Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Hattrick til Oscar Freire

Hattrick til Oscar Freire

06. september 2007 17:310

Med endnu en imponerende finish lykkedes det i dag Oscar Freire at tage sin tredje sejr i årets Vuelta. Milram holdet prøvede endnu engang at lancere Alessandro Petacchi, men endnu engang gik han i stå med 50 meter til mål, så han kun sluttede på en 6-7 plads. Alt imens kom Freire sprintende forbi alle de andre.

Annonce



Dagens 184,3 kilometer lange etape fra Reinosa til Logro blev endnu engang præget af et langt udbrud. Efter mange udbrudsforsøg fik fire ryttere, Yuriy Krivtsov (Ag2r Prévoyance), José Antonio López (Andalucia-Cayasur), Stéphane Augé (Cofidis) og Magnus Bäckstedt (Liquigas) lov til at komme afsted. Hurtigt fik de oparbejdet et forspring på over otte minutter, før at Caisse d’Epargne holdet satte sig frem og kontrollerede forspringet.

Halvvejs på etapen satte sprinterholdene, Lampre-Fondital, Milram, Quick Step og Rabobank alle et par ryttere frem for at hjælpe det spanske førerhold, så forspringet begyndte langsomt men sikkert at falde, så det med 25 kilometer til mål var nede på to minutter. Dermed havde de fuldstændig styr på udbruddet.

Med 14 kilometer til mål forsøgte Krivtsov sig fremme i frontgruppen på en lille bakke. Den svenske mester kom dog hurtigt med på hjul og efter en sej kamp lykkedes det også Augé at komme med. López måtte dog opgive, og han blev hurtigt indhentet af feltet.

De tre andre fortsatte dog den ulige kamp, men med lidt over syv kilometer til mål måtte også de opgive. Dermed blev det hele endnu engang serveret for løbets sprintere.

Med seks kilometer satte T-Mobile sig frem med næsten hele holdet. Der sad de indtil Milram overtog fronten med 1500 meter til mål. Boonen, Davis og Greipel kæmpede om Petacchis hjul, mens Freire ikke lige var at se. Petacchi åbnede spurten med 250 meter mål, men endnu engang var Oscar Freire den stærkeste. Han kom langt bagfra og overhalede alle sammen, så han kunne tage sin tredje sejr i årets Vuelta.

I den samlede stilling er det stadigvæk Vladimir Efimkin (Caisse d’Epargne) som fører.


Resultat af 6. etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 4.24.10 (44.29 km/h)
2 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
3 Angelo Furlan - Crédit Agricole
4 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
5 André Korff - T-Mobile Team
6 Alessandro Petacchi - Team Milram
7 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
8 André Greipel - T-Mobile Team
9 Francesco Chicchi - Liquigas
10 Rony Martias - Bouygues Telecom
11 René Mandri - AG2r Prévoyance
12 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
13 Alessandro Vanotti - Liquigas
14 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
15 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Erik Zabel - Team Milram
17 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Patrick Calcagni - Liquigas
19 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
20 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
21 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
22 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
23 Mauro Da Dalto - Liquigas
24 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
25 Chris Horner - Predictor - Lotto
26 Manuel Beltrán - Liquigas
27 Cadel Evans - Predictor - Lotto
28 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
29 Josep Jufré - Predictor - Lotto
30 Denis Menchov - Rabobank
31 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
32 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
33 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
34 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
35 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
36 Stef Clement - Bouygues Telecom
37 Bert Roesems - Predictor - Lotto
38 Bert Grabsch - T-Mobile Team
39 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
40 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
41 Koos Moerenhout - Rabobank
42 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
43 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
44 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
45 Christophe Kern - Crédit Agricole
46 Mario Aerts - Predictor - Lotto
47 Michael Blaudzun - Team CSC
48 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
49 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
50 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
51 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
52 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Joost Posthuma - Rabobank
54 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
55 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
56 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
57 Marcus Ljungqvist - Team CSC
58 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
59 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
60 Christian Vande Velde - Team CSC
61 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
62 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
63 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
64 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
65 Carlos Sastre - Team CSC
66 David Loosli - Lampre - Fondital
67 Roman Kreuziger - Liquigas
68 Marco Velo - Team Milram
69 Gustavo César - Karpin Galicia
70 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
71 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
72 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
73 Scott Davis - T-Mobile Team
74 Andreas Klier - T-Mobile Team
75 Magnus Backstedt - Liquigas
76 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
77 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
79 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
80 Adam Hansen - T-Mobile Team
81 Karsten Kroon - Team CSC
82 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
83 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
84 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
85 Mickael Delage - Française des Jeux
86 Theo Eltink - Rabobank
87 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
88 Chris Anker Sørensen - Team CSC
89 David López - Caisse d'Epargne
90 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
91 Bart Dockx - Predictor - Lotto
92 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
93 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
94 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
95 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
96 Franco Pellizotti - Liquigas
97 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
98 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
99 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
100 Jérémy Roy - Française des Jeux
101 Marc De Maar - Rabobank
102 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
103 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
104 Daniel Moreno - Relax - Gam
105 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
106 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
107 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
108 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
109 David García - Karpin Galicia
110 Stephan Schreck - T-Mobile Team
111 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
112 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
113 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
114 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
115 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
116 Alexandr Kolobnev - Team CSC
117 Bradley McGee - Française des Jeux
118 Philippe Gilbert - Française des Jeux
119 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
120 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
121 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
122 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
123 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
124 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
125 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
126 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
127 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
128 Jesús Hernández - Relax - Gam
129 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
130 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
131 Volodymir Gustov - Team CSC
132 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
133 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
134 Fabio Sabatini - Team Milram
135 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
136 Ian McLeod - Française des Jeux
137 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
138 Santiago Perez - Relax - Gam
139 Davide Rebellin - Gerolsteiner
140 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
141 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
142 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
143 Marco Marzano - Lampre - Fondital
144 Andrea Moletta - Gerolsteiner
145 Iñigo Cuesta - Team CSC
146 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
147 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
148 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
149 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
150 Mark Renshaw - Crédit Agricole
151 Elia Rigotto - Team Milram 0.25
152 Alberto Ongarato - Team Milram 0.28
153 Ángel Vallejo - Relax - Gam 0.43
154 Carlos Castaño - Karpin Galicia 0.55
155 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia
156 Martin Müller - Team Milram
157 Markus Fothen - Gerolsteiner
158 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
159 Tim Klinger - Gerolsteiner
160 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
161 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
162 Matej Jurco - Team Milram
163 Morris Possoni - Lampre - Fondital
164 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
165 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
166 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
167 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
168 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 1.23
169 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
170 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
171 Niki Terpstra - Team Milram
172 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
173 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
174 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1.33
175 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.47
176 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.12
177 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
178 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 17.23
179 Santos González - Karpin Galicia
180 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
181 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
182 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
183 Dimitri Champion - Bouygues Telecom


Samlet stilling efter 5. etape
1 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 24.34.51
2 Denis Menchov - Rabobank 1.06
3 Carlos Sastre - Team CSC
4 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
5 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.28
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 1.36
10 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.49
11 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.54
12 Manuel Beltrán - Liquigas 1.57
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
14 Chris Anker Sørensen - Team CSC 2.18
15 Franco Pellizotti - Liquigas
16 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 2.23
17 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 2.29
18 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 2.30
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 2.32
20 Josep Jufré - Predictor - Lotto 2.49
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.57
22 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3.02
23 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.05
24 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 3.11
25 David López - Caisse d'Epargne 3.33
26 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
27 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
28 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.10
29 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
30 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 4.47
31 Roman Kreuziger - Liquigas 4.49
32 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4.58
33 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 5.01
34 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 5.03
35 Jesús Hernández - Relax - Gam 5.06
36 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 5.11
37 Daniel Moreno - Relax - Gam 5.16
38 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 5.29
39 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
40 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.46
41 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.02
42 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 6.14
43 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 6.21
44 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
45 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Joost Posthuma - Rabobank 6.49
47 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 7.12
48 Mario Aerts - Predictor - Lotto
49 René Mandri - AG2r Prévoyance 7.21
50 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.48
51 Alexandr Kolobnev - Team CSC 7.52
52 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8.13
53 Iñigo Cuesta - Team CSC 8.20
54 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 9.11
55 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 9.20
56 Davide Rebellin - Gerolsteiner 9.22
57 Volodymir Gustov - Team CSC 9.23
58 Koos Moerenhout - Rabobank 9.38
59 Scott Davis - T-Mobile Team 9.57
60 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
61 Stef Clement - Bouygues Telecom 10.27
62 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 10.52
63 Christian Vande Velde - Team CSC 11.12
64 Christophe Kern - Crédit Agricole 11.52
65 Theo Eltink - Rabobank 12.32
66 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12.41
67 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 12.56
68 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 13.34
69 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 14.08
70 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 14.14
71 David Loosli - Lampre - Fondital 14.16
72 Adam Hansen - T-Mobile Team 14.37
73 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 14.38
74 Stephan Schreck - T-Mobile Team 14.58
75 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 16.01
76 Karsten Kroon - Team CSC 16.02
77 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 16.37
78 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 17.01
79 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 17.12
80 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.28
81 Oscar Freire Gomez - Rabobank 18.03
82 Erik Zabel - Team Milram
83 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
84 David García - Karpin Galicia
85 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
86 Alessandro Vanotti - Liquigas 18.21
87 Michael Blaudzun - Team CSC 18.31
88 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 18.33
89 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
90 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 18.37
91 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 20.00
92 Morris Possoni - Lampre - Fondital 20.02
93 Andrea Moletta - Gerolsteiner 20.22
94 Martin Müller - Team Milram 20.53
95 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.28
96 Mickael Delage - Française des Jeux 21.51
97 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 21.55
98 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 21.58
99 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.33
100 Bert Grabsch - T-Mobile Team 23.20
101 Marcus Ljungqvist - Team CSC 23.34
102 Bart Dockx - Predictor - Lotto
103 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 24.01
104 Mauro Da Dalto - Liquigas 24.35
105 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 24.58
106 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 25.54
107 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 26.18
108 Jérémy Roy - Française des Jeux 26.19
109 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 26.46
110 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 27.19
111 Santiago Perez - Relax - Gam 27.24
112 Ángel Vallejo - Relax - Gam 27.26
113 Carlos Castaño - Karpin Galicia 27.51
114 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 28.33
115 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 29.03
116 Marco Marzano - Lampre - Fondital 29.18
117 Marco Velo - Team Milram 29.32
118 Gustavo César - Karpin Galicia
119 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
120 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
121 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 30.06
122 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 30.08
123 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
124 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 30.13
125 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 30.57
126 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 31.18
127 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 31.39
128 Marc De Maar - Rabobank 32.17
129 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 32.27
130 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 32.56
131 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 33.26
132 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 34.53
133 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 35.18
134 Andreas Klier - T-Mobile Team 35.36
135 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 35.39
136 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 35.54
137 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 36.04
138 Alberto Ongarato - Team Milram 36.07
139 André Greipel - T-Mobile Team 36.10
140 Patrick Calcagni - Liquigas
141 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
142 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
143 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
144 Elia Rigotto - Team Milram 36.32
145 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic 36.34
146 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 36.40
147 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
148 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.41
149 Tim Klinger - Gerolsteiner 37.33
150 Alessandro Petacchi - Team Milram 38.24
151 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 39.14
152 Niki Terpstra - Team Milram 39.35
153 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 39.36
154 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 39.50
155 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.49
156 Rony Martias - Bouygues Telecom 41.07
157 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
158 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
159 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
160 Markus Fothen - Gerolsteiner 41.30
161 Matej Jurco - Team Milram 42.02
162 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 42.11
163 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 43.52
164 Angelo Furlan - Crédit Agricole
165 Magnus Backstedt - Liquigas
166 Bert Roesems - Predictor - Lotto
167 André Korff - T-Mobile Team
168 Ian McLeod - Française des Jeux
169 Fabio Sabatini - Team Milram
170 Francesco Chicchi - Liquigas 44.12
171 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 46.21
172 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 46.42
173 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 48.19
174 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 49.48
175 Santos González - Karpin Galicia 52.49
176 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 53.27
177 Mark Renshaw - Crédit Agricole 53.53
178 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 55.54
179 Bradley McGee - Française des Jeux 58.11
180 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 59.52
181 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.00.02
182 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 1.03.18
183 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 1.06.04


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 115 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 61
3 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 47
4 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 34
5 Erik Zabel - Team Milram 34
6 René Mandri - AG2r Prévoyance 32
7 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 30
8 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 29
9 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 28
10 Philippe Gilbert - Française des Jeux 27
11 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
12 Alessandro Petacchi - Team Milram 26
13 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 26
14 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 25
15 Angelo Furlan - Crédit Agricole 21
16 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 20
17 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 18
18 Denis Menchov - Rabobank 17
19 Cadel Evans - Predictor - Lotto 17
20 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
21 André Greipel - T-Mobile Team 13
22 Rony Martias - Bouygues Telecom 13
23 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
24 André Korff - T-Mobile Team 12
25 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 10
26 Carlos Sastre - Team CSC 10
27 Alessandro Vanotti - Liquigas 10
28 Mickael Delage - Française des Jeux 8
29 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
30 Franco Pellizotti - Liquigas 8
31 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8
32 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8
33 David García - Karpin Galicia 8
34 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
35 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 7
36 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 7
37 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 7
38 Francesco Chicchi - Liquigas 7
39 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
40 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
41 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
42 Magnus Backstedt - Liquigas 6
43 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 6
44 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6
45 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
46 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
47 Chris Anker Sørensen - Team CSC 5
48 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 5
49 Karsten Kroon - Team CSC 4
50 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 4
51 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 4
52 David López - Caisse d'Epargne 4
53 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 4
54 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4
55 Manuel Beltrán - Liquigas 3
56 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
57 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 3
58 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3
59 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
60 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 3
61 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 2
62 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 2
63 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
64 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
65 Patrick Calcagni - Liquigas 2
66 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1
67 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
68 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
69 Scott Davis - T-Mobile Team 1
70 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 1
71 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
72 Jérémy Roy - Française des Jeux 1
73 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
74 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 44 pts
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 30
3 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 29
4 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 28
5 Karsten Kroon - Team CSC 26
6 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 24
7 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
8 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 20
9 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
10 Denis Menchov - Rabobank 16
11 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
12 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
13 Carlos Sastre - Team CSC 10
14 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 10
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 8
16 Gustavo César - Karpin Galicia 8
17 Josep Jufré - Predictor - Lotto 7
18 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
20 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
21 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
22 David López - Caisse d'Epargne 6
23 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
24 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
25 Franco Pellizotti - Liquigas 5
26 Daniel Moreno - Relax - Gam 5
27 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 5
28 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 5
29 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4
30 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4
31 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 4
32 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 4
33 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3
34 Roman Kreuziger - Liquigas 3
35 Iñigo Cuesta - Team CSC 3
36 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2
37 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
38 Volodymir Gustov - Team CSC 2
39 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
40 Marc De Maar - Rabobank 2
41 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1
42 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1
43 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
44 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 1
45 Joost Posthuma - Rabobank 1
46 Elia Rigotto - Team Milram 1
47 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 1


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Caisse d'Epargne 73.49.27
2 Liquigas 1.10.00
3 Team CSC 3.16
4 Saunier Duval-Prodir 3.22
5 Predictor-Lotto 3.33
6 Euskaltel-Euskadi 3.38
7 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.47
8 AG2r Prévoyance 5.06
9 Discovery Channel 6.24
10 Rabobank 7.44
11 Karpin Galicia 11.34
12 Quickstep-Innergetic 12.14
13 Gerolsteiner 13.36
14 T-Mobile Professional Cycling 18.18
15 Relax-Gam
16 Française des Jeux 21.05
17 Lampre-Fondital 21.52
18 Andalucia-Cayasur 22.17
19 Crédit Agricole 32.10
20 Bouygues Telecom 47.33
21 Team Milram 54.13


Foto: Sirotti

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger