Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Heinrich Haussler tog sidste etape

Heinrich Haussler tog sidste etape

29. april 2007 18:160

Henrich Haussler vandt den 181,8 km. lange sidste etape af Niedersachsen Rundfahrt fra Osterode til Göttingen. Den tyske slog den tidligere U23-verdensmester Gerald Ciolek (T-Mobile) og Aaron Kemps (Astana) i spurten.

Til trods for, at det i dag kun blev til en 20. plads til Alessandro Petacchi (Team Milram) vandt den italienske rytter løbet samlet og må siges at være i storform forud for Giro d´Italia, der starter om et par uger.

Resultat af 5. etape
1 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 4.15.41
2 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling
3 Aaron Kemps - Astana
4 Graeme Brown - Rabobank
5 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
6 Erik Zabel - Team Milram
7 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
8 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
9 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
10 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
11 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
12 Robert Bengsch - German National Team
13 David Deroo - Skil-Shimano
14 Thomas Fothen - Gerolsteiner
15 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling
16 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
17 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
18 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
19 Lado Fumic - German National Team
20 Alessandro Petacchi - Team Milram
21 Assan Bazayev - Astana
22 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
23 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano
24 Richard Faltus - Team Sparkasse
25 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
26 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
27 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
28 Sven Krauss - Gerolsteiner
29 Ronny Scholz - Gerolsteiner
30 Volker Ordowski - Gerolsteiner
31 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
32 Philipp Mamos - Team Sparkasse
33 Maxim Gourov - Astana
34 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
35 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
36 Stephan Parinussa - Team Sparkasse
37 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
38 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
39 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling 7.00
40 Dimitry Muravyev - Astana
41 Grischa Niermann - Rabobank
42 Julien Mazet - Astana
43 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
44 Evgenyi Sladkov - Astana
45 Alexey Kolessov - Astana
46 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
47 Mathias Russ - Gerolsteiner
48 Christian Knees - Team Milram 10.00
49 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 11.00
50 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 21.00
51 André Korff - T-Mobile Professional Cycling 28.00
52 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 1.13.00
53 Alberto Ongarato - Team Milram 1.29.00
54 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team 14.31.00
55 Mauricio Ardila - Rabobank
56 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
57 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
58 Henning Bommel - German National Team
59 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
60 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling
61 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
62 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
63 Marcel Sieberg - Team Milram
64 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
65 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team
66 Fabio Sabatini - Team Milram 16.35.00
67 Leif Lampater - German National Team 18.26.00
68 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
69 Robert Bartko - German National Team 21.20.00
70 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
71 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
72 Philipp Klein - Thüringer Energie Team 26.53.00
73 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges 29.02.00

Samlet slutstilling
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 20.23.22
2 Graeme Brown - Rabobank 0.14
3 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling
4 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.16
5 Erik Zabel - Team Milram 0.18
6 Assan Bazayev - Astana 0.21
7 Richard Faltus - Team Sparkasse
8 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 0.22
9 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano 0.25
10 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 0.26
11 Aaron Kemps - Astana
12 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 0.27
13 Ronny Scholz - Gerolsteiner
14 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
15 Sven Krauss - Gerolsteiner
16 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 0.28
17 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
18 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling 0.29
19 Philipp Mamos - Team Sparkasse
20 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 0.30
21 David Deroo - Skil-Shimano
22 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
23 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
24 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
25 Lado Fumic - German National Team
26 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
27 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
28 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
29 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
30 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
31 Thomas Fothen - Gerolsteiner
32 Volker Ordowski - Gerolsteiner
33 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
34 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
35 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling 0.36
37 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 0.37
38 Mathias Russ - Gerolsteiner
39 Grischa Niermann - Rabobank
40 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
41 Julien Mazet - Astana
42 Christian Knees - Team Milram 0.40
43 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 0.41
44 Robert Bengsch - German National Team 0.47
45 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 0.51
46 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 0.52
47 André Korff - T-Mobile Professional Cycling 0.58
48 Maxim Gourov - Astana 1.03
49 Dimitry Muravyev - Astana 1.27
50 Alberto Ongarato - Team Milram 2.38
51 Alexey Kolessov - Astana 3.58
52 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 5.05
53 Evgenyi Sladkov - Astana 8.50
54 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges 15.01
55 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
56 Henning Bommel - German National Team
57 Mauricio Ardila - Rabobank
58 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
59 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
60 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
61 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
62 Marcel Sieberg - Team Milram 15.45
63 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team 18.56
64 Leif Lampater - German National Team
65 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 20.11
66 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling 21.29
67 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges 21.50
68 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
69 Robert Bartko - German National Team
70 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 24.14
71 Fabio Sabatini - Team Milram 25.38
72 Philipp Klein - Thüringer Energie Team 27.23
73 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges 37.50

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger