Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Ivan Basso igen i særklasse

Ivan Basso igen i særklasse

23. maj 2006 17:430

Annonce



Endnu engang var der ingen der kunne følge Team CSC kaptajnen, der helt suverænt kunne køre alene i mål på toppen af dagens frygtede opstigning Monte Bondone, på 16. etape af Giro d´Italia. Ivan Basso var over et minut bedre end de nærmeste i mål og det virker nu usandsynligt at nogen skal kunne udfordre hans samlede føring.

Som ventet forsøgte Gilberto Simoni sig med et angreb på dagens 17,4 km. lange opstigning til mål, men Saunier Duval-Prodir rytteren kunne ikke følge Ivan Bassos opskruede tempo. Gilberto Simoni kom dog i mål som nummer to og kørte sig derved tættere på løbets samlede podieplads. Han er dog fortsat et godt stykke efter Jose Enrique Gutierrez (Phonak), der kom i mål bare 14 sekunder efter Gilberto Simoni, sammen med Leonardo Piepoli (Saunier Duval-Prodir), der spurtede sig ind på tredjepladsen på etapen. Gutierrez holder derved den samlede andenplads, men er nu hele 5.24 min. efter Ivan Basso i den samlede stilling

Paolo Savoldelli (Discovery Channel) formåede lige akkurat at formindske tidstabet nok til, at han fortsat holder sin samlede tredjeplads, mens en nærmest opgivende vinder fra 2004, Damiano Cunego (Lampre-Fondital), måtte hjælpes i mål af sine hjælperyttere 4.30 min. efter Ivan Basso.

Der var ellers tydelig respekt for de kommende dages hårde bjergetaper, da rytterne lidt over middag kørte ud til dagens 173 km. fra Rovato til Monte Bondone. Feltet kørte således kun 29 km. på dagens første time.

Først efter 34 km. vælger Miguel Angel Rubiano Chavez (Ceramica Panaria-Navigare) at angribe fra feltet. På toppen af dagens første stigning Lodrino efter 41,5 km. havde Chavez oparbejdet et forspring på 2.14 min. ned til indehaveren af bjergtrøjen Fortunato Baliani, der på opkørslen var kørt væk fra feltet for at sikre sig flere point til trøjen. Feltet fulgte 30 sekunder senere.

I feltet tog Team CSC, med god hjælp fra Saunier Duval-Prodir, som ventet ansvaret, men med bare en enkelt rytter fremme, tog man det roligt, så Chavez oparbejdede undervejs et forspring på 4.50 min. til feltet. Alligevel blev Chavez hentet kort før dagens sidste 17,4 km. lange stigning.

Som på de foregående bjergetaper vælger Team CSC fra bunden af stigningen at sætte et hårdt tempo i fronten af feltet, i dag i form af Jens Voigt og inden for en kilometer er feltet formindsket til omkring 50-60 ryttere. Da Jens Voigt slipper fronten og Volodomyr Gustov tager over, angriber Selle Italias Jose Serpa, men han holder ikke mere end en lille kilometer foran gruppen.

Med 11 km. til mål sætter Leonardo Piepoli sig frem forrest i feltet. På dette tidspunkt har Ivan Basso kun Carlos Sastre med fremme og feltet er allerede formindsket til omkring 30 ryttere og kort efter knækker gruppen så kun omkring 12 ryttere kommer med. Blandt dem der her må slippe er Danilo Di Luca (Liquigas), Paolo Savoldelli og Damiano Cunego. Sidstnævnte sidder her med hele tre hjælperryttere, uden at man formår at lukke hullet.

Med lidt over 10 km. til mål tager Carlos Sastre (Team CSC) over i fronten af frontgruppen, hvorefter Emanuel Sella (Panaria) og Francesco Pellizotti (Liquigas) også må slippe gruppen. Da Paolo Savoldelli med god hjælp fra Jose Rubiera nærmer sig bagfra går Leonardo Piepoli endnu engang frem i gruppen for at øge farten, men kun med det resultat, at Gilberto Simoni må slippe længere tilbage i gruppen. Herefter må Carlos Sastre igen tage fronten af gruppen. Simoni kommer tilbage, mens Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) og Wladimir Belli (Selle Italia) må slippe.

Kort efter accelerere Leonardo Piepoli med Gilberto Simoni på hjul. En rolig Ivan Basso bliver siddende i sadlen og køre frem til Simoni og tager fronten, hvorefter alle, inklusiv Jose Enrique Gutierrez må slippe. Ivan Basso tager dog tydeligvis lige og venter på Gilberto Simoni, hvorefter de to ser ud til at finde ind i et godt samarbejde, men med syv kilometer til mål accelerere Ivan Basso og sætter Gilberto Simoni fra hjul. Herfra øger Ivan Basso blot til samtlige af konkurrenterne hele vejen til mål. Imens kommer Jose Enrique Gutierrez tættere og tættere på Gilberto Simoni og formår derved sikkert at forsvare sin samlede andenplads.

Resultat af 16. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 4.51.30 (34.579 km/t)
2 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.26
3 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.37
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
5 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 2.40
6 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2.45
7 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.12
8 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 3.25
9 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 3.27
10 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
12 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
14 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3.33
15 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 3.39
16 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.45
17 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 4.19
18 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
19 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 4.22
20 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
21 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
22 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 4.29
23 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4.37
24 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
25 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
26 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.42
27 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5.05
28 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5.27
29 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
30 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
31 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5.28
32 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.06
33 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 6.15
34 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 6.17
35 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 6.31
36 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
37 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 6.39
38 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.00
39 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
40 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
41 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.05
42 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7.41
43 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
44 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 8.05
45 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.12
46 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 8.15
47 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8.30
48 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
50 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
51 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
52 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 9.07
53 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 9.10
54 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 9.26
55 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
58 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
59 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
60 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
61 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
63 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
64 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
65 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
66 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 10.53
67 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 11.46
68 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 12.38
69 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13.22
70 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
71 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
72 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
75 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
76 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
77 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
78 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
79 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
80 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
81 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
82 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
83 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
84 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
85 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
86 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
87 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
88 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 14.33
89 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
90 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
91 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
92 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
93 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
94 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
95 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
96 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
97 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Jens Voigt (Ger) Team CSC
99 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
100 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
101 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
102 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
103 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
104 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
105 Marc De Maar (Ned) Rabobank
106 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
107 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
108 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
109 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
110 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 17.21
111 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 21.04
112 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 22.51

113 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
114 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
115 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
116 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
117 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
118 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
119 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
120 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
121 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
122 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
123 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
124 Christian Knees (Ger) Team Milram
125 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
126 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
127 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
128 Bobby Julich (USA) Team CSC
129 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
130 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
131 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
132 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
133 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
134 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
135 Miguel Angel Rubiano Chavez (Ceramica Panaria-Navigare)
136 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
137 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
138 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
139 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
140 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
141 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
142 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
143 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
144 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
145 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
146 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
147 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
148 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
149 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
150 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
151 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
152 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
153 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
154 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
155 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
156 Marc Wauters (Bel) Rabobank
157 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
158 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
159 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
160 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
161 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
162 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
163 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
164 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
165 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 23.50
Udgået Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
Udgået Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone

Samlede klassement efter 16. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 64.35.17
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 5.24
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.17
4 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 9.34
5 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 11.07
6 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 11.59
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 12.40
8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 13.55
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 14.59
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 15.18
11 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.55
12 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 16.07
13 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 16.17
14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 17.39
15 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 17.49
16 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 18.27
17 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 18.48
18 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.23
19 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 20.37
20 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 21.37
21 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 22.03
22 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 22.09
23 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.31
24 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.00
25 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 27.54
26 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 27.57
27 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 28.40
28 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 29.37
29 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 30.19
30 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 30.31
31 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 31.23
32 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 31.31
33 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 31.34
34 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 32.58
35 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 33.32
36 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 33.35
37 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 34.08
38 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 35.00
39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 35.26
40 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.37
41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 36.16
42 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 37.50
43 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 37.57
44 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 38.57
45 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 39.16
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 43.36
47 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 44.37
48 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 46.13
49 Jens Voigt (Ger) Team CSC 46.46
50 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 46.55
51 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 49.27
52 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 50.11
53 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 52.43
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 53.20
55 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 53.35
56 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
57 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 53.52
58 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 54.38
59 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 54.55
60 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 56.05
61 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 56.52
62 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 57.14
63 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 57.45
64 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 59.23
65 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.03.07
66 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.04.58
67 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.05.21
68 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.05.32
69 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.06.23
70 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.11.12
71 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.11.13
72 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.11.35
73 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1.12.28
74 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.12.47
75 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.13.33
76 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.14.06
77 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.15.25
78 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.15.59
79 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.16.20
80 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.16.46
81 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.17.04
82 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.17.08
83 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.17.47
84 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 1.17.50
85 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.19.27
86 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 1.21.27
87 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.21.38
88 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 1.21.43
89 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.22.53
90 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.24.37
91 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.24.41
92 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.25.04
93 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.25.21
94 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.28.22
95 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.28.25
96 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.30.32
97 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30.41
98 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.31.36
99 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.33.35
100 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.34.13
101 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.34.31
102 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.34.46
103 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.34.58
104 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.35.15
105 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.35.36
106 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.35.51
107 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.37.26
108 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.37.28
109 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.38.06
110 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 1.41.49
111 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.43.06
112 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.44.09
113 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.46.04
114 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.46.13
115 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.46.30
116 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.48.15
117 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.48.34
118 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.49.51
119 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.50.08
120 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.51.23
121 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.51.52
122 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.52.02
123 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.52.37
124 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.52.48
125 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 1.54.07
126 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.54.34
127 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.54.39

128 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.55.10
129 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.56.19
130 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.56.45
131 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 2.00.27
132 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 2.00.57
133 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2.01.06
134 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.01.59
135 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 2.03.05
136 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 2.03.44
137 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.05.53
138 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.06.43
139 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 2.10.46
140 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2.10.52
141 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 2.12.00
142 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.12.44
143 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 2.13.33
144 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.14.41
145 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 2.14.57
146 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2.15.17
147 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.16.06
148 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 2.17.05
149 Marc Wauters (Bel) Rabobank 2.17.40
150 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2.18.28
151 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 2.18.34
152 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 2.20.14
153 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.20.43
154 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.21.52
155 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 2.22.23
156 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.22.58
157 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 2.24.01
158 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.24.49
159 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 2.25.37
160 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.26.05
161 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 2.27.29
162 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 2.30.04
163 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.30.06
164 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.31.05
165 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 2.48.01

Pointkonkurrencen efter 16. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 121 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 103
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 90
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 88
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 83
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 61
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 51
8 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 51
9 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 51
10 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 48
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 45
12 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43
13 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
14 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37
15 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 36
16 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 34
17 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
18 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
19 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 29
20 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 28
21 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
22 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 26
23 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 26
24 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
25 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25
26 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
27 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 24
28 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
29 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 21
30 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 21
31 Jens Voigt (Ger) Team CSC 21
32 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
33 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
34 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
35 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 20
36 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 20
37 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 18
38 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 18
39 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
40 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 16
41 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 16
42 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
43 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
44 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
45 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
46 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
47 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
48 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
49 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
50 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
51 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
52 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
53 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
54 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
55 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
56 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 12
57 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
58 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 11
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 10
60 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 10
61 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
62 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
63 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
64 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
65 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
66 Marc Wauters (Bel) Rabobank 8
67 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 8
68 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
69 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
70 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
71 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7
72 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
73 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
74 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
75 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 6
76 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 6
77 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
78 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
79 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
80 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
81 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 5
82 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
83 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
84 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
85 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
86 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
87 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
88 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
89 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
90 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
91 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
92 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
93 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 3
94 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
95 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 3
96 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
97 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
98 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
99 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
100 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
101 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
102 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
103 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 2
104 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
105 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
106 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
107 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
109 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1
110 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
111 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
112 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
113 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
114 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
115 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
116 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
117 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
118 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
119 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
120 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5

Bjergkonkurrencen efter 16. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 36 pts
2 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 26
3 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 17
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 16
6 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 12
7 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
8 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
9 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
10 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
11 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
12 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
13 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
14 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
15 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
17 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3
18 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
19 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
21 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 2
22 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
23 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
24 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
25 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
26 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
27 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
28 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
29 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
30 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
31 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
32 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
33 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
34 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
35 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
36 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
37 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
38 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Holdkonkurrencen efter 16. etape
1 Phonak Hearing Systems 192.54.49
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 5.23
3 Liquigas 9.20
4 Saunier Duval-Prodir 10.46
5 Lampre-Fondital 12.18
6 Ceramica Panaria-Navigare 13.17
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.33
8 Credit Agricole 42.47
9 Team CSC 46.17
10 Liberty Seguros-Würth Team 47.20
11 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 48.27
12 Ag2R Prevoyance 58.20
13 T-Mobile Team 1.03.35
14 Cofidis 1.05.31
15 Euskaltel-Euskadi 1.10.52
16 Quickstep-Innergetic 1.32.07
17 Francaise Des Jeux 1.38.36
18 Team Milram 1.42.47
19 Gerolsteiner 1.50.41
20 Rabobank 1.52.51
21 Davitamon-Lotto 2.04.01
22 Bouygues Telecom 2.27.03

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger