Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Gravel Club: Kom med GFyn på tur - for Fyn er fin til gravel

Gravel Club: Kom med GFyn på tur - for Fyn er fin til gravel

I takt med at gravelcykling bliver mere og mere populært, er der nu startet en gravelklub på Fyn, hvor kan man køre gravel med andre grusnørder. Det foregår i Gravel Fyn Training Club, hvor der trænes sportsgrus et par gange om ugen. Feltet.dk sætter fokus på den nye gravelklub i denne artikel.

Da Mads Christensen - min gamle parløbsmakker fra Herning i 1998, ringede for at høre, om vi ikke ville fortælle lidt om, hvad det er, vi har gang i på Fyn, takkede jeg med det samme ja.

 

Mads og jeg har haft en mange gode år sammen som licensryttere, men som seniorrytter havde jeg svært ved at finde motivationen til træning. Træning var naturligvis nødvendig, hvis jeg ville gøre mig gældende i seniorrækkerne på landevejen, og det var udslagsgivende for mit karrierestop.

 

Cyklen blev sat i kælderen og og en karriere i militæret blev indledt. Nu har vi 2020 og lysten til cykeltræning har aldrig været større.

 

Årsagen er gravelcykling, og det vi har gang i her på Fyn!

 

 

Gravel, fordi det er berigende på rigtig mange måder!

Det overordnede formål med vores ture er at holde os i gang og opnå træning for hele kroppen. Det føles godt at få pulsen op og mærke endorfinerne i blodet efter hård træning på grus.

 

Vi kan dyrke det året rundt, det er nødvendigvis ikke konkurrencepræget og årstiderne kan få de samme ture til at være utrolig forskellige.

 

Gravel Fyn Training Club havde stiftende generalforsamling i august 2019, og vi har nu rundet 100 medlemmer i vores gruppe af gravel entusiaster på Fyn.

 

Vi startede som en mindre gruppe ryttere, som kørte grus sammen. Vi kunne hurtigt mærke, at vi havde fat i noget, som virkelig virkede (både socialt og træningsmæssigt), og vi ville derfor gerne dele dette med andre.

 

Videre ville vores fællesskab også give mulighed for at dele ruter, som er en stor del af det, når vi snakker kørsel væk fra de asfalterede veje.
 

Vi har to ugentlige træninger (omkring Odense), hvor der køres to timer med relativ stram kæde. Der er 5-7 gode intervaller undervejs, hvor der efterfølgende samles op.

 

Vi kører efter vores egne ruter, som vi gør meget ud af. Ruterne er tilgængelig for alle på GFyn.dk og langt de fleste af vores medlemmer benytter GPS-ruterne.

 

Da vi nu tæller over 100 medlemmer, ser vi også et behov for at tilbyde forskellige træninger. Det skal forstås således, at der bliver arrangeret en “Gruppe 1” og en “Gruppe 2” tur. Gruppe 1 (ca. 50 km.) kommer rundt med en gns. fart på 25-28 km/t. hvor gruppe 2 (ca. 40 km.) kommer rundt med en gennemsnitsfart på 22-25 km/t.

 

Fordeling af grus og asfalt er cirka 70% grus og 30% asfalt. Vi oplever en stigende interesse, og vi bliver hele tiden flere og flere, der møder op til træning. Når der står en flok ryttere og venter på dig, kommer man meget lettere op af sofaen og gruppen gør, at man undervejs presser sig selv mere.

 

 

Hvorfor fungerer vores klub så godt?

Det der fungerer rigtig godt for os, er at dele information på vores hjemmeside GFyn.dk, hvor det er lejfig med lirens fif og information om vores træninger.

 

Så er de faste rammer sat, og vi har derudover en Facebook-gruppe til daglig kommunikation. Som det sidste og uundværlige redskab har vi vores app “MinForening.dk” og den er som foreningen gratis at være medlem af.

 

Medlemmer kan i app’en se alle de kommende ture, mødested, GPS-ruter og hvem de skal fortælle røverhistorier til under den kommende træning, da det er nemt at se, hvem der kommer til træning.

 

Hvorfor gravel er blevet populært, er vi ikke i tvivl om. Vi har nu fået en cykel, hvor vi komfortabelt kan køre stort set over alt. Mange gravel cykler har en dæmpende teknologi, som giver rytteren en bedre cykeloplevelse.

 

Videre så er de brede tubeless dæk med til at give god komfort, kontrol og sikkerhed. Vi bruger naturligvis cykelcomputere, som kan vise vej, og det gør, at vi kan undslippe vores umiddelbare omgivelser og udforske den spændende natur, som vi er omgivet af.

 

Vi kommer sikkert væk fra asfaltvejene, den øredøvende og farlige trafik. Naturen giver ro i sindet. Det lyder måske forkert at sige, når vores gennemsnit ofte er +25, men det er så fedt at slå hjernen fra, få støvet til at hvirvle op efter de brede dæk og bare race derudaf.

 

Den sociale del er en rigtig stor og vigtig faktor på vores ture. Der skal være plads til nye folk og mange hyggelige samtaler. Det giver mulighed for at netværke omkring fælles interesser. Det giver også inspiration til godt fællesskab og fede gravelture.

 

Der er flere grunde til, at vores fællesskab er blevet så godt og stort som det er. Det er gratis at være med i klubben og helt frit hvor meget den enkelte deltager.

 

Det er muligt at køre med i de faste træninger eller melde: “Jeg kører en tur på lørdag klokken 9, hvem vil med?”.

Så opretter vi turen i app’en, og der bliver på den måde sendt invitationer rundt til alle. Så er alt det praktiske omkring mødested, deltagere hurtigt på plads og vi kan skrive sammen i app’en om turen.
 

Når vi har kørt vores to timers ture i hverdagene, siger vi farvel og tak for i dag, men når det er weekend, går der mere social gravel i den.

 

Vi kan tage en øl/sodavand på vej hjem eller nyde en kop kaffe og sparke tubeless dæk hos Surf og Ski Odense+Bike. De har hele tiden støttet meget op omkring gravel i Odense og har lavet fede gravel ture, som alle kunne være med på.

 

 

De har det nyeste og største udvalg indenfor gravel bikes på Fyn, så de er oplagt at snakke teknik og udstyr med. De skruer i vores cykler, og kører selv med til vores træninger, så det giver et godt fællesskab på vores grusture.

 

Nogle GFyn gutter var i år på en fed tur gennem Vejle Ådal, hvor vi efter 3-4 timers grustur sluttede af med en lækker croissant og god kaffe hos Coffee Stop i Vejle.

 

Vi har i den kommende tid en tur i det midtjyske, en planlagt tur på Sjælland og vi glæder os til at udforske ny natur! Vi er utrolige glade for vores sponsorer, som gør det muligt for os at køre i fælles lækkert grønt klubtøj. Netop klubtøj gør at vi fremstår som en gruppe. 
 

Møder du det grønne Gravel Fyn Training Club tog, så husk at hils på os!

 

Vi håber at dette giver blod på tanden, til flere fællesskaber rundt om i landet, for det giver så meget mere at køre sammen med andre. En fredelig tur i ny og næ er dejligt, men sammenhold og gravel fællesskab er nu det bedste!


Lars Roland Rasmussen - Gravel Fyn Training Club


Læs meget mere om gravelcykling i vores nye sektion www.feltet.dk/gravel

DEL
INFO
Gravel
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE