Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Hushovd vandt over Petacchi i Italien

Hushovd vandt over Petacchi i Italien

11. marts 2006 17:020
Den norske sprinter Thor Hushovd slog lørdag eftermiddag den italienske supersprinter Alessandro Petacchi i spurten. Etapen var årets længste og startede i Paglieta og sluttede i Civitanova Marche, alt ialt 219 km. Etapen bød på flere udbrud, men de blev alle hentet, og det hele endte i en massespurt, hvor norske Thor Hushovd har hurtigste mand.

Oscar Freire Gomez (Rabobank) fører fortsat samlet.

Resultat af 4. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 5.21.13 (40.906 km/t)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
3 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
4 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
5 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
7 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
8 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
11 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
12 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
13 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
14 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
15 Luca Paolini (Ita) Liquigas
16 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
17 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
18 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
19 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
20 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
21 Hugo Sabido (Por) Barloworld
22 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
23 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
24 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
25 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
26 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
27 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
28 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
29 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole
30 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
31 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
33 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
34 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
35 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
36 Erik Zabel (Ger) Team Milram
37 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
38 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
39 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
41 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
42 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
43 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
44 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
45 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
46 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
48 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
49 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
51 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
55 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank
57 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
58 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
59 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
60 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
61 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
62 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
63 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R.
64 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
65 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
66 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
67 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
68 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
69 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
70 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team
71 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
72 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
73 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
74 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
75 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
76 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
77 Ivan Basso (Ita) Team CSC
78 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
79 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
80 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
81 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
82 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
84 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
85 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
86 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
87 Marco Velo (Ita) Team Milram 0.17
88 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
89 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 1.00
90 Gene Bates (Aus) Team L.P.R.
91 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
92 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1.26
93 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.59
94 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
95 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
96 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone
97 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
98 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
99 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
100 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
101 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
102 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
103 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
104 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
105 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
106 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
107 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
108 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
109 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
110 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
111 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
112 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems 2.29
113 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.40
114 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
115 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
116 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
117 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
118 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
119 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
120 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
121 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
122 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
123 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
124 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare
125 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
126 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
127 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
128 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
129 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare
130 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
131 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
132 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 4.52

133 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
134 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
135 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
136 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
137 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
138 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
139 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
140 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 6.13
141 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
142 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
143 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
144 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
145 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas
146 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
147 Marc Wauters (Bel) Rabobank
148 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux
149 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone
150 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
151 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 7.30
152 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone
153 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
154 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
155 Bram De Groot (Ned) Rabobank
156 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
157 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
158 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
159 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
160 Mauro Facci (Ita) Barloworld
161 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
162 Enrico Degano (Ita) Barloworld
163 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
164 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
165 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
166 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
167 Christian Knees (Ger) Team Milram
168 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
169 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
170 Mads Christensen (Den) Barloworld
171 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
172 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
173 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
174 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
175 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
176 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 10.26
177 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
178 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
179 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone 10.28
180 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
181 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
182 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
183 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 11.38
184 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 12.14

Udgået på dagens etape
DNS Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone
DNS Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
DNS Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
DNF Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
DNF Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
DNF Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
DNF Marco Milesi (Ita) Liquigas

Samlet stilling efter 4. etape
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 18.00.35
2 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.14
3 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
5 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
6 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
7 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
8 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
9 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
10 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
11 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.17
12 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 0.21
13 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 0.23
14 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
15 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
16 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
17 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
18 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
19 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
20 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
22 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
24 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
25 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.29
27 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
28 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole
29 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
30 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank
31 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
32 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 0.32
33 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.35
34 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
36 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
37 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
38 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 0.36
39 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.42
40 Ivan Basso (Ita) Team CSC
41 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
42 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
43 Hugo Sabido (Por) Barloworld 0.50
44 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
45 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 0.54
46 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 1.04
47 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.05
48 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.22
49 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.24
50 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 1.26
51 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 1.41
52 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 1.42
53 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 2.04
54 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.06
55 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.13
56 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.21
57 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
58 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.51
59 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.01
60 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3.06
61 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 3.08
62 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 3.46
63 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.52
64 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 4.28
65 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 4.31
66 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 4.57
67 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.59
68 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 5.02
69 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 5.10
70 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 5.17
71 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 5.19
72 Luca Paolini (Ita) Liquigas 5.20
73 Marco Velo (Ita) Team Milram 5.32
74 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.48
75 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 5.50
76 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 6.20
77 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 6.22
78 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 6.27
79 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 6.36
80 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 6.43
81 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.15
82 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.17
83 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 7.36
84 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 7.52
85 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 7.58
86 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 8.02
87 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.06
88 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 8.32
89 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
90 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 9.02
91 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 9.26
92 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.54
93 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 10.33
94 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 10.43
95 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 11.16
96 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 11.56
97 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 12.00
98 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 12.02
99 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 12.24
100 Gene Bates (Aus) Team L.P.R. 12.25
101 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.17
102 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 13.25
103 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 13.28
104 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 13.39
105 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 13.45
106 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 13.48
107 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 14.10
108 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 14.19
109 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone 14.40
110 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 14.51
111 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 15.04
112 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 15.09
113 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 15.28
114 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 15.50
115 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 15.57
116 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.03
117 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 16.32
118 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 16.43
119 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16.45
120 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
121 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 16.54
122 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 16.55
123 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 17.09
124 Mads Christensen (Den) Barloworld 17.49
125 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 18.30

126 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 19.04
127 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 19.08
128 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 19.29
129 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 19.37
130 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 19.44
131 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 20.05
132 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 20.07
133 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 20.18
134 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
135 Mauro Facci (Ita) Barloworld 20.25
136 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 20.30
137 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 20.52
138 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 20.57
139 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
140 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi 21.08
141 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
142 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team 21.57
143 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram 21.59
144 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.14
145 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 22.42
146 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22.45
147 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.52
148 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 23.02
149 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 23.10
150 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 23.23
151 Christian Knees (Ger) Team Milram 23.35
152 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 24.06
153 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 24.28
154 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 24.37
155 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 25.37
156 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 25.53
157 Bram De Groot (Ned) Rabobank 25.56
158 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 26.41
159 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 27.44
160 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 28.13
161 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 28.23
162 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems 28.24
163 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 29.28
164 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 29.29
165 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
166 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 29.38
167 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 30.23
168 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 30.47
169 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone 31.49
170 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 31.56
171 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 32.35
172 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 32.56
173 Marc Wauters (Bel) Rabobank 33.23
174 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 34.24
175 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 35.26
176 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 36.21
177 Enrico Degano (Ita) Barloworld 37.30
178 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 39.19
179 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 40.22
180 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 40.49
181 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 41.22
182 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 45.33
183 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 46.58
184 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 53.37

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 26 pts
2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 25
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20
4 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 20
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 19
6 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 15
7 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 12
8 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 12
9 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
10 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 10
11 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
12 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
13 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 7
14 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 7
15 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 6
16 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
17 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6
18 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
19 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5
20 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5
21 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
22 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 4
23 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 4
24 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 4
25 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3
26 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3
27 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 3
28 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3
29 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3
30 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 2
31 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
32 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1
33 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1
34 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 1
35 Mauro Facci (Ita) Barloworld 1

Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 11 pts
2 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8
3 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
4 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 5
5 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5
6 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
7 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
8 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2
9 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 2
10 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
11 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1
12 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 1
13 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
14 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1
15 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1

Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Rabobank 54.02.27
2 Gerolsteiner 0.18
3 Liberty Seguros-Wurth Team
4 Discovery Channel 0.33
5 Naturino-Sapore Di Mare 0.36
6 Team CSC 0.46
7 Phonak Hearing Systems 0.50
8 T-Mobile Team 1.00
9 Credit Agricole 2.11
10 Team L.P.R. 2.14
11 Euskaltel-Euskadi 2.17
12 Saunier Duval-Prodir 2.18
13 Acqua e Sapone 3.15
14 Cofidis 4.11
15 Barloworld 4.14
16 Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.21
17 Team Milram 4.25
18 Francaise Des Jeux 4.42
19 Quick Step-Innergetic 5.14
20 Lampre-Fondital 7.13
21 Liquigas 12.07
22 Bouygues Telecom 14.59
23 Ceramica Panaria-Navigare 18.40
24 Ag2R Prevoyance 19.05
25 Davitamon-Lotto 22.38
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER