Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Horrach sejrede - Sella avancerer

Horrach sejrede - Sella avancerer

19. maj 2006 17:160

Annonce

Dagens etape var præget af et 15-mandsudbrud, som bestod af Manuel Beltran Martinez (Discovery Channel), Arnaud Labbe (Bouygues Telecom), Joan Horrach Rippol (Caisse d´Epargne), Emanuelle Sella (Ceramica Panaria), Fortunato Baliani (Ceramica Panaria), William Bonnet (Credit Agricole), Mickael Delage (Francaise des Jeux), Sven Krauss (Gerolsteiner), Patrick Calcagni (Liquigas), Jonathan Patrick McCarty (Phonak), Addy Engels (Quick Step), Manuele Mori (Saunier Duval), Wladimir Belli (Selle Italia), Alberto Ongarato (Team Milram) og Jörg Ludewig (Team T-mobile). De fik ca. 7 minutter til feltet, som CSC kontrollerede. Det var nok til at 12 af udbryderne holdt hele vejen til mål.

Opad kategori 2-stigningen Valico Guaitarola forcerede Sella tempoet, og så blev frontgruppen reduceret til kun at bestå af Sella, Baliani, Engels, Belli, Horrach og Mori. På vej nedad kørte Sella og Mori væk, og det gik rigtig fint, indtil de begge to kørte ind i autoværnet. Det gjorde, at Baliani, Belli, Horrach og Engels kom op igen. Så styrtede de begge en gang til, og så var Baliani, Belli, Horrach og Engels alene i front.

I finalen var der mange angreb, hvor Horrach til sidst trak det længste strå og vandt etapen. Engels blev nummer 2 og Sella nummer 3. Sella og Mori nåede begge at få kontakt til de andre inden mål.


Horrach vinder 12. etape / Foto: Sirotti



Feltet kom i mål uden Honchar 7.03 efter, hvilket betyder, at Sella rykker op på en samlet 4. plads. Basso holder føringen samlet.


Resultat af 12. etape
1 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.55.53 (42.987 km/t)
2 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 0.05
3 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
4 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
5 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
6 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
7 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.03
8 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
9 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
10 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.25
12 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 2.35
13 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 7.03
14 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
15 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
16 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
17 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
18 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
19 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
21 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
22 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
24 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
25 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
26 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
27 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
28 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
31 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
32 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
33 Ivan Basso (Ita) Team CSC
34 Jens Voigt (Ger) Team CSC

35 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
36 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
37 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
38 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
39 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
40 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
41 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
42 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
44 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
45 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
46 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
47 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
48 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
49 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
51 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
52 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
53 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
54 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
55 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
56 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
57 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
58 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
59 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
61 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
62 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC

63 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
64 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
65 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
66 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
67 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
68 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
69 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
70 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
71 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
72 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
73 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
74 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
75 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
76 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
78 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
79 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
80 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
82 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
84 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 10.07
85 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
86 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
87 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
88 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
89 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
90 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 12.03
91 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
92 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
93 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.40
94 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
95 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
96 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
97 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
98 Theo Eltink (Ned) Rabobank
99 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
100 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
101 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
102 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
103 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
104 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
105 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
106 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
107 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
108 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
109 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 14.57
110 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
111 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
112 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
113 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
114 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
115 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
116 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Christian Knees (Ger) Team Milram
118 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
119 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
120 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
121 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
122 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
123 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
125 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
126 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
127 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
128 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
129 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17.14
130 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
131 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
132 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
133 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
134 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
135 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
136 Marc Wauters (Bel) Rabobank
137 Marc De Maar (Ned) Rabobank
138 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
139 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
140 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
141 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
142 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
143 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
144 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
145 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
146 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
147 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
148 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
149 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
150 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
151 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
152 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
153 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
154 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
155 Bobby Julich (USA) Team CSC
156 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC

157 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
158 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
159 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
160 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
161 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
162 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
163 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
164 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
165 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
166 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
167 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
168 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
169 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
170 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
171 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
172 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
173 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
174 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 18.48
175 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
176 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
177 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
178 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 18.56
179 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.49

Udgået:
DNF Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
DNF Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNS Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
DNS Michael Rasmussen (Den) Rabobank


Samlet stilling efter 12. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 44.31.52
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 2.48
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.26
4 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.21
5 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.31
6 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.38
7 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.36
8 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 6.37
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 6.54
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
11 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 7.13
12 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 7.33
13 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.17
14 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.28
15 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.37
16 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9.17
17 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9.19
18 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 9.24
19 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 9.43
20 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 9.44
21 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 10.01
22 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 10.12
23 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 10.21
24 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
25 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 11.48
26 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 11.54
27 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12.50
28 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 13.21
29 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 14.23
30 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 15.00
31 Jens Voigt (Ger) Team CSC 15.01
32 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 15.47
33 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 16.05
34 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 16.39
35 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 17.14
36 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 17.17
37 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18.24
38 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 18.26
39 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 18.46
40 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 18.52
41 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 19.01
42 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 19.39
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 21.22
44 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 21.40
45 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.03
46 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 22.52
47 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 22.53
48 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 22.57
49 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 24.53
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 25.06
51 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 25.29
52 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 26.07
53 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 26.34
54 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 26.39
55 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 27.09
56 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 27.17
57 Theo Eltink (Ned) Rabobank 27.20
58 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 27.22
59 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 27.44
60 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 28.00
61 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 30.15
62 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 32.20
63 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.14
64 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 34.26
65 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 34.40
66 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 34.54
67 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 35.28
68 Christian Knees (Ger) Team Milram 38.49
69 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 39.27
70 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 39.44
71 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 40.49
72 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 41.37
73 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 41.44
74 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 41.55
75 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 42.10
76 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 42.55
77 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 43.12
78 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 43.16
79 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 43.46
80 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 43.48
81 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 43.53
82 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 44.05
83 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 44.22
84 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 44.30
85 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 44.39
86 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 45.59
87 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 46.52
88 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 47.19
89 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 48.29
90 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 49.03
91 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 49.31
92 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 49.53
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 50.19
94 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 50.41
95 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 51.41
96 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 51.47
97 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 52.45
98 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 53.02
99 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 55.03
100 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 55.12
101 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 55.40
102 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
103 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 55.45
104 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 55.54
105 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 59.06
106 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 59.33
107 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 59.40
108 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 59.48
109 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.00.40
110 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.01.41
111 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.01.44
112 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.02.19
113 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.03.09
114 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.03.19
115 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.04.21
116 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04.38
117 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.04.44
118 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.05.10
119 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.05.21
120 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.05.25
121 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.05.29
122 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.06.11
123 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1.06.14
124 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.06.28
125 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.06.43
126 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.06.46
127 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.07.04
128 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 1.07.26
129 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.07.30
130 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.08.32
131 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.08.58
132 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.09.10
133 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.09.12
134 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.09.18
135 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.10.18
136 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
137 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.11.03
138 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.11.30
139 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.12.43
140 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.14.00
141 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.14.06
142 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.14.07
143 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1.15.41
144 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.16.14
145 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 1.16.22
146 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.17.06
147 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.17.36
148 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.17.57
149 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 1.18.53
150 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.19.32
151 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.19.47
152 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1.20.39
153 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.21.33
154 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.21.47
155 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.22.29
156 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.22.43
157 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.23.08
158 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.23.19
159 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.25.18
160 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.25.39
161 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.25.56
162 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.26.45
163 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.26.50
164 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1.27.37
165 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.28.14
166 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.28.29
167 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 1.28.56
168 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 1.29.16
169 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 1.29.52
170 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 1.31.27
171 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.31.31
172 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 1.31.39
173 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.31.41
174 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.01
175 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 1.33.37
176 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.34.00
177 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.35.22
178 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.46.53
179 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 1.47.04


Pointkonkurrencen efter 12. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 89 pts
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 86
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 73
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 68
5 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 60
6 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 60
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC 58
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 46
9 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
10 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 36
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 36
12 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 36
13 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 34
14 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 33
15 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
16 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
17 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
18 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 27
19 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
20 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
22 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 22
23 Jens Voigt (Ger) Team CSC 21
24 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
25 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
26 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 20
27 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 17
28 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 17
29 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
30 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 17
31 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 17
32 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
33 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
34 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
35 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
36 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
37 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 13
38 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
39 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
40 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
41 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 13
42 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
43 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 12
44 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 11
45 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
46 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 11
47 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 11
48 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
49 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 10
50 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
51 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 10
52 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 10
53 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 10
54 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
55 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
56 Marc Wauters (Bel) Rabobank 8
57 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
58 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 8
60 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 8
61 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 8
62 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7
63 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
64 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
65 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 6
66 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
67 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 6
68 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
69 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
70 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 6
71 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 6
72 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
73 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 6
74 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 5
75 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
76 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
77 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 5
78 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
79 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
80 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
81 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 5
82 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
83 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 4
84 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 4
85 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
86 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 4
87 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
88 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3
89 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
90 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 3
91 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
92 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
93 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
94 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
95 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
96 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
97 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 2
98 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
99 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
100 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
101 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
102 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1
103 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
104 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
105 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
106 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto -1
107 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
108 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
109 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
110 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
111 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5


Bjergkonkurrencen efter 12. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 15 point
2 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 13
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 9
5 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
6 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 8
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 7
8 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
9 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
10 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5
11 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
12 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
13 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
15 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
16 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
17 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
18 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
19 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
20 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
21 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
22 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
23 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
24 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
25 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1


Sprintkonkurrencen efter 12. etape
1 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 11 pts
2 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 10
3 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 7
4 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
6 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 5
8 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 5
9 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
10 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 5
11 Marc Wauters (Bel) Rabobank 5
12 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 5
13 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
14 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 5
15 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 4
16 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4
17 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4
18 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 4
19 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
20 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 4
21 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 4
22 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
23 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 3
24 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3
25 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 3


Holdkonkurrencen efter 12. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 132.26.26
2 Phonak Hearing Systems 7.19
3 Liquigas 7.28
4 Saunier Duval-Prodir 10.06
5 Ceramica Panaria-Navigare 11.04
6 Team CSC 13.34
7 Lampre-Fondital 14.32
8 Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.53
9 T-Mobile Team 22.40
10 Credit Agricole 24.34
11 Liberty Seguros-Würth Team 27.42
12 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33.12
13 Ag2R Prevoyance 41.27
14 Quickstep-Innergetic 46.55
15 Euskaltel-Euskadi 47.10
16 Cofidis 49.45
17 Team Milram 1.05.40
18 Francaise Des Jeux 1.08.01
19 Gerolsteiner 1.11.42
20 Rabobank 1.11.51
21 Davitamon-Lotto 1.22.11
22 Bouygues Telecom 1.44.46

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR