Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Hushovd vandt på Champs-Elysées

Hushovd vandt på Champs-Elysées

23. juli 2006 18:030

Annonce


Podiet 2006 (Foto: Sirotti)


Norske Thos Hushovd vandt den afsluttende massespurt på 20. og sidste etape af dette års Tour de France. Credit Agricole rytteren henviste Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) og Stuart O´Grady (eam CSC) til anden- og tredjepladsen.


Thor Hushovd - vinder af sidste etape(Foto: Sirotti)


I det samlede klassement skete der ingen forskydninger og Floyd Landis kunne hyldes som samlet vinder, mens danske Michael Rasmussen vandt bjergtrøjen. Robbie McEwen vandt, trods dagens nederlag, den grønne pointtrøje, mens Damiano Cunego vandt den hvide ungdomstrøje.


Podiet 2006 (Foto: Sirotti)


Efter en prolog og 19 hårde etaper tog rytterne det i dag med ro, på den sidste etape af dette års Tour de France og det var der en god grund til, skulle det vise sig. Løbets veteran Viatsjeslav Ekimov havde efter 15. gennemførte Tour de France valgt, at dette års udgave skulle blive karrierens sidste og det hyldede feltet ved at lade den 40 år gamle rytter kører først over stregen på Champs-Elysées, da feltet første gang kørte ind på den berømte boulevard.


Paris 2006 (Foto: Sirotti)


Herefter åbnede løbet sig endelig så småt med et par angreb, der dog hurtigt blev hentet ind af feltet. På den tredje af otte omgange på Champs Elysées kommer en 15. mand gruppe af sted og får hurtigt slået et hul til feltet. I gruppen sidder bl.a. en meget aktiv Jens Voigt (Team CSC) samt Fabian Wegmann (Gerolsteiner), Mikel Astarloza (AG2r), Johan Vansummeren, Chris Horner (Davitamon-Lotto), Yaroslav Popovych (Discovery Channel), Anthony Charteau (Credit Agricole), Christian Knees (Milram), Moises Duenas (Agritubel), Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom), Christophe Mengin, Philippe Gilbert (Francaise des Jeux), Vicente Garcia Acosta og Nicolas Portal (Caisse d'Epargne).

Men da specielt de to Davitamon-Lotto ryttere gjorde alt for at forstyrre samarbejder, kom det aldrig til at fungere i udbruddet, der til sidst blev hentet af feltet, med Cofidis og Liquigas i front, med 15 km. til mål.

Herefter gjorde sprinterholdene alt for at holde et så højt tempo, at det gjorde det umuligt at angribe. Et par ryttere forsøgte sig, men ingen kunne forhindre den ventede massespurt, som Thor Hushovd vandt.


Tour vinder 2006 Floyd Landis (Foto: Sirotti)


Resultat af 20. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 3.56.52 (39.135 km/t)
2 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
3 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
4 Erik Zabel (Ger) Milram
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas
6 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
8 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Marco Velo (Ita) Milram
13 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
14 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
15 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
16 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
17 George Hincapie (USA) Discovery Channel
18 Björn Schröder (Ger) Milram
19 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
20 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 0.06
21 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
22 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
23 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
24 Frank Schleck (Lux) Team CSC 0.08
25 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
27 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
28 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
29 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
30 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
32 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
33 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
34 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
35 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
36 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
37 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
38 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
39 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
40 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
41 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
42 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
43 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
44 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
45 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
46 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
47 Christian Knees (Ger) Milram
48 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
51 Ralf Grabsch (Ger) Milram
52 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
53 David Zabriskie (USA) Team CSC
54 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
55 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
56 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
57 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
58 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
59 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
60 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
61 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
62 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
63 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
64 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
65 Axel Merckx (Bel) Phonak
66 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
68 Jens Voigt (Ger) Team CSC
69 Floyd Landis (USA) Phonak
70 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
71 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
72 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
73 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
74 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
75 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
76 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
77 Bert Grabsch (Ger) Phonak
78 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
79 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
80 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
81 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
82 Michael Albasini (Swi) Liquigas
83 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
84 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
85 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
86 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
87 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
88 Pieter Weening (Ned) Rabobank
89 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
90 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
91 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
92 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
93 Denis Menchov (Rus) Rabobank
94 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
95 José Azevedo (Por) Discovery Channel
96 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
97 Alexandre Moos (Swi) Phonak
98 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
99 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
100 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
101 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
102 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
103 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
104 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
105 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
106 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
107 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
108 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
109 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
110 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
112 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
113 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
114 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 0.21
115 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
116 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
117 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
118 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 0.27
119 Moises Duenas (Spa) Agritubel
120 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
121 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
122 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
123 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
124 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
125 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
126 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
127 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
128 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
129 David Millar (GBr) Saunier Duval
130 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
131 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
132 David Moncoutié (Fra) Cofidis
133 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
134 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
135 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 0.51
136 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 0.56
137 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 1.46
138 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.54
139 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 2.10

Udgået: Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears


Samlet slutstilling efter 20. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak 89.39.30 (40.784 km/t)
2 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.57
3 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 1.29
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 3.13
5 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 5.08
6 Denis Menchov (Rus) Rabobank 7.06
7 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 8.41
8 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 9.37
9 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.05
10 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 15.07
11 Frank Schleck (Lux) Team CSC 17.46
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 19.19
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 19.22
14 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 19.46
15 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 19.57
16 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 21.12
17 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 26.25
18 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 28.33
19 José Azevedo (Por) Discovery Channel 38.08
20 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 43.05
21 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 44.00
22 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 44.28
23 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 49.01
24 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 50.19
25 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 52.02
26 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 57.59
27 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 1.02.40
28 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 1.03.00
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 1.05.27
30 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.07.18
31 Axel Merckx (Bel) Phonak 1.09.28
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel 1.11.14
33 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.16.47
34 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 1.20.26
35 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.21.34
36 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 1.24.26
37 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 1.28.33
38 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.30.24
39 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 1.30.55
40 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.34.24
41 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 1.34.59
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 1.35.12
43 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 1.37.09
44 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 1.38.07
45 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1.40.05
46 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 1.40.52
47 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 1.42.55
48 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 1.43.03
49 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 1.44.46
50 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.48.22
51 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.48.31
52 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 1.49.22
53 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.50.41
54 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 1.52.03
55 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.53.55
56 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.55.19
57 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 1.56.55
58 David Moncoutié (Fra) Cofidis 2.03.10
59 David Millar (GBr) Saunier Duval 2.04.10
60 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 2.07.18
61 Moises Duenas (Spa) Agritubel 2.07.59
62 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 2.09.03
63 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 2.12.13
64 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 2.12.25
65 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 2.16.45
66 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 2.25.15
67 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 2.26.34
68 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 2.27.17
69 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 2.28.34
70 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.32.08
71 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.32.36
72 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 2.32.47
73 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 2.32.54
74 David Zabriskie (USA) Team CSC 2.33.46
75 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.33.52
76 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 2.34.24
77 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 2.40.01
78 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 2.41.22
79 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 2.46.33
80 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2.47.33
81 Björn Schröder (Ger) Milram 2.47.48
82 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 2.49.53
83 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 2.51.22
84 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.51.33
85 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.52.00
86 Erik Zabel (Ger) Milram 2.52.13
87 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.52.31
88 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
89 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 2.52.57
90 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 2.53.27
91 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 2.55.25
92 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 2.55.44
93 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.56.03
94 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 2.57.02
95 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 2.58.55
96 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 3.00.48
97 Alexandre Moos (Swi) Phonak 3.01.34
98 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 3.01.37
99 Marco Velo (Ita) Milram 3.02.09
100 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.02.20
101 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3.04.18
102 Ralf Grabsch (Ger) Milram 3.04.21
103 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 3.05.05
104 Christian Knees (Ger) Milram 3.05.58
105 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 3.06.14
106 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 3.06.26
107 Bert Grabsch (Ger) Phonak 3.08.23
108 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 3.08.59
109 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 3.12.51
110 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3.13.03
111 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 3.15.41
112 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.18.44
113 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 3.19.15
114 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 3.20.29
115 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.20.32
116 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 3.21.01
117 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3.21.27
118 Michael Albasini (Swi) Liquigas 3.21.34
119 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3.21.48
120 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 3.22.15
121 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 3.23.52
122 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 3.24.36
123 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 3.25.19
124 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 3.25.32
125 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.25.54
126 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3.26.23
127 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 3.30.12
128 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3.30.33
129 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.33.28
130 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 3.35.34
131 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 3.35.52
132 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3.35.53
133 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.37.06
134 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 3.39.00
135 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3.39.20
136 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.50.16
137 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 3.59.16
138 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 4.00.05
139 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 4.02.01

Point-konkurrencen
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 288 pts
2 Erik Zabel (Ger) Milram 199
3 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 195
4 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 176
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 174
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 130
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 128
8 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 116
9 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
10 Floyd Landis (USA) Phonak 93
11 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 88
12 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 78
13 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 72
14 George Hincapie (USA) Discovery Channel 71
15 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 69
16 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 63
17 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 61
18 Jens Voigt (Ger) Team CSC 59
19 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 58
20 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 57
21 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 56
22 Marco Velo (Ita) Milram 56
23 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 55
24 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 53
25 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 50
26 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 49
27 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 49
28 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 48
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 46
30 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 44
31 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 44
32 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 44
33 Frank Schleck (Lux) Team CSC 43
34 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 43
35 Denis Menchov (Rus) Rabobank 42
36 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 42
37 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 40
38 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 40
39 David Zabriskie (USA) Team CSC 37
40 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 37
41 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
42 Björn Schröder (Ger) Milram 34
43 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 34
44 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 33
45 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 33
46 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 33
47 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 33
48 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 33
49 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 33
50 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 32
51 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 30
52 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 30
53 Michael Albasini (Swi) Liquigas 30
54 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 29
55 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 28
56 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 28
57 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 28
58 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 27
59 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 27
60 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 26
61 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
62 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 25
63 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
64 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 23
65 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 22
66 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 22
67 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 20
68 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
69 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 20
70 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 19
71 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 18
72 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 16
73 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
74 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14
75 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 14
76 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
77 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 11
78 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
79 Christian Knees (Ger) Milram 10
80 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
81 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
82 David Millar (GBr) Saunier Duval 8
83 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 8
84 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7
85 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 7
86 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 7
87 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
88 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
89 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 5
90 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5
91 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 4
92 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
93 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
94 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
95 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
96 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 3
97 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 2
98 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
99 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2
100 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
101 Bert Grabsch (Ger) Phonak 2
102 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 2
103 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
104 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
105 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
106 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1
107 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 1
109 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance -1
111 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic -1
112 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom -3
113 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital -5
114 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic -10
115 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi -13
116 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi -15
117 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas -15

Bjergkonkurrencen
1 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 166 pts
2 Floyd Landis (USA) Phonak 131
3 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 113
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 99
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 96
6 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 93
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 80
8 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 72
9 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 66
10 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 64
11 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 63
12 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
13 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 60
14 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 60
15 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 48
16 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 42
17 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 41
18 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 41
19 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 39
20 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
21 Denis Menchov (Rus) Rabobank 36
22 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
23 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
24 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 34
25 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 34
26 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 31
27 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 31
28 Jens Voigt (Ger) Team CSC 30
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 30
30 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
31 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 26
32 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
33 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
34 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 24
35 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 23
36 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 23
37 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
38 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 22
39 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 21
40 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 20
41 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 20
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 19
45 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 18
46 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 17
47 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 16
48 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 14
49 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13
50 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 12
51 David Moncoutié (Fra) Cofidis 12
52 David Zabriskie (USA) Team CSC 12
53 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
54 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
55 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 10
56 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 10
57 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 10
58 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 10
59 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
60 Björn Schröder (Ger) Milram 9
61 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
62 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 9
63 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 8
64 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 8
65 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
66 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 7
67 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
68 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
69 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 6
70 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
71 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
72 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
73 Axel Merckx (Bel) Phonak 5
74 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 5
75 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
76 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
77 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 3
78 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 2
79 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 2
80 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
81 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
82 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1
83 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
84 Bert Grabsch (Ger) Phonak 1
85 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1

Ungdomskonkurrencen
1 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 89.58.49
2 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.38
3 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1.29.12
4 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 1.36.00
5 Moises Duenas (Spa) Agritubel 1.48.40
6 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 1.52.54
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 2.22.03
8 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2.32.41
9 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 2.33.12
10 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2.36.44
11 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 2.42.18
12 Christian Knees (Ger) Milram 2.46.39
13 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 2.49.40
14 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 2.53.44
15 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.59.25
16 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3.02.08
17 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3.02.29
18 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 3.17.47
19 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.30.57

Mest angrebsivrige rytter
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval

Holdkonkurrencen
1 T-Mobile Team 269.08.46
2 Team CSC 17.04
3 Rabobank 23.26
4 AG2R Prevoyance 33.19
5 Caisse D’Epargne-Illes Balears 56.53
6 Lampre-Fondital 57.37
7 Gerolsteiner 1.45.25
8 Discovery Channel Team 2.19.17
9 Euskaltel - Euskadi 2.26.38
10 Phonak Hearing Systems 2.49.06
11 Credit Agricole 2.58.18
12 Davitamon - Lotto 3.10.35
13 Saunier Duval - Prodir 3.15.55
14 Cofidis Credit Par Telephone 3.23.21
15 Bouygues Telecom 3.26.20
16 Agritubel 4.45.38
17 Francaise Des Jeux 5.36.05
18 Liquigas 6.39.10
19 Team Milram 6.40.46
20 Quick Step - Innergetic 7.02.18

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger