Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Herning Elite klar til en spændende sæson

Herning Elite klar til en spændende sæson

11. marts 2006 15:330
Herning Cykle Klubs elitehold ”Team Herning Elite” er i disse dage ved at lægge sidste hånd på forberedelserne til den kommende sæson. Holdet er på en 14 dages træningslejr på solskins øen Mallorca, hvor formen for alvor skal pudses af hos holdets ryttere. Rytterne nyder godt af vejret, hvor de kan få den optimale træning ud af hvert eneste trænings pas, uden at kulde, sne og blæst er i vejen for de lange træningsture.Straks efter hjemkomsten fra træningslejren drager 5 af holdets ryttere af sted til sæsonens første opgave. Det er etapeløbet ”Parts of King Nicola”, som køres i Serbien fra d. 23. – 26. marts. Team Herning Elite stiller til start med Nicki Olsen, Martin Hansen, Nikolaj Knudsen, Christian Knørr og Michael S. Larsen.

Efter årets første udenlandske opgave er det den danske sæsonstart, som står for døren. Holdet har både ryttere til start i Ringsted og i Hobro d. 9.april. I mens der bliver kæmpet på dansk grund, så er Team Herning Elite også repræsenteret ved VM på bane. Michael Færk er med det danske landshold i Frankrig i Påsken, hvor VM medaljerne skal fordeles. Efter åbningen af den danske sæson, så skal Herning Cykle Klubs prøve at gøre sig bemærket i deres eget løb: Spar Nord Løbet, der afvikles som etapeløb og er naturligvis et vigtigt løb for holdet. Og det vil lune godt med en topplacering på hjemmebane.

Ellers byder sæsonen på mange spændende opgaver som Post Cup, U23 DM hvor Martin Mortensen har guld og sølv at forsvare i enkeltstart og samlestart og Elite DM i Esbjerg, etapeløbene Fleche de Sud i Luxemborg, Ringrike Grand Prix i Norge, Tour of Slovaque er også løb, hvor de gule ryttere fra Herning er at finde på startlisterne.

Team Herning Elite 2006:
Martin Mortensen
Nicki Olsen
Martin Hansen
Nikolaj Knudsen
Michael S. Larsen
Christian Knørr
Michael Færk

Derudover er Kasper Malmkær, Morten Knudsen, Stig Hemmingsen og Simon Jul tilknyttet holdet som ”boblere”, der med alt sandsynlighed vil indgå på holdet i løbet af sæsonen.

Klubbens juniorer er også klar
Herning Cykle Klubs junior hold er igen klar til at være med i kampen om topplaceringer. Efter en skidt sæson i 2005, som ikke bød på de helt store resultater, er klubbens juniorer klar til kamp i 2006. De 6 ryttere Morten Brink, Rasmus Jensen, Stefan Nielsen, Morten Brinch Jensen, Martin Føhns og Søren Kirkegaard støder til eliteholdet på Mallorca i morgen. Her skal formen have et sidste skub opad inden sæsonen går i gang. En sæsonstart hvor der bliver lagt hårdt fra land med deltagelse i World Cup løbet Paris-Roubaix. Udover den franske klassiker byder sæsonen på 8 Bell Cup, DM i Esbjerg, World Cup løbet Driees Dagse van Axel i Holland, Keizers der Juniors i Belgien og etapeløbet Tidaholm i Sverige. En spændende og udfordrende sæsonen for de unge Herning drenge.
Sæsonprogrammet ser således ud:

Marts:
uge 10 Træningslejr på Mallorca
uge 11 Træningslejr på Mallorca
23-26 The Parts of King Nikola, Serbien/Montenegro

April:
1. Indledningsløb, Herning
9. Hobro
13-15 Herning (etapeløb med Holstebro)
23. Post Cup Odder
30. Rødekro enkeltstart
Eller
30. Brøndby

Maj:
6. Skive
7. Thy
14. Horsens
21. Post Cup, Slagelse
24-28 Fleche de Sud (Luxemborg)

Juni:
3. Silkeborg
4. Viborg
5. Hammel
9-11 3 dage ved Greve
10-11 Århus: 2 dage v. Århus
13-16 Ringerike GP (Norge)
18. Post Cup, Kronborg
21. DM Esbjerg Holdløb
23. DM Esbjerg Enkeltstart
25. DM Esbjerg samlestart
27. Gadeløb Bogense

Juli:
2. Grenå
10-15 Tidaholm U23, Sverige
Uge 29 Gadeløbs uge i Sverige
26. Gadeløb Hadsten
27. Gadeløb Silkeborg
28 Aktiv Super Gadeløbet, Herning

August:
5. Gadeløb Ålborg
6. Ålborg, enkeltstart
10. Gadeløb Horsens Rundt om Lunden
13. Fyn Rundt
20. Post Cup Vejle
25 U23 DM Enkelstart
27. U23 DM samlestart

September:
1. Gadeløb Ålborg
30/8-
3/9: Tour of Slovaque
10. Post Cup Viborg
16. Kolding
17. Haderslev
23. Sønderborg
30. Tønder

Oktober:
1. Bov
7. Klubmesterskab
DEL
INFO
Team Herning CK Elite p/b LOOK
Nyheder
KOMMENTARER

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 01/10

Tour de Vendée(1.1) 01/10

Trofeo Baracchi(1.1) 01/10

Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 01/10

Tour de Vendée(1.1) 01/10

Trofeo Baracchi(1.1) 01/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 03/10

Elfstedenrace Friesland(1.1) 04/10

Tour of Peninsular(2.1) 04/10-08/10

Paris - Bourges(1.1) 05/10

Tour de Kyushu(2.1) 06/10-09/10

Il Lombardia(1.UWT) 07/10

Presidential Cycling Tour...(2.1) 08/10-15/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Alpecin-Deceuninck

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Arkea Samsic

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Circus - Wanty

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lidl - Trek

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Soudal - Quick Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM-Firmenich

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jayco AlUla

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger