Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Haedo på podiet i Murcia

Haedo på podiet i Murcia

07. marts 2007 17:220
I dag startede etapeløbet Vuelta Ciclista a Murcia også kaldet Murcia Rundt. Løbet har bl.a. danske Team CSC til start, og det danske hold viste flaget nærmest fra startskuddet havde lydt.

Tyske Jens Voigt angreb nemlig efter få kilometer, og han fik følgeskab af 6 andre ryttere, men de blev hurtig kørt ind. I stedet for angreb 3 spanske ryttere, som fik lov til at køre væk fra feltet. Det var Pablo De Pedro (Nicolas Mateos), Gonzalo Rabunal (Karpin-Galicia) og Manuel Vazquez (Andalucia-Cajasur).3-mandsgruppen arbejdede godt sammen og havde på et tidspunkt næsten 8 minutter til feltet. Men så blev tempoet skruet i vejret i feltet og med 40 kilometer til mål blev udbryderne hentet.

I stedet forcerede Caisse d'Epargne med Alejandro Valverde i spidsen tempoet i samarbejde med Rabobank, det gjorde at over de næste kilometer blev feltet sprængt i flere grupper. 40 ryttere rev sig løs og skulle afgøre etapen i mellem sig. Trods en række udbrudsforsøg i finalen, så kom feltet samlet hjem. I spurten var Jose Joaquin Rojas Gil (Caisse d'Epargne) bedst og sejrede foran Danilo Napolitano (Lampre) og Juan José Haedo (Team CSC).

Team CSC havde 5 ryttere med i første gruppe, hvor danske Lars Bak også kørte sig ind i top 10, da han blev nummer 7 på dagens etape.

I finalen var Max van Heeswijk (Rabobank) uheldig og styrtede. Det vides dog endnu ikke, hvor slemt det er gået med Rabobank-rytteren.


Resultat af 1. etape
1 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 4.30.50
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
3 Juan José Haedo (Arg) Team CSC
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
5 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
6 Graeme Brown (Aus) Rabobank
7 Lars Bak (Den) Team CSC
8 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
9 Michal Golas (Pol) Unibet.com
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne
11 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne
12 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC
14 Denis Menchov (Rus) Rabobank
15 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Oscar Sevilla (Spa) Relax-Gam
17 Joaquin Sobrino (Spa) Relax-Gam
18 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
19 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
20 Eddy Mazzoleni (Ita) Astana
21 Angel Vicioso (Spa) Relax-Gam
22 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
23 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
24 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
25 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur
26 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
27 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
28 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
29 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
31 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
32 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
33 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
34 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
35 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
36 Koldo Gil (Spa) Saunier Duval-Prodir
37 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
38 Rodriguez Luis Perez (Spa) Andalucia-Cayasur
39 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
40 Robert Gesink (Ned) Rabobank
41 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
42 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
43 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 3.03
44 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
45 Julian Sanchez (Spa) Relax-Gam 3.05
46 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
47 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
48 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
49 Evgeniy Sladkov (Kaz) Astana
50 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
51 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital
52 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 3.10
53 Diego Milan (Spa) Grupo Nicolás Mateos 6.19
54 Claudio José Casas (Spa) Andalucia-Cayasur
55 Gorka Amuriza (Spa) Grupo Nicolás Mateos
56 Beñat Intxausti (Spa) Grupo Nicolás Mateos
57 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
58 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
59 Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur
60 Jose Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
61 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
62 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
63 Paolo Savoldelli (Ita) Astana
64 Stefano Cavallari (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
65 José Rujano (Ven) Unibet.com
66 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
67 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
68 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
69 Victor Hugo Peña (Col) Unibet.com
70 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
71 Matti Breschel (Den) Team CSC
72 Jorge Perez (Spa) Relax-Gam
73 David Abal (Spa) Karpin-Galicia
74 José Antonio Baños (Spa) Grupo Nicolás Mateos
75 Marcos A. Serrano (Spa) Karpin-Galicia
76 Santiago Perez (Spa) Relax-Gam
77 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
78 Jorge Ferrio (Spa) Andalucia-Cayasur
79 Luis Fernandez (Spa) Karpin-Galicia
80 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Daniel Navarro (Spa) Astana
82 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
83 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
84 Inigo Cuesta (Spa) Team CSC
85 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
86 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
87 Steve Morabito (Swi) Astana
88 Rodrigo Garcia (Spa) Fuerteventura-Canarias
89 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
90 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
91 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
92 José Adrian Bonilla (CRc) Fuerteventura-Canarias 6.52
93 David De la Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.01
94 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.16
95 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Alexey Kolessov (Kaz) Astana
97 Lander Aperribay (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias
99 Vicente Peiro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
100 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia
101 Mauricio A. Ardila (Col) Rabobank
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
103 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
104 Michael Schär (Swi) Astana
105 Javier Cherro (Spa) Fuerteventura-Canarias
106 Carlos Sastre (Spa) Team CSC


Samlet stilling efter 1. etape
1 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 4.30.50
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
3 Juan José Haedo (Arg) Team CSC
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
5 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
6 Graeme Brown (Aus) Rabobank
7 Lars Bak (Den) Team CSC
8 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
9 Michal Golas (Pol) Unibet.com
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne
11 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne
12 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC
14 Denis Menchov (Rus) Rabobank
15 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Oscar Sevilla (Spa) Relax-Gam
17 Joaquin Sobrino (Spa) Relax-Gam
18 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
19 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
20 Eddy Mazzoleni (Ita) Astana
21 Angel Vicioso (Spa) Relax-Gam
22 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
23 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
24 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
25 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur
26 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
27 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
28 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
29 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
31 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
32 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
33 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
34 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
35 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
36 Koldo Gil (Spa) Saunier Duval-Prodir
37 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
38 Rodriguez Luis Perez (Spa) Andalucia-Cayasur
39 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
40 Robert Gesink (Ned) Rabobank
41 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
42 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
43 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 3.03
44 Gustav Erik Larsson (Swe) Unibet.com
45 Julian Sanchez (Spa) Relax-Gam 3.05
46 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
47 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
48 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
49 Evgeniy Sladkov (Kaz) Astana
50 Giuseppe Muraglia (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
51 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital
52 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 3.10
53 Diego Milan (Spa) Grupo Nicolás Mateos 6.19
54 Claudio José Casas (Spa) Andalucia-Cayasur
55 Gorka Amuriza (Spa) Grupo Nicolás Mateos
56 Beñat Intxausti (Spa) Grupo Nicolás Mateos
57 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
58 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
59 Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur
60 Jose Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
61 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
62 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
63 Paolo Savoldelli (Ita) Astana
64 Stefano Cavallari (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
65 José Rujano (Ven) Unibet.com
66 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
67 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
68 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
69 Victor Hugo Peña (Col) Unibet.com
70 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
71 Matti Breschel (Den) Team CSC
72 Jorge Perez (Spa) Relax-Gam
73 David Abal (Spa) Karpin-Galicia
74 José Antonio Baños (Spa) Grupo Nicolás Mateos
75 Marcos A. Serrano (Spa) Karpin-Galicia
76 Santiago Perez (Spa) Relax-Gam
77 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
78 Jorge Ferrio (Spa) Andalucia-Cayasur
79 Luis Fernandez (Spa) Karpin-Galicia
80 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Daniel Navarro (Spa) Astana
82 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
83 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne
84 Inigo Cuesta (Spa) Team CSC
85 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
86 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
87 Steve Morabito (Swi) Astana
88 Rodrigo Garcia (Spa) Fuerteventura-Canarias
89 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
90 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
91 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
92 José Adrian Bonilla (CRc) Fuerteventura-Canarias 6.52
93 David De la Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.01
94 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.16
95 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Alexey Kolessov (Kaz) Astana
97 Lander Aperribay (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias
99 Vicente Peiro (Spa) Grupo Nicolás Mateos
100 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia
101 Mauricio A. Ardila (Col) Rabobank
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
103 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
104 Michael Schär (Swi) Astana
105 Javier Cherro (Spa) Fuerteventura-Canarias
106 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur 6 pts
2 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos 4
3 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia 2 


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 25 pts
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 20
3 Juan José Haedo (Arg) Team CSC 16
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 14
5 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 12
6 Graeme Brown (Aus) Rabobank 10
7 Lars Bak (Den) Team CSC 9
8 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 9
9 Michal Golas (Pol) Unibet.com 7
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne 6
11 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne 5
12 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 4
13 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur 3
14 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 3
15 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3
16 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2
17 Angel Vicioso (Spa) Relax-Gam 2
18 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia 2
19 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
20 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos 1


Kombinationskonkurrencen efter 1. etape
1 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Cayasur 39 pts
2 Pablo de Pedro (Spa) Grupo Nicolás Mateos 51
3 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin-Galicia 121
4 Jose Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 2
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 4
6 Juan José Haedo (Arg) Team CSC 6
7 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 8
8 Giuseppe Palumbro (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 10
9 Graeme Brown (Aus) Rabobank 12
10 Lars Bak (Den) Team CSC 14
11 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 16


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Caisse d'Epargne 13.32.30
2 Team CSC
3 Unibet.com (Continental)
4 Rabobank
5 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
6 Relax-Gam
7 Lampre-Fondital
8 Fuerteventura-Canarias 13.35.35
9 Saunier Duval-Prodir 13.38.49
10 Andalucia-Cayasur
11 Karpin-Galacia
12 Astana 13.41.54
13 Grupo Nicolás Mateos 13.45.08
14 Euskaltel-Euskadi
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger