Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

God start for Team Vision Bikes i Irland

God start for Team Vision Bikes i Irland

20. maj 2007 21:000

Michael Johansen sad i udbrud over 130 kilometer af første etape af FDB Insurance RAS i Irland.

Først ti kilometer før mål blev feltet samlet, og det hele endte i en massespurt med estiske Mart Ojavee (Team Kalec Chocolate), som hurtigste mand.

Michael Johansen havde fem følgesvende i udbruddet og samlede tidsbonus nok til, at han ligger nummer syv samlet, og samtidig er han nummer tre i bjergkonkurrencen.

"I forhold til hvad vi kan vente i de kommende dage, var det en blød etape," fortæller sportsdirektør Jimmi Madsen fra Irland. Han var naturligvis tilfreds med Michael Johansens indsats, men kunne også glæde sig over, at Benjamin Justesen viste god form.

"Under jagten på udbryderne knækkede feltet over på en kategori 2 stigning, men Benjamin sad uden problemer med blandt de forreste tyve."

"Da feltet blev samlet, bad jeg rytterne om at holde Michael fremme i front, hvis der skulle opstå huller, og det lykkedes uden problemer," siger Jimmi Madsen, der havde alle sine ryttere med hovedfeltet hjem.

Også Glenn Bak, der kører for irske Murphy & Gunn, sad med hovedfeltet hjem.

Resultat af 1. etape
1 Mart Ojavee - Estonia Kalev Chocolate 3.52.44 (40.48 km/t)
2 Paidi O'Brien - Ireland Murphy & Gunn
3 Petr Pucelik - Czech Rep. Sparta Praha
4 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada
5 Mark Scanlon - Ireland Subway
6 Yvo Kusters - Netherlands
7 Robin Chaigneau - Netherlands
8 Benjamin Hill - Germany Stevens-Von-Hacht
9 René Birkenfeld - Germany Stevens-Von-Hacht
10 Mark Cassidy - Ireland Murphy & Gunn
11 Nico Graf - Germany Thuringer Energy
12 Marcel Barth - Germany Thuringer Energy
13 Alain Van der Velde - Netherlands
14 Peter Herzig - Australia FRF Couriers Nswis
15 Eugene Moriarty - Meath Myhome.Ie/BDBC
16 David McCann - Ireland Subway
17 Peter McDonald - Australia FRF Couriers Nswis
18 Sean Lacey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
19 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada
20 Llewellyn Byrne - North England West Pennine
21 Jason Hegert - Australia FRF Couriers Nswis
22 Conor McGrath - Waterford Comeragh CC
23 Graham Briggs - Britain Stena Line / Recycling
24 Brian Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers
25 Padraig Marrey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
26 Mick Mulcahy - Kildare Murphy Surveys
27 Ricardo Van der Velde - Netherlands
28 Zdenek Krizek - Czech Rep. Sparta Praha
29 Don Feighery - Waterford Comeragh CC
30 Craig Sweetman - Meath M.Donnelly Cycleways
31 Ondrej Pavek - Czech Rep. Sparta Praha
32 Dennis Kreder - Netherlands
33 Ryan Bonser - Britain Stena Line / Recycling
34 Alo Jakin - Estonia Kalev Chocolate
35 Ben Raby - Kodak Gallery Sierra Nevada
36 Simon Jensen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
37 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
38 Stephen O'Sullivan - Meath Myhome.Ie/BDBC
39 David Brennan - Kerry Earl Of Desmond
40 Derek Burke - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
41 Ashley Brown - Team Sportscover
42 Wayne Randle - Team Sportscover
43 Josh Thornton - Kodak Gallery Sierra Nevada
44 Dominique Perras - Kelly Benefit Strategies
45 Scott McDonald - Meath Myhome.Ie/BDBC
46 Stephen Gallagher - Ireland Murphy & Gunn
47 Michael O'Reilly - Cork Omega Designs Ltd
48 Markku Ainsalu - Estonia Kalev Chocolate
49 Simon Holt - Britain Stena Line / Recycling
50 Brian Taaffe - Meath M.Donnelly Cycleways
51 Chris Jory - Australia FRF Couriers Nswis
52 Dan Bowman - Kelly Benefit Strategies
53 Silvar Kibur - Estonia Kalev Chocolate
54 Mark Walters - Kodak Gallery Sierra Nevada
55 Toby Neave - Surrey
56 Miceál Concannon - Kerry Earl Of Desmond
57 Michael Johansen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
58 Justin Spinelli - Kelly Benefit Strategies
59 Matthew Green - Surrey
60 Tony Martin - Germany Thuringer Energy
61 Marcin Bialoblocki - Team Sportscover
62 Chris Newton - Britain Stena Line / Recycling
63 Mads Bugge - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
64 Paul Delahunty - Surrey
65 Richard Eastham - North England West Pennine
66 Glenn Bak - Ireland Murphy & Gunn
67 Sonke Thiel - Germany Stevens-Von-Hacht
68 Simon Kelly - Ireland Murphy & Gunn
69 Johannes Sickmuller - Germany Stevens-Von-Hacht
70 Yannick Tiedt - Germany Stevens-Von-Hacht
71 Adrian Hederman - Meath M.Donnelly Cycleways
72 Benjamin Justesen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
73 Ronan McLaughlin - Down Mar Properties
74 Daire McCaughley - Armagh Big Picture Dev
75 Alan Carey - Dublin Usher Insulations
76 Kieran Downey - Armagh Big Picture Dev
77 Paul Vaughan - Kildare Murphy Surveys
78 Paul Griffin - Ireland Subway
79 James Lattimore - Dublin Eurocycles -Eurobaby
80 Adam Armstrong - Dublin Usher Insulations
81 Michael Butler - Kerry Earl Of Desmond
82 Brian Kenneally - Meath Myhome.Ie/BDBC
83 Patrick Gretsch - Germany Thuringer Energy
84 Ciaran Cassidy - Meath M.Donnelly Cycleways
85 Josef Soukup - Czech Rep. Sparta Praha
86 Isaac Speirs - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
87 Ben Pochee - Surrey
88 Florian Frohn - Germany Thuringer Energy
89 Brendan Brooks - Australia FRF Couriers Nswis
90 Tomas Hruby - Czech Rep. Sparta Praha
91 Richard Simmonds - Surrey
92 Cian Hogan - Kerry Earl Of Desmond
93 Hugh Mulhearne - Tipperary Dan Morrissey
94 Aidan Crowley - Meath Myhome.Ie/BDBC
95 Michael Fitzgerald - Tipperary Dan Morrissey
96 Tom Fanning - Waterford Comeragh CC
97 Ryan Roth - Kelly Benefit Strategies
98 Mark Nestor - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
99 Tom Diggle - Britain Stena Line / Recycling
100 David Mulholland - Armagh Big Picture Dev
101 John Charlsworth - Team Sportscover
102 Neil Delahaye - Dublin Usher Insulations
103 Colm Bracken - Kildare Murphy Surveys
104 Conor Murphy - Dublin Usher Insulations
105 Patrick Moriarty - Cork Omega Designs Ltd
106 Raymond Clarke - Tipperary Dan Morrissey
107 Stephen Surdival - Dublin DTC Orwell Wheelers
108 John O'Brien - Tipperary Dan Morrissey
109 Michael Hennessy - Cork Omega Designs Ltd
110 Michael Storan - Kildare Newbridge ReMax
111 Ben Lieberson - Cork Omega Designs Ltd
112 Dermot Nally - Ireland Subway
113 Rory Wyley - Tipperary Dan Morrissey
114 Mark Lovatt - Team Sportscover
115 David Peelo - Kildare Murphy Surveys
116 Matthew Ward - Dublin Usher Insulations
117 Kevin Donagher - Dublin DTC Orwell Wheelers
118 Nick Waite - Kelly Benefit Strategies
119 Nathan Jones - Kildare Newbridge ReMax
120 Chris Belsham - North England West Pennine 0.32
121 Roger Aiken - Armagh Big Picture Dev
122 Andrei Mustonen - Estonia Kalev Chocolate 0.42
123 Martyn Irvine - Ireland Subway 3.16
124 Thomas O'Flaherty - Kerry Earl Of Desmond
125 Noel McGlynn - Kildare Murphy Surveys 3.37
126 Cormac O'Shea - Kildare Newbridge ReMax 4.02
127 Dave McLoughlin - Dublin DTC Orwell Wheelers 5.04
128 Paul Wright - North England West Pennine 14.34
129 Myles McCorry - Armagh Big Picture Dev 14.42
130 Tony Kemp - Cork Omega Designs Ltd 16.05
131 Frank O'Connor - Meath M.Donnelly Cycleways
132 Frank Dunne - Waterford Comeragh CC 22.53
133 Robin Kelly - Waterford Comeragh CC
134 Peter Hey - North England West Pennine
135 Richard Malone - Kildare Newbridge ReMax
136 Frank O'Leary - Kildare Newbridge ReMax
137 John Neill - Down Mar Properties
138 John-Paul Lyons - Dublin Eurocycles -Eurobaby
139 Barry Mullin - Down Mar Properties
140 Brendan Kirk - Down Mar Properties
141 Jonathan Gormley - Down Mar Properties
142 Colm Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers
143 Noel Moloney - Dublin Eurocycles -Eurobaby

Udgået på 1. etape
DNF Dave Reilly - Dublin Eurocycles -Eurobaby

Samlet stilling efter 1. etape
1 Mart Ojavee - Estonia Kalev Chocolate 3.52.34
2 Ricardo Van der Velde - Netherlands 0.03
3 Paidi O'Brien - Ireland Murphy & Gunn 0.04
4 Petr Pucelik - Czech Rep. Sparta Praha 0.06
5 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada
6 Ondrej Pavek - Czech Rep. Sparta Praha 0.08
7 Michael Johansen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel 0.09
8 Simon Kelly - Ireland Murphy & Gunn
9 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada 0.10
10 Mark Scanlon - Ireland Subway
11 Yvo Kusters - Netherlands
12 Robin Chaigneau - Netherlands
13 Benjamin Hill - Germany Stevens-Von-Hacht
14 René Birkenfeld - Germany Stevens-Von-Hacht
15 Mark Cassidy - Ireland Murphy & Gunn
16 Nico Graf - Germany Thuringer Energy
17 Marcel Barth - Germany Thuringer Energy
18 Alain Van der Velde - Netherlands
19 Peter Herzig - Australia FRF Couriers Nswis
20 Eugene Moriarty - Meath Myhome.Ie/BDBC
21 David McCann - Ireland Subway
22 Peter McDonald - Australia FRF Couriers Nswis
23 Sean Lacey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
24 Llewellyn Byrne - North England West Pennine
25 Jason Hegert - Australia FRF Couriers Nswis
26 Conor McGrath - Waterford Comeragh CC
27 Graham Briggs - Britain Stena Line / Recycling
28 Brian Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers
29 Padraig Marrey - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
30 Mick Mulcahy - Kildare Murphy Surveys
31 Zdenek Krizek - Czech Rep. Sparta Praha
32 Don Feighery - Waterford Comeragh CC
33 Craig Sweetman - Meath M.Donnelly Cycleways
34 Dennis Kreder - Netherlands
35 Ryan Bonser - Britain Stena Line / Recycling
36 Alo Jakin - Estonia Kalev Chocolate
37 Ben Raby - Kodak Gallery Sierra Nevada
38 Simon Jensen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
39 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
40 Stephen O'Sullivan - Meath Myhome.Ie/BDBC
41 David Brennan - Kerry Earl Of Desmond
42 Derek Burke - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
43 Ashley Brown - Team Sportscover
44 Wayne Randle - Team Sportscover
45 Josh Thornton - Kodak Gallery Sierra Nevada
46 Dominique Perras - Kelly Benefit Strategies
47 Scott McDonald - Meath Myhome.Ie/BDBC
48 Stephen Gallagher - Ireland Murphy & Gunn
49 Michael O'Reilly - Cork Omega Designs Ltd
50 Markku Ainsalu - Estonia Kalev Chocolate
51 Simon Holt - Britain Stena Line / Recycling
52 Brian Taaffe - Meath M.Donnelly Cycleways
53 Chris Jory - Australia FRF Couriers Nswis
54 Dan Bowman - Kelly Benefit Strategies
55 Silvar Kibur - Estonia Kalev Chocolate
56 Mark Walters - Kodak Gallery Sierra Nevada
57 Toby Neave - Surrey
58 Miceál Concannon - Kerry Earl Of Desmond
59 Justin Spinelli - Kelly Benefit Strategies
60 Matthew Green - Surrey
61 Tony Martin - Germany Thuringer Energy
62 Marcin Bialoblocki - Team Sportscover
63 Chris Newton - Britain Stena Line / Recycling
64 Mads Bugge - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
65 Paul Delahunty - Surrey
66 Richard Eastham - North England West Pennine
67 Glenn Bak - Ireland Murphy & Gunn
68 Sonke Thiel - Germany Stevens-Von-Hacht
69 Johannes Sickmuller - Germany Stevens-Von-Hacht
70 Yannick Tiedt - Germany Stevens-Von-Hacht
71 Adrian Hederman - Meath M.Donnelly Cycleways
72 Benjamin Justesen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
73 Ronan McLaughlin - Down Mar Properties
74 Daire McCaughley - Armagh Big Picture Dev
75 Alan Carey - Dublin Usher Insulations
76 Kieran Downey - Armagh Big Picture Dev
77 Paul Vaughan - Kildare Murphy Surveys
78 Paul Griffin - Ireland Subway
79 James Lattimore - Dublin Eurocycles -Eurobaby
80 Adam Armstrong - Dublin Usher Insulations
81 Michael Butler - Kerry Earl Of Desmond
82 Brian Kenneally - Meath Myhome.Ie/BDBC
83 Patrick Gretsch - Germany Thuringer Energy
84 Ciaran Cassidy - Meath M.Donnelly Cycleways
85 Josef Soukup - Czech Rep. Sparta Praha
86 Isaac Speirs - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
87 Ben Pochee - Surrey
88 Florian Frohn - Germany Thuringer Energy
89 Brendan Brooks - Australia FRF Couriers Nswis
90 Tomas Hruby - Czech Rep. Sparta Praha
91 Richard Simmonds - Surrey
92 Cian Hogan - Kerry Earl Of Desmond
93 Hugh Mulhearne - Tipperary Dan Morrissey
94 Aidan Crowley - Meath Myhome.Ie/BDBC
95 Michael Fitzgerald - Tipperary Dan Morrissey
96 Tom Fanning - Waterford Comeragh CC
97 Ryan Roth - Kelly Benefit Strategies
98 Mark Nestor - Dublin Murphy & Gunn Newlyn
99 Tom Diggle - Britain Stena Line / Recycling
100 David Mulholland - Armagh Big Picture Dev
101 John Charlsworth - Team Sportscover
102 Neil Delahaye - Dublin Usher Insulations
103 Colm Bracken - Kildare Murphy Surveys
104 Conor Murphy - Dublin Usher Insulations
105 Patrick Moriarty - Cork Omega Designs Ltd
106 Raymond Clarke - Tipperary Dan Morrissey
107 Stephen Surdival - Dublin DTC Orwell Wheelers
108 John O'Brien - Tipperary Dan Morrissey
109 Michael Hennessy - Cork Omega Designs Ltd
110 Michael Storan - Kildare Newbridge ReMax
111 Ben Lieberson - Cork Omega Designs Ltd
112 Dermot Nally - Ireland Subway
113 Rory Wyley - Tipperary Dan Morrissey
114 Mark Lovatt - Team Sportscover
115 David Peelo - Kildare Murphy Surveys
116 Matthew Ward - Dublin Usher Insulations
117 Kevin Donagher - Dublin DTC Orwell Wheelers
118 Nick Waite - Kelly Benefit Strategies
119 Nathan Jones - Kildare Newbridge ReMax
120 Chris Belsham - North England West Pennine 0.42
121 Roger Aiken - Armagh Big Picture Dev
122 Andrei Mustonen - Estonia Kalev Chocolate 0.49
123 Martyn Irvine - Ireland Subway 3.26
124 Thomas O'Flaherty - Kerry Earl Of Desmond
125 Noel McGlynn - Kildare Murphy Surveys 3.47
126 Cormac O'Shea - Kildare Newbridge ReMax 4.12
127 Dave McLoughlin - Dublin DTC Orwell Wheelers 5.14
128 Paul Wright - North England West Pennine 14.44
129 Myles McCorry - Armagh Big Picture Dev 14.52
130 Tony Kemp - Cork Omega Designs Ltd 16.15
131 Frank O'Connor - Meath M.Donnelly Cycleways
132 Frank Dunne - Waterford Comeragh CC 23.03
133 Robin Kelly - Waterford Comeragh CC
134 Peter Hey - North England West Pennine
135 Richard Malone - Kildare Newbridge ReMax
136 Frank O'Leary - Kildare Newbridge ReMax
137 John Neill - Down Mar Properties
138 John-Paul Lyons - Dublin Eurocycles -Eurobaby
139 Barry Mullin - Down Mar Properties
140 Brendan Kirk - Down Mar Properties
141 Jonathan Gormley - Down Mar Properties
142 Colm Ahern - Dublin DTC Orwell Wheelers
143 Noel Moloney - Dublin Eurocycles -Eurobaby

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Mart Ojavee - Estonia Kalev Chocolate 15 pts
2 Paidi O'Brien - Ireland Murphy & Gunn 14
3 Petr Pucelik - Czech Rep. Sparta Praha 13
4 Dominique Rollin - Kodak Gallery Sierra Nevada 12
5 Mark Scanlon - Ireland Subway 11
6 Yvo Kusters - Netherlands 10
7 Robin Chaigneau - Netherlands 9
8 Benjamin Hill - Germany Stevens-Von-Hacht 8
9 René Birkenfeld - Germany Stevens-Von-Hacht 7
10 Mark Cassidy - Ireland Murphy & Gunn 6
11 Nico Graf - Germany Thuringer Energy 5
12 Marcel Barth - Germany Thuringer Energy 4
13 Alain Van der Velde - Netherlands 3
14 Peter Herzig - Australia FRF Couriers Nswis 2
15 Eugene Moriarty - Meath Myhome.Ie/BDBC 1

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Jesse Anthony - Kodak Gallery Sierra Nevada 10 pts
2 Ricardo Van der Velde - Netherlands 8
3 Michael Johansen - Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel 6
4 Ondrej Pavek - Czech Rep. Sparta Praha 4
5 Simon Kelly - Ireland Murphy & Gunn 3
6 Andrei Mustonen - Estonia Kalev Chocolate 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Netherlands 11.38.12
2 Australia FRF Couriers Nswis
3 Ireland - Murphy & Gunn
4 USkodak Gallery Sierra Nevada
5 Czech Rep. Sparta Praha
6 Estonia Kalev Chocolate
7 Germany Thuringer Energy
8 Germany Stevens-Von-Hacht
9 Ireland Subway
10 Britain Stena Line / Recycling
11 Team Vision Bikes - Løgstør Park Hotel
12 Team Sportscover
13 USA Kelly Benefit Strategies
14 Surrey
15 North England West Pennine 0.32
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER