Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Haussler og Gonzalez vindere i Murcia

Haussler og Gonzalez vindere i Murcia

05. marts 2006 14:380
Ligesom på første etape, viste den kun 22-årige Gerolsteiner rytter, Heinrich Haussler, sig at være den hurtigste. I massespurten henviste han Ariel Richeze til andenpladsen. Santos Gonzalez tog sig af den samlede sejr.

Resultatet af 5. etape
1 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 3.10.54 (36.679 km/t)
2 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
3 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana
4 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
5 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com
6 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku
8 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
9 Theo Eltink (Ned) Rabobank
10 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort
11 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
12 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
13 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth
14 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
15 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare
16 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
17 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan
19 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Marc De Maar (Ned) Rabobank
21 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
23 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com
24 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku
25 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
27 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
28 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort
29 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
30 Pieter Weening (Ned) Rabobank
31 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
32 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com
33 Alberto Losada (Spa) Kaiku
34 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort
35 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana
36 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel
37 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam
38 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
39 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
40 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
41 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
42 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth
43 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
44 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
45 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
46 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
47 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel
48 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
49 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
50 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam
51 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
52 Denis Menchov (Rus) Rabobank
53 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
54 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
56 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort
57 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth
58 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana
59 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
61 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
62 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
63 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
65 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
66 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan
67 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
68 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan
69 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth
70 Matthew White (Aus) Discovery Channel
71 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
72 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
73 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort
74 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
75 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com
76 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com
77 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
78 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare

Samlet slutstilling
1 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 15.33.02
2 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.03
3 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 0.27
4 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 0.32
5 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 0.39
6 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 0.41
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.09
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.41
9 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 1.53
10 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.01
11 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel 2.21
12 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.Com 2.26
13 Alberto Losada (Spa) Kaiku 2.48
14 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel 3.10
15 Theo Eltink (Ned) Rabobank 3.27
16 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 3.34
17 Pieter Weening (Ned) Rabobank 4.16
18 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com 4.51
19 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.58
20 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.04
21 Marc De Maar (Ned) Rabobank 5.25
22 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 5.26
23 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel 6.26
24 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 6.38
25 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan 7.44
26 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 7.45
27 Jose Luis Carrasco (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.47
28 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.41
29 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.16
30 Ivan Gilmartin (Spa) Kaiku 10.29
31 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 10.50
32 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
33 Pedro Luis Marichalar (Spa) Andalucia-Paul Versan 11.34
34 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.31
35 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 14.03
36 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 14.53
37 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan 15.10
38 Marcos Antoni Serrano (Spa) Liberty Seguros-Wurth 16.13
39 Oscar Garcia (Spa) Relax-Gam 16.23
40 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 16.29
41 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana 16.39
42 Angel Castresana (Spa) Unibet.Com 16.43
43 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 17.43
44 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.32
45 José Adrian Bonilla (CRc) Comunidad Valenciana 18.56
46 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 19.24
47 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 20.13
48 Carlos Abellan (Spa) Liberty Seguros-Wurth 20.27
49 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.42
50 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 21.04
51 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku 21.09
52 Miguel Angel Rubiano (Col) Ceramica Panaria-Navigare 21.38
53 Fco. José Terciado (Spa) Relax-Gam 21.46
54 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 22.19
55 Denis Menchov (Rus) Rabobank 22.25
56 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 22.26
57 Matthew White (Aus) Discovery Channel 23.17
58 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 23.20
59 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel 24.14
60 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos Resort 25.18
61 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth 25.32
62 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
63 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel 25.46
64 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 26.01
65 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 27.17
66 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.42
67 Kurt V. De Wouwer (Bel) Unibet.Com 27.48
68 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Wurth 28.14
69 Frank Vandenbroucke (Bel) Unibet.Com 30.10
70 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 30.55
71 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.22
72 Jose Cayetano Julia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32.34
73 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 33.02
74 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 33.03
75 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 33.11
76 Aitor Galdos (Spa) Ceramica Panaria-Navigare 33.18
77 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versan 34.23
78 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort 38.24

Slutstillingen i Pointkonkurrencen
1 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 50 pts
2 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 48
3 Ariel Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 40
4 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 39
5 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 36
6 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31
8 Theo Eltink (Ned) Rabobank 26
9 Baden Cooke (Aus) Unibet.Com 26
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 25
11 David Muñoz (Spa) Comunidad Valenciana 25
12 Jan Hruska (Cze) 3 Molinos Resort 24
13 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 23
14 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 23
15 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 23
16 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 23
17 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos Resort 23
18 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 20
19 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 15
20 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku 15
21 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel 12
22 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel 12
23 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
24 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 9
25 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 8

Slutstillingen i Bjergkonkurrencen
1 Carlos Garcia (Spa) Unibet.Com 24 pts
2 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort 17
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
4 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 11
5 José Luis Martinez (Spa) Comunidad Valenciana 10
6 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 8
7 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Wurth 6
8 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6
9 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
10 Theo Eltink (Ned) Rabobank 4
11 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel 3

Slutstillingen i Holdkonkurrencen
1 Comunidad Valenciana 46.43.48
2 Lampre-Fondital 1.01
3 Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.34
4 Unibet.com 2.47
5 3 Molinos Resort 3.35
6 Discovery Channel 5.43
7 Rabobank 6.19
8 Euskaltel-Euskadi 19.41
9 Liberty Seguros - Wurth 21.43
10 Ceramica Panaria-Navigare 24.44
11 Andalucia-Paul Versan 27.37
12 Kaiku 29.15
13 Relax-Gam 32.04
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger