Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Imponerende debutsejr til Matteo Bono på kongeetape

Imponerende debutsejr til Matteo Bono på kongeetape

19. marts 2007 15:450

Ny-professionelle Matteo Bono snød alle favoritterne på kongeetapen i Tirreno-Adriatico. Den unge Lampre-rytter kom tidligt afsted med ni andre udbrydere, som feltet aldrig formåede at hente. For Andreas Klöden (Astana) blev det dog en rigtig god dag, da han tog førertrøjen fra Stefan Schumacher (Gerolsteiner).

Dagens 164 km. lange etape fra San Benedetto del Tronto til San Giacomo Monti della Laga bød på to lange stigninger indenfor de sidste 60 km.

Etapen blev præget af et stort udbrud bl.a. med deltagelse af danske Lars Bak (Team CSC) og den tidligere verdensmester Oscar Freire (Rabobank), som feltet aldrig fik styr på. Ved foden af dagens sidste stigning stod det således klart, at vinderen skulle findes blandt rytterne i udbruddet. Det stod dog også hurtigt klart, at det ikke blev Lars Bak, der var blandt de første til at slippe. Til gengæld virkede Oscar Freire godt kørende og angreb flere gange på den 12 km. lange stigning, men måtte ligesom resten af udbrydderne blot se til da Matteo Bono angreb på et stejlt stykke ca. tre kilometer fra mål.

I feltet valgte Riccardo Ricco (Saunier Duval-Prodir), Alexandre Vinokourov (Astana) og Michele Scarponi (Aqua & Sapone) at angribe ca. midtvejs op ad stigningen. Den unge Ricco viste endnu engang sit store talent og formåede at forsvare forspringet til resten af favoritterne hele vejen til mål. Til gengæld måtte både Vinokourov og Scarponi se sig hentet på de sidste kilometer.

Stefan Schumacher var dog på dette tidspunkt allerede sat, hvorfor kampen om førertrøjen stod mellem en aggressivt kørende Kim Kirchen (T-Mobile) og Andreas Klöden (Astana). Den tyske rytter formåede dog lige akkurat at formindske forspringet tilstrækkeligt til Kim Kirchen til, at han kan bære førertrøjen på morgendagens sidste etape.

Jens Voigt (Team CSC) gjorde endnu engang en god figur og kom i mål lige udenfor top-10 og forsvarede derved fint den samlede klassementsplacering.

Resultat af 6. etape
1 Matteo Bono - Lampre-Fondital 4.25.07 (36,663 km/t)
2 Enrico Gasparotto - Liquigas 0.32
3 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 0.41
4 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems 0.45
5 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance 0.51
6 Riccardo Riccò - Saunier Duval-Prodir 1.32
7 Kim Kirchen - T-Mobile 1.37
8 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 1.39
9 Andreas Klöden - Astana 1.43
10 Janez Brajkovic - Discovery Channel 1.49
11 Jens Voigt - Team CSC
12 Alexander Vinokourov - Astana
13 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne 1.55
14 Michael Boogerd - Rabobank 2.00
15 Leonardo Piepoli - Saunier Duval-Prodir
16 Vincenzo Nibali - Liquigas 2.03
17 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems
18 David Arroyo - Caisse d'Epargne
19 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.08
20 Marco Fertonani - Caisse d'Epargne 2.16
21 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare 2.21
22 Stuart O'Grady - Team CSC 2.22
23 Oscar Freire - Rabobank
24 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
25 Ricardo Serrano - Tinkoff Credit Systems 2.30
26 Staf Scheirlinckx - Cofidis 2.37
27 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 2.44
28 Ludovic Turpin - Ag2r Prévoyance
29 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic
30 Vladimir Gusev - Discovery Channel
31 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 2.52
32 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.53
33 Linus Gerdemann - T-Mobile 2.56
34 Christian Knees - Milram 3.01
35 Matthias Kessler - Astana 3.14
36 Dario Cioni - Predictor-Lotto 3.16
37 Fabio Sacchi - Milram 3.17
38 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
39 Marco Velo - Milram
40 Martin Elmiger - Ag2r Prévoyance
41 Antton Luengo - Euskaltel-Euskadi 3.27
42 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance 3.48
43 Mirko Celestino - Milram 3.50
44 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
45 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
46 Matti Breschel - Team CSC 4.06
47 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval-Prodir 4.10
48 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
49 Thor Hushovd - Crédit Agricole 4.41
50 Brian Vandborg - Discovery Channel
51 Julian Dean - Crédit Agricole
52 Lorenzo Bernucci - T-Mobile 4.59
53 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux
54 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 5.51
55 Cristian Moreni - Cofidis 5.59
56 Allan Davis - Discovery Channel
57 Beñat Albizuri - Euskaltel-Euskadi
58 Renaud Dion - Ag2r Prévoyance 6.04
59 Roberto Petito - Liquigas 6.09
60 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 6.11
61 Alessandro Petacchi - Milram
62 Alessandro Cortinovis - Milram
63 Ivan Mayoz - Euskaltel-Euskadi 6.37
64 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 7.33
65 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 8.03
66 Lars Bak - Team CSC 8.26
67 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems 9.30
68 Serguei Yakovlev - Astana
69 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 10.37
70 Massimo Codol - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 10.40
71 Christophe Mengin - Française Des Jeux
72 Frédéric Guesdon - Française Des Jeux
73 Filippo Pozzato - Liquigas
74 Manuel Quinziato - Liquigas
75 Marcus Ljungqvist - Team CSC
76 Francesco Failli - Liquigas
77 Kjell Carlström - Liquigas
78 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
79 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
80 Aitor Hernández - Euskaltel-Euskadi
81 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
82 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
83 Serguei Ivanov - Astana
84 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
85 Franck Renier - Bouygues Telecom
86 René Haselbacher - Astana
87 David Kopp - Gerolsteiner
88 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
89 Andrea Moletta - Gerolsteiner
90 Theo Eltink - Rabobank
91 Thomas Dekker - Rabobank
92 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 12.25
93 Alessandro Spezialetti - Liquigas 14.02
94 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
95 Servais Knaven - T-Mobile
96 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance
97 Luciano Pagliarini - Saunier Duval-Prodir
98 Wim Vansevenant - Predictor-Lotto
99 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
100 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
101 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
102 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
103 Alessandro Ballan - Lampre-Fondital
104 Allan Johansen - Team CSC
105 Fabian Cancellara - Team CSC

106 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
107 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
108 Koen De Kort - Astana
109 Gregory Rast - Astana
110 Mathieu Heijboer - Cofidis
111 Nick Nuyens - Cofidis
112 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi
113 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
114 Andreas Klier - T-Mobile
115 Alexandre Usov - Ag2r Prévoyance 14.16
116 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance
117 Bram De Groot - Rabobank 16.21
118 Jan Boven - Rabobank
119 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
120 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
121 Aketza Peña - Euskaltel-Euskadi
122 Bernhard Eisel - T-Mobile
123 Carlos Da Cruz - Française Des Jeux
124 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
125 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic
126 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic
127 Serge Baguet - Quickstep-Innergetic
128 Gerald Ciolek - T-Mobile
129 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
130 Pieter Mertens - Predictor-Lotto
131 Koldo Fernández - Euskaltel-Euskadi
132 Robbie McEwen - Predictor-Lotto
133 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
134 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
135 Giuseppe Muraglia - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo
136 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux
137 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
138 Raúl Alarcón - Saunier Duval-Prodir 17.56
139 Bram Tankink - Quickstep-Innergetic 18.40
140 Peter Wrolich - Gerolsteiner 19.26
141 Sven Krauss - Gerolsteiner
142 Jason McCartney - Discovery Channel 21.41
143 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 23.20
Udgået Michiel Elijzen - Cofidis
Udgået Jon Bru - Euskaltel-Euskadi
Udgået Lars Michaelsen - Team CSC
Udgået Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
Udgået Arnaud Gerard - Française Des Jeux
Udgået Robert Förster - Gerolsteiner
Udgået Leif Hoste - Predictor-Lotto
Udgået Marco Pinotti - T-Mobile
Udgået Tyler Hamilton - Tinkoff Credit Systems
Udgået Fred Rodriguez - Predictor-Lotto
Udgået Dimitri Champion - Bouygues Telecom
Udgået Erik Zabel - Milram
Udgået Sébastien Minard - Cofidis
Udgået Kevin De Weert - Cofidis
Udgået José Luis Rubiera - Discovery Channel

Samlet klassement efter 6. etape
1 Andreas Klöden - Astana 23.52.44
2 Kim Kirchen - T-Mobile 0.03
3 Alexander Vinokourov - Astana 0.12
4 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.22
5 Janez Brajkovic - Discovery Channel 0.30
6 Jens Voigt - Team CSC 0.33
7 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems 0.54
8 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit Systems 0.58
9 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 0.59
10 Michael Boogerd - Rabobank 1.11
11 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne 1.23
12 Riccardo Riccò - Saunier Duval-Prodir 1.32
13 Staf Scheirlinckx - Cofidis 1.49
14 Linus Gerdemann - T-Mobile 1.56
15 Stuart O'Grady - Team CSC 2.01
16 Ricardo Serrano - Tinkoff Credit Systems 2.04
17 David Arroyo - Caisse d'Epargne 2.13
18 Vincenzo Nibali - Liquigas 2.14
19 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 2.22
20 Marco Fertonani - Caisse d'Epargne 2.55
21 Enrico Gasparotto - Liquigas 3.13
22 Stéphane Goubert - Ag2r Prévoyance 3.15
23 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare 3.19
24 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 3.24
25 Oscar Freire - Rabobank 4.05
26 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 4.08
27 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 4.17
28 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 4.36
29 Dario Cioni - Predictor-Lotto 4.45
30 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto 4.50
31 Ludovic Turpin - Ag2r Prévoyance 5.00
32 Marco Velo - Milram 5.06
33 Christian Knees - Milram 5.19
34 Fabio Sacchi - Milram 5.21
35 Matteo Bono - Lampre-Fondital 5.53
36 Rene Mandri - Ag2r Prévoyance 6.43
37 Mirko Celestino - Milram 6.44
38 Matti Breschel - Team CSC 6.52
39 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne 7.11
40 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval-Prodir 7.35
41 Alessandro Petacchi - Milram 8.01
42 Julian Dean - Crédit Agricole 8.07
43 Antton Luengo - Euskaltel-Euskadi 8.09
44 Thor Hushovd - Crédit Agricole 8.59
45 Allan Davis - Discovery Channel 9.07
46 Vladimir Gusev - Discovery Channel 9.11
47 Thomas Dekker - Rabobank 9.33
48 Cristian Moreni - Cofidis 9.39
49 Matthias Kessler - Astana 10.21
50 Renaud Dion - Ag2r Prévoyance
51 Serguei Yakovlev - Astana 10.30
52 Martin Elmiger - Ag2r Prévoyance 10.47
53 Lars Bak - Team CSC 10.49
54 Filippo Pozzato - Liquigas 10.51
55 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 11.16
56 Lorenzo Bernucci - T-Mobile 11.22
57 Beñat Albizuri - Euskaltel-Euskadi 12.19
58 Andrea Moletta - Gerolsteiner 12.41
59 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir 12.42
60 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 13.25
61 Massimo Codol - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 13.32
62 Carlos Barredo - Quickstep-Innergetic 13.52
63 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 14.07
64 Manuel Quinziato - Liquigas 14.31
65 Rinaldo Nocentini - Ag2r Prévoyance 14.48
66 Christophe Mengin - Française Des Jeux 14.55
67 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit Systems 14.56
68 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 14.58
69 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 14.59
70 Alessandro Spezialetti - Liquigas 15.05
71 Leonardo Piepoli - Saunier Duval-Prodir 15.48
72 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 15.53
73 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 16.04
74 Brian Vandborg - Discovery Channel 16.19
75 Francesco Failli - Liquigas 16.33
76 Theo Eltink - Rabobank 16.35
77 Frédéric Guesdon - Française Des Jeux 16.40
78 Nick Nuyens - Cofidis
79 Rémy Di Gregorio - Française Des Jeux 17.01
80 David Kopp - Gerolsteiner 17.35
81 Unai Etxebarria - Euskaltel-Euskadi 17.54
82 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 17.55
83 Roberto Petito - Liquigas 18.16
84 Alessandro Cortinovis - Milram 18.35
85 Koldo Fernández - Euskaltel-Euskadi 19.54
86 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 20.37
87 Bram Tankink - Quickstep-Innergetic 20.48
88 Serguei Ivanov - Astana 21.04
89 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 21.06
90 Maarten Wynants - Quickstep-Innergetic 22.19
91 Aketza Peña - Euskaltel-Euskadi 22.51
92 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 22.54
93 Gregory Rast - Astana 22.58
94 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 23.05
95 Franck Renier - Bouygues Telecom 23.10
96 Peter Van Petegem - Quickstep-Innergetic 23.11
97 Servais Knaven - T-Mobile 23.26
98 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare 23.58
99 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 24.12
100 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 24.29
101 Aitor Hernández - Euskaltel-Euskadi 24.53
102 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 25.16
103 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital 25.19
104 Gerald Ciolek - T-Mobile 25.58
105 Mathieu Heijboer - Cofidis 26.14
106 Ivan Mayoz - Euskaltel-Euskadi 26.23
107 Koen De Kort - Astana 26.47
108 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 27.01
109 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital 27.52
110 Carlos Da Cruz - Française Des Jeux 28.07
111 Wim Vansevenant - Predictor-Lotto 28.08
112 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 28.33
113 Alessandro Ballan - Lampre-Fondital 29.07
114 René Haselbacher - Astana 29.08
115 Marcus Ljungqvist - Team CSC 29.23
116 Robbie McEwen - Predictor-Lotto 29.57
117 Bernhard Eisel - T-Mobile 30.51
118 Serge Baguet - Quickstep-Innergetic 31.06
119 Kjell Carlström - Liquigas 31.28
120 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
121 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 31.52
122 Fabien Patanchon - Française Des Jeux 32.34
123 Sébastien Chavanel - Française Des Jeux 32.39
124 Jason McCartney - Discovery Channel 33.16
125 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 33.30
126 Sven Krauss - Gerolsteiner 33.48
127 Alexandre Usov - Ag2r Prévoyance 33.54
128 Peter Wrolich - Gerolsteiner 34.00
129 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 34.24
130 Andreas Klier - T-Mobile 34.51
131 Luciano Pagliarini - Saunier Duval-Prodir 35.36
132 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 35.52
133 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 36.51
134 Jan Boven - Rabobank
135 Pieter Mertens - Predictor-Lotto 39.57
136 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 40.24
137 Bram De Groot - Rabobank 42.01
138 Allan Johansen - Team CSC 43.30
139 Giuseppe Muraglia - Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 46.11
140 Raúl Alarcón - Saunier Duval-Prodir 48.59
141 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 50.23
142 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 53.39
143 Fabian Cancellara - Team CSC 57.33

Foto: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger