus
5 Michael Berling - CK Aarhus
6 Gustav Haislund - ABC
7 Lars Schmidt - Hvidovre Cykelklub
8 Florian Schneider - CK Aarhus
9 Dennis Egevang - DBC
10 Jens Thomsen - Cykle Klubben Aarhus
11 Hans Buch - CK Aarhus
12 Ulrik Thomsen - ABC
13 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger
14 Michelle Quaade - Amager CR
 

1 omgang efter

15 Amalie Winther Olsen - Boretti CT
 

Udgået

DNF Martin Esberg - DBC

9. start - 20 omg. Pointløb (Damer)
1 Josephine Hansen - Amager CR 38
2 Lotte Reuter - Politiets Idrætsforening 10
3 Anne Bøg - ABC 2
4 Merete Andersen - ABC 0
5 Rikke Kristensen - DBC 0
6 Stine Ambrosiusen - CC Hillerød 0

10. start - Udskilningsløb (U19)
1 Frederik Rodenberg Madsen - DCR Ballerup
2 Andreas Stokbro - Cycling Copenhagen
3 Andreas Kron - DCR Ballerup
4 Christian Larsen - Team Keldberg Roskilde
5 Timothy Bertol Hansen - Ordrup CC
6 Mads Olander Hjort - Team Pythonpro.com
7 Tim Vang Cronqvist - DCR Ballerup
8 Jacob Michelsen
9 Martin Printz - Team ABC Junior
10 Mathias Dahl Pedersen - Team PythonPro.com
11 Thor Mørup Prødel - CK Fix
12 Arne Birkemose - Cykling Odense
13 Rasmus Bøgh Wallin - CEC Amager
14 Marc Sehested - Team CEC-Amager
15 Bjarke Andersen - DCR Ballerup
16 Mark Frederiksen - CK Kronborg
17 Anders Fynbo - Odder CK
18 Martin Frank - Riwal Cycling Climacell
19 Kenneth Quistgaard - Køge CR

11. start - 24 omg. Scratch (Klasse A)
1 Mathias Linderod - Cycling Copenhagen
2 Simon Bigum - Randers CK
3 Mathias Lindberg - DCR Ballerup
4 Nichlas Eberhardt Sørensen - Team Vivelo - IBT Isolering
5 Elias Helleskov Busk - Start-Trigon Cycling
6 Magnus Bak Klaris - CEC Amager
7 Emil Sørensen - Bornholm Pro Cycling
8 Jonas Poulsen - Christina Wacthes - Kuma
9 Kristoffer Damberg - ABC
10 Casper Juel Jensen - Team Vivelo - IBT Isolering
11 Jacob Mørkøv - ABC
12 Sebastian Hartvigsen - Frederiksberg BL

12. start - 60 omg. Parløb (U17)
1 Julius Johansen - Kristian Eriksen 12
2 Kristian Hessel - Lucas Gude 2
 

1 omgang efter

3 Mathias Larsen - Anders Lilliendal 22
4 Malthe Munch - Mathias Malmberg 13
5 Rasmus Dahlmann - Oliver Frederiksen 3
6 Sander Andersen - Magnus Tuxsen 0
7 Andreas Holst-Kruse - Martin Mollerup 0
8 Anton Hansen - Johan Langballe 0
 

2 omgange efter

9 Thomas Kaspersen - Oskar Palm 0
 

3 omgange efter

10 Jonas Laakkonen - Tobias Wiwe Rasmussen 0
 

4 omgange efter

11 Marcus Hansen - Svend Buch 3
12 Jakob Søndergaard - Mads Rasmussen 0
 

7 omgange efter

13 Mikkel Skovgaard - Jakob Albertsen 0

13. start - 30 km parløb (Elite)
1 Simon Bigum - Elias Helleskov Busk 25
2 Nichlas Eberhardt Sørensen - Casper Juel Jensen 19
3 Mads Olander Hjort - Mathias Dahl Pedersen 11
4 Mathias Linderod - Jacob Michelsen 6
5 Andreas Stokbro - Christian Larsen 5
6 Mathias Lindberg - Jonas Poulsen 3
7 Magnus Bak Klaris - Rasmus Bøgh Wallin 2
8 Frederik Rodenberg Madsen - Andreas Kron 1
 

1 omgang efter

9 Bjarke Andersen - Arne Birkemose 0
 

3 omgange efter

10 Michael Berling - Martin Mollerup 0
 

4 omgange efter

11 Gustav Haislund - Anders Fynbo 0
 

8 omgange efter

12 Kenneth Quistgaard - Thor Mørup Prødel 0
 

Udgået

DNF Frederik Schwartz - Martin Frank
DNF Tim Vang Cronqvist - Martin Printz

 

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Amstel Gold Race Ladies(1.WWT) 18/04

Gipuzkoa Klasika(1.1) 18/04

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04

La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04

Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04

EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 23/04-25/04

E3 Saxo Bank Classic(1.1) 24/04

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 25/04

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 25/04

EPZ Omloop van Borsele(1.1) 25/04

Tour de Romandie(2.UWT) 27/04-02/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

MANGLER DU CYKELTØJ? VELOMIO.COM - SØGEMASKINEN FOR CYKLER OG UDSTYR