Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ivan Basso vandt Giro d'Italia

Ivan Basso vandt Giro d'Italia

28. maj 2006 18:200
Der var lagt op til den helt store paradekørsel for de 151 ryttere, der var nået til start på løbets sidste etape. Terrænet var igen blevet fladt, og der var lagt op til at sprinterne skulle afgøre det i mellem sig, medmindre et par ryttere inde i Milano skulle snyde dem og køre et udbrud hjem. Gabriele Missaglia (Selle Italia) kørte væk efter 60 km, så feltet skruede lige farten op for at hente ham inden Milano. Inde i Milano førte CSC frem til de sidste kilometer. Og de satte et tempo på op mod 60 km/t mod slutningen.

Til sidst kørte Milram med først Contrinovis og senere Ongarato i håb om at snyde sprinterne. Det lykkedes ikke, da Gerolsteiner kørte et tog for Förster, og det lykkedes for ham at vinde massespurten i Milano foran Richeze fra Panaria og T-Mobiles Pollack.


Robert Förster vinder / Foto: Sirotti



Etapen ændrede ikke på, at CSC’s Ivan Basso tog karrierens største sejr, idet han samlet vandt løbet foran Phonaks Jose Enerique Gutierrez Cataluña og Gilberto Simoni fra Saunier Duval.

Paolo Bettini fra Quick Step fik under etapen scoret nok point til at vinde pointkonkurrncen, mens Juan Manuel Garate ligeledes fra Quick Step tog bjergkonkurrencen allerede i går. Phonak vandt løbets holdkonkurrence.


Foto: Sirotti



Resultat af 21. etape
1 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3.56.03 (35.585 km/t)
2 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
3 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
4 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
5 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
6 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
7 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
8 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
9 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
10 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
11 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
12 Christian Knees (Ger) Team Milram
13 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
14 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
15 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
16 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
17 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
18 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
19 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
20 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
22 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
23 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
25 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
26 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
27 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
28 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
29 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
31 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
32 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
33 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
35 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
36 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
37 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
40 Theo Eltink (Ned) Rabobank
41 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
42 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
43 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
44 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
45 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
47 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
48 Ivan Basso (Ita) Team CSC
49 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
50 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
51 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
52 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
53 Jens Voigt (Ger) Team CSC
54 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
55 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
56 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
57 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
58 Marc De Maar (Ned) Rabobank
59 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
60 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
61 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
62 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
63 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
65 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
66 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
67 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
68 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
69 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
70 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
71 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
72 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
74 Bobby Julich (USA) Team CSC
75 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
76 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
77 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
78 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
79 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
80 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
81 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
82 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
83 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.17
84 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
85 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
86 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
87 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.20
88 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.23
89 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
90 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
92 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
93 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
94 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
95 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
96 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
97 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
98 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
100 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
101 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
102 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
103 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
104 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
105 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
106 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
107 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
108 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
109 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
110 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
111 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
112 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
113 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
114 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
115 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
116 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
117 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
118 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
119 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
120 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
121 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
122 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
123 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 0.30
124 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
125 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
126 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 0.34
127 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
128 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 0.39
129 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
130 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 0.41
131 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 0.52
132 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
133 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
134 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
135 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
136 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
137 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
138 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
139 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
140 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.13
141 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
142 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
143 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
145 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
146 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
147 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
149 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1.53
150 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.26


Udgået:
Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram


Samlet slutstilling efter 21 etaper
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 91.33.36
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 9.18
3 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 11.59
4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 18.16
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.22
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23.53
7 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 24.26
8 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 25.57
9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 26.27
10 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 27.34
11 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 28.00
12 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 28.17
13 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28.30
14 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 35.15
15 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 40.16
16 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 46.56
17 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 48.25
18 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 48.52
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 49.47
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 50.43
21 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 53.31
22 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 54.23
23 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 58.50
24 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.00.11
25 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 1.00.51
26 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.02.32
27 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 1.02.39
28 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.02.55
29 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 1.06.16
30 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.13.02
31 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.14.51
32 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.15.48
33 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.23
34 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.18.05
35 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.18.28
36 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.23.31
37 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.24.07
38 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 1.26.18
39 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.26.35
40 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.26.40
41 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.26.42
42 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.27.00
43 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 1.29.14
44 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.31.17
45 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 1.32.01
46 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.32.19
47 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.32.50
48 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.41.45
49 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.43.11
50 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.46.58
51 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.47.12
52 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 1.48.08
53 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.48.47
54 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 1.50.38
55 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.50.52
56 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 1.52.38
57 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.57.19
58 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.59.19
59 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2.03.26
60 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.04.45
61 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.05.47
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2.10.21
63 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.11.47
64 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 2.12.55
65 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.13.42
66 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 2.14.31
67 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.19.55
68 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.20.24
69 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2.22.55
70 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 2.23.07
71 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2.23.12
72 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 2.23.28
73 Christian Knees (Ger) Team Milram 2.24.14
74 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 2.26.54
75 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2.29.33
76 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.31.59
77 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 2.32.11
78 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 2.32.31
79 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2.34.23
80 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 2.34.54
81 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.35.25
82 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.37.08
83 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.38.41
84 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.39.39
85 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2.40.23
86 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2.40.40
87 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.41.57
88 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.42.58
89 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.43.19
90 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.48.28
91 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.49.24
92 Bobby Julich (USA) Team CSC 2.50.32
93 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.54.13
94 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.56.22
95 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.56.52
96 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.57.48
97 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 2.57.58
98 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 2.58.32
99 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 3.03.44
100 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 3.06.03
101 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 3.07.01
102 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.07.26
103 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3.12.04
104 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 3.13.02
105 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3.17.09
106 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.18.07
107 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.19.42
108 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.19.58
109 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 3.20.00
110 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.23.09
111 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 3.25.34
112 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.26.04
113 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 3.26.05
114 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 3.26.16
115 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 3.26.54
116 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3.26.59
117 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 3.28.10
118 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.29.33
119 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 3.32.03
120 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 3.34.09
121 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3.35.09
122 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 3.37.02
123 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 3.38.28
124 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3.39.26
125 Marc De Maar (Ned) Rabobank 3.41.12
126 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 3.41.51
127 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 3.42.25
128 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.43.00
129 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 3.43.21
130 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 3.44.30
131 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 3.46.29
132 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 3.46.51
133 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 3.50.09
134 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 3.53.47
135 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.54.02
136 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.55.54
137 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 3.56.21
138 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.57.01
139 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3.59.34
140 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 4.00.58
141 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 4.02.00
142 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 4.02.08
143 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 4.05.05
144 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.05.49
145 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 4.06.16
146 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 4.07.54
147 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 4.08.16
148 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 4.16.23
149 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 4.20.55
150 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 4.34.42


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 169 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 158
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 132
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 104
5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 95
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 89
7 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 88
8 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 86
9 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 68
10 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 67
11 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 63
12 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 60
13 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 46
14 Jens Voigt (Ger) Team CSC 46
15 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 43
16 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 43
17 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43
18 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 42
19 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 40
20 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 39
21 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 38
22 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 36
23 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 36
24 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34
25 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 30
27 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 28
28 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
29 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
30 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 27
31 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 26
32 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
33 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 25
34 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 24
35 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 24
36 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
37 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 22
38 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
39 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 22
40 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 22
41 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 22
42 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 21
43 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
44 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 18
45 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 15
46 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 15
47 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15
48 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
49 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
50 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14
51 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
52 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 13
53 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 13
54 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
55 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
56 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
57 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
58 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
59 Christian Knees (Ger) Team Milram 10
60 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 9
61 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 9
62 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 9
63 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
64 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 9
65 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 9
66 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
67 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
68 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
69 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
70 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
71 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 8
72 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
73 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 8
74 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
75 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
76 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 7
77 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
78 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
79 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
80 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
81 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
82 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
83 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
84 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 6
85 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
86 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5
87 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 5
88 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 5
89 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
90 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 4
91 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
92 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
93 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
94 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
95 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
96 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
97 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
98 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
99 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
100 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2
101 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 2
102 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
103 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
104 Bobby Julich (USA) Team CSC 1
105 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
106 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
107 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
108 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
109 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
110 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
111 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
112 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
113 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
114 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears -5
115 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5
116 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team -7
117 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -10


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 64 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 56
3 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 52
4 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32
5 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 27
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
7 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 22
8 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 20
9 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 16
10 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 15
11 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 13
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 12
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC 11
14 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
15 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 9
16 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 8
17 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
18 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
19 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
20 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
21 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5
22 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
23 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
24 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
25 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
27 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3
28 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
29 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 3
30 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
31 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
32 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2
33 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
34 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
35 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
36 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
37 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
38 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
39 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
40 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
41 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
42 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
43 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
44 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
45 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Slutstillingen i Gazzetta-spurten
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 22 pts
2 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 22
3 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 22
4 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 19
5 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 13
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 10
7 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 9
8 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 8
9 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
10 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
11 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
12 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
13 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 5
14 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 5
15 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
16 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 5
17 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 5
18 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
19 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
20 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 5
21 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 5
22 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 4
23 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4
24 Christian Knees (Ger) Team Milram 4
25 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 4
26 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 4
27 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
28 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3
29 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
30 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
31 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3
32 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3
33 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 3
34 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
35 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3
36 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
37 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 3
38 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 3
39 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 2
40 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 2
41 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
42 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2
43 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
44 Ivan Basso (Ita) Team CSC 1
45 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1
46 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
47 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 1
48 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1
49 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1
50 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1
51 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Phonak Hearing Systems 323 pts
2 Saunier Duval-Prodir 298
3 Ceramica Panaria-Navigare 270
4 Gerolsteiner 262
5 Lampre-Fondital 260
6 Discovery Channel Pro Cycling Team 255
7 Quickstep-Innergetic 241
8 Liquigas 237
9 Team CSC 218
10 T-Mobile Team 211
11 Caisse d'Epargne-Illes Balears 208
12 Ag2R Prevoyance 187
13 Francaise Des Jeux 179
14 Team Milram 158
15 Liberty Seguros-Würth Team 157
16 Cofidis 149
17 Davitamon-Lotto 136
18 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 124
19 Credit Agricole 102
20 Euskaltel-Euskadi 94
21 Rabobank 82
22 Bouygues Telecom 49
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

GP Général Patton(1.NCUP) 04/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?