Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hunter viser igen god form

Hunter viser igen god form

17. marts 2007 20:310
Sydafrikaneren Robert Hunter, som i vinterpausen var meldt på vej til Team CSC, viser god form i etapeløbet Volta ao Santarém.

Etape var en 17.8 km lang enkeltstart, hvor Martin Garrido (Duja-Tavira) var bedst og sejrede foran netop Robert Hunter (Barloworld) og Lars Boom (Rabobank). Samlet fører Robert Hunter.

Danske Claus Michael Møller blev nummer 74 og er nu nummer 73 samlet.


Resultat af 3. etape
1 Martin Garrido - Duja-Tavira 21.56
2 Robert Hunter - Barloworld 0.08
3 Lars Boom - Rabobank 0.19
4 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.26
5 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.27
6 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 0.34
7 Xavier Tondo - LA-MSS 0.36
8 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 0.40
9 Ricardo Martins - Fercase - Rota Dos Moveis 0.42
10 Beat Zberg - Gerolsteiner
11 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle
12 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
13 Hector Guerra - Liberty Seguros 0.43
14 Alejandro M. Marques - Madeinox-Bric-Loulé 0.46
15 José Alberto Martinez - Agritubel 0.47
16 Tom Leezer - Rabobank
17 Emilien Benoit Berges - Agritubel 0.48
18 Hugo Sabido - Barloworld 0.49
19 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
20 José Azevedo - Benfica 0.50
21 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle
22 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.51
23 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
24 Rony Martias - Bouygues Telecom 0.52
25 Javier Benitez - Benfica
26 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 0.54
27 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.56
28 Bauke Mollema - Rabobank 0.57
29 Giampaolo Cheula - Barloworld 0.59
30 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 1.00
31 David Blanco - Duja-Tavira 1.01
32 Claudio Apolo - Duja-Tavira
33 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.03
34 Dennis Van Winden - Rabobank 1.04
35 Martijn Keizer - Rabobank 1.05
36 Pedro Lopes - Benfica 1.07
37 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 1.09
38 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
39 Fernando Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 1.10
40 Thom Van Dulmen - Rabobank
41 Gustavo Cesar - Karpin Galicia
42 Edgar Anao - LA-MSS 1.11
43 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 1.15
44 Renato Silva - Benfica 1.16
45 Luis Silva - Duja-Tavira
46 Kanstantsin Siutsou - Barloworld 1.17
47 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
48 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi
49 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 1.18
50 Bingen Fernandez - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
51 Tom Veelers - Rabobank
52 Bruno Castanheira - Benfica 1.24
53 Stefan Kushlev - Riberalves-Boavista
54 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
55 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 1.25
56 Carlos Nozal - Liberty Seguros
57 Steven Kruijswijk - Rabobank
58 Joao Cabreira - LA-MSS 1.26
59 Carlo Westphal - Gerolsteiner
60 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 1.29
61 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 1.30
62 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loulé
63 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 1.31
64 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 1.32
65 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.33
66 Paolo Borghini - Barloworld
67 Hernani Broco - Liberty Seguros 1.35
68 Pedro Cardoso - LA-MSS 1.37
69 Mikel Pradera - Benfica 1.39
70 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
71 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loulé 1.42
72 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 1.43
73 Benoît Sinner - Agritubel 1.44
74 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
75 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 1.45
76 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 1.46
77 Paulo Barroso - Vitória-ASC 1.47
78 Cedric Coutouly - Agritubel 1.48
79 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.49
80 César Quiterio - Liberty Seguros 1.52
81 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle 1.53
82 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
83 Lander Aperribay - Euskaltel-Euskadi 1.54
84 Yohann Gene - Bouygues Telecom
85 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loulé
86 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 1.55
87 Joseba Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 1.57
88 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
89 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi 1.58
90 Rui Sa - Barbot-Halcon
91 Félix Rafael Cardenas - Barloworld 2.01
92 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 2.02
93 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 2.04
94 Benjamin Johnson - Team Slipstream powered by Chipotle 2.05
95 Claudio Faria - LA-MSS
96 Serafin Martinez - Karpin Galicia 2.06
97 Rogério Batista - LA-MSS 2.07
98 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
99 Luis Fernandez - Karpin Galicia 2.10
100 André Vital - Madeinox-Bric-Loulé 2.11
101 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 2.12
102 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
103 Juan Gomis - Vitória-ASC
104 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
105 Bruno Neves - LA-MSS 2.14
106 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 2.15
107 Giosuè Bonomi - Barloworld 2.18
108 Jose Rodrigues - Vitória-ASC 2.19
109 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
110 Marcio Correia - Fercase - Rota Dos Moveis 2.20
111 Paul Sneeboer - Duja-Tavira 2.21
112 Hans Dekkers - Agritubel 2.23
113 Peter Stetina - Team Slipstream powered by Chipotle
114 Gustavo Rodriguez - Fercase - Rota Dos Moveis 2.25
115 Afonso Azevedo - LA-MSS 2.26
116 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.27
117 Peter Pichler - Elk Haus-Simplon 2.28
118 Pedro Barnabe - Fercase - Rota Dos Moveis
119 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 2.30
120 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 2.31
121 Helder Miranda - Benfica 2.32
122 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 2.33
123 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
124 Manuel Calvente - Agritubel 2.34
125 Carlos Pinho - Barbot-Halcon
126 Bruno Barbosa - Fercase - Rota Dos Moveis 2.40
127 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loulé 2.45
128 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 2.50
129 Juan Fco. Mouron - Karpin Galicia 2.51
130 Angel Edo - Vitória-ASC 2.52
131 Andre Cardoso - Fercase - Rota Dos Moveis 2.55
132 Enrico Degano - Barloworld 2.58
133 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
134 José Martins - Vitória-ASC 3.03
135 Hugo Sancho - Benfica 3.05
136 Vitor Rodrigues - Liberty Seguros 3.08
137 Rui Pinto - Barbot-Halcon 3.11
138 Candido Oliveira - Barbot-Halcon 3.22
139 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon 3.26
140 José Sousa - Vitória-ASC 3.34
141 Micael Isidoro - Vitória-ASC 3.52
142 Pedro Costa - Vitória-ASC 3.54
143 Jorge Ferraz - Barbot-Halcon 4.40
144 Virgilio Neves - Fercase - Rota Dos Moveis 4.58


Samlet stilling efter 3. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 9.46.35
2 Martin Garrido - Duja-Tavira 0.13
3 Lars Boom - Rabobank 0.34
4 Javier Benitez - Benfica 0.51
5 Xavier Tondo - LA-MSS
6 Hector Guerra - Liberty Seguros 0.55
7 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
8 Markus Fothen - Gerolsteiner
9 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.56
10 Tom Leezer - Rabobank 0.59
11 Rony Martias - Bouygues Telecom 1.00
12 Hugo Sabido - Barloworld 1.01
13 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
14 Alejandro M. Marques - Madeinox-Bric-Loulé
15 José Azevedo - Benfica 1.05
16 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 1.06
17 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 1.10
18 Ricardo Martins - Fercase - Rota Dos Moveis 1.11
19 Beat Zberg - Gerolsteiner
20 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
21 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 1.15
22 José Alberto Martinez - Agritubel 1.16
23 David Blanco - Duja-Tavira
24 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 1.19
25 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.20
26 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
27 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 1.24
28 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.25
29 Edgar Anao - LA-MSS 1.26
30 Bauke Mollema - Rabobank
31 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.28
32 Dennis Van Winden - Rabobank 1.30
33 Tom Veelers - Rabobank 1.31
34 Kanstantsin Siutsou - Barloworld
35 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.32
36 Martijn Keizer - Rabobank 1.34
37 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 1.36
38 Pedro Lopes - Benfica
39 Bingen Fernandez - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.38
40 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 1.39
41 Fernando Sousa - Madeinox-Bric-Loulé
42 Thom Van Dulmen - Rabobank
43 Gustavo Cesar - Karpin Galicia
44 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 1.40
45 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 1.41
46 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 1.44
47 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.45
48 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 1.46
49 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 1.47
50 Pedro Cardoso - LA-MSS 1.52
51 Bruno Castanheira - Benfica 1.53
52 Stefan Kushlev - Riberalves-Boavista
53 Carlos Nozal - Liberty Seguros 1.54
54 Steven Kruijswijk - Rabobank
55 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
56 Joao Cabreira - LA-MSS 1.55
57 Carlo Westphal - Gerolsteiner
58 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 1.57
59 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 1.59
60 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loulé
61 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 2.00
62 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.01
63 Hernani Broco - Liberty Seguros 2.02
64 Paolo Borghini - Barloworld
65 César Quiterio - Liberty Seguros 2.07
66 Mikel Pradera - Benfica 2.08
67 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loulé 2.09
68 Renato Silva - Benfica 2.10
69 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 2.11
70 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loulé
71 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.12
72 Benoît Sinner - Agritubel 2.13
73 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
74 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 2.15
75 Paulo Barroso - Vitória-ASC 2.16
76 Cedric Coutouly - Agritubel 2.17
77 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
78 Benjamin Johnson - Team Slipstream powered by Chipotle 2.20
79 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle 2.22
80 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
81 Lander Aperribay - Euskaltel-Euskadi 2.23
82 Yohann Gene - Bouygues Telecom
83 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 2.24
84 Luis Silva - Duja-Tavira 2.25
85 Joseba Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 2.26
86 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
87 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi 2.27
88 Rui Sa - Barbot-Halcon
89 Bruno Neves - LA-MSS 2.28
90 Félix Rafael Cardenas - Barloworld 2.30
91 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 2.31
92 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 2.32
93 Giosuè Bonomi - Barloworld 2.33
94 Claudio Faria - LA-MSS 2.34
95 Serafin Martinez - Karpin Galicia 2.35
96 Rogério Batista - LA-MSS 2.36
97 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
98 André Vital - Madeinox-Bric-Loulé 2.40
99 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 2.41
100 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
101 Pedro Barnabe - Fercase - Rota Dos Moveis 2.43
102 Jose Rodrigues - Vitória-ASC 2.48
103 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
104 Afonso Azevedo - LA-MSS 2.55
105 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.56
106 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loulé
107 Peter Pichler - Elk Haus-Simplon 2.57
108 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 2.59
109 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 3.02
110 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
111 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
112 Manuel Calvente - Agritubel 3.03
113 Carlos Pinho - Barbot-Halcon
114 Angel Edo - Vitória-ASC 3.04
115 Bruno Barbosa - Fercase - Rota Dos Moveis 3.09
116 Andre Cardoso - Fercase - Rota Dos Moveis 3.10
117 Luis Fernandez - Karpin Galicia 3.17
118 Celio Sousa - Riberalves-Boavista
119 Gustavo Rodriguez - Fercase - Rota Dos Moveis 3.19
120 Enrico Degano - Barloworld 3.27
121 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
122 Hans Dekkers - Agritubel 3.30
123 Juan Gomis - Vitória-ASC
124 Candido Oliveira - Barbot-Halcon 3.51
125 Paul Sneeboer - Duja-Tavira 3.57
126 Marcio Correia - Fercase - Rota Dos Moveis 3.58
127 José Sousa - Vitória-ASC 4.03
128 Rui Pinto - Barbot-Halcon 4.05
129 Pedro Costa - Vitória-ASC 4.23
130 Juan Fco. Mouron - Karpin Galicia 4.29
131 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 4.32
132 Vitor Rodrigues - Liberty Seguros 4.54
133 Peter Stetina - Team Slipstream powered by Chipotle 5.01
134 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon 5.02
135 José Martins - Vitória-ASC 5.13
136 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi 5.33
137 Jorge Ferraz - Barbot-Halcon 5.47
138 Emilien Benoit Berges - Agritubel 6.03
139 Micael Isidoro - Vitória-ASC 8.34
140 Claudio Apolo - Duja-Tavira 17.32
141 Hugo Sancho - Benfica 19.36
142 Virgilio Neves - Fercase - Rota Dos Moveis 21.29
143 Helder Miranda - Benfica 25.41
144 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 28.20


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 8 pts
2 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 5
3 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 5
4 Pedro Cardoso - LA-MSS 3
5 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 3
6 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 2
7 Jose Rodrigues - Vitória-ASC 2
8 Hernani Broco - Liberty Seguros 1
9 Luis Pinheiro - Liberty Seguros 1


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 49 pts
2 Javier Benitez - Benfica 28
3 Rony Martias - Bouygues Telecom 22
4 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20
5 Tom Veelers - Rabobank 16
6 Bruno Neves - LA-MSS 14
7 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 13
8 Angel Edo - Vitória-ASC 10
9 Oscar Gatto - Gerolsteiner 10
10 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 10
11 Martin Garrido - Duja-Tavira 8
12 César Quiterio - Liberty Seguros 8
13 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loulé 5
14 Giosuè Bonomi - Barloworld 4
15 Hugo Sabido - Barloworld 3
16 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 3
17 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
18 Dennis Van Winden - Rabobank 3
19 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 3
20 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 2
21 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 2
22 Hernani Broco - Liberty Seguros 2
23 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 2
24 Tom Leezer - Rabobank 1
25 Kanstantsin Siutsou - Barloworld 1


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Tom Veelers - Rabobank
2 Oscar Gatto - Gerolsteiner
3 Tom Leezer - Rabobank
4 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
5 Vincent Jerome - Bouygues Telecom


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Barloworld 29.22.23
2 Rabobank 0.04
3 Duja-Tavira 0.08
4 Gerolsteiner 0.14
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.28
6 Karpin Galicia 0.52
7 Benfica 1.07
8 Bouygues Telecom 1.16
9 Team Slipstream powered by Chipotle
10 LA-MSS 1.20
11 Madeinox-Bric-Loulé 1.30
12 Liberty Seguros 1.38
13 Agritubel 2.08
14 Barbot-Halcon 2.41
15 Riberalves-Boavista 2.58
16 Fercase/Rota dos Moveis 3.48
17 Euskaltel-Euskadi 3.53
18 Elk Haus-Simplon 4.33
19 Vitória-ASC 4.50

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger