Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Storbritannien fortsatte, hvor de slap for fire år siden og tog endnu en olympisk guldmedalje i banecykling. Denne gang gjaldt det herrernes holdsprint.
Annonce
De gjorde det i 2008, de gjorde det i 2012, og her til aften blev det så hattrick, da Storbritannien blev olympiske mestre i holdsprint for herrer.
I forhold til OL i London var Philip Hindes og Jason Kenny med igen, mens Callum Skinner erstattede legenden Chris Hoy. De tre stod i finalen over for de regerende verdensmestre fra New Zealand: Ethan Mitchell, Sam Webster og Edward Dawkins.
I starten lagde Ethan Mitchell eller hurtigere ud end Philip Hindes, men på anden tur skiftede føringen, da Jason Kenny kørte hurtigere end Sam Webster. Til slut skulle Edward Dawkins prøve at køre hurtigere end Callum Skinner, men det kunne han ikke. Faktisk trak briten en lille smule mere fra og sikrede OL-guldet.
I bronzefinalen stod Frankrig over for Australien. Australierne førte med en tiendedel efter to omgange, men på sidste omgang fik franske Michael d'Almeida spurtet meget hurtige end australieren Patrick Constable og var et kvart sekund bedre. Dermed fik Frankrig bronze.
Resultat
1 Philip Hindes - Jason Kenny - Callum Skinner (Storbritannien)
2 Ethan Mitchell - Sam Webster - Edward Dawkins (New Zealand)
3 Gregory Bauge - Francois Pervis - Michael d'Almeida (Frankrig)
4 Nathan Hart - Matthew Glaetzer - Patrick Constable (Australien)
5 Rene Enders - Joachim Eilers - Maximilian Levy (Tyskland)
6 Jeffrey Hoogland - Theo Bos - Matthijs Buchli (Holland)
7 Rafal Sarnecki - Damian Zielinski - Krzysztof Maksel (Polen)
8 Cesar Marcano - Hersony Canelon - Angel Pulgar (Venezuela)
9 Jeyong Son - Chaebin Im - Dongjin Kang (Sydkorea)
Guldfinale
1 Philip Hindes - Jason Kenny - Callum Skinner (Storbritannien) 42,440
2 Ethan Mitchell - Sam Webster - Edward Dawkins (New Zealand) 42,542
Bronzefinale
1 Gregory Bauge - Francois Pervis - Michael d'Almeida (Frankrig) 43,143
2 Nathan Hart - Matthew Glaetzer - Patrick Constable (Australien) 43,298
Første runde - heat 1
1 Gregory Bauge - Francois Pervis - Michael d'Almeida (Frankrig) 43,153
2 Rafal Sarnecki - Damian Zielinski - Krzysztof Maksel (Polen) 43,555
Første runde - heat 2
1 Nathan Hart - Matthew Glaetzer - Patrick Constable (Australien) 43,166
2 Jeffrey Hoogland - Matthijs Buchli - Theo Bos (Holland) 43,552
Første runde - heat 3
1 Ethan Mitchell - Sam Webster - Edward Dawkins (New Zealand) 42,535
2 Rene Enders - Joachim Eilers - Maximilian Levy (Tyskland) 43,455
Første runde - heat 4
1 Philip Hindes - Jason Kenny - Callum Skinner (Storbritannien) 42,640
2 Cesar Marcano - Hersony Canelon - Angel Pulgar (Venezuela) 44,486
Første runde - vindertider
1 Ethan Mitchell - Sam Webster - Edward Dawkins (New Zealand) 42,535
2 Philip Hindes - Jason Kenny - Callum Skinner (Storbritannien) 42,640
3 Gregory Bauge - Francois Pervis - Michael d'Almeida (Frankrig) 43,153
4 Nathan Hart - Matthew Glaetzer - Patrick Constable (Australien) 43,166
Første runde - tabertider
1 Rene Enders - Joachim Eilers - Maximilian Levy (Tyskland) 43,455
2 Jeffrey Hoogland - Matthijs Buchli - Theo Bos (Holland) 43,552
3 Rafal Sarnecki - Damian Zielinski - Krzysztof Maksel (Polen) 43,555
4 Cesar Marcano - Hersony Canelon - Angel Pulgar (Venezuela) 44,486
Kvalifikation
1 Philip Hindes - Jason Kenny - Callum Skinner (Storbritannien) 42,562
2 Ethan Mitchell - Sam Webster - Edward Dawkins (New Zealand) 42,673
3 Nathan Hart - Matthew Glaetzer - Patrick Constable (Australien) 43,158
4 Gregory Bauge - Francois Pervis - Michael d'Almeida (Frankrig) 43,185
5 Rafal Sarnecki - Damian Zielinski - Krzysztof Maksel (Polen) 43,297
6 Jeffrey Hoogland - Theo Bos - Matthijs Buchli (Holland) 43,688
7 Rene Enders - Joachim Eilers - Maximilian Levy (Tyskland) 43,711
8 Cesar Marcano - Hersony Canelon - Angel Pulgar (Venezuela) 44,263
9 Jeyong Son - Chaebin Im - Dongjin Kang (Sydkorea) deklasseret
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce