Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
HTC vandt - Pinotti i rosa

HTC vandt - Pinotti i rosa

07. maj 2011 17:49Foto: Sirotti

Dagens holdtidskørsel i Giro d'Italia vandt HTC-Highroad suverænt med hele ti sekunder til nummer to og 22 sekunder til tredjepladsen. Marco Pinotti tog førertrøjen, som en konsekvens af holdets sejr.

Annonce

Etapen var på 19,3 kilometer med start i Venaria Reale og mål i Torino. Den bød ikke på nogle stigninger, men der var en del sving og rundkørsler, som gjorde etapen noget teknisk.

 

Omega Pharma-Lotto startede som det første hold, og de klarede det glimrende. Første hold, der var tæt på deres tid, var Rabobank, der startede som nummer otte. De to hold havde været cirka lige hurtige ved mellemtiden efter 9,1 kilometer, men det hollandske hold var fire sekunder efter.

 

Saxo Bank-SunGard var også tæt på, da de som det 13. af de 23 hold kom i mål, men de var otte sekunder efter. Bedre gik det for HTC-Highroad, da de som det næste hold kom i mål og tog en klart bedste tid med 22 sekunders forspring til det belgiske hold.

 

Herefter fulgte flere af de hurtige hold, men ingen kunne røre HTC-Highroad. Team RadioShack var tættest på med et tidstab på ti sekunder, mens Liquigas-Cannondale tog etapens tredjeplads i samme tid som Omega Pharma-Lotto.

 

Marco Pinotti krydsede målstregen først, da HTC-Highroad kom i mål, og derfor er han nu i den rosa førertrøje. Danske Lars Bak var næste mand, og han ligger dermed nummer to i den samlede stilling og burde få lov at køre morgendagens etape i pointtrøjen.

 

Resultat af 1. etape

1 HTC-Highroad 20.59
2 Team RadioShack 0.10
3 Liquigas-Cannondale 0.22
4 Omega Pharma-Lotto 
5 Team Garmin-Cervelo 0.24
6 Lampre-ISD 
7 Rabobank Cycling Team 0.26
8 Saxo Bank-SunGard 0.30
9 Sky Procycling 0.37
10 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
11 Movistar Team 0.38
12 Androni Giocattoli 0.39
13 BMC Racing Team 0.41
14 Leopard Trek 0.42
15 Quickstep Cycling Team 
16 AG2R La Mondiale 0.49
17 Pro Team Astana 0.50
18 Geox-TMC 0.53
19 Colnago-CSF Inox 1.02
20 Katusha Team 1.04
21 Farnese Vini-Neri Sottoli 1.07
22 Acqua & Sapone 
23 Euskaltel-Euskadi 1.13
 

Samlet stilling
1 Marco Pinotti - HTC-Highroad 20.59
2 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad 
3 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad 
4 Mark Cavendish - HTC-Highroad 
5 Craig Lewis - HTC-Highroad 
6 Robbie McEwen - Team RadioShack 0.10
7 Tiago Machado - Team RadioShack 
8 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack 
9 Bjorn Selander - Team RadioShack 
10 Robert Hunter - Team RadioShack 
11 Philip Deignan - Team RadioShack 
12 Yaroslav Popovych - Team RadioShack 
13 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale 0.22
14 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 
15 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 
16 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 
17 Tiziano Dall'Antonia - Liquigas-Cannondale 
18 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 
19 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 
20 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto 
21 Klaas Lodewyck - Omega Pharma-Lotto 
22 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 
23 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 
24 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 
25 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto 
26 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 
27 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 
28 Mark Renshaw - HTC-Highroad 0.24
29 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 
30 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 
31 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo 
32 David Millar - Team Garmin-Cervelo 
33 Cameron Meyer - Team Garmin-Cervelo 
34 Michele Scarponi - Lampre - ISD 
35 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 
36 Simon Spilak - Lampre - ISD 
37 Diego Ulissi - Lampre - ISD 
38 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 
39 Danilo Hondo - Lampre - ISD 
40 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 0.26
41 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 
42 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 
43 Pieter Weening - Rabobank Cycling Team 
44 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 
45 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 
46 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 
47 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 
48 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 
49 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard 0.30
50 Richie Porte - Saxo Bank-SunGard 
51 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank-SunGard 
52 Volodymir Gustov - Saxo Bank-SunGard 
53 Michael Mørkøv - Saxo Bank-SunGard 
54 Laurent Didier - Saxo Bank-SunGard 
55 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank-SunGard 
56 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank-SunGard 0.32
57 Jesús Hernandez Blazquez - Saxo Bank-SunGard 
58 Peter Kennaugh - Sky Procycling 0.37
59 Davide Appollonio - Sky Procycling 
60 Dario David Cioni - Sky Procycling 
61 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 
62 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 
63 Michael Barry - Sky Procycling 
64 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
65 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
66 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
67 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
68 Maxim Belkov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
69 Ignatas Konovalovas - Movistar Team 0.38
70 Vasili Kiryienka - Movistar Team 
71 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team 
72 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 
73 David Arroyo Duran - Movistar Team 
74 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 
75 Sergio Pardilla Belllón - Movistar Team 
76 Branislau Samoilau - Movistar Team 
77 Emanuele Sella - Androni Giocattoli 0.39
78 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 
79 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 
80 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 
81 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 
82 Angel Vicioso Arcos - Androni Giocattoli 
83 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 
84 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli 
85 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
86 Alexander Kristoff - BMC Racing Team 0.41
87 Simon Zahner - BMC Racing Team 
88 Chris Barton - BMC Racing Team 
89 Martin Kohler - BMC Racing Team 
90 Danilo Wyss - BMC Racing Team 
91 Johann Tschopp - BMC Racing Team 
92 Chris Butler - BMC Racing Team 
93 Mathias Frank - BMC Racing Team 
94 Chad Beyer - BMC Racing Team 
95 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
96 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
97 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
98 Wouter Weylandt - Leopard Trek 0.42
99 Davide Vigano - Leopard Trek 
100 Thomas Rohregger - Leopard Trek 
101 Oliver Zaugg - Leopard Trek 
102 Fabian Wegmann - Leopard Trek 
103 Bruno Pires - Leopard Trek 
104 Tom Stamsnijder - Leopard Trek 
105 Brice Feillu - Leopard Trek 
106 Addy Engels - Quickstep Cycling Team 
107 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team 
108 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 
109 Kristof Vandewalle - Quickstep Cycling Team 
110 Dario Cataldo - Quickstep Cycling Team 
111 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 
112 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 
113 Francesco Chicchi - Quickstep Cycling Team 
114 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 
115 Carlos Oyarzun - Movistar Team 
116 Dominic Klemme - Leopard Trek 0.46
117 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 0.49
118 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 
119 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 
120 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 
121 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 
122 John Gadret - AG2R La Mondiale 
123 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 
124 Julien Berard - AG2R La Mondiale 
125 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 0.50
126 Francesco Masciarelli - Pro Team Astana 
127 Josep Jufre Pou - Pro Team Astana 
128 Alexsandr Dyachenko - Pro Team Astana 
129 Paolo Tiralongo - Pro Team Astana 
130 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 
131 Evgeny Petrov - Pro Team Astana 
132 Frantisek Rabon - HTC-Highroad 
133 Patrick Gretsch - HTC-Highroad 
134 Denis Menchov - Geox-TMC 0.53
135 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 
136 David Blanco Rodriguez - Geox-TMC 
137 Carlos Sastre Candil - Geox-TMC 
138 Marcel Wyss - Geox-TMC 
139 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 
140 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC 
141 Filippo Savini - Colnago - CSF Inox 1.02
142 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 
143 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 
144 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 
145 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 
146 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 
147 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox 
148 Manuel Belletti - Colnago - CSF Inox 
149 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 
150 Daniele Righi - Lampre - ISD 
151 Marco Marzano - Lampre - ISD 
152 Joaquím Rodríguez Oliver - Katusha Team 1.04
153 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 
154 Eduard Vorganov - Katusha Team 
155 Pavel Brutt - Katusha Team 
156 Danilo Di Luca - Katusha Team 
157 Giampaolo Caruso - Katusha Team 
158 Carlos Alberto Betancourt Gomez - Acqua & Sapone 1.07
159 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 
160 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone 
161 Fabio Taborre - Acqua & Sapone 
162 Massimo Codol - Acqua & Sapone 
163 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 
164 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 
165 Kjell Carlström - Sky Procycling 
166 Giovanni Visconti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
167 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
168 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 
169 Francesco Failli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
170 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
171 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 
172 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
173 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli 
174 Dmitry Kozontchuk - Geox-TMC 1.09
175 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi 1.13
176 Daniel Sesma - Euskaltel-Euskadi 
177 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 
178 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 
179 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 
180 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi 
181 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 1.15
182 Giampaolo Cheula - Geox-TMC 1.16
183 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana 1.27
184 Russell Downing - Sky Procycling 
185 Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale 1.33
186 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 1.47
187 Alex Rasmussen - HTC-Highroad 1.54
188 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 1.56
189 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo 
190 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 2.02
191 Morris Possoni - Sky Procycling 2.05
192 Claudio Corioni - Acqua & Sapone 2.27
193 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 
194 Maxim Gourov - Pro Team Astana 2.34
195 Matthew Wilson - Team Garmin-Cervelo 2.38
196 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 2.43
197 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 2.52
198 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 2.53
199 Manuel Antonio Leal Cardoso - Team RadioShack 3.16
200 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 3.17
201 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi 3.35
202 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 3.43
203 Juan Horrach Rippoll - Katusha Team 3.58
204 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 
205 Ivan Rovny - Team RadioShack 4.09
206 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 4.20
207 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 4.23
 

Ungdomskonkurrencen
1 Bjorn Selander - Team RadioShack 21.09
2 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 0.12
3 Klaas Lodewyck - Omega Pharma-Lotto 
4 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 
5 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto 
6 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 
7 Cameron Meyer - Team Garmin-Cervelo 0.14
8 Simon Spilak - Lampre - ISD 
9 Diego Ulissi - Lampre - ISD 
10 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 0.16
11 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 
12 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 
13 Peter Kennaugh - Sky Procycling 0.27
14 Davide Appollonio - Sky Procycling 
15 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 0.29
16 Alexander Kristoff - BMC Racing Team 0.31
17 Chris Barton - BMC Racing Team 
18 Chris Butler - BMC Racing Team 
19 Mathias Frank - BMC Racing Team 
20 Chad Beyer - BMC Racing Team 
21 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 0.32
22 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 
23 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 
24 Dominic Klemme - Leopard Trek 0.36
25 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 0.39
26 Julien Berard - AG2R La Mondiale 
27 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 0.40
28 Francesco Masciarelli - Pro Team Astana 
29 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 
30 Patrick Gretsch - HTC-Highroad 
31 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 0.43
32 Marcel Wyss - Geox-TMC 
33 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 
34 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 0.52
35 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 
36 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 
37 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 0.57
38 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 
39 Carlos Alberto Betancourt Gomez - Acqua & Sapone 
40 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 1.05
41 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 1.37
42 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 1.46
43 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 2.17
44 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 3.07
45 Ivan Rovny - Team RadioShack 3.59
46 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 4.10
47 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 4.13
 

Holdkonkurrencen
1 HTC-Highroad 20.59
2 Team RadioShack 0.10
3 Liquigas-Cannondale 0.22
4 Omega Pharma-Lotto 
5 Team Garmin-Cervelo 0.24
6 Lampre-ISD 
7 Rabobank Cycling Team 0.26
8 Saxo Bank-SunGard 0.30
9 Sky Procycling 0.37
10 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
11 Movistar Team 0.38
12 Androni Giocattoli 0.39
13 BMC Racing Team 0.41
14 Leopard Trek 0.42
15 Quickstep Cycling Team 
16 AG2R La Mondiale 0.49
17 Pro Team Astana 0.50
18 Geox-TMC 0.53
19 Colnago-CSF Inox 1.02
20 Katusha Team 1.04
21 Farnese Vini-Neri Sottoli 1.07
22 Acqua & Sapone 
23 Euskaltel-Euskadi 1.13

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 20/05-23/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

EKSKLUSIVT TILBUD: SE ALLE GIRO ETAPER I FULD LÆNGDE & UDEN REKLAMER