Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Haedo treer i Sachsen-Tour

Haedo treer i Sachsen-Tour

25. juli 2007 17:450

Annonce

Sachsen-Tour blev i dag indledt med 168 km lang etape, som endte i en massespurt. her var T-Mobiles André Greipel hurtigst, mens Steffen Radochla (Wiesenhof) og Juan José Heado (CSC) kom ind på de næste pladser.

Med sejren fører André Greipel løbet samlet.

Resultat af 1. Etape
1 André Greipel - T-Mobile Team 3.52.03 (38.66 km/t)
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
3 Juan José Haedo - Team CSC
4 Mathew Hayman - Rabobank
5 Matti Breschel - Team CSC
6 Stefan Löffler - Team Sparkasse
7 René Weissinger - Team Volksbank
8 Elia Rigotto - Team Milram
9 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
10 Leif Lampater - Germany
11 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team
12 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
13 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
14 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
15 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
16 Sebastian Siedler - Team Milram
17 Marcel Barth - Thüringer Energie Team
18 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
19 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
20 Michael Schär - Astana
21 Christian Pömer - Team Volksbank
22 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
23 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges
24 André Korff - T-Mobile Team
25 Anders Lund - Team CSC
26 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
27 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
28 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
29 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
30 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
31 Bobby Julich - Team CSC
32 David Kopp - Gerolsteiner
33 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
34 Roger Hammond - T-Mobile Team
35 Volker Ordowski - Gerolsteiner
36 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
37 Marc De Maar - Rabobank
38 William Walker - Rabobank
39 Tilo Schüler - Team Sparkasse
40 Evgeniy Sladkov - Astana
41 Mariusz Witecki - Team Volksbank
42 Joost Posthuma - Rabobank
43 Tony Martin - Thüringer Energie Team
44 Peter Velitz - Team Wiesenhof Felt
45 Stephan Schreck - T-Mobile Team
46 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
47 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
48 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
49 Niki Terpstra - Team Milram
50 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
51 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
52 Nicki Sørensen - Team CSC
53 Karsten Vogel - Team Regiostrom - Senges
54 Dirk Müller - Team Sparkasse
55 Igor Abakoumov - Astana
56 Robert Bartko - Germany
57 Robert Bengsch - Germany
58 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
59 Christoph van Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
60 Nico Graf - Thüringer Energie Team
61 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
62 Michael Blaudzun - Team CSC
63 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
64 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
65 Richard Faltus - Team Sparkasse
66 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
67 Thorwald Veneberg - Rabobank
68 Marco Kiritschenko - Notebooksbilliger.de
69 Timo Honstein - Team Sparkasse
70 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
71 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus
72 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
73 Philipp Mamos - Team Sparkasse
74 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
75 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
76 Heinrich Berger - Notebooksbilliger.de
77 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
78 Allan Johansen - Team CSC
79 Koos Moerenhout - Rabobank
80 Thomas Fothen - Gerolsteiner
81 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
82 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges
83 Martin Müller - Team Milram
84 Philipp Ludescher - Team Volksbank
85 Karl-Christian König - Germany
86 Dmitriy Muravyev - Astana
87 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
88 Robert Kriegs - Germany
89 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
90 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
91 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta
92 Patrick Riedesser - Team Volksbank
93 Serguei Yakovlev - Astana
94 Frank Schulz - Germany
95 Julien Mazet - Astana
96 René Haselbacher - Astana
97 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
98 Matthias Russ - Gerolsteiner
99 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
100 Björn Schröder - Team Milram
101 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
102 Henning Bommel - Germany
103 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
104 Sebastian Lang - Gerolsteiner
105 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
106 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
107 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta
108 Chris Anker Sørensen - Team CSC
109 Dennis Haueisen - Team Milram
110 Eric Baumann - T-Mobile Team
111 Bas Gilling - Team Wiesenhof Felt
112 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
113 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus
114 Sebastian Schwager - Team Milram
115 Guido Fulst - Germany
116 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
117 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
118 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges
119 Udo Müller - Notebooksbilliger.de
120 Sven Teutenberg - Team Volksbank
121 Aaron Olson - T-Mobile Team
122 Christian Lener - Team Volksbank
123 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
124 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 2.29

Samlet stilling efter 1. Etape
1 André Greipel - T-Mobile Team 3.51.53
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 0.04
3 Thorwald Veneberg - Rabobank 0.05
4 Juan José Haedo - Team CSC 0.06
5 Dennis Haueisen - Team Milram 0.07
6 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 0.08
7 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 0.09
8 Mathew Hayman - Rabobank 0.10
9 Matti Breschel - Team CSC
10 Stefan Löffler - Team Sparkasse
11 René Weissinger - Team Volksbank
12 Elia Rigotto - Team Milram
13 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
14 Leif Lampater - Germany
15 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team
16 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
17 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
18 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
19 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
20 Sebastian Siedler - Team Milram
21 Marcel Barth - Thüringer Energie Team
22 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
23 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24 Michael Schär - Astana
25 Christian Pömer - Team Volksbank
26 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
27 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges
28 André Korff - T-Mobile Team
29 Anders Lund - Team CSC
30 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
31 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
32 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
33 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
34 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
35 Bobby Julich - Team CSC
36 David Kopp - Gerolsteiner
37 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
38 Roger Hammond - T-Mobile Team
39 Volker Ordowski - Gerolsteiner
40 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
41 Marc De Maar - Rabobank
42 William Walker - Rabobank
43 Tilo Schüler - Team Sparkasse
44 Evgeniy Sladkov - Astana
45 Mariusz Witecki - Team Volksbank
46 Joost Posthuma - Rabobank
47 Tony Martin - Thüringer Energie Team
48 Peter Velitz - Team Wiesenhof Felt
49 Stephan Schreck - T-Mobile Team
50 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
51 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
52 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
53 Niki Terpstra - Team Milram
54 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
55 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
56 Nicki Sørensen - Team CSC
57 Karsten Vogel - Team Regiostrom - Senges
58 Dirk Müller - Team Sparkasse
59 Igor Abakoumov - Astana
60 Robert Bartko - Germany
61 Robert Bengsch - Germany
62 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
63 Christoph van Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
64 Nico Graf - Thüringer Energie Team
65 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
66 Michael Blaudzun - Team CSC
67 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
68 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
69 Richard Faltus - Team Sparkasse
70 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
71 Marco Kiritschenko - Notebooksbilliger.de
72 Timo Honstein - Team Sparkasse
73 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
74 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus
75 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
76 Philipp Mamos - Team Sparkasse
77 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
78 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
79 Heinrich Berger - Notebooksbilliger.de
80 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
81 Allan Johansen - Team CSC
82 Koos Moerenhout - Rabobank
83 Thomas Fothen - Gerolsteiner
84 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
85 Martin Müller - Team Milram
86 Philipp Ludescher - Team Volksbank
87 Karl-Christian König - Germany
88 Dmitriy Muravyev - Astana
89 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
90 Robert Kriegs - Germany
91 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
92 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
93 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta
94 Patrick Riedesser - Team Volksbank
95 Serguei Yakovlev - Astana
96 Frank Schulz - Germany
97 Julien Mazet - Astana
98 René Haselbacher - Astana
99 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
100 Matthias Russ - Gerolsteiner
101 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
102 Björn Schröder - Team Milram
103 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
104 Henning Bommel - Germany
105 Sebastian Lang - Gerolsteiner
106 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
107 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
108 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta
109 Chris Anker Sørensen - Team CSC
110 Eric Baumann - T-Mobile Team
111 Bas Gilling - Team Wiesenhof Felt
112 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
113 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus
114 Sebastian Schwager - Team Milram
115 Guido Fulst - Germany
116 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
117 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
118 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges
119 Udo Müller - Notebooksbilliger.de
120 Sven Teutenberg - Team Volksbank
121 Aaron Olson - T-Mobile Team
122 Christian Lener - Team Volksbank
123 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
124 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 2.31

Pointkonkurrencen
1 André Greipel - T-Mobile Team 10 pts
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 9
3 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 9
4 Thorwald Veneberg - Rabobank 8
5 Juan José Haedo - Team CSC 8
6 Mathew Hayman - Rabobank 7
7 Matti Breschel - Team CSC 6
8 Stefan Löffler - Team Sparkasse 5
9 René Weissinger - Team Volksbank 4
10 Dennis Haueisen - Team Milram 3
11 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 3
12 Elia Rigotto - Team Milram 3
13 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3
14 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 2
15 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
16 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 1
17 Leif Lampater - Germany 1
18 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 1

Bjergkonkurrencen
1 Thorwald Veneberg - Rabobank 3 pts
2 Evert Vrbist - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3
3 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 2
4 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
5 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 1
6 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 1

Holdkonkurrencen
1 Team Wiesenhof Felt 11.36.09
2 Team CSC
3 Team Volksbank
4 T-Mobile Professional Cycling
5 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
6 Team 3C-Gruppe Lamonta
7 Thüringer Energie Team
8 Team Milram
9 Team Sparkasse
10 Rabobank
11 Astana
12 Germany
13 Heinz von Heiden Focus
14 Gerolsteiner
15 Team Regiostrom-Senges
16 Notebooksbilliger.de

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR