Dagens første deletape i Tour de Berlin (2.2U), som var en 16,4 km lang enkeltstart betød igen pæne placeringer til de danske landsholdsryttere.
Michael Færk Christensen hørte til favoritterne, og han kørte da også ruten i tredje bedste tid, mens holdkammeraten, Daniel Kreutzfeldt, blev tier.
I eftermiddag gælder det så en 125 kilometer lang etape i og omkring Birkenwerder.
Resultat af 3. etape1 Jörg Lehmann - Team Ista 21.08.77 (46,561 km/t)
2 Travis Meyer - Southaustralia.com - AIS 0.00.58
3 Michael F. Christensen - Denmark 0.02.03 4 Matt King - Southaustralia.com - AIS 0.05.76
5 Matthias Brändle - Team Ista 0.06.62
6 Fabian Schaar - Team Ista 0.08.72
7 Dominique Nerz - Team Ista 0.15.01
8 Jack Bobridge - Southaustralia.com - AIS 0.18.96
9
Kris Boeckmans - Team Davo 0.21.16
10 Daniel Kreutzfeld - Denmark 0.25.68
11 Leigh Howard - Southaustralia.com - AIS 0.33.58
12 Roger Kluge - LKT Team - Brandenburg 0.33.86
13 Daniel Westmattelmann - Team Mapei Heizomath 0.37.57
14 Alexander Schmitt - Team Akud Rose 0.39.00
15 Robert Seiler - LV Berlin Straße I 0.40.53
16 Andreas Ciensky - Racing Team Stadtler 0.42.34
17 Maurice De Bekker - Cyclingteam Jo Piels 0.42.74
18 Glen O'Shea - Southaustralia.com - AIS 0.43.84
19 Yvo Kusters - Cyclingteam Jo Piels 0.44.79
20 Christopher Pfingsten - KED-Bianchi Rad Team Berlin 0.49.81
21 Simon Geschke - KED-Bianchi Rad Team Berlin 0.49.88
22 Florian Völk - Team Mapei Heizomath 0.50.48
23 Patric Röstel - Team Akud Rose 0.51.19
24 Patrick Bercz - Team Vlassenroot 0.51.82
25 Grischa Janorschke - Continental Team Milram 0.55.50
26 Felix Rohde - MLP Radteam 0.57.95
27 Kim Nielsen - Denmark 1.00.56
28 Jacob Fiedler - Continental Team Milram 1.01.39
29 Tino Meier - LKT Team - Brandenburg 1.01.56
30 Matthias Sellnow - LV Berlin Straße II 1.04.61
31 Sebastian Köcker - MLP Radteam 1.05.33
32 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomath 1.05.96
33 Sebastian Hans - Team Mapei Heizomath 1.06.78
34 Sebastiaan Kamphuis - Asito Cycling Team 1.10.77
35 Marcel Kalz - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.14.18
36 Dieter Verbeek - Team Davo 1.15.58
37 Adam Semple - Southaustralia.com - AIS 1.16.05
38 Timo Seubert - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.16.64
39 Geert Van Der Sanden - Cyclingteam Jo Piels 1.17.78
40 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.19.44
41 Philipp Schneider - LKT Team - Brandenburg 1.26.36
42 Rene Heinze - Radteam DSC-Sparkasse 1.26.52
43 Christopher Schmieg - Team Ista 1.27.04
44 Johannes Heider - Radteam DSC-Sparkasse 1.27.87
45 Marco Brus - Cyclingteam Jo Piels 1.30.97
46 Jesper Mørkøv - Denmark 1.36.05
47 Jean-Mitja Schlüter - Continental Team Milram 1.42.01
48 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomath 1.42.14
49 Dominik Ivo - Team Vlassenroot 1.44.86
50 Christoph Schweizer - Team Vlassenroot 1.45.69
51
Robin Chaigneau - Asito Cycling Team 1.46.83
52 Ruud Fransen - Cyclingteam Jo Piels 1.47.04
53 Henrik Albinus - Team Vlassenroot 1.48.49
54 Martin Gründer - LKT Team - Brandenburg 1.50.40
55 Raymond Kreder - Team Davo 1.51.56
56 Greg De Winde - Team Davo 1.53.34
57 Nicolas Palenker - Team Akud Rose 1.55.18
58 Jens Grewe - Team Mapei Heizomath 1.55.93
59 Tino Thömel - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.55.74
60 Erik Köhler - LKT Team - Brandenburg 1.57.35
61 René Lausberg - Team Vlassenroot 1.58.59
62 Cornelius Van Ooijen - Asito Cycling Team 1.59.92
63 Benjamin Thomas - LV Berlin Straße I 2.02.93
64 Ralf Matzka - Team Ista 2.03.01
65 Holger Burkhardt - Continental Team Milram 2.03.97
66 Steven Luttuschka - LKT Team - Brandenburg 2.04.98
67 Michael Weicht - Continental Team Milram 2.06.08
68 Erik Mohs - Continental Team Milram 2.07.03
69 Marc Reef - Asito Cycling Team
70 Maurice Calles - Team Akud Rose 2.12.87
71 Julian Tucholl - LV Berlin Straße I 2.14.18
72 Marcin Bartolewski - Racing Team Stadtler 2.20.08
73 Jonathan Obländer - MLP Radteam 2.25.09
74 Martin Lollesgaard - Denmark 2.25.68
75 Andy Schreiter - Radteam DSC-Sparkasse 2.26.01
76 Björn Gollhardt - LV Berlin Straße I 2.26.93
77 Fabian Rahn - MLP Radteam 2.27.73
78 Bert Jan Lindemann - Asito Cycling Team 2.37.37
79 Jochen Engelen - Team Davo 2.37.81
80 Christian Joergensen - Denmark 2.45.62
81 Julian van Dijk - Asito Cycling Team 2.48.50
82 Adrian Ackermann - MLP Radteam 3.15.11
83 Mathias Kupke - Racing Team Stadtler 3.22.87
84 Johannes Förster - Radteam DSC-Sparkasse 3.23.95
85 Ritchie Motke - Team Davo 3.31.03
86 Stephan Klingner - Racing Team Stadtler 3.39.14
87 Christian Rupf - MLP Radteam 3.43.14
88 Ronny Freiesleben - Racing Team Stadtler 4.01.89
89 Konrad Dulas - Racing Team Stadtler 4.15.93
90 Patrick Brauckmann - Team Vlassenroot 4.44.49
91 lorian Paegelow - LV Berlin Straße II 6.12.23
Samlet stilling efter 3. etape1 Matthias Brändle - Team Ista 6.45.02
2 Jörg Lehmann - Team Ista 0.01
3 Travis Meyer - Southaustralia.com - AIS 0.02
4 Michael F. Christensen - Denmark 0.03
5 Matt King - Southaustralia.com - AIS 0.05
6 Kris Boeckmans - Team Davo 0.09
7 Fabian Schaar - Team Ista 0.10
8 Dominique Nerz - Team Ista 0.15
9 Jack Bobridge - Southaustralia.com - AIS 0.17
10 Leigh Howard - Southaustralia.com - AIS 0.25
11 Daniel Kreutzfeld - Denmark 0.27
12 Daniel Westmattelmann - Team Mapei Heizomath 0.39
13 Alexander Schmitt - Team Akud Rose 0.40
14 Andreas Ciensky - Racing Team Stadtler 0.42
15 Maurice De Bekker - Cyclingteam Jo Piels 0.44
16 Glen O'Shea - Southaustralia.com - AIS 0.45
17 Yvo Kusters - Cyclingteam Jo Piels 0.46
18 Christopher Pfingsten - KED-Bianchi Rad Team Berlin 0.51
19 Roger Kluge - LKT Team - Brandenburg
20 Simon Geschke - KED-Bianchi Rad Team Berlin
21 Florian Völk - Team Mapei Heizomath 0.52
22 Kim Nielsen - Denmark
23 Patric Röstel - Team Akud Rose
24 Patrick Bercz - Team Vlassenroot 0.53
25 Grischa Janorschke - Continental Team Milram 0.57
26 Felix Rohde - MLP Radteam 0.59
27 Tino Meier - LKT Team - Brandenburg 1.03
28 Matthias Sellnow - LV Berlin Straße II 1.06
29 Sebastian Köcker - MLP Radteam 1.07
30 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomath
31 Sebastian Hans - Team Mapei Heizomath 1.08
32 Sebastiaan Kamphuis - Asito Cycling Team 1.12
33 Jacob Fiedler - Continental Team Milram 1.13
34 Timo Seubert - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.16
35 Dieter Verbeek - Team Davo 1.17
36 Adam Semple - Southaustralia.com - AIS
37 Geert Van Der Sanden - Cyclingteam Jo Piels 1.19
38 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.21
39 Johannes Heider - Radteam DSC-Sparkasse 1.27
40 Philipp Schneider - LKT Team - Brandenburg 1.28
41 Rene Heinze - Radteam DSC-Sparkasse
42 Christopher Schmieg - Team Ista
43 Marco Brus - Cyclingteam Jo Piels 1.32
44 Marcel Kalz - KED-Bianchi Rad Team Berlin 1.36
45 Jesper Mørkøv - Denmark 1.37
46 Jean-Mitja Schlüter - Continental Team Milram 1.43
47 Robin Chaigneau - Asito Cycling Team 1.44
48 Ruud Fransen - Cyclingteam Jo Piels 1.48
49 Henrik Albinus - Team Vlassenroot 1.50
50 Martin Gründer - LKT Team - Brandenburg 1.52
51 Raymond Kreder - Team Davo
52 Greg De Winde - Team Davo 1.55
53 Nicolas Palenker - Team Akud Rose 1.56
54 Jens Grewe - Team Mapei Heizomath 1.57
55 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomath 1.59
56 René Lausberg - Team Vlassenroot 2.00
57 Cornelius Van Ooijen - Asito Cycling Team 2.01
58 Benjamin Thomas - LV Berlin Straße I 2.04
59 Ralf Matzka - Team Ista
60 Holger Burkhardt - Continental Team Milram 2.05
61 Steven Luttuschka - LKT Team - Brandenburg 2.06
62 Michael Weicht - Continental Team Milram 2.07
63 Erik Mohs - Continental Team Milram 2.08
64 Marc Reef - Asito Cycling Team
65 Robert Seiler - LV Berlin Straße I 2.11
66 Maurice Calles - Team Akud Rose 2.14
67 Jonathan Obländer - MLP Radteam 2.20
68 Marcin Bartolewski - Racing Team Stadtler 2.21
69 Martin Lollesgaard - Denmark 2.27
70 Björn Gollhardt - LV Berlin Straße I 2.28
71 Bert Jan Lindemann - Asito Cycling Team 2.38
72 Dominik Ivo - Team Vlassenroot
73 Jochen Engelen - Team Davo 2.39
74 Erik Köhler - LKT Team - Brandenburg 2.45
75 Fabian Rahn - MLP Radteam 2.48
76 Julian van Dijk - Asito Cycling Team 2.50
77 Adrian Ackermann - MLP Radteam 3.16
78 Julian Tucholl - LV Berlin Straße I 3.17
79 Mathias Kupke - Racing Team Stadtler 3.24
80 Ritchie Motke - Team Davo 3.32
81 Stephan Klingner - Racing Team Stadtler 3.40
82 Christian Rupf - MLP Radteam 3.44
83 Ronny Freiesleben - Racing Team Stadtler 4.03
84 Johannes Förster - Radteam DSC-Sparkasse 4.08
85 Christian Joergensen - Denmark 4.13
86 Christoph Schweizer - Team Vlassenroot 5.51
87 Tino Thömel - KED-Bianchi Rad Team Berlin 7.03
88 Konrad Dulas - Racing Team Stadtler 11.06
89 lorian Paegelow - LV Berlin Straße II 11.59
90 Patrick Brauckmann - Team Vlassenroot 14.15
91 Andy Schreiter - Radteam DSC-Sparkasse 25.27