Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Haussler overraskede i Dauphiné Libéré

Haussler overraskede i Dauphiné Libéré

11. juni 2007 16:480

Annonce

Dagens 219 kilometer lange etape fra Grenoble til Roanne i Dauphiné Libéré sluttede ikke overraskende i en massespurt. Til gengæld var det en kæmpe overraskelse, at vinderen i spurten blev Gerolsteiner rytteren, Heinrich Haussler, foran Graeme Brown og Tom Boonen.

Dagens etape blev eller længe domineret af et to-mandsudbrud bestående af Nicolas Portal (Caisse d'Epargne) og Rémi Pauriol (Crédit Agricole). De stak af efter godt 40 kilometers kørsel og havde som mest næsten ti minutters forspring. Men med bare ti kilometer til mål lykkedes det sprinterholdene at indhente dem efter næsten 170 kilometer i udbrud.
Dermed skulle det hele afgøres i en massespurt, og her var Heinrich Haussler fuldstændig suveræn.

I den samlede stilling er det stadigvæk gårsdagens prolog vinder, Bradley Wiggins som fører.


Resultat af 1. etape
1 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 5.35.05 (39.214 km/t)
2 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic
3 Graeme Brown - Rabobank
4 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
5 André Greipel - T-Mobile
6 Thor Hushovd - Crédit Agricole
7 Sebastian Siedler - Milram
8 Leonardo Duque - Cofidis
9 Peter Wrolich - Gerolsteiner
10 Manuel Quinziato - Liquigas
11 Roberto Petito - Liquigas
12 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
13 Aleksandr Kuschynski - Liquigas
14 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
15 Volodymyr Dyudya - Milram
16 Marcus Ljungqvist - Team CSC
17 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
18 Tomas Vaitkus - Discovery Channel
19 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
20 Egoi Martínez - Discovery Channel
21 George Hincapie - Discovery Channel
22 Bradley Wiggins - Cofidis
23 Massimiliano Mori - Lampre-Fondital
24 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic
25 Mickaël Delage - Française Des Jeux
26 Jérémy Roy - Française Des Jeux
27 Cadel Evans - Predictor-Lotto
28 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
29 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
30 Frantisek Rabon - T-Mobile
31 Maxim Iglinsky - Astana
32 Bobby Julich - Team CSC
33 Christophe Moreau - Ag2r Prévoyance
34 Frederik Willems - Liquigas
35 Kevin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
36 Mauro Da Dalto - Liquigas
37 Matej Mugerli - Liquigas
38 Guennadi Mikhailov - Astana
39 Marcel Sieberg - Milram
40 Mads Kaggestad - Crédit Agricole
41 Manuel Beltrán - Liquigas
42 Ronny Scholz - Gerolsteiner
43 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
44 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto
45 Bert Grabsch - T-Mobile
46 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
47 Benjamin Noval - Discovery Channel
48 Fabio Sacchi - Milram
49 Stef Clement - Bouygues Telecom
50 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir
51 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
52 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
53 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
54 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
55 Igor Antón - Euskaltel-Euskadi
56 Bram De Groot - Rabobank
57 Alberto Contador - Discovery Channel
58 Chris Anker Sørensen - Team CSC
59 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance
60 Philippe Gilbert - Française Des Jeux
61 Andrey Kashechkin - Astana
62 Ludovic Turpin - Ag2r Prévoyance
63 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
64 Alexander Vinokourov - Astana
65 Jaime Castañeda - Lampre-Fondital
66 Sylvain Chavanel - Cofidis
67 Magnus Backstedt - Liquigas
68 Servais Knaven - T-Mobile
69 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
70 Scott Davis - T-Mobile
71 Serguei Ivanov - Astana
72 Anthony Charteau - Crédit Agricole
73 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital
74 Nicki Sørensen - Team CSC
75 Antonio Colom - Astana
76 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne
77 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
78 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
79 José Antonio Redondo - Astana
80 Matej Jurco - Milram
81 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
82 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
83 Pieter Weening - Rabobank
84 Andriy Grivko - Milram
85 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi
86 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
87 Robert Gesink - Rabobank
88 Rik Verbrugghe - Cofidis
89 Grischa Niermann - Rabobank
90 Dmitry Grabovskiy - Quickstep-Innergetic
91 Cédric Vasseur - Quickstep-Innergetic
92 André Korff - T-Mobile
93 Stephan Schreck - T-Mobile
94 Morris Possoni - Lampre-Fondital
95 Sergio Paulinho - Discovery Channel
96 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
97 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
98 Josep Jufré - Predictor-Lotto
99 Sébastien Joly - Française Des Jeux
100 Sandy Casar - Française Des Jeux
101 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
102 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
103 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
104 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
105 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi
106 Carlo Scognamiglio - Milram
107 Levi Leipheimer - Discovery Channel
108 Pieter Mertens - Predictor-Lotto
109 Steve Morabito - Astana
110 Theo Eltink - Rabobank
111 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
112 Denis Menchov - Rabobank
113 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir
114 Geoffroy Lequatre - Cofidis
115 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital
116 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance
117 Iñigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
118 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
119 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
120 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole
121 Volodimir Gustov - Team CSC
122 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance
123 David Millar - Saunier Duval-Prodir
124 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance
125 Iñigo Cuesta - Team CSC
126 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
127 Nick Nuyens - Cofidis
128 David Zabriskie - Team CSC
129 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi
130 Markus Fothen - Gerolsteiner
131 Guido TrentiN - Saunier Duval-Prodir
132 Christian Vande Velde - Team CSC
133 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
134 Florent Brard - Caisse d'Epargne
135 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
136 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic
137 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
138 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
139 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
140 Leonardo Piepoli - Saunier Duval-Prodir
141 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 0.36
142 Stéphane Augé - Cofidis
143 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic
144 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
145 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval-Prodir 3.47
146 Staf Scheirlinckx - Cofidis 6.02
DNF Tom Danielson - Discovery Channel
DNF Marc De Maar - Rabobank
DNS Igor Astarloa - Team Milram 

Samlet stilling efter 1. etape
1 Bradley Wiggins - Cofidis 5.39.55 (39.398 km/t)
2 Levi Leipheimer - Discovery Channel 0.01
3 Andrey Kashechkin - Astana 0.02
4 George Hincapie - Discovery Channel
5 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 0.03
6 David Zabriskie - Team CSC
7 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 0.04
8 Nick Nuyens - Cofidis 0.05
9 Egoi Martínez - Discovery Channel
10 Sébastien Joly - Française Des Jeux 0.06
11 David Millar - Saunier Duval-Prodir
12 Sylvain Chavanel - Cofidis
13 Stef Clement - Bouygues Telecom 0.07
14 Volodymyr Dyudya - Milram
15 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
16 Thor Hushovd - Crédit Agricole
17 Andriy Grivko - Milram
18 Alberto Contador - Discovery Channel 0.08
19 Bert Grabsch - T-Mobile 0.09
20 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi
21 Alexander Vinokourov - Astana
22 Denis Menchov - Rabobank
23 Christophe Moreau - Ag2r Prévoyance
24 Sandy Casar - Française Des Jeux 0.10
25 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
26 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic
27 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
28 Dmitry Grabovskiy - Quickstep-Innergetic
29 Cadel Evans - Predictor-Lotto 0.11
30 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
31 Bobby Julich - Team CSC
32 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 0.12
33 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 0.13
34 Ronny Scholz - Gerolsteiner
35 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
36 Josep Jufré - Predictor-Lotto
37 Nicki Sørensen - Team CSC
38 Sergio Paulinho - Discovery Channel 0.14
39 Manuel Quinziato - Liquigas
40 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 0.15
41 Markus Fothen - Gerolsteiner
42 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
43 Serguei Ivanov - Astana 0.16
44 Sebastian Siedler - Milram
45 José Antonio Redondo - Astana
46 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
47 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
48 Leonardo Duque - Cofidis
49 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
50 Antonio Colom - Astana
51 Cédric Vasseur - Quickstep-Innergetic
52 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux 0.17
53 Mauro Da Dalto - Liquigas
54 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
55 Benjamin Noval - Discovery Channel
56 Maxim Iglinsky - Astana
57 Magnus Backstedt - Liquigas
58 Igor Antón - Euskaltel-Euskadi
59 Rik Verbrugghe - Cofidis 0.18
60 Matej Jurco - Milram
61 Volodimir Gustov - Team CSC
62 Servais Knaven - T-Mobile
63 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
64 Steve Morabito - Astana
65 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic
66 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
67 Iñigo Cuesta - Team CSC
68 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
69 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 0.19
70 Pieter Mertens - Predictor-Lotto
71 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance
72 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
73 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
74 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
75 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
76 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir
77 Anthony Charteau - Crédit Agricole
78 Geoffroy Lequatre - Cofidis 0.20
79 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
80 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
81 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
82 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 0.21
83 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
84 Stephan Schreck - T-Mobile
85 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
86 Iñigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
87 Christian Vande Velde - Team CSC 0.22
88 Jérémy Roy - Française Des Jeux
89 André Greipel - T-Mobile
90 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
91 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.23
92 Roberto Petito - Liquigas
93 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
94 Marcel Sieberg - Milram
95 Frederik Willems - Liquigas
96 Florent Brard - Caisse d'Epargne
97 Mickaël Delage - Française Des Jeux 0.24
98 Fabio Sacchi - Milram
99 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
100 Bram De Groot - Rabobank
101 Robert Gesink - Rabobank
102 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole
103 Pieter Weening - Rabobank
104 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
105 Graeme Brown - Rabobank
106 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi 0.25
107 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
108 Carlo Scognamiglio - Milram
109 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.26
110 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital
111 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance
112 Matej Mugerli - Liquigas
113 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 0.27
114 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto
115 Aleksandr Kuschynski - Liquigas
116 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic
117 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir
118 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 0.28
119 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
120 Grischa Niermann - Rabobank
121 Ludovic Turpin - Ag2r Prévoyance
122 Manuel Beltrán - Liquigas 0.29
123 Marcus Ljungqvist - Team CSC
124 Guennadi Mikhailov - Astana
125 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 0.30
126 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
127 Guido TrentiN - Saunier Duval-Prodir 0.32
128 Theo Eltink - Rabobank
129 Scott Davis - T-Mobile
130 Frantisek Rabon - T-Mobile 0.33
131 Jaime Castañeda - Lampre-Fondital
132 Kevin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
133 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 0.34
134 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 0.35
135 Morris Possoni - Lampre-Fondital 0.36
136 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
137 André Korff - T-Mobile
138 Massimiliano Mori - Lampre-Fondital
139 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance 0.37
140 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 0.39
141 Peter Wrolich - Gerolsteiner 0.42
142 Leonardo Piepoli - Saunier Duval-Prodir 0.44
143 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 0.54
144 Stéphane Augé - Cofidis 1.03
145 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval-Prodir 4.17
146 Staf Scheirlinckx - Cofidis 6.17


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 29 pts
2 Bradley Wiggins - Cofidis 25
3 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 25
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel 20
5 Andrey Kashechkin - Astana 16
6 Graeme Brown - Rabobank 16
7 George Hincapie - Discovery Channel 13
8 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux 13
9 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 11
10 André Greipel - T-Mobile 11
11 David Zabriskie - Team CSC 10
12 Thor Hushovd - Crédit Agricole 10
13 Sebastian Siedler - Milram 9
14 Nick Nuyens - Cofidis 8
15 Leonardo Duque - Cofidis 8
16 Egoi Martínez - Discovery Channel 7
17 Peter Wrolich - Gerolsteiner 7
18 Sébastien Joly - Française Des Jeux 6
19 Manuel Quinziato - Liquigas 6
20 David Millar - Saunier Duval-Prodir 5
21 Roberto Petito - Liquigas 5
22 Sylvain Chavanel - Cofidis 4
23 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 4
24 Stef Clement - Bouygues Telecom 3
25 Volodymyr Dyudya - Milram 3
26 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 3
27 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital 2
28 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Sylvain Chavanel - Cofidis 13 pts
2 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 10
3 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 6
4 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 3
5 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 2
6 Sébastien Joly - Française Des Jeux 1
7 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance 1


Kombinationskonkurrencen efter 1. etape
1 Bradley Wiggins - Cofidis 65 pts
2 Levi Leipheimer - Discovery Channel 55
3 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 47
4 Andrey Kashechkin - Astana 46
5 George Hincapie - Discovery Channel 39
6 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 37
7 David Zabriskie - Team CSC 30
8 Sylvain Chavanel - Cofidis 26
9 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 25
10 Nick Nuyens - Cofidis 24
11 Egoi Martínez - Discovery Channel 21
12 Sébastien Joly - Française Des Jeux 19
13 Graeme Brown - Rabobank 16
14 David Millar - Saunier Duval-Prodir 15
15 Thor Hushovd - Crédit Agricole 15
16 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux 13
17 Stef Clement - Bouygues Telecom 11
18 André Greipel - T-Mobile 11
19 Volodymyr Dyudya - Milram 10
20 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 10
21 Sebastian Siedler - Milram 9
22 Leonardo Duque - Cofidis 8
23 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 7
24 Peter Wrolich - Gerolsteiner 7
25 Manuel Quinziato - Liquigas 6
26 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 6
27 Roberto Petito - Liquigas 5
28 Andriy Grivko - Milram 4
29 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 4
30 Alberto Contador - Discovery Channel 3
31 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 3
32 Bert Grabsch - T-Mobile 2
33 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital 2
34 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 2
35 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 1
36 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Discovery Channel
2 Cofidis 0.03
3 Quickstep-Innergetic 0.16
4 Astana 0.19
5 Team CSC
6 Française Des Jeux 0.20
7 Caisse d'Epargne 0.21
8 Milram 0.22
9 Bouygues Telecom 0.25
10 Saunier Duval-Prodir 0.26
11 Predictor-Lotto 0.27
12 Crédit Agricole 0.31
13 Euskaltel-Euskadi 0.33
14 Gerolsteiner 0.35
15 Liquigas 0.40
16 T-Mobile
17 Ag2r Prévoyance 0.42
18 Rabobank 0.49
19 Lampre-Fondital 0.56

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR