Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Italiener henter 5. sejr i februar

Italiener henter 5. sejr i februar

11. februar 2007 13:230

I dag blev 10 og dermed også sidste etape kørt i Tour of Langkawi. Etapen blev kørt, som et kriterium i Kuala Lumpur over 55.9 km.

Traditionen tro var der adskillige angreb, men ens for dem alle var, at de blev kørt ind. Flere hold var enige om, at feltet skulle komme samlet til mål. Credit Agricole vidste, at hvis de holdte feltet samlet, så ville holdets Anthony Charteau vinde etapeløbet.

Taktikken lykkedes og løbet sluttede i en massespurt, hvor Alberto Loddo igen var suverænt hurtigst. Italieneren vandt foran russeren Nikolai Trusov (Tinkoff Credit Systems) og Maximiliano Richeze (Ceramiche Panaria Navigare).  


Resultat af 10. etape

1 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.41.55
2 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems
3 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare
4 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
5 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
6 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team
7 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com
8 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano
9 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com
10 Daryl Impey (RSA) South Africa
11 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole
12 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
13 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team
14 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems
15 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
16 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
17 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance
18 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice
19 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo
20 Ki Hong You (Kor) Korea National Team
21 Pedro Costa (Por) Vitória ASC
22 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano
23 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team
24 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice
25 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
26 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team
27 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team
28 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo
29 Michael Lange (USA) Team Slipstream
30 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
31 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC
32 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
33 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
34 José Rujano (Ven) Unibet.com
35 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team
36 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano
37 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream
38 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
39 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
40 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole
41 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team
42 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
43 David George (RSA) South Africa
44 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team
45 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux
46 Nicholas White (RSA) South Africa
47 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems
48 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole
49 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance
50 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare
51 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
52 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
53 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development
54 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano
55 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com
56 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team
57 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team
58 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream
59 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
60 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance
61 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC
62 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC
63 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa
64 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa
65 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems
66 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com
67 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team
68 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano
69 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development
70 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance
71 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
72 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
73 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development
74 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice
75 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
76 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling
77 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
78 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
79 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano
80 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
81 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC
82 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team
83 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team
84 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC
85 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
86 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare
87 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling
88 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
89 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance
90 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team
91 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
92 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo
93 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
94 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team
95 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
96 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
97 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team
98 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare 0.17
99 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 0.22
100 Rupert Rheeder (RSA) South Africa
101 William Ford (Aus) SouthAustralia.com 0.27
102 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team 8.57


Samlet slutstilling
1 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 32.32.14
2 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.02
3 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1.34
4 David George (RSA) South Africa 3.06
5 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team 4.05
6 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team 4.14
7 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 4.21
8 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 4.43
9 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 4.53
10 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team 4.54
11 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 4.59
12 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 5.08
13 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems 5.11
14 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 5.15
15 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com 5.40
16 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux 5.53
17 Michael Lange (USA) Team Slipstream 5.56
18 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team 7.52
19 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream 7.53
20 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com 7.56
21 José Rujano (Ven) Unibet.com 9.42
22 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 9.56
23 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team 10.52
24 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream 11.24
25 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 11.37
26 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC 13.04
27 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 13.51
28 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team 13.55
29 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice 14.03
30 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team 14.26
31 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC 15.42
32 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance 15.52
33 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 16.29
34 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo 16.40
35 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano 17.04
36 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole 17.14
37 Daryl Impey (RSA) South Africa 17.31
38 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance 17.51
39 William Ford (Aus) SouthAustralia.com 18.02
40 Nicholas White (RSA) South Africa 18.44
41 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 19.10
42 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 20.20
43 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano 20.58
44 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems 21.25
45 Ki Hong You (Kor) Korea National Team 21.31
46 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice 22.32
47 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance 22.35
48 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC 22.59
49 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 23.35
50 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo 23.59
51 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 26.03
52 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa 26.07
53 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 26.08
54 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 26.13
55 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 26.15
56 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
57 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 27.22
58 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 27.34
59 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance 28.28
60 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC 28.37
61 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 28.39
62 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 28.42
63 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 30.05
64 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team 30.07
65 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC 30.17
66 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 30.18
67 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare 30.50
68 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 31.18
69 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 31.24
70 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling 31.36
71 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice 31.48
72 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano 32.20
73 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 32.34
74 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole 32.58
75 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development 33.23
76 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 34.24
77 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo 34.28
78 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling 35.21
79 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development 35.51
80 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 36.35
81 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 38.00
82 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano 38.53
83 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 39.13
84 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team 40.05
85 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano 40.16
86 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team 40.40
87 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team 41.05
88 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 41.24
89 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 42.02
90 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare 43.37
91 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 45.15
92 Rupert Rheeder (RSA) South Africa
93 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare 46.02
94 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 46.51
95 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance 47.08
96 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team 47.47
97 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 47.48
98 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team 50.25
99 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com 51.24
100 Pedro Costa (Por) Vitória ASC 53.01
101 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team 53.05
102 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 53.24


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 109 pts
2 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 83
3 Daryl Impey (RSA) South Africa 64
4 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 62
5 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 59


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 39 pts
2 David George (RSA) South Africa 35
3 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 33
4 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 33
5 José Rujano (Ven) Unibet.com 26


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Giant Asia Racing Team 97.49.58
2 Unibet.com 4.30
3 Crédit Agricole 9.25
4 Tinkoff Credit Systems 9.57
5 Team Slipstream 11.59
6 SouthAustralia.com 15.32
7 Serramenti PVC Diquigiovanni 15.35
8 South Africa 23.29
9 Skil Shimano 26.17
10 Équipe Bouygues Telecom 26.45
11 Française des Jeux 29.00
12 Vitória ASC 34.06
13 Azad University Team 35.56
14 AG2R Prévoyance 38.05
15 Nippo-Meitan Hompo 38.47
16 Korea National Team 43.10
17 Polygon Sweetnice 53.38
18 Discovery Channel Marco Polo 56.10
19 Letua Cycling Team 1.12.45
20 MNCF Development 1.31.42
21 Ceramiche Panaria Navigare 1.43.49
22 Malaysia National Team 2.03.39

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER