Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hovedfeltet stillede cyklerne i Århus

Hovedfeltet stillede cyklerne i Århus

19. august 2007 17:580
Team GLS har brugt weekenden til at øge deres sejrsstatistik kraftigt. I går vandt Jacob Moe den indledende enkeltstart i "2 dage ved Århus". Da Moe efterfølgende også var med helt fremme i et 56 kilometer langt kriterium, førte han løbet inden dagens sidste 160 kilometer lange linieløb skulle køres.

Her viste Team GLS rytterne stor dominans, da de satte sig på de tre forreste pladser og samlet på de to forreste pladser. Morten Reckweg var dagens helt store navn, da han både vandt etapen og løbet samlet.

”Vi skulle køre otte omgange på en 20 kilometer lang rute. Da vi var ude på fjerde omgang, kom vi 12 ryttere afsted, og vi havde både Thomas Oredsson, Nikola Aistrup, Michael Mørkøv og jeg med,” kom det fra Morten Reckweg efter sejren.

”Gruppen arbejdede dog ikke ret godt sammen, så med 90 kilometer til mål angreb jeg og kom alene afsted. Længe havde jeg kun et lille halvt minut, men stille og roligt fik jeg øget til to minutter.”

Grundet sikkerhedsmæssige problemer omkring cykelløbet, med alt for meget trafik på vejene, valgte arrangørerne at skære en omgang af løbet, samt at tage hele hovedfeltet ud med to omgange til mål. Dermed var der kun fem ryttere tilbage i løbet. Morten Reckweg forrest og en firemandsgruppe med Nikola Aistrup, Thomas Oredsson, Michael Smith Larsen (Herning Elite) og Thomas Guldhammer (Team Designa Køkken) som lå og jagtede bagved.

”Jeg kunne dog køre over stregen med godt tre minutter ned til Nikola Aistrup, som havde sagt farvel til gruppen med syv kilometer til mål. Thomas Oredsson blev treer på etapen, da han rykkede væk med 1000 meter til mål. Samlet vandt jeg så foran Nikola Aistrup, mens Thomas Guldhammer blev treer,” slutter en meget glad Morten Reckweg.


Klasse: A Distance: 157 km.
1 Morten Birck Reckweg Team GLS 3.35,30
2 Nikola Aistrup Team GLS 3.38,16
3 Thomas Oredsson Team GLS 3.39,36
4 Thomas Guldhammer Team Designa Køkken s.t.
5 Michael Smith Larsen Herning CK - Elite 3.39,39

Klasse: B Distance: 125 km.
1 Tom Bøttger Sønderborg CK 3.10,22
2 Michael Larsen Hedensted Cykelklub s.t.
3 Jan Birk Oxlund Vejen BC s.t.
4 John Ebsen Cykling Nord 3.11,49
5 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 3.11,52
6 Jesper Thomsen Randers CK 1910 3.12,52
7 Rolf Nyborg Broge Hammel CK 3.14,01
8 Stephan Phillip Vejle CK s.t.
9 Hafsteinn Geirsson Island s.t.
10 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling 3.14,05
11 Thomas Jepsen Sønderborg CK 3.16,00

Klasse: C Distance: 94 km.
1 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.36,08
2 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
3 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
4 Jonas Bak Mølbæk Cycling Nord s.t.
5 Steven Olesen Kolding BC s.t.
6 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 s.t.
7 Klaus Hieronymus Stenger Agerskov CK91 s.t.
8 Jesper Nielsen CC Gladsaxe 2.37,01
9 Bjarke Vodder Nielsen Agerskov CK91 s.t.
10 Dennis Boje Nissen Tønder ACR 2.37,04
11 Tommy Jacobsen Vejen BC 2.38,10
12 Brian Duborg Ebbesen Fredericia CC 2.38,49
13 Peter Bang Fredericia CC 2.41,11
14 Kari Brynjofsson Island 2.41,12
15 Mikkel Hou Svendborg CC s.t.

Klasse: Junior Distance: 125 km.
1 Rasmus Guldhammer Team Festina Vejle 3.14,41
2 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.15,02
3 Jimmi Sørensen Herning CK 3.15,35
4 Mathias Lisson Herning CK 3.16,49
5 Søren T. Kirkegaard Madsen Odder CK 3.18,25
6 Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle 3.21,26
7 Klaus V. Kristensen Herning CK s.t.
8 Martin Lind Aalborg CR s.t.
9 Rasmus Kristensen Vejle CK 3.26,26
10 Mathias Frostholm Kristensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
11 Nick Iversen Herning CK 3.27,19
12 Tim Wennberg Motala 3.29,24
13 Frederik Just Jernov Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.30,25

Klasse: Dame A Distance: 94 km.
1 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 2.09,30
2 Kine Høst Denstad Grenland SK s.t.
3 Marie Grandt Petersen Esbjerg CR 2.10,39
4 Maria Kruse CK Aarhus s.t.
5 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR 2.11,52

Klasse: Begynder Distance: 94 km.
1 Jakob Tobias Sevelsted CCH Hjørring 2.12,13
2 Jeppe Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 s.t.
3 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK s.t.
4 Magnus K N Nielsen MCM 2.12,27
5 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
6 René Boesen Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Thomas Rodtwitt JC Cykelklub s.t.
8 Brian Høgild Viborg Cycling s.t.
9 Paw Andersen Skive CK s.t.
10 Lars Peter Otte Agerskov CK91 s.t.
11 Farzad Filsoof CK Aarhus s.t.
12 Steffen Furholm CK Aarhus s.t.
13 Christian Hvid Svensson Odder CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 94 km.
1 Asger Navne Sørensen Cycling Langeland 2.42,47
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub s.t.
3 Erling John Olsen Horsens AC s.t.
4 Bent Pedersen Herning CK s.t.
5 Dan Christiansen CC Gladsaxe 2.42,57
6 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.43,01
7 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Klaus Kynde Odder CK s.t.
9 Jan Steen Mathiesen Holstebro CC s.t.
10 Claus Hansen Grenaa CC s.t.
11 Per Sørensen Horsens AC s.t.
12 Carsten Høgh Christiansen CK Århus s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 63 km.
1 Allan Hillers Skive CK 2.15,27
2 Kim Theils Randers CK 1910 s.t.
3 Viggo Haraldsted CK Århus s.t.
4 Steffen Munch Hansen CC Hjørring s.t.
5 Jan Pallesen Skive CK s.t.
6 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
7 Ole Attermann CK Aarhus s.t.
8 Kai Pedersen Randers CK 1910 s.t.
9 Henning Thygesen Svendborg CC s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 63 km.
1 Heinz Gerhardt Terndrup Cykling Odense 2.17,53

Klasse: Ungdom Distance: 63 km.
1 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC 2.05,47
2 Jacques Stilling Randers CK 1910 s.t.
3 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR 2.06,10
4 Jesper Kousgaard Herning CK 2.06,25
5 Simon Larsen Esbjerg CR 2.06,54
6 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 2.07,17
7 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
8 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Simon Frederiksen Roskilde CR s.t.
10 Casper Degn Larsen Herning CK 2.09,33
11 Heine Børgesen Hobro CK38 s.t.
12 Alexander Mørk Nr. Søby CK 2.09,44
13 Kenneth Hansen Esbjerg CR 2.10,01
14 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling s.t.
15 Jens møller Pedersen Randers CK s.t.
16 Matias Rosendal Damm Esbjerg CR s.t.
17 Anders Bak Hansen Skive CK s.t.
18 Peter Horn Bækhøj Hobro CK38 s.t.
19 Nicolai Brøchner Kolding BC s.t.
20 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
21 Søren Kolkjær Kristensen Odder CK s.t.
22 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
23 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ældste-1 Distance: 45 km.
1 Simon Bigum Cykling Odense 1.20,13
2 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
3 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
4 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
5 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
6 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
7 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
8 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling 1.23,27
9 Frederik Frølich Honorè Middelfart CC s.t.
10 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK s.t.
11 Oliver Stausholm Esbjerg CR 1.23,29
12 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
13 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC 1.23,34
14 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC 1.24,57
15 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR 1.25,51
16 Alexander Hjortnæs Ordrup CC s.t.
17 Andreas Østergaard Pedersen Odder CK s.t.
18 Niklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
19 Patrick Olesen Roskilde CR s.t.
20 Søren Birkemose Svendborg CC s.t.

Klasse: Ældste-2 Distance: 45 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.23,34
2 Julie Leth Odder CK 1.28,25
3 Nina Schultz Nielsen Herning CK s.t.

Klasse: Mellemste-1 Distance: 30 km.
1 Simon Hamann Larsen Kolding BC 1.02,45
2 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
3 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK 1.02,47
4 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
6 Sune Max Køpke Bjerring Grenaa CC s.t.
7 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
8 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
9 Niklas Eg Herning CK s.t.
10 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC 1.03,26
11 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
12 Emil Wang CK Fix s.t.
13 Frederik Pedersen Thorsager Motion Cykling s.t.

Klasse: Mellemste-2 Distance: 30 km.
1 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 1.03,55
2 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR s.t.

Klasse: Yngste-1 Distance: 15 km.
1 Simon Andreassen Cykling Odense 0.31,13
2 Anthon Charmig CK Aarhus s.t.
3 Mikkel Frølich Honorè Middelfart CC 0.32,28
4 Ida Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
5 Rasmus Beck Knudsen Esbjerg CR s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger