Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ingen danskere fremme i Tyskland

Ingen danskere fremme i Tyskland

16. juni 2007 20:520

På dagens etape i Thüringen-Rundfahrt lykkedes det heller ikke danskerne at imponere. Et udbrud stak afsted fra feltet, og det lykkedes en rytter at holde hele vejen til mål, det var hollandske Michael Kreder (Team Davo).

Dagens etape blev kørt fra Bad Salzungen til Schönbrunn over 130 km. 

Andreas Frisch er fortsat bedste dansker samlet på en 14. plads. Løbet føres af Jörg Lehmann og slutter i morgen.


Resultat af 4. etape
1 Michel Kreder - Cycling Team DAVO Belgique 3.06.13 (41.886 km/t)
2 Tony Martin - Thüringer Energie Team 0.07
3 Andreas Stauff - Akud Rose
4 Jerome Coppel - Equipe de France
5 Dominic Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
6 Grischa Janorschke - Continental Team Milram
7 Bernardo Riccio - Italian National Team
8 Matteo Busato - Italian National Team
9 Florian Vachon - Equipe de France
10 Nico Graf - Thüringer Energie Team
11 Patrick Shaw - Australian National Team U23
12 Roman Kireyev - National Team Kazakhstan
13 Ruslan Tleubayev - National Team Kazakhstan
14 Sebastian Hans - Akud Rose
15 Christoff Van Heerden - South Africa National Team
16 Danilo Wyss - Swiss National U23
17 Chris Barton - USA National Team
18 Armin Spitzbarth - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
19 Christoph Pfingsten - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
20 Matthias Belka - LKT Team Brandenburg
21 Lars Andersson - National Team Schweden
22 David Sylla - Team Mapei Heizomat
23 Patric Röstel - Akud Rose
24 Ian Stannard - Great Britain Cycling Team
25 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomat
26 Andrey Zeits - National Team Kazakhstan
27 Jonathan Bellis - Great Britain Cycling Team
28 Russell Hampton - Great Britain Cycling Team
29 Nolan Hoffmann - South Africa National Team
30 Paul Voß - Team 3C-Gruppe Lamonta
31 Angelo Pagani - Italian National Team
32 Jakob Bering - National Team Denmark
33 Andrè Steensen - National Team Denmark

34 Andrey Labutin - National Team Kazakhstan
35 Janick Wisler - Swiss National U23
36 Tom Leezer - Rabobank (Continental)
37 Arron Brown - South Africa National Team
38 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
39 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
40 Tony Gallopin - Equipe de France
41 Dean Windsor - Australian National Team U23
42 Martijn Keizer - Rabobank (Continental)
43 Sören Pugdahl Pedersen - National Team Denmark
44 Andreas Frisch - National Team Denmark
45 Mathias Frank - Swiss National U23
46 Daniel Braunsteins - Australian National Team U23
47 Matt King - Australian National Team U23
48 Christian Kux - Continental Team Milram
49 Jan Almblad - National Team Denmark
50 Matthias Hahn - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
51 Norbert Dürauer - National Team Austria
52 Elias Schmäh - Swiss National U23
53 Michael Færk Christensen - National Team Denmark
54 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
55 Marcel Kalz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
56 Jacques Janse van Rensburg - South Africa National Team
57 Alexander Gottfried - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
58 Fredrik Johansson - National Team Schweden
59 Robert Patridge - Great Britain Cycling Team
60 Ben Swift - Great Britain Cycling Team
61 Martin Reimer - LKT Team Brandenburg
62 Jacob Fiedler - Continental Team Milram
63 Ingmar Daßler - LKT Team Brandenburg
64 Simon Geschke - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
65 Julian Tucholl - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
66 Martin Gründer - LKT Team Brandenburg
67 Andreas Henig - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
68 Salvatore Mancuso - Italian National Team
69 Florian Völk - Team Mapei Heizomat
70 Stefan Schäfer - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
71 Blel Kadri - Equipe de France
72 Dominik Roels - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
73 Martin Schöffmann - National Team Austria
74 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team
75 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
76 Christoph Sokoll - National Team Austria
77 Marcel Wyss - Swiss National U23
78 Stefan Pöll - National Team Austria
79 Alain Lauener - Swiss National U23
80 Robel Tedros - National Team Austria
81 Daniel Westmattelmann - Akud Rose
82 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
83 Maximilian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
84 Philipp Metzke - Akud Rose
85 Thomas De Gendt - Cycling Team DAVO Belgique 2.39
86 Thom Van Dulmen - Rabobank (Continental) 0.07
87 Caleb Fairly - USA National Team
88 Tejay Van Gaderen - USA National Team
89 Jonathan Thire - Equipe de France
90 Marco Corti - Italian National Team
91 Nikolai Schwarz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
92 Philipp Seubert - Team Mapei Heizomat
93 Hermann Fouche - South Africa National Team
94 Jörg Lehmann - LKT Team Brandenburg
95 Sebastian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
96 Jochen Eugelen - Cycling Team DAVO Belgique
97 Felix Schäfermeier - Team 3C-Gruppe Lamonta
98 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta
99 Alexandr Afanasyev - National Team Kazakhstan 3.56
100 Damir Murzagliyev - National Team Kazakhstan
101 Michael Weicht - Continental Team Milram 0.07
102 Jonas Bjelkmark - National Team Schweden
103 Robert Seiler - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 4.38
104 Kiel Reijnen - USA National Team 0.07
105 Pieter Seyffert - South Africa National Team
106 Coen Vermeltfoort - Rabobank (Continental)
107 Chad Beyer - USA National Team
108 Maurice Schreurs - Cycling Team DAVO Belgique
109 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta
110 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomat
111 Frank Schulz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 5.16
112 Luke Cridland - Australian National Team U23
113 Sebastian Forke - Continental Team Milram
114 Mattias Westling - National Team Schweden
115 Roger Kluge - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn
116 Enrico Prix - LKT Team Brandenburg
117 Mitja Schlüter - Akud Rose 0.07
118 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
119 Boy Van Poppel - Rabobank (Continental) 5.54
120 Matthias Schröger - National Team Austria 0.07
121 Michael van Staeyen - Cycling Team DAVO Belgique
DNF Cyril Gautier - Equipe de France
DNF Andrea Pinos - Italian National Team
DNF Michael Franzl - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
DNF Patrik Morèn - National Team Schweden


Samlet stilling efter 4. etape
1 Jörg Lehmann - LKT Team Brandenburg 11.26.26
2 Ian Stannard - Great Britain Cycling Team 0.08
3 Tony Gallopin - Equipe de France 0.25
4 Sebastian Hans - Akud Rose
5 Christoph Pfingsten - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 0.27
6 Christian Kux - Continental Team Milram
7 Matthias Belka - LKT Team Brandenburg 0.43
8 Tony Martin - Thüringer Energie Team 0.49
9 Paul Voß - Team 3C-Gruppe Lamonta 0.51
10 Andrey Zeits - National Team Kazakhstan 0.53
11 Salvatore Mancuso - Italian National Team 0.58
12 Mathias Frank - Swiss National U23 0.59
13 Angelo Pagani - Italian National Team 1.06
14 Andreas Frisch - National Team Denmark
15 Jerome Coppel - Equipe de France 1.07
16 Matt King - Australian National Team U23 1.08
17 Nico Graf - Thüringer Energie Team 1.12
18 Dominic Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
19 Ben Swift - Great Britain Cycling Team
20 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 1.14
21 Thom Van Dulmen - Rabobank (Continental) 1.21
22 Marcel Wyss - Swiss National U23 1.24
23 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta 1.28
24 Martin Reimer - LKT Team Brandenburg 1.30
25 Roman Kireyev - National Team Kazakhstan 1.32
26 Grischa Janorschke - Continental Team Milram 1.34
27 Ingmar Daßler - LKT Team Brandenburg 1.35
28 Martijn Keizer - Rabobank (Continental) 1.39
29 Florian Vachon - Equipe de France 1.48
30 Philipp Seubert - Team Mapei Heizomat 1.50
31 Andreas Henig - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 1.51
32 Andrè Steensen - National Team Denmark
33 Stefan Schäfer - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 1.53
34 Tejay Van Gaderen - USA National Team 1.57
35 Matteo Busato - Italian National Team 1.58
36 Jacob Fiedler - Continental Team Milram 1.59
37 Patric Röstel - Akud Rose 2.00
38 Tom Leezer - Rabobank (Continental) 2.04
39 Blel Kadri - Equipe de France 2.06
40 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 2.08
41 Nikolai Schwarz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 2.12
42 Patrick Shaw - Australian National Team U23 2.14
43 Alexander Gottfried - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 2.18
44 Michel Kreder - Cycling Team DAVO Belgique 2.20
45 Robel Tedros - National Team Austria 2.35
46 Janick Wisler - Swiss National U23 2.41
47 Jacques Janse van Rensburg - South Africa National Team 2.43
48 Elias Schmäh - Swiss National U23 2.52
49 Chad Beyer - USA National Team 2.53
50 Felix Schäfermeier - Team 3C-Gruppe Lamonta 3.08
51 Jakob Bering - National Team Denmark 3.19
52 Bernardo Riccio - Italian National Team 3.25
53 Danilo Wyss - Swiss National U23 3.33
54 Matthias Schröger - National Team Austria 3.38
55 Thomas De Gendt - Cycling Team DAVO Belgique 3.54
56 Martin Schöffmann - National Team Austria
57 Marco Corti - Italian National Team 4.26
58 Norbert Dürauer - National Team Austria 4.55
59 Maurice Schreurs - Cycling Team DAVO Belgique 4.59
60 Christoff Van Heerden - South Africa National Team 5.32
61 Russell Hampton - Great Britain Cycling Team 6.26
62 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team 6.53
63 Christoph Sokoll - National Team Austria 7.06
64 Roger Kluge - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 7.09
65 Tobias Buchheister - KED-Bianchi Rad-Team Berlin
66 Florian Völk - Team Mapei Heizomat 7.11
67 Michael Weicht - Continental Team Milram 7.16
68 Jan Almblad - National Team Denmark 7.36
69 Armin Spitzbarth - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 7.41
70 Simon Geschke - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 7.51
71 Andreas Stauff - Akud Rose 8.08
72 Stefan Pöll - National Team Austria 8.21
73 Hermann Fouche - South Africa National Team 8.47
74 David Sylla - Team Mapei Heizomat 9.26
75 Robert Patridge - Great Britain Cycling Team 10.03
76 Daniel Westmattelmann - Akud Rose 10.05
77 Boy Van Poppel - Rabobank (Continental) 10.08
78 Jonathan Bellis - Great Britain Cycling Team 10.22
79 Søren Pugdahl Pedersen - National Team Denmark 10.25
80 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team 11.55
81 Kim Lachmann - Team Mapei Heizomat 12.07
82 Mitja Schlüter - Akud Rose 12.22
83 Maximilian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 12.27
84 Caleb Fairly - USA National Team 12.39
85 Kiel Reijnen - USA National Team 12.44
86 Sebastian May - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 12.50
87 Jonas Schmeiser - Team Mapei Heizomat 12.54
88 Michael van Staeyen - Cycling Team DAVO Belgique 13.05
89 Jonas Bjelkmark - National Team Schweden 13.16
90 Andrey Labutin - National Team Kazakhstan
91 Ruslan Tleubayev - National Team Kazakhstan
92 Julian Tucholl - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 13.28
93 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 13.41
94 Dean Windsor - Australian National Team U23 14.07
95 Daniel Braunsteins - Australian National Team U23 14.20
96 Coen Vermeltfoort - Rabobank (Continental) 14.49
97 Martin Gründer - LKT Team Brandenburg 15.07
98 Jonathan Thire - Equipe de France 15.16
99 Sebastian Pristl - Team 3C-Gruppe Lamonta
100 Nolan Hoffmann - South Africa National Team 15.30
101 Fredrik Johansson - National Team Schweden 15.53
102 Chris Barton - USA National Team
103 Dominik Roels - Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße 16.07
104 Alain Lauener - Swiss National U23 16.24
105 Robert Seiler - KED-Bianchi Rad-Team Berlin 16.41
106 Oliver Giesecke - Thüringer Energie Team 16.46
107 Philipp Metzke - Akud Rose 17.17
108 Alexandr Afanasyev - National Team Kazakhstan 17.35
109 Enrico Prix - LKT Team Brandenburg 17.53
110 Lars Andersson - National Team Schweden 17.54
111 Matthias Hahn - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 18.02
112 Luke Cridland - Australian National Team U23 18.11
113 Arron Brown - South Africa National Team 18.44
114 Michael Færk Christensen - National Team Denmark 18.48
115 Damir Murzagliyev - National Team Kazakhstan 21.59
116 Sebastian Forke - Continental Team Milram 23.29
117 Marcel Kalz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 23.53
118 Mattias Westling - National Team Schweden 25.10
119 Pieter Seyffert - South Africa National Team 25.57
120 Jochen Eugelen - Cycling Team DAVO Belgique 30.48
121 Frank Schulz - Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 34.02


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 LKT Team Brandenburg 34.09.37
2 Equipe de France 0.51
3 Italian National Team 1.49
4 Team 3C-Gruppe Lamonta 2.04
5 National Team Denmark 2.06
6 Rabobank (Continental) 2.12
7 Swiss National U23 2.31
8 Continental Team Milram 2.53
9 USA National Team 3.23
10 Dt. Nationalmannschaft U23 - Straße
11 Cycling Team DAVO Belgique 5.03
12 Great Britain Cycling Team 6.11
13 Thüringer Energie Team 6.17
14 National Team Austria 6.36
15 Akud Rose 7.45
16 KED-Bianchi Rad-Team Berlin 7.55
17 National Team Kazakhstan 8.44
18 Australian National Team U23 12.32
19 Team Mapei Heizomat 14.29
20 South Africa National Team 14.48
21 Dt. Nationalmannschaft U23 - Bahn 24.19
22 National Team Schweden 41.19

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger