Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hjemmebanefavorit sejrede i SRAM-ligaens første opgør

Hjemmebanefavorit sejrede i SRAM-ligaens første opgør

23. april 2017 22:52Foto: Martin Paldan / GribGrap Media Crew

I dag blev den første afdeling af SRAM-ligaen kørt, og det gav sejr til Sebastian Fini hos herrerne, mens svenske Alexandra Engen sejrede hos damerne.

Hjemmebanefavoritten Sebastian Fini tog en overbevisende sejr ved årets første Flammen Liga powered by SRAM. Ruten bød på cirka 200 højdemeter per omgang, og det viste sig at passe Fini rigtig godt.

Allerede efter første omgang var der slået hul til nærmeste forfølger, nordmanden Petter Fagerhaug (Lillehammer CK), og den føring blev først bragt i fare, da Fini trak en punktering. Punkteringen blev dog timet heldigt, så et hjulskift var hurtigt inden for rækkevidde, og Fagerhaugs forspring kunne hurtigt hentes igen. 1 time og 33 minutter senere kunne Fini velfortjent lade sig hylde i et godt tilskuerbesøgt målområde.
 

Bag Fagerhaug, blev der skabt en lille forfølgergruppe bestående af Klaus Nielsen (Team Bikelife), Benjamin Justesen (Team Bikelife) og Erik Hægstad (Lillehammer CK) fra Norge. Der blev kørt hårde indbyrdes kampe i gruppen, men den havde reelt set ikke en chance for at hente de to U23 herre i front.

Se flere billeder fra dagens løb på Feltet.dks Facebookside.


Malene Degn slået af svensk holdkammerat
I damerækken, var der anderledes mere spænding om førstepladsen. Alexandra Engen fra Sverige og teamkammerat Malene Degn (begge fra Ghost Factory Racing) slog hul fra start, og det blev hurtigt klart at vinderen skulle findes i mellem de to. Det fantastisk hurtige parløb bestod helt til sidste omgang, hvor Engen øgede presset og kom 50 sekunder ind før Degn i et løb, hvor alt stod åbent til det sidste.
 

Der blev ikke etableret en reel forfølgergruppe, og resten af top fem kunne på intet tidspunkt matche den klasse Degn og Engen præsterede.

Også i juniorklasserne blev der kørt UCI-løb, hvor norske Jørgen Anmarkrud (Konnerud IL - Sykkel) sejrede foran det danske stortalent Alexander Young Andersen (Hammel Cykle Klub) og svenske Carl Jarnhagen (IK Hakarpspojkarna).

Se flere billeder fra dagens løb på Feltet.dks Facebookside.

Herrer
1 Sebastian Fini - CST Sandd American Eagle Mounta. 01:33:08
2 Petter Fagerhaug - Lillehammer CK 01:33:20
3 Benjamin Justesen - Team Bikelife.dk 01:35:17
4 Klaus Nielsen - Team Bikelife.dk 01:35:49
5 Erik Hægstad - Lillehammer CK 01:36:06
6 Morten Vogt Laustsen - MTB Nordsjælland 01:37:36
7 Jonas Lindberg - MTB Racing Stars 01:37:43
8 Anders Laustsen - Team Amaton Sponz 01:37:55
9 Ingvar Omarsson - Kria Racing 01:37:59
10 Henrik Jansson - Falu CK/ Art-V Cycling 01:38:08
11 Ådne Anmarkrud - Konnerud IL - Sykkel (NOR) 01:38:39
12 Emil Linde - Gävle CA (SWE) 01:38:44
13 Michael olsson - Serneke Allebike MTB TEAM 01:38:59
14 Dennis Wahlqvist - Serneke Allebike MTB TEAM 01:39:25
15 Jens Emil Sloth Nielsen - MTBK-Silkeborg 01:39:34
16 Torjus Bern Hansen - Norges Cykleforbund 01:39:42
17 Sakari Lehtinen - Hyvinkään Pyöräiilijät (FIN) 01:39:45
18 Sam de Nijs - MTB-Team NH 01:40:09
19 Anders Bregnhøj - Team Bikelife.dk 01:40:21
20 Audun Øverbye Hanssen - Lillehammer CK 01:40:23
21 Stijn Appel - Alcmaria Vitrix 01:40:45
22 Niels Bech Rasmussen - Team Merida Astral Bikeing 01:40:50
23 Mathias Pedersen - Team Amaton Sponz 01:41:14
24 Snorre Larsen - Team Amaton Sponz 01:42:25
25 Sigurd Salberg Pedersen - Lillehammer CK 01:42:35
26 Axel Lindh - Almby IK - Team Bergslagsloppet 01:42:55
27 Joel Burman - Borlänge Cykelklubb (SWE) 01:43:19
28 Magnus Faanes - Lillehammer CK 01:43:39
29 Niklas Petersen - Team Amaton Sponz 01:44:23
30 Jesper Svensson - Skövde CK 01:44:29
31 Adam Gustafsson - Eksjö CK/Team Merida Sverige 01:45:31
32 Sigurd Mellemsæter - Lillehammer CK 01:45:35
33 Henrik Baltzersen - Team Merida Astral Biking
34 Esben Theibel - Aarhus MTB
35 Ulrik Broge - Team Merida Astral Biking
36 Jonas Lemvig - Team Flammen MTB
37 Martin Libak Hansen - CCH Hjørring
38 Simon Qvortrup - Mountain Bike klub Silkeborg
39 Emil Ellegaard - MTB Racing Stars
40 Peder Morsing - MTB Randers
41 Frank Staals - Aarhus MTB

 

Damer

1 Alexandra Engen - GHOST Factory Racing 01:17:55
2 Malene Degn - GHOST Factory Racing 01:18:45
3 Ida Jansson - Falu ck 01:21:12
4 Marlene Jakobsen - Racing89'ers 01:22:27
5 Ingrid Bøe Jacobsen - Halden CK 01:24:37
6 Ann-Dorthe Lisbygd - Dansk Mountainbike Klub 01:24:38
7 Sigird Andrea Fløgstad - Lillehammer CK 01:28:16
8 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub 01:28:16
9 Alina Johansson - Mjölby CK (SWE) 01:28:45
10 Clara Blohm Clemmensen - Roskilde Mountain Bike Klub 01:28:56
11 Julie Solbjerg Appel - Dansk Mountainbike Klub 01:29:46
12 Noora Kanerva - Korson Kaiku / Team 2020 01:30:28
13 Marit Sveen - SK RYE 01:31:58
14 Sara Öberg - 1994 (SWE) 01:33:28
15 Sylvi Sommer - Sk Rye 01:36:28
16 Anne Noe Lausen - Mountainbike Club Vejle 01:38:02
17 Anna Stray Rongve - CK Haugaland
18 Malin Tindberg - CykelCity Women's Racing Team
 

Dame Junior

1 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 01:04:00

2 Olivia Meier - Pronghorn Racing 01:13:15

3 Martine Opsahl - IF Frøy 01:14:56

4 Kirstine Holt - Dansk Mountainbike Klub 01:17:14


Herrer Junior
1 Jørgen Anmarkrud - Konnerud IL - Sykkel (NOR) 01:10:19
2 Alexander Young Andersen - Hammel Cykle Klub 01:11:34
3 Carl Jarnhagen - ik hakarpspojkarna, huskvarna (. 01:12:07
4 Jonatan Nejderås - Borås CA 01:12:32
5 Malthe Helbo - Hammel Cykle Klub 01:13:13
6 Mathias Hanghøj Poulsen - Hammel Cykle Klub 01:13:42
7 Kasper Gottlieb - Roskilde Mountain Bike Klub 01:14:24
8 Albin Pettersson - Ik Hakarpspojkarna 01:14:26
9 Torben Severinsen - Hammel Cykle Klub 01:15:17
10 Fredrik Bådstangen - Soon Ck (NOR) 01:15:18
11 Knut Røhme - Romeriksåsen SK (NOR) 01:15:19
12 Axel Höglund - IK Hakarpspojkarna 01:15:46
13 Gustaf Darrason - Kria Racing (ISL) 01:15:56
14 Jakob Toft Pedersen - Hammel Cykle Klub 01:16:16
15 Alfred Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 01:16:56
16 Mikkel Bertelsen - Hammel Cykelklub 01:17:01
17 Simon Bak - Cykling Odense 01:17:16
18 Mads Weiss Nielsen - KALOE MTB 01:17:24
19 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 01:17:28
20 Halvor Wiik Pedersen - Soon Ck (NOR) 01:17:38
21 Jonas Østergaard - Dansk Mountainbike Klub 01:18:08
22 Magnus Myrvold - Solør ck 01:18:13
23 Mats Glende - Soon CK 01:18:28
24 Thomas Borgen Dahl - Varde Cykelklub 01:18:41
25 Simon Kristoffersen - Mountain Bike Klub Silkeborg 01:18:58
26 Edvin Lindh - Härnösand CK 01:19:25
27 Nikolaj Vinter - Hammel Cykle Klub 01:20:23
28 Kasper Mulvad Pedersen - KALOE MTB 01:20:27
29 Niklas Letholm Patino - Roskilde Mountain Bike Klub 01:21:08
30 Martin Stage Nielsen - Varde Cykelklub 01:21:40
31 Ola Jåvold Landmark - Bærum og Omegn Cykleklub 01:23:08
32 Oliver Nielsen - KALOE MTB 01:25:51
33 Jan Erik Kørra - SOLØR CK 01:27:48
34 Mikkel Dalsgaard - MTB Kolding

Se øvrige resultater

Se flere billeder fra dagens løb på Feltet.dks Facebookside.

 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Omloop Het Nieuwsblad(1.UWT) 29/02

Tour de Taiwan(2.1) 01/03-05/03

Le Samyn(1.1) 03/03

Strade Bianche(1.WWT) 07/03

Strade Bianche(1.UWT) 07/03

Paris-Nice(2.UWT) 08/03-15/03

Grote prijs Jean-Pierre M...(1.1) 08/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

VIND KONTANTER - DELTAG I FELTET.DK STORE CYKELSPIL