Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Nye danske mestre kunne stille sig øverst på sejrsskamlen under DM i forfølgelsesløb, 1000 meter på tid og 500 meter på tid.
Annonce
Der blev sat spot på de danske talenter, da DM i forfølgelsesløb, 500 meter på tid og 1000 meter på tid løb af stablen lørdag i Ballerup Super Arena.
1000 meter på tid
Carl-Frederik Bévort (Uno-X Development Team) kunne med en tid på 1 minut og 4,021 sekunder kalde sig dansk mester hos herrerne foran Oscar U. Winkler (DBC) og Arne Birkemose (Cykling Odense), der kørte sig til sølv og bronze med tider på 1 minut og 5,231 sekunder, og 1 minut og 5,960 sekunder.
Videre blev Conrad Haugsted (Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior) dansk U19-mester med en tid på 1 minut og 6,620 sekunder foran August B. Hundt (Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior) og Malthe Ø Bergenholz (Team Bach Advokater CEC Junior), der endte med tiderne 1 minut og 7,884 sekunder og 1 minut og 8,554 sekunder.
500 meter på tid
Hos kvinderne kunne Karoline Hemmsen (Cykling Odense) lade sig krone som danske mester i 500 meter på tid med en tid på 38,491 sekunder og dermed henvise Laura Auerbach-Lind (Team Rytger) og Amalie W. Olsen til sølv og bronze i tiderne 38,862 sekunder og 39,024 sekunder.
Det blev også til gyldne dage for Victoria Lund (Team Rytger), der lørdag kunne kalde sig dansk U19-mester hos kvinderne i tiden 38,855 sekunder. Derudover kunne Ida K. Ketelsen (Køge Cykel Ring) køre sig til en sølvmedalje i tiden 39,140 sekunder, mens det blev til bronze for Ida M. Krum (Cykling Odense) i tiden 39,155 sekunder.
Fire kilometers forfølgelsesløb
Guldfinalen i 4 kilometers forfølgelsesløb i herreeliten skulle afgøres mellem Anders Fynbo og Carl-Frederik Bévort. Her måtte Fynbo desværre udgå, hvorfor Bévort kunne igen kunne kalde sig dansk mester, denne gang i forfølgelsesløb.
I bronzefinalen stod det mellem Arne Birkemose og Marckus Njor. Dog måtte Arne Birkemose også udgå, og Marckus Njor kunne derfor trække en bronzemedalje over hovedet.
Tre kilometers forfølgelsesløb
Hos kvinderne blev guldfinalen afgjort mellem Karoline Hemmsen og Laura Auerbach-Lind.
Denne gang kunne Hemmsen igen hæve armene som danmarksmester, efter at have slået Auerbach-Lind i tiden 3 minutter og 45,55 sekunder.
Mikka Holm kunne desuden iklæde sig en bronzemedalje, da hun slog Amalie Winther Olsen i bronzefinalen i tiden 3 minutter og 52,27 sekunder.
To kilometers forfølgelsesløb
Victoria Lund blev danske U-19 mester hos kvinderne, da hun i tiden 2 minutter og 30,59 sekunder slog Ida Krum.
Derudover blev det til en bronzemedalje til Ida Ketelsen, eftersom hun slog Mathilde Cramer i bronzefinalen i tiden 2 minutter og 38,74 sekunder.
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Dansk stortalent 2'er ved Årets Fund-kåring
EM-vindere slår til på hjemmebanen: Landholdsduo vinder parløbs-DM
Ny duo overtager Dannebrog: Dideriksen og Hemmsen vinder DM
Danske mestre: Aagaard og Dideriksen tager den samlede sejr i Omnium
Danskere i top-10 i Genéve