Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Gutierrez først i Valenciana

Gutierrez først i Valenciana

26. februar 2008 19:580
Det var spanske José Iván Gutierrez fra Caisse d’Epargne, som vandt første etape af Volta a Valenciana. Afgørelsen faldt blandt en 24 mand stor udbrydergruppe, som stak fra feltet på den sidste stigning af den 157 kilometer lange etape fra Sagunto til Port de Sagunto.

I det hele taget var det spansk dominans på podiet, for efter José Iván Gutierrez kom Ruben Plaza fra S.L. Benfica og med Xavier Florencio fra Bouygues Telecom på en tredjeplads.

Morgendagens anden etape fører rytterne 178 km på en kuperet rute med i alt fem kategori tre stigninger fra Alzira til Xativa.

Danske Team CSC deltager ikke.

Foto: Sirotti

Resultat 1 etape:
1 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne 3.46.59 (41.5 km/h)
2 Rubén Plaza - Benfica
3 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
4 Daniel Petrov - Benfica
5 Vincenzo Nibali - Liquigas
6 Antonio Colom - Astana
7 Patxi Vila - Lampre
8 David De La Fuente - Saunier Duval-Scott
9 Ryder Hesjedal - Slipstream Chipotle - H30
10 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
11 Roman Kreuziger - Liquigas
12 Maxime Monfort - Cofidis
13 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Scott
14 Paolo Tiralongo - Lampre
15 David López García - Caisse d'Epargne
16 Amaël Moinard - Cofidis
17 Trent Lowe - Slipstream Chipotle - H30
18 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
19 Manuel Váquez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
20 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
21 Alberto Contador - Astana
22 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
23 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom 0.03
24 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 0.09
25 Erik Zabel - Team Milram 1.33
26 Filippo Pozzato - Liquigas
27 Javier Benitez - Benfica
28 Claudio Corioni - Liquigas
29 Edgar Pinto - Benfica
30 Lucas Euser - Slipstream Chipotle - H30
31 Oleg Chuzhda - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
32 Jaume Rovira - Extremadura-Ciclismo Solidario
33 Mikel Nieve - Orbea - Oreka S.D.A
34 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
35 Thomas Dekker - Rabobank
36 Stef Clement - Bouygues Telecom
37 Koos Moerenhout - Rabobank
38 Josep Jufré - Saunier Duval-Scott
39 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
40 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
41 Jonathan Castroviejo - Orbea - Oreka S.D.A
42 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi
43 Christian Knees - Team Milram
44 Javier Etxarri Marin - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
45 José Herrada Lopez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
46 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi
47 Theo Eltink - Rabobank
48 Juan Francisco Mourón Doldan - Karpin Galicia
49 Vladimir Miholjevic - Liquigas
50 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
51 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia
52 Mikel Pradera - Benfica
53 Juan José Oroz - Euskaltel-Euskadi
54 Alessandro Ballan - Lampre
55 Patrick McCarty - Slipstream Chipotle - H30
56 Igor Astarloa - Team Milram
57 José Mendes - Benfica
58 Timothy Duggan - Slipstream Chipotle - H30
59 Bingen Fernández - Cofidis
60 Manuele Mori - Saunier Duval-Scott
61 Anthony Charteau - Caisse d'Epargne
62 Daniel Navarro - Astana
63 Julián Sánchez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
64 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
65 Rein Taaramae - Cofidis
66 Maxim Iglinsky - Astana
67 Antonio Piedra - Andalucía-Cajasur
68 Héctor González - Saunier Duval-Scott
69 Daniel Martin - Slipstream Chipotle - H30 9.06
70 Jean Eudes Demaret - Cofidis
71 David Martín Velasco - Orbea - Oreka S.D.A 11.28
72 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
73 Francisco Terciado Sacedo - Extremadura-Ciclismo Solidario
74 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
75 Marco Marzano - Lampre 12.25
76 Sergio Andres De Lis - Orbea - Oreka S.D.A
77 Alejandro Paleo - Karpin Galicia
78 Rick Flens - Rabobank
79 Grischa Niermann - Rabobank
80 Michiel Elijzen - Rabobank
81 Fabien Patanchon - Caisse d'Epargne
82 Serafín Martínez - Karpin Galicia
83 Gonzalo Zambrano - Extremadura-Ciclismo Solidario
84 Thomas Frei - Astana
85 Francisco José Ventoso - Andalucía-Cajasur
86 Juan Olmo - Andalucía-Cajasur
87 Claudio Casas - Andalucía-Cajasur 12.24
88 Vladimir Isaichev - Karpin Galicia 12.25
89 Alberto Ongarato - Team Milram
90 Damiano Cunego - Lampre
91 Damien Gaudin - Bouygues Telecom
92 Francesco Chicchi - Liquigas
93 Julien Mazet - Astana
94 Helder Miranda - Benfica
95 Adrián Palomares - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
96 Sergio Dominguez Munoz - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
97 Alessandro Petacchi - Team Milram
98 Marco Velo - Team Milram
99 Benjamin Noval - Astana
100 Volodymyr Diudia - Team Milram
101 Fabio Sabatini - Team Milram
102 Iván Melero Coco - Orbea - Oreka S.D.A
103 Eriz Ruiz D'Erentxun - Orbea - Oreka S.D.A
104 Juan Javier Estrada - Andalucía-Cajasur
105 Luis Angel Maté - Andalucía-Cajasur
106 Manuel Ortega - Andalucía-Cajasur
107 Eladio Sánchez Prado - Orbea - Oreka S.D.A
108 José Luis Carrasco - Andalucía-Cajasur
109 Stéphane Augé - Cofidis
110 Florent Brard - Cofidis
111 Steve Morabito - Astana
112 Mathieu Drujon - Caisse d'Epargne
113 Samuel Dumoulin - Cofidis
114 Alberto Fernández Sainz - Karpin Galicia
115 Carlos Torrent - Extremadura-Ciclismo Solidario
116 Eloy Teruel Rovira - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
117 Laurens Ten Dam - Rabobank
118 Xabat Ochotorena - Extremadura-Ciclismo Solidario
119 Mirco Lorenzetto - Lampre
120 Unai Uribarri - Orbea - Oreka S.D.A
121 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
122 Danilo Napolitano - Lampre
123 Enrique Salgueiro - Extremadura-Ciclismo Solidario
124 Chris Sutton - Slipstream Chipotle - H30
125 Fabio Baldato - Lampre
126 Julian Dean - Slipstream Chipotle - H30
127 Guido Trenti - Liquigas
128 Beñat Albizuri - Euskaltel-Euskadi
129 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
130 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
131 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Scott
132 Sergio Herrero - Extremadura-Ciclismo Solidario
133 Israel Pérez Rodriguez - Extremadura-Ciclismo Solidario
134 Maciej Bodnar - Liquigas
135 Raúl Alarcón - Saunier Duval-Scott 13.04
136 Aurélien Passeron - Saunier Duval-Scott


Samlet stilling efter 1. etape:
1 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne 3.46.49
2 Rubén Plaza - Benfica 0.04
3 Manuel Váquez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
4 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 0.06
5 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
6 Alberto Contador - Astana 0.09
7 Daniel Petrov - Benfica 0.10
8 Vincenzo Nibali - Liquigas
9 Antonio Colom - Astana
10 Patxi Vila - Lampre
11 David De La Fuente - Saunier Duval-Scott
12 Ryder Hesjedal - Slipstream Chipotle - H30
13 Roman Kreuziger - Liquigas
14 Maxime Monfort - Cofidis
15 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Scott
16 Paolo Tiralongo - Lampre
17 David López García - Caisse d'Epargne
18 Amaël Moinard - Cofidis
19 Trent Lowe - Slipstream Chipotle - H30
20 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
21 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
22 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
23 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom 0.13
24 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 0.19
25 Erik Zabel - Team Milram 1.43
26 Filippo Pozzato - Liquigas
27 Javier Benitez - Benfica
28 Claudio Corioni - Liquigas
29 Edgar Pinto - Benfica
30 Lucas Euser - Slipstream Chipotle - H30
31 Oleg Chuzhda - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
32 Jaume Rovira - Extremadura-Ciclismo Solidario
33 Mikel Nieve - Orbea - Oreka S.D.A
34 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
35 Thomas Dekker - Rabobank
36 Stef Clement - Bouygues Telecom
37 Koos Moerenhout - Rabobank
38 Josep Jufré - Saunier Duval-Scott
39 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
40 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
41 Jonathan Castroviejo - Orbea - Oreka S.D.A
42 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi
43 Christian Knees - Team Milram
44 Javier Etxarri Marin - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
45 José Herrada Lopez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
46 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi
47 Theo Eltink - Rabobank
48 Juan Francisco Mourón Doldan - Karpin Galicia
49 Vladimir Miholjevic - Liquigas
50 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
51 Gustavo César Veloso - Karpin Galicia
52 Mikel Pradera - Benfica
53 Juan José Oroz - Euskaltel-Euskadi
54 Alessandro Ballan - Lampre
55 Patrick McCarty - Slipstream Chipotle - H30
56 Igor Astarloa - Team Milram
57 José Mendes - Benfica
58 Timothy Duggan - Slipstream Chipotle - H30
59 Bingen Fernández - Cofidis
60 Manuele Mori - Saunier Duval-Scott
61 Anthony Charteau - Caisse d'Epargne
62 Daniel Navarro - Astana
63 Julián Sánchez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
64 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
65 Rein Taaramae - Cofidis
66 Maxim Iglinsky - Astana
67 Antonio Piedra - Andalucía-Cajasur
68 Héctor González - Saunier Duval-Scott
69 Daniel Martin - Slipstream Chipotle - H30 9.16
70 Jean Eudes Demaret - Cofidis
71 David Martín Velasco - Orbea - Oreka S.D.A 11.38
72 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
73 Francisco Terciado Sacedo - Extremadura-Ciclismo Solidario
74 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
75 Claudio Casas - Andalucía-Cajasur 12.33
76 Marco Marzano - Lampre 12.35
77 Sergio Andres De Lis - Orbea - Oreka S.D.A
78 Alejandro Paleo - Karpin Galicia
79 Rick Flens - Rabobank
80 Grischa Niermann - Rabobank
81 Michiel Elijzen - Rabobank
82 Fabien Patanchon - Caisse d'Epargne
83 Serafín Martínez - Karpin Galicia
84 Gonzalo Zambrano - Extremadura-Ciclismo Solidario
85 Thomas Frei - Astana
86 Francisco José Ventoso - Andalucía-Cajasur
87 Juan Olmo - Andalucía-Cajasur
88 Vladimir Isaichev - Karpin Galicia
89 Alberto Ongarato - Team Milram
90 Damiano Cunego - Lampre
91 Damien Gaudin - Bouygues Telecom
92 Francesco Chicchi - Liquigas
93 Julien Mazet - Astana
94 Helder Miranda - Benfica
95 Adrián Palomares - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
96 Sergio Dominguez Munoz - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
97 Alessandro Petacchi - Team Milram
98 Marco Velo - Team Milram
99 Benjamin Noval - Astana
100 Volodymyr Diudia - Team Milram
101 Fabio Sabatini - Team Milram
102 Iván Melero Coco - Orbea - Oreka S.D.A
103 Eriz Ruiz D'Erentxun - Orbea - Oreka S.D.A
104 Juan Javier Estrada - Andalucía-Cajasur
105 Luis Angel Maté - Andalucía-Cajasur
106 Manuel Ortega - Andalucía-Cajasur
107 Eladio Sánchez Prado - Orbea - Oreka S.D.A
108 José Luis Carrasco - Andalucía-Cajasur
109 Stéphane Augé - Cofidis
110 Florent Brard - Cofidis
111 Steve Morabito - Astana
112 Mathieu Drujon - Caisse d'Epargne
113 Samuel Dumoulin - Cofidis
114 Alberto Fernández Sainz - Karpin Galicia
115 Carlos Torrent - Extremadura-Ciclismo Solidario
116 Eloy Teruel Rovira - Grupo Nicolas Mateos-Murcia
117 Laurens Ten Dam - Rabobank
118 Xabat Ochotorena - Extremadura-Ciclismo Solidario
119 Mirco Lorenzetto - Lampre
120 Unai Uribarri - Orbea - Oreka S.D.A
121 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
122 Danilo Napolitano - Lampre
123 Enrique Salgueiro - Extremadura-Ciclismo Solidario
124 Chris Sutton - Slipstream Chipotle - H30
125 Fabio Baldato - Lampre
126 Julian Dean - Slipstream Chipotle - H30
127 Guido Trenti - Liquigas
128 Beñat Albizuri - Euskaltel-Euskadi
129 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
130 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
131 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Scott
132 Sergio Herrero - Extremadura-Ciclismo Solidario
133 Israel Pérez Rodriguez - Extremadura-Ciclismo Solidario
134 Maciej Bodnar - Liquigas
135 Raúl Alarcón - Saunier Duval-Scott 13.14
136 Aurélien Passeron - Saunier Duval-Scott


Pointkonkurrencen:
1 Iván Gutiérrez - Caisse d'Epargne 25 pts
2 Rubén Plaza - Benfica 20
3 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 16
4 Daniel Petrov - Benfica 14
5 Vincenzo Nibali - Liquigas 12
6 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 10
7 Antonio Colom - Astana 10
8 Patxi Vila - Lampre 9
9 David De La Fuente - Saunier Duval-Scott 8
10 Ryder Hesjedal - Slipstream Chipotle - H30 7
11 Manuel Váquez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia 6
12 Roman Kreuziger - Liquigas 5
13 Maxime Monfort - Cofidis 4
14 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval-Scott 3
15 Paolo Tiralongo - Lampre 2
16 Claudio Casas - Andalucía-Cajasur 2
17 David López García - Caisse d'Epargne 1


Bjergkonkurrencen:
1 Manuel Váquez - Grupo Nicolas Mateos-Murcia 12 pts
2 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 11
3 Alberto Contador - Astana 6
4 Rein Taaramae - Cofidis 4
5 Rubén Plaza - Benfica 3
6 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom 2
7 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1
8 Claudio Casas - Andalucía-Cajasur 1


Holdkonkurrencen:
1 Bouygues Telecom 11.20.57
2 Euskaltel - Euskadi 1.31
3 Astana 1.32
4 Benfica 1.33
5 Liquigas
6 Caisse d'Epargne
7 Slipstream Chipotle Presented by H30
8 Saunier Duval-Scott
9 Lampre
10 Cofidis, le Credit Par Telephone
11 Contentpolis - Murcia 3.03
12 Rabobank 4.39
13 Team Milram
14 Karpin Galicia
15 Orbea-Oreka S.D.A 14.34
16 Extremadura-Grupo Gallardo 25.26
17 Andalucia - Cajasur 26.22
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger