Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Guidi vandt i Polen

Guidi vandt i Polen

06. september 2006 16:040
Phonaks italienske sprinter Fabrizio Guidi vandt tredje etape af Tour de Pologne. Guidi henviste gårsdagens etapevinder Danielle Bennati (Lampre-Fondital) og Koldo Fernandez De Larrea (Euskaltel - Euskadi) til anden- og tredjepladsen.

Hele 225,5 km. ventede rytterne på dagens etape fra Gdansk til Torun. Allerede kort efter starten angriber Maksym Rudenko (Ceramica Flaminia) og han får få kilometer efter følgeskab af Marcin Osinski (Intel-Action). Det var feltet åbenbart godt tilfreds med og de lod de to ryttere oparbejde et forspring på lidt over 12 minutter.

Lampre-Fondital og Quick Step-Innergetic vælger dog forholdsvis tidligt at sætte et hårdt tempo og det betyder at de to mand i front bliver hentet med over 40 km. til mål. De to mandskaber formår dog at holde feltet i et jerngreb helt frem i Torun, hvor etapen helt som forventet blev afgjort i en massespurt.

Med sejren overtager Guidi også førertrøjen fra Wouter Weylandt (Quick Step-Innergetic), der endda på de sidste meter er tæt på at styrte da han vrider skoen ud af den ene pedal.


Resultat af 3. etape
1 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 5.28.37
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
3 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
4 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
5 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
6 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
7 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic
8 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
9 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
10 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
11 Koen De Kort (Ned) Astana
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana
13 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
14 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
15 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
16 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action
17 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
18 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
19 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
20 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
21 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
22 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
23 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi
27 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
28 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
29 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
30 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
31 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
32 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
33 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action
34 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
35 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
36 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
37 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
38 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
39 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
40 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
41 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
42 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
43 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
44 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
45 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
46 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux
47 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
48 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
49 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
50 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
51 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia
52 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
53 Jens Voigt (Ger) Team CSC
54 Andrea Peron (Ita) Team CSC

55 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
56 Mariusz Witecki (Pol) Intel - Action
57 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
58 Eddy Serry (Ita) Miche
59 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
60 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
61 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
62 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
63 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel - Euskadi
64 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
65 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step - Innergetic
66 Christian Müller (Ger) Team CSC
67 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
69 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
70 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
71 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
72 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
73 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
74 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
75 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
76 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
77 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 0.45
78 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 3.10
79 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
80 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems
81 Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance
82 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
83 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
84 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir
85 Slawomir Kohut (Pol) Miche
86 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia
87 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
88 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
89 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
90 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
91 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
92 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir
93 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
94 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
95 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
96 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
97 Matej Jurco (Slo) Team Milram
98 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
99 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
100 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance
101 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic
102 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic
103 Bogdan Bondarev (Ukr) Intel - Action
104 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action
105 Bram De Groot (Ned) Rabobank
106 Kai Reus (Ned) Rabobank
107 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
108 Martin Müller (Ger) Team Milram
109 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
110 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
111 Pasquale Muto (Ita) Miche
112 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
113 Simon Gerrans (Aus) Ag2R Prevoyance
114 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
115 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
116 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
117 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic
118 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step - Innergetic
119 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
120 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
121 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
122 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
123 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
124 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
125 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
126 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia
127 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
128 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir
129 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
130 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi
131 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
132 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
133 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
134 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
135 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
136 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
137 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
138 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action
139 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir
140 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
141 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
142 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
143 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
144 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
145 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
146 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
147 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
149 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
150 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
151 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
152 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
153 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
154 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
155 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
156 Allan Johansen (Den) Team CSC
157 Brian Vandborg (Den) Team CSC

158 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears
159 Ivan Santos Martinez (Spa) Astana 3.32
160 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 3.37
161 Leonardo Caneschi (Ita) Miche 5.43
162 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, Le Credit Par Telephone
163 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
164 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
165 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
166 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi
167 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana 24.00


Udgåede ryttere
Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
Thomas Dekker (Ned) Rabobank
Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, Le Credit Par Telephone
Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche


Samlet stilling efter 3. etape
1 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 14.18.43
2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 0.01
3 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 0.05
4 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.07
5 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia 0.10
6 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 0.12
7 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana 0.13
8 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
9 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
10 Christian Müller (Ger) Team CSC 0.14
11 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 0.16

12 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 0.17
13 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
14 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
15 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
16 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
17 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
18 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
19 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi
20 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
21 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
22 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
23 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
24 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
25 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
26 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
27 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
28 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
29 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
30 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
31 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
32 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
33 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
34 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
35 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
36 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
37 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
38 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
39 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
40 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
41 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
42 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action
43 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
44 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step - Innergetic
45 Mariusz Witecki (Pol) Intel - Action
46 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
47 Koen De Kort (Ned) Astana
48 Andrea Peron (Ita) Team CSC
49 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
50 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action
51 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
52 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
53 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
54 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
55 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
56 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
58 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
60 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
61 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
62 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
63 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
64 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
65 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel - Euskadi
66 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
67 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
68 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
69 Jens Voigt (Ger) Team CSC
70 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
71 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
72 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
73 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
74 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux
75 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
76 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1.02
77 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 3.23
78 Bram De Groot (Ned) Rabobank 3.25
79 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 3.26
80 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
81 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 3.27
82 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir
84 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
85 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia
86 Bogdan Bondarev (Ukr) Intel - Action
87 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
88 Slawomir Kohut (Pol) Miche
89 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
90 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action
91 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
92 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
93 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
94 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
95 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
96 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir
97 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
98 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
99 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems
100 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
101 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
102 Allan Johansen (Den) Team CSC
103 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
104 Matej Jurco (Slo) Team Milram
105 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic
106 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
107 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
108 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
109 Brian Vandborg (Den) Team CSC
110 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
111 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
112 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
113 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
114 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step - Innergetic
115 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
116 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
117 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
118 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
119 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
120 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
121 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
122 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
123 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
124 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic
125 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
126 Martin Müller (Ger) Team Milram
127 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic
128 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
129 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
130 Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance
131 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
132 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
133 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
134 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia
135 Simon Gerrans (Aus) Ag2R Prevoyance
136 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
137 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
138 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
139 Pasquale Muto (Ita) Miche
140 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
141 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
142 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
143 Kai Reus (Ned) Rabobank
144 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
145 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
146 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
147 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears
149 Eddy Serry (Ita) Miche 3.28
150 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 4.06
151 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance 5.35
152 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 5.38
153 Leonardo Caneschi (Ita) Miche 5.58
154 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 6.00
155 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
156 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi
157 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 6.21
158 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi 7.48
159 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 8.04
160 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 9.11
161 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 10.03
162 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, Le Credit Par Telephone 10.21
163 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 10.31
164 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 10.37
165 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 12.40
166 Ivan Santos Martinez (Spa) Astana 15.29
167 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana 24.17


Point-konkurrence
1 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 51 pts
2 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 39
3 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 39
4 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
5 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole 33
6 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana 28
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 28
8 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 27
9 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 26
10 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 26
11 Koen De Kort (Ned) Astana 25
12 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi 21
13 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 18
14 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 17
15 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 16
16 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 15
17 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action 15
18 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia 15
19 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 14
20 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 14
21 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance 13
22 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 12
23 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems 12
24 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 9
25 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance 9
26 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 9
27 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir 8
28 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 8
29 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic 7
30 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 7
31 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 6
32 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6
33 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 6
34 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux 5


Bjergkonkurrencen
1 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 15 pts
2 Christian Müller (Ger) Team CSC 8
3 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 7
4 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia 5
5 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 3
6 Leonardo Caneschi (Ita) Miche 1


Sprintkonkurrencen
1 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 15 pts
2 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia 7
3 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 5
4 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 4
5 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 4
6 Christian Müller (Ger) Team CSC 3
7 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 2
8 Bram De Groot (Ned) Rabobank 2
9 Leonardo Caneschi (Ita) Miche 2
10 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1
11 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 1
12 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1
13 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 1


Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 42.57.00
2 Caisse D'Epargne-Illes Balears
3 Bouygues Telecom
4 Phonak Hearing Systems
5 Quick Step-Innergetic
6 AG2R Prevoyance
7 Rabobank
8 Liquigas
9 Euskaltel - Euskadi
10 Astana
11 Intel - Action
12 Lampre-Fondital
13 Credit Agricole
14 Française Des Jeux
15 Cofidis, Le Credit Par Telephone
16 Team CSC
17 Gerolsteiner
18 Team Milram
19 T-Mobile Team 3.10
20 Miche
21 Davitamon-Lotto 6.20
22 Saunier Duval - Prodir
23 Ceramica Flaminia
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER