Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Hattrick til Ciolek og sejr til Voigt

Hattrick til Ciolek og sejr til Voigt

18. august 2007 16:180

9. og sidste etape af Deutschland Tour blev kørt fra Einbeck til Hanover over 143.1 km.

Annonce

Etapen var forholdsvis flad, derfor var det næsten også umuligt at forestille sig at Team CSC og Jens Voigt skulle komme ud i nogle problemer i forsvaret af den gule førertrøje.

3 ryttere angreb tidligt på etapen, det var Grischa Niermann (Rabobank), Harald Totschnig (Elk Haus-Simplon) og Matthew Lloyd (Predictor-Lotto). De tre ryttere fandt hurtigt et samarbejde. Nede i feltet stak Pierre Drancourt (Bouygues Telecom) dog af sted i forsøget på at hente de tre forreste, og det lykkedes. Dermed blev trioen forvandlet til fire ryttere i front.

De fire ryttere havde midtvejs på etapen et forspring på næsten 3 minutter, men da feltet for alvor satte fart på udbruddet blev det kørt ind. 8 km fra mål kunne udbryderne se sig hentet af feltet, som straks efter blev forvandlet til et magenta T-Mobile missil på vej ind imod målet i Hanover.

I massespurten kvitterede U23 verdensmesteren Gerald Ciolek (T-Mobile) for tilliden og sejrede foran Erik Zabel (Team Milram), Mark Renchaw (Credit Agricole) og Juan Josè Haedo (Team CSC).

Samlet forsvarede Team CSCs Jens Voigt den samlede sejr, imens danske Chris Anker Sørensen blev en fornem nummer seks.


Resultat af 9. etape
1 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 3.16.55
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Mark Renshaw - Crédit Agricole
4 Juan José Haedo - Team CSC
5 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
6 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
7 Robert Förster - Gerolsteiner
8 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
9 René Weissinger - Team Volksbank
10 Carlos Dacruz - Française des Jeux
11 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
12 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
13 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
14 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
15 Patrick Calcagni - Liquigas
16 Rony Martias - Bouygues Telecom
17 Magnus Backstedt - Liquigas
18 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
19 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
20 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi
21 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
22 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
23 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
24 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
25 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
26 Sven Teutenberg - Team Volksbank
27 André Greipel - T-Mobile Team
28 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
29 Ronny Scholz - Gerolsteiner
30 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
31 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
32 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
33 Angelo Furlan - Crédit Agricole
34 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
36 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
37 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Davide Rebellin - Gerolsteiner
39 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
40 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
41 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
42 Pieter Jacobs - Unibet.com
43 Fabio Sacchi - Team Milram
44 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
45 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
46 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
47 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
48 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
49 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
50 Mariusz Witecki - Team Volksbank
51 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
52 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
53 Gil Suray - Unibet.com
54 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
55 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
56 Laurens Ten Dam - Unibet.com
57 Sebastian Lang - Gerolsteiner
58 Björn Schröder - Team Milram
59 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
60 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
61 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
62 Matthias Russ - Gerolsteiner
63 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
64 Florian Stalder - Team Volksbank
65 Theo Eltink - Rabobank
66 Joost Posthuma - Rabobank
67 Robert Gesink - Rabobank
68 Jens Voigt - Team CSC
69 Harald Morscher - Team Volksbank
70 René Mandri - AG2r Prévoyance
71 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
73 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
74 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
75 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
76 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
77 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
78 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
79 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Christophe Laurent - Crédit Agricole
81 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
82 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
83 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
84 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
85 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
86 Bobby Julich - Team CSC
87 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
88 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
89 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
90 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
91 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
92 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
93 Grischa Niermann - Rabobank
94 Niki Terpstra - Team Milram
95 Chris Anker Sørensen - Team CSC
96 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
97 Marco Pinotti - T-Mobile Team
98 Marc De Maar - Rabobank
99 Philipp Ludescher - Team Volksbank
100 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
101 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
102 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
103 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
104 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
105 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
106 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
107 Sebastian Siedler - Team Milram
108 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
109 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
110 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
111 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
112 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
113 Koos Moerenhout - Rabobank
114 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
115 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
116 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
117 Alexandr Kolobnev - Team CSC
118 Enrico Poitschke - Team Milram
119 Martin Müller - Team Milram
120 Ralf Grabsch - Team Milram
121 Bart Dockx - Predictor-Lotto
122 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
123 Morris Possoni - Lampre-Fondital
124 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
125 Paul Martens - Skil-Shimano
126 Franco Pellizotti - Liquigas
127 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
128 Albert Timmer - Skil-Shimano
129 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
130 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
131 Jérémy Roy - Française des Jeux
132 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
133 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
134 Julien Belgy - Bouygues Telecom
135 Ian Mcleod - Française des Jeux
136 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi
137 Volodymir Gustov - Team CSC
138 Marco Marzano - Lampre-Fondital
139 Bradley Mcgee - Française des Jeux
140 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
141 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
142 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
143 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
144 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
145 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
146 Andreas Klier - T-Mobile Team
147 Christophe Kern - Crédit Agricole
148 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
149 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
150 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
151 Markus Eichler - Unibet.com 0.31
152 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 0.36
153 Matej Mugerli - Liquigas
154 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
155 Markus Zberg - Gerolsteiner 0.44


Udgået
DNS Damiano Cunego - Lampre-Fondital
DNS José Joaquín Rojas - Caisse d'Epargne
DNS Mauro Da Dalto - Liquigas
DNS Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir
DNS Martin Elmiger - Ag2r Prévoyance
DNS Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance
DNS Sébastien Minard - Cofidis
DNF Francesco Failli - Liquigas
DNF Torsten Schmidt - Wiesenhof-Felt


Samlet slutstilling
1 Jens Voigt - Team CSC 30.57.21
2 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.57
3 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 2.10
4 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3.05
5 Robert Gesink - Rabobank 3.15
6 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4.06
7 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 5.22
8 Laurens Ten Dam - Unibet.com 5.26
9 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 6.08
10 Davide Rebellin - Gerolsteiner 6.16
11 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6.23
12 Ronny Scholz - Gerolsteiner 6.24
13 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 6.35
14 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.50
15 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 6.53
16 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 7.07
17 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 7.20
18 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 7.27
19 Koos Moerenhout - Rabobank 7.54
20 Bobby Julich - Team CSC 7.55
21 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 8.07
22 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 8.10
23 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 8.18
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.23
25 Florian Stalder - Team Volksbank 8.28
26 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 8.34
27 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.37
28 Joost Posthuma - Rabobank 8.39
29 Alexandr Kolobnev - Team CSC 9.05
30 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 9.06
31 Franco Pellizotti - Liquigas 9.21
32 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 10.09
33 René Mandri - AG2r Prévoyance 10.12
34 Matthias Russ - Gerolsteiner
35 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 10.17
36 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 10.36
37 Patrick Calcagni - Liquigas 11.01
38 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 11.56
39 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 12.06
40 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 12.42
41 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 13.02
42 Theo Eltink - Rabobank 13.03
43 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic 13.06
44 Paul Martens - Skil-Shimano 13.37
45 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 14.27
46 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi 14.28
47 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 14.47
48 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 15.27
49 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 15.40
50 Grischa Niermann - Rabobank 15.51
51 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 16.17
52 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 16.20
53 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 17.01
54 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.22
55 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 17.32
56 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 17.36
57 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 17.52
58 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 18.00
59 Fabio Sacchi - Team Milram 18.39
60 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 18.45
61 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 18.55
62 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 19.07
63 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 19.41
64 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19.52
65 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 20.14
66 Marc De Maar - Rabobank 20.34
67 Erik Zabel - Team Milram
68 Gil Suray - Unibet.com 21.01
69 Bradley Mcgee - Française des Jeux 21.16
70 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 21.52
71 Albert Timmer - Skil-Shimano 22.17
72 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 22.30
73 Harald Morscher - Team Volksbank 22.46
74 René Weissinger - Team Volksbank 22.52
75 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 23.51
76 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 24.03
77 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 24.58
78 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 25.12
79 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 25.26
80 Marco Marzano - Lampre-Fondital 25.33
81 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 26.38
82 Christophe Laurent - Crédit Agricole 27.24
83 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 27.33
84 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 29.32
85 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 29.38
86 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 30.06
87 Marco Pinotti - T-Mobile Team 30.47
88 Volodymir Gustov - Team CSC 31.01
89 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 31.24
90 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 32.34
91 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 33.01
92 Morris Possoni - Lampre-Fondital 33.03
93 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 33.04
94 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 33.23
95 Sebastian Lang - Gerolsteiner 33.34
96 Mariusz Witecki - Team Volksbank 34.00
97 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 34.12
98 Jérémy Roy - Française des Jeux 34.57
99 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 35.23
100 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 35.28
101 Christophe Kern - Crédit Agricole
102 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 35.49
103 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 36.06
104 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 36.53
105 Niki Terpstra - Team Milram 37.24
106 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
107 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 38.51
108 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 39.17
109 Markus Zberg - Gerolsteiner 39.24
110 Ralf Grabsch - Team Milram 39.27
111 Ian Mcleod - Française des Jeux 40.02
112 Pieter Jacobs - Unibet.com 40.39
113 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 40.42
114 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 41.24
115 Martin Müller - Team Milram 41.40
116 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 42.31
117 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 42.57
118 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 43.01
119 Björn Schröder - Team Milram 43.30
120 Carlos Dacruz - Française des Jeux 43.44
121 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 44.04
122 Bart Dockx - Predictor-Lotto 44.13
123 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 44.17
124 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 44.25
125 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 44.26
126 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 45.30
127 Philipp Ludescher - Team Volksbank 45.43
128 André Greipel - T-Mobile Team 46.10
129 Matej Mugerli - Liquigas 47.21
130 Robert Förster - Gerolsteiner 48.54
131 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 49.11
132 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
133 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 49.52
134 Sebastian Siedler - Team Milram 49.57
135 Mark Renshaw - Crédit Agricole 50.32
136 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 51.33
137 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 53.59
138 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 54.36
139 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 55.31
140 Andreas Klier - T-Mobile Team 56.08
141 Julien Belgy - Bouygues Telecom 56.16
142 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 56.34
143 Markus Eichler - Unibet.com 57.58
144 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 58.46
145 Magnus Backstedt - Liquigas 59.28
146 Angelo Furlan - Crédit Agricole 59.51
147 Enrico Poitschke - Team Milram 1.00.09
148 Sven Teutenberg - Team Volksbank 1.00.18
149 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.00.20
150 Rony Martias - Bouygues Telecom 1.00.50
151 Juan José Haedo - Team CSC 1.02.55
152 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1.03.02
153 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 1.04.12
154 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.10.51
155 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 1.12.03


Slutstilling i pointkonkurrencen
1 Erik Zabel - Team Milram 98 pts
2 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 88
3 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 62
4 Jens Voigt - Team CSC 50
5 Robert Förster - Gerolsteiner 46
6 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 42
7 Mark Renshaw - Crédit Agricole 34
8 René Weissinger - Team Volksbank 32
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 25
10 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 24
11 Patrick Calcagni - Liquigas 23
12 Davide Rebellin - Gerolsteiner 21
13 Bradley Mcgee - Française des Jeux 20
14 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 20
15 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 20
16 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 19
17 Carlos Dacruz - Française des Jeux 18
18 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 18
19 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 18
20 René Mandri - AG2r Prévoyance 17
21 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
22 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 16
23 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 16
24 Robert Gesink - Rabobank 16
25 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 16
26 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 15
27 Paul Martens - Skil-Shimano 14
28 Mariusz Witecki - Team Volksbank 14
29 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 14
30 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 14
31 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 14
32 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
33 Juan José Haedo - Team CSC 13
34 Laurens Ten Dam - Unibet.com 11
35 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 11
36 Marco Pinotti - T-Mobile Team 10
37 Matej Mugerli - Liquigas 10
38 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 9
39 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
40 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 9
41 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 8
42 Grischa Niermann - Rabobank 8
43 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 8
44 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon 8
45 Chris Anker Sørensen - Team CSC 7
46 Bobby Julich - Team CSC 7
47 Florian Stalder - Team Volksbank 7
48 Sven Teutenberg - Team Volksbank 7
49 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
50 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
51 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
52 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto 6
53 Joost Posthuma - Rabobank 6
54 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 6
55 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 6
56 Niki Terpstra - Team Milram 5
57 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 5
58 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5
59 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 5
60 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 4
61 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 4
62 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 4
63 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4
64 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon 4
65 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 4
66 Gil Suray - Unibet.com 3
67 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 3
68 Matthias Russ - Gerolsteiner 2
69 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 2
70 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
71 André Greipel - T-Mobile Team 2
72 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 2


Slutstilling i bjergkonkurrencen
1 Niki Terpstra - Team Milram 23 pts
2 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 15
3 Jens Voigt - Team CSC 12
4 Robert Gesink - Rabobank 12
5 Matej Mugerli - Liquigas 9
6 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 9
7 Matthias Russ - Gerolsteiner 8
8 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 8
9 Laurens Ten Dam - Unibet.com 6
10 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4
11 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
12 Grischa Niermann - Rabobank 3
13 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 3
14 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
15 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 3
16 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3
17 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 2
18 Paul Martens - Skil-Shimano 2
19 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2
20 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2
21 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 2
22 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
23 Florian Stalder - Team Volksbank 1
24 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1
25 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 1
26 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 1


Slutstilling i ungdomskonkurrencen
1 Robert Gesink - Rabobank 31.00.36
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.51
3 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.07
4 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.08
5 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.35
6 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 3.52
7 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 4.55
8 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 5.03
9 Florian Stalder - Team Volksbank 5.13
10 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 5.51
11 René Mandri - AG2r Prévoyance 6.57
12 Matthias Russ - Gerolsteiner
13 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 7.21
14 Paul Martens - Skil-Shimano 10.22
15 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 12.12
16 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 14.17
17 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 14.45
18 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 16.26
19 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 16.37
20 Marc De Maar - Rabobank 17.19
21 Gil Suray - Unibet.com 17.46
22 Albert Timmer - Skil-Shimano 19.02
23 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 20.36
24 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 21.43
25 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 24.18
26 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 26.23
27 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 28.09
28 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 29.46
29 Morris Possoni - Lampre-Fondital 29.48
30 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 30.08
31 Jérémy Roy - Française des Jeux 31.42
32 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 32.08
33 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 32.34
34 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 32.51
35 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 33.38
36 Niki Terpstra - Team Milram 34.09
37 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
38 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 35.36
39 Pieter Jacobs - Unibet.com 37.24
40 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 39.42
41 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 40.49
42 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 41.02
43 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 41.11
44 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 42.15
45 Philipp Ludescher - Team Volksbank 42.28
46 André Greipel - T-Mobile Team 42.55
47 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 45.56
48 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 46.37
49 Mark Renshaw - Crédit Agricole 47.17
50 Julien Belgy - Bouygues Telecom 53.01
51 Markus Eichler - Unibet.com 54.43
52 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 57.05


Slutstilling i holdkonkurrencen
1 Team CSC 93.02.25
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 6.23
3 Caisse d'Epargne 6.32
4 Rabobank 7.32
5 Gerolsteiner 10.13
6 Liquigas 10.19
7 Unibet.com 12.06
8 Cofidis 13.41
9 AG2r Prévoyance 15.14
10 Lampre-Fondital 17.59
11 Predictor-Lotto 19.09
12 Elk Haus-Simplon 20.09
13 T-Mobile Team 20.49
14 Quickstep-Innergetic 23.08
15 Euskaltel-Euskadi 32.02
16 Saunier Duval-Prodir 34.43
17 Crédit Agricole 35.14
18 Française des Jeux 36.11
19 Skil-Shimano 37.22
20 Team Volksbank 42.17
21 Team Milram 54.22
22 Bouygues Telecom 58.06
23 Team Wiesenhof Felt 59.21



Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger