Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Graeme Brown fik revanche

Graeme Brown fik revanche

09. marts 2007 17:510

Annonce

Som forudset af Jose Joaquin Rojas fra Caisse d'Epargne holdet i går, endte tredje etape af Vuelta a Murcia i dag i en massespurt. Her vandt Rabobank rytteren Graeme Brown foran Baden Cooke og med Alejandro Valverde på tredjepladsen. Dermed fik Brown revanche fra løbets første etape, hvor han efter et fremragende forarbejde fra sine holdkammerater slet ikke kom med frem, da det hele skulle afgøres.

Team CSC havde ikke nogen ryttere med i dagens udbrudsforsøg, men satsede i stedet på JJ Haedo kunne lave et resultat i spurten. Derfor var de på de sidste kilometer fremme i feltet for at sørge for en samlet massespurt. Heado kom dog aldrig til at spille en stor rolle, og måtte derfor nøjes med en tiendeplads.

Samlet er det nu Baden Cooke, som fører. Hele 42 ryttere har dog samme tid, inden løbet måske bliver afgjort på morgendagens 23,3 kilometer lange enkeltstart. Team CSC har både Heado, Voigt, Blaudzun, Sørensen og Bak i mellem de ryttere. Så Voigt er blandt de store favoritter til at overtage førstepladsen.


Resultat af 3. etape
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank 3.12.48
2 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
4 Joaquin Sobrino (Spa) Relax-Gam
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
6 Angel Vicioso (Spa) Relax-Gam
7 Rodrigo Garcia (Spa) Fuerteventura-Canarias
8 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
9 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
10 Juan José Haedo (Arg) Team CSC
11 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur
12 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
13 Oscar Sevilla (Spa) Relax-Gam
14 Alexey Kolessov (Kaz) Astana
15 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
16 Diego Milan (Spa) Grupo Nicolás Mateos
17 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
19 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
20 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
21 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia
22 Jens Voigt (Ger) Team CSC
23 Michael Schär (Swi) Astana
24 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir
25 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
26 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
27 Koldo Gil (Spa) Saunier Duval-Prodir
28 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
29 David Abal (Spa) Karpin-Galicia
30 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne
31 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Eddy Mazzoleni (Ita) Astana
33 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
34 Evgeniy Sladkov (Kaz) Astana
35 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne
36 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
37 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
38 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
39 Daniel Navarro (Spa) Astana
40 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
41 Lars Bak (Den) Team CSC
42 Steve Morabito (Swi) Astana
43 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
44 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
45 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
46 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
47 Matti Breschel (Den) Team CSC
48 Jose Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
49 Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
51 Mauricio A. Ardila (Col) Rabobank
52 Jorge Perez (Spa) Relax-Gam
53 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
54 Paolo Savoldelli (Ita) Astana
55 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
57 Stefano Cavallari (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
58 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
59 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
60 Rodriguez Luis Perez (Spa) Andalucia-Cayasur
61 Denis Menchov (Rus) Rabobank
62 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
63 Vicente Peiro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
64 José Antonio Baños (Spa) Grupo Nicolás Mateos
65 José Rujano (Ven) Unibet.com
66 Lander Aperribay (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Robert Gesink (Ned) Rabobank
68 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
69 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
70 Santiago Perez (Spa) Relax-Gam
71 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
72 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
73 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital
74 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
75 Claudio José Casas (Spa) Andalucia-Cayasur
76 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
77 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
78 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
79 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
80 Luis Fernandez (Spa) Karpin-Galicia
81 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
82 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
83 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
84 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
85 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
86 Marcos A. Serrano (Spa) Karpin-Galicia
87 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
88 Beñat Intxausti (Spa) Grupo Nicolás Mateos
89 Jorge Ferrio (Spa) Andalucia-Cayasur
90 Inigo Cuesta (Spa) Team CSC
91 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
92 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 José Adrian Bonilla (CRc) Fuerteventura-Canarias
94 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
95 David De la Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
96 Victor Hugo Peña (Col) Unibet.com 0.13
97 Michal Golas (Pol) Unibet.com 0.23
98 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.33
99 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.03
100 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 1.20
101 Gorka Amuriza (Spa) Grupo Nicolás Mateos 1.40
102 Julian Sanchez (Spa) Relax-Gam 1.45
103 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias


Samlet stilling efter 3. etape
1 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 7.43.38
2 Graeme Brown (Aus) Rabobank
3 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
4 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
6 Juan José Haedo (Arg) Team CSC
7 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
8 Joaquin Sobrino (Spa) Relax-Gam
9 Angel Vicioso (Spa) Relax-Gam
10 Oscar Sevilla (Spa) Relax-Gam
11 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Jens Voigt (Ger) Team CSC
13 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur
14 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne
16 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne
17 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
18 Lars Bak (Den) Team CSC
19 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
20 Eddy Mazzoleni (Ita) Astana
21 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
22 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
23 Koldo Gil (Spa) Saunier Duval-Prodir
24 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
25 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
26 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
27 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
28 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
29 Denis Menchov (Rus) Rabobank
30 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
31 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
32 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
33 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
34 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
35 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
36 Rodriguez Luis Perez (Spa) Andalucia-Cayasur
37 Robert Gesink (Ned) Rabobank
38 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
39 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
40 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
41 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
42 Michal Golas (Pol) Unibet.com 0.23
43 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 3.03
44 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
45 Evgeniy Sladkov (Kaz) Astana 3.05
46 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
47 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
48 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital
49 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
50 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
51 Julian Sanchez (Spa) Relax-Gam 4.50
52 Diego Milan (Spa) Grupo Nicolás Mateos 6.19
53 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
54 Rodrigo Garcia (Spa) Fuerteventura-Canarias
55 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
56 David Abal (Spa) Karpin-Galicia
57 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
58 Jose Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
59 Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur
60 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
61 Paolo Savoldelli (Ita) Astana
62 Matti Breschel (Den) Team CSC
63 Daniel Navarro (Spa) Astana
64 Stefano Cavallari (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
65 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
66 Jorge Perez (Spa) Relax-Gam
67 Steve Morabito (Swi) Astana
68 Claudio José Casas (Spa) Andalucia-Cayasur
69 José Rujano (Ven) Unibet.com
70 José Antonio Baños (Spa) Grupo Nicolás Mateos
71 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
72 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
73 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
74 Beñat Intxausti (Spa) Grupo Nicolás Mateos
75 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
76 Santiago Perez (Spa) Relax-Gam
77 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
78 Luis Fernandez (Spa) Karpin-Galicia
79 Marcos A. Serrano (Spa) Karpin-Galicia
80 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
81 Jorge Ferrio (Spa) Andalucia-Cayasur
82 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
83 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Inigo Cuesta (Spa) Team CSC
85 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
86 Victor Hugo Peña (Col) Unibet.com 6.32
87 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.52
88 José Adrian Bonilla (CRc) Fuerteventura-Canarias
89 David De la Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.01
90 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.22
91 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 7.39
92 Gorka Amuriza (Spa) Grupo Nicolás Mateos 7.59
93 Alexey Kolessov (Kaz) Astana 9.16
94 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia
95 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Michael Schär (Swi) Astana
97 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
98 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Mauricio A. Ardila (Col) Rabobank
100 Vicente Peiro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
101 Lander Aperribay (Spa) Euskaltel-Euskadi
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
103 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias 11.01


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur 9 pts
2 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos 4
3 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
4 Julian Sanchez (Spa) Relax-Gam 2
5 Daniel Navarro (Spa) Astana 2
6 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia 2
7 Rodrigo Garcia (Spa) Fuerteventura-Canarias 1
8 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Pointskonkurrencen efter 3. etape
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank 35 pts
2 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 34
3 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 33
4 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 32
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 25
6 Juan José Haedo (Arg) Team CSC 22
7 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 19
8 Joaquin Sobrino (Spa) Relax-Gam 14
9 Angel Vicioso (Spa) Relax-Gam 12
10 Lars Bak (Den) Team CSC 9
11 Rodrigo Garcia (Spa) Fuerteventura-Canarias 9
12 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur 8
13 Michal Golas (Pol) Unibet.com 7
14 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
15 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne 6
16 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne 5
17 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 4
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 4
19 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 3
20 Oscar Sevilla (Spa) Relax-Gam 3
21 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3
22 Julian Sanchez (Spa) Relax-Gam 3
23 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
24 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2
25 Alexey Kolessov (Kaz) Astana 2


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Caisse d'Epargne 23.10.54
2 Relax-Gam
3 Team CSC
4 Unibet.com
5 Rabobank
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
7 Lampre-Fondital
8 Fuerteventura-Canarias 3.05
9 Karpin Galicia 6.19
10 Saunier Duval-Prodir
11 Andalucia-Cayasur
12 Astana 9.24
13 Grupo Nicolás Mateos 12.38
14 Euskaltel-Euskadi

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger